Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.555.2024.2.AN
Czy opisana przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym część działalności, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów, usług, procesów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP, w związku z czym Spółka jest uprawniona do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o PDOP.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 września 2024 r., za pośrednictwem systemu ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 2 września 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 25 października 2024 r. (data wpływu do Organu 28 października i 31 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca.
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka z o.o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) została założona (…) i od tego czasu dynamicznie się rozwija (…). Obszarem działalności Grupy (dalej: „Grupa”), jest (…). W dokumentacji dotyczącej cen transferowych od lat usługi świadczone przez Spółkę są klasyfikowane jako usługi badawczo-rozwojowe.
Ośrodek (…) jest największym ośrodkiem Grupy (…) w Europie. Spółka zatrudnia przede wszystkim specjalistów z obszaru AI, technologii chmurowych, Big Data oraz tworzenia nowoczesnych platform przetwarzania brzegowego. Spółka działa na rzecz najważniejszych merytorycznie pionów działalności Grupy (…), tj.: (…).
Projekty prowadzone przez Spółkę podzielić można na dwie grupy: Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty obejmujące projektowanie i tworzenie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane w działalności operacyjnej Spółki lub całej Grupy (…).
Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów jest wprowadzenie niewielkich okresowych zmian do rozwiązań i produktów, które zostały wcześniej opracowane przez Spółkę lub prowadzenie prac utrzymaniowych w zakresie tych produktów (np. obejmują naprawę prostych błędów, obsługę serwisową itp.). Prace te mają charakter rutynowy. Do grupy tej zaliczane są również projekty w pełni powtarzalne, które zostały już wcześniej przez Spółkę wypracowane przy innych zleceniach.
Działalność Spółki w ramach Grupy 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem.
Projekty badawczo-rozwojowe w ramach w Grupy 1 Spółka realizuje w celu tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane w produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Grupę (…) klientom. Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu, usługi lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiających im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych.
Wśród przykładowych obszarów prowadzonych lub planowanych przez Spółkę prac B+R można wyróżnić:
(…).
Wszystkie wskazane powyżej obszary prac i typy działań mają na celu tworzenie i rozwijanie produktów, usług i procesów Spółki i Grupy.
Przebieg procesu realizacji prac badawczo-rozwojowych.
W odniesieniu do przebiegu prac w ramach projektów badawczo-rozwojowych Grupy 1 realizowanych przez Spółkę, decyzja o rozpoczęciu projektu zapada z inicjatywy własnej lub z inicjatywy Grupy, na podstawie zidentyfikowanych trendów rynkowych i przewidywanych potrzeb klientów lub też na podstawie zgłaszanych przez klientów potrzeb lub zapytań. Po podjęciu decyzji o realizacji danych prac tworzona jest kompleksowa lista planowanych nowych funkcjonalności, zmian i ulepszeń, w zakresie, w jakim jest to możliwe do określenia przez Spółkę na tym etapie realizacji Projektu (w związku ze stosowaną przez Spółkę metodyką zarządzania projektami, mogą one być także modyfikowane również na dalszych etapach prac) (…). Na tym etapie identyfikowane są więc wstępnie wyzwania technologiczne, funkcjonalnościowe lub procesowe a więc określany obszar niepewności badawczej. Następnie, do zadań przypisywany jest odpowiedni zespół projektowy złożony z pracowników Spółki (często wspomagany przez pracowników ze struktur globalnych Grupy). Niniejszy wniosek obejmuje jednak wyłącznie prace prowadzone przez pracowników Spółki. Trzon zespołów w ramach projektów badawczo-rozwojowych Spółki stanowią doświadczeni inżynierowie, programiści lub specjaliści posiadający odpowiednią wiedzę technologiczną i branżową. Po przedstawieniu zagadnienia badawczego i nakreśleniu obszaru niepewności badawczej zespół projektowy przystępuje do poszukiwania rozwiązań i rozwiązywania problemów. Celem działań może być zarówno opracowywanie nowych produktów lub nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących produktach i rozwiązaniach oferowanych przez Spółkę, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu lub procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach technologicznych, odpowiadających zindywidualizowanym potrzebom użytkowników.
W ramach tych prac, pracownicy Spółki podejmują w szczególności następujące działania (ich sekwencja i przebieg jest warunkowany specyfiką projektu):
(…).
Spółka prowadzi opisane powyżej prace w sposób systematyczny i planowy, w oparciu o przyjętą metodykę prowadzenia prac. Wskazuje ona na ich regularność, w tym poprzez opracowany harmonogram prac projektowych.
