Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.655.2024.2.DJD
Opodatkowanie 8,5% stawką ryczałtu - usługi objęte PKWiU 33.20.60.0 - Usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu dla przychodów z działalności gospodarczej w zakresie usług instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi (PKWiU 33.20.60.0). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 października 2024 r. (wpływ 16 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną, prowadzącą od grudnia 2023 r. jednoosobową działalność gospodarczą. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej wybrał Pan ryczałt ewidencjonowany, w związku z czym złożył właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w ustawowym terminie. Wniosek dotyczy przychodów osiąganych od początku prowadzenia działalności gospodarczej (tj. od grudnia 2023 r. do dnia złożenia wniosku), a także w latach następnych, przy założeniu, że będzie Pan kontynuował działalność będącą przedmiotem wniosku.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan kompleksowe usługi polegające na projektowaniu oraz realizacji systemów i instalacji automatyki przemysłowej, a także instalacji elektrycznych niskiego napięcia dla obiektów przemysłowych, w tym:
·opracowanie algorytmów sterowania, w tym testów oprogramowania sterownika PLC i mechaniki sterowanej przez to oprogramowanie;
·wykonywanie oprogramowania sterowników przemysłowych i stacji operatorskich, a także ich instalacji;
·montaż, nastawianie i parametryzacja czujników automatyki przemysłowej;
·szkolenie personelu działu utrzymania ruchu.
Czynności opisane powyżej klasyfikuje Pan jako mieszczące się w PKWiU 33.20.60.0 - Usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi. W ramach świadczonych usług nie tworzy Pan oprogramowania objętego symbolem PKWiU ex 62.01.1, jak i nie doradza w zakresie oprogramowania i sprzętu komputerowego.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy Pan innych usług, niż te wskazane powyżej. W przypadku uzyskiwania przychodu ze świadczenia innych usług, opodatkowanych inną stawką podatku ryczałtowego, będzie prowadził Pan stosowną ewidencję umożliwiającą określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Nie dotyczą Pana żadne wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednocześnie zarówno w poprzednim, jak i obecnym roku podatkowym nie osiągnął Pan przychodów w wysokości przekraczającej 2 000 000 euro, jak i nie przewiduje możliwości osiągnięcia tej kwoty w przyszłości, w związku z czym spełnia wymogi określone w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że prowadzi ewidencję przychodów, jako dokumentację podatkową prowadzonej działalności gospodarzącej. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Świadczone przez Pana usługi obejmują:
·opracowywanie algorytmów sterowania w oparciu o specyfikację techniczną klienta, dokonywanie zmian specyfikacji, stały kontakt z działem panowania projektów;
·testy funkcjonalne oprogramowania sterowników PLC i mechaniki sterowanej przez te oprogramowania, testy przepustowości oraz wizualizacji diagnostyczno-informacyjnej w miejscu docelowym wskazanym przez klientów oraz również na wczesnym etapie przygotowania w biurze;
·wykonywanie oprogramowana sterowników przemysłowych i stacji operatorskich, a także ich instalacji;
·montaż, nastawiane i parametryzację czujników automatyki przemysłowej, korektę błędów montażowych elektrycznych przy 24V, programowaniu systemów wizyjnych oraz napędów;
·zapewnienie pełnej funkcjonalności oprogramowania przy zachowaniu europejskich oraz międzynarodowych standardów bezpieczeństwa;
·szkolenie personelu działu utrzymania ruchu, kontakt z działem projektowym klientów oraz wprowadzanie zmian, jeśli takie się pojawiają w czasie realnym,
·wykonywanie pomiarów sieci przemysłowych niskiego napięcia poniżej 24V, diagnostyka problemów elektrycznych,
·udział w testach akceptacyjnych centrów dystrybucyjnych.
Czynności opisane powyżej klasyfikuje Pan jako mieszczące się w symbolu PKWiU 33.20.60.0 - Usługi instalowania systemów do sterowania procesom przemysłowymi. W ramach świadczonych usług nie tworzy Pan oprogramowania objętego symbolem PKWiU ex 62.01.1, jak i nie doradza w zakresie oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz nie świadczy usług w zakresie instalowania oprogramowania (objętego symbolem PKWiU ex 62.09.20.0) oraz usług związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi. Pana zleceniodawcą jest niepowiązany podmiot trzeci - polska spółka prawa handlowego. Nie posada Pan udziałów w tym podmiocie, jak i nie pełni w nim funkcji członka zarządu.
