Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-11-21

praktyka

Jak rozliczyć nadpłatę wynagrodzenia z powodu choroby pracownika

Zdarza się, że po wypłacie pensji za dany miesiąc w pełnej wysokości wpływa zwolnienie lekarskie zatrudnionego obejmujące ostatnie dni tego miesiąca. Od długości niezdolności do pracy zależą obowiązki rozliczeniowe płatnika

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie:

  • do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego,
  • do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego ‒ w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia,

‒ zachowuje on prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Natomiast za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 (14) dni w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Jeżeli więc pod koniec miesiąca, zgodnie z przyjętym przez pracodawcę terminem wypłat, zostanie pracownikowi wypłacone wynagrodzenie w pełnej wysokości, a po pobraniu pensji pracownik zachoruje jeszcze w tym samym miesiącu, to dojdzie do nadpłaty wynagrodzenia. Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oraz odpowiednio wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00