Podatnicy zyskają więcej czasu na dostosowanie systemów do JPK_CIT
Resort finansów przygotował projekt, który zakłada czasowe zwolnienie z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w pierwszym roku obowiązywania JPK_CIT. Chodzi o rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r. Celem nowych przepisów jest wydłużenie czasu dla podatników na dostosowanie systemów finansowo-księgowych do nowych regulacji JPK w podatku CIT.
łączenie spółek a księgi rachunkowe.
Od kiedy i dla kogo jest wprowadzany JPK CIT >>>
Nowe obowiązki w zakresie JPK_CIT
Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy CIT, których roczne przychody przekroczą 50 mln euro, oraz podatkowe grupy kapitałowe będą zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych za pomocą programów komputerowych i raportowania ich w postaci ustrukturyzowanych plików elektronicznych.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem wskazani wyżej podatnicy CIT oraz podatkowe grupy kapitałowe będą zobowiązani przesyłać pliki JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, po raz pierwszy za rok podatkowy/obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r. W tym przypadku, jeżeli odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy, zakończy się przed dniem 31 grudnia 2025 r., to struktury te powinny zostać przekazane właściwemu organowi skarbowemu w terminie do końca marca 2026 r.
Zobowiązane podmioty będą musiały dostosować swoje wewnętrzne systemy finansowo-księgowe, tak aby od 1 stycznia 2025 r. móc wygenerować księgi rachunkowe według opublikowanej struktury logicznej.
Zwolnienie z obowiązku przesyłania danych z ewidencji
15 listopada na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Celem nowych przepisów jest wydłużenie czasu dla podatników na dostosowanie systemów finansowo-księgowych do nowych regulacji JPK w podatku CIT.
Zgodnie z projektem, podatnicy CIT, spółki niebędące osobami prawnymi oraz spółki tworzące podatkowe grupy kapitałowe będą zwolnieni z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających przekazaniu na podstawie ustawy o CIT, w pierwszym roku obowiązywania regulacji (JPK_CIT).
Powyższe zwolnienie będzie miało zastosowanie w odniesieniu do danych podlegających przekazaniu za rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r., a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r.
Projektowane rozporządzenie będzie obowiązywało od dnia wejścia w życie przepisów ustawy o CIT tj. z dniem 1 stycznia 2025 roku.
Oprac. Katarzyna Bogucka