Pytanie
Czy przychód osiągany z tytułu usług opisanych w stanie faktycznym może być opodatkowany 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pana stanowisko w sprawie
Przychody uzyskane z opisanej we wniosku działalności mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z zastosowaniem 8,5% stawki.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, określenie działalność usługowa - oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
Opisane ww wniosku usługi uważa Pan za mieszczące się w symbolu PKWiU 33.20.60.0 - Usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi, obejmującymi także usługi instalowania (montażu), programowania poszczególnych maszyn i urządzeń stanowiących elementy linii produkcyjnych (rozlewniczych, transporterów butelek, paletyzatorów), programowanie techniczne robotów oraz sterowników przemysłowych. Świadczone przez Pana usługi mają charakter kompleksowy - przygotowuje Pan oprogramowanie dla sterowników PLC, zgodnie z dokumentacją techniczną, a następnie instaluje tak wykonanie oprogramowanie w sterowniku PLC, dokonuje Pan jego testów, a także montażu, nastawienia oraz parametryzacji czujników automatyki przemysłowej. Usługi te nie zostały bezpośrednio przyporządkowane do którejś ze stawek podatku wymienionych w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W Pana ocenie, tak wykonywane usługi nie podlegają opodatkowaniu 12% stawką, wskazaną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z uwagi na zastosowanie symbolu „ex” przed numerem grupowania PKWiU dotyczącym usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 4 tej samej ustawy, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Tym samym, właściwą stawką ryczałtu dla usług świadczonych przez Pana jest stawka 8,5%, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy:
Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Jak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Zgodnie zaś art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Odnosząc się do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) usług, zauważyć należy, że symbol „ex” oznacza, że w ramach tej klasy PKWiU opodatkowaniu stawką 12% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. m. in. usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz usługi w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0). Natomiast pozostałe usługi opodatkowane będą stawką 8,5%.
Jednocześnie z wyjaśnień GUS wynika, że w Sekcji C Produkty przetwórstwa przemysłowego wskazano grupowanie PKWiU 33.20.60.0 - Usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi, które obejmuje także:
·usługi instalowania (montażu), programowania poszczególnych maszyn i urządzeń stanowiących elementy linii produkcyjnych (rozlewniczych, transporterów butelek, paletyzatorów), programowanie techniczne robotów oraz sterowników przemysłowych,
·programowanie techniczne robotów oraz sterowników przemysłowych.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, w zakresie usług polegających na projektowaniu oraz realizacji systemów i instalacji automatyki przemysłowej, a także instalacji elektrycznych niskiego napięcia dla obiektów przemysłowych. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Działalność od początku, tj. od 2023 r. opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych i prowadzi Pan ewidencję przychodów. Świadczone przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 33.20.60.0 - Usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi. Świadczone przez Pana usługi mają charakter kompleksowy - przygotowuje Pan oprogramowanie dla sterowników PLC, zgodnie z dokumentacją techniczną, następnie instaluje tak wykonanie oprogramowanie w sterowniku PLC, dokonuje Pan jego testów, a także montażu, nastawienia oraz parametryzacji czujników automatyki przemysłowej. W ramach świadczonych usług nie tworzy Pan oprogramowania objętego symbolem PKWiU ex 62.01.1, jak i nie doradza w zakresie oprogramowania i sprzętu komputerowego. W przypadku uzyskiwania przychodu ze świadczenia innych usług, opodatkowanych inną stawką podatku ryczałtowego, będzie prowadził Pan stosowną ewidencję umożliwiającą określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy, stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana w ramach działalności usługowej ze świadczonych usług objętych grupowaniem PKWiU 33.20.60.0 - Usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi, kwalifikują się do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według 8,5% stawki, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem,przychody osiągane z tytułu opisanych we wniosku usług mogą być opodatkowane 8,5 % stawką ryczałtu, o ile spełnione są ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Tym samym, Pana stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
·stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
·zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania (możliwości opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym z tytułu Pana działalności objętej klasyfikacją wg PKWiU 33.20.60.0), natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej, które nie były przedmiotem zapytania.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).