Najczęściej, prace w zakresie tworzenia oprogramowania odbywają się z uwzględnieniem dwóch metodyk: (…). Co do zasady, iteracje prac kończą się stworzeniem prototypu rozwiązania, czyli nowej (niekoniecznie oficjalnej) działającej wersji oprogramowania lub systemu zawierającego pewną część nowych funkcjonalności. Prototyp może być udostępniany wybranym klientom w celu weryfikacji działania w warunkach rzeczywistych.
Obszary transformacji cyfrowej i sztucznej inteligencji to najszybciej rozwijające się obecnie obszary technologiczne na świecie (…). Wszystko to powoduje, iż obszar niepewności w wielu projektach jest bardzo duży. Ze względu na silne osadzenie w realiach technologicznych i biznesowych danego klienta, wiele opracowywanych nowych rozwiązań np. z dziedziny AI, Big Data, robotyzacji, informatyki, systemów bezpieczeństwa cybernetycznego, czy też w innych obszarach musi być opracowywana bardzo indywidualnie a rezultat wielokrotnie sprawdzany i walidowany. W sytuacji pojawiających się ciągle nowych wyzwań np. w dziedzinie bezpieczeństwa, ochrony danych, czy też przewidywalności systemów AI, wymiana rozwiązań i technologii jest tak szybka, że wymaga stałego opracowywania nowych systemów i odpowiadania na zindywidualizowane wymagania odbiorców. Tym samym, prowadzone są działania twórcze, a więc oryginalne i indywidualne, wymagające od członków zespołu projektowego kreatywności. Rozwiązania nie są kopiami rozwiązań wcześniejszych, co wynika z charakteru rynku, projektów i grup odbiorców: dynamicznego rozwoju technologii i rozwiązań cyfrowych i AI oraz zróżnicowanych oczekiwanych przez Klientów parametrów technologicznych, technicznych i funkcjonalnych projektowanych rozwiązań.
Kluczowe dla realizacji tych czynności w Spółce jest zdobywanie nowej wiedzy w szczególności z dziedziny technologii chmurowych, cyfrowych, algorytmów sztucznej inteligencji, robotyzacji, przetwarzania i zarządzania Big Data, programowania, środowisk programistycznych, języków programowania i algorytmów. Inżynierowie, programiści oraz inni specjaliści z obszaru dziedzin pokrewnych, regularnie rozszerzają swoją wiedzę poprzez uczestniczenie w szkoleniach branżowych, studiach podyplomowych czy też systematyczne studiowanie literatury branżowej i dokumentacji patentowej dla zbliżonych rozwiązań. Spółka zbudowała specjalną jednostkę rozwijania wiedzy, (…).. Tym samym, budowanie i rozwijanie wiedzy jest w Spółce procesem zorganizowanym i naturalnym (…). Specjaliści Spółki uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach (…). Specjaliści Spółki działają również aktywnie w ramach stowarzyszeń branżowych takich jak (…).
Prace badawczo-rozwojowe będą przez Wnioskodawcę rozgraniczane od pozostałej działalności (prace rutynowe), prowadzonej w ramach projektów Grupy 2.
Wnioskodawca zaznacza również, że:
- Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o PDOP;
- w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e Ustawy o PDOP;
- zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;
- w ewidencji, o której mowa Spółka będzie wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej;
- Spółka będzie mogła określić, jaka część wynagrodzenia pracowników dotyczy projektów badawczo-rozwojowych w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania czasowego pracowników w projekty badawczo-rozwojowe oraz pozostałe (rutynowe);
- koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie;
- Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 oraz z 2022 r. poz. 1079).
Ponadto, w piśmie uzupełniającym, w odpowiedzi na zadane pytania wskazaliście Państwo następująco:
1. Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy) zastosowano? Innymi słowy, co powoduje, że nowe lub istniejące produkty, usługi, procesy oraz rozwiązania w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych systemów, co pozwala uznać je za nowatorskie/twórcze?
Na wstępie, w odpowiedzi na pytanie 1, Spółka wskazuje, że złożony przez nią Wniosek dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, bowiem Spółka dotychczas nie korzystała z ulgi na badania i rozwój. Tym samym, pytanie organu o dotychczasowe zastosowanie (czas przeszły) narzędzi, koncepcji, rozwiązań niewystępujących w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy), Spółka odniesie do przykładowych projektów realizowanych aktualnie, znajdujących się w końcowej fazie realizacji. Spółka podkreśla również, że jako badawczo-rozwojowe identyfikuje jedynie część projektów w swojej szerokiej działalności. Jednakże, celem dokładniejszego zobrazowania rodzaju wykonywanych prac oraz odpowiadając na przedstawione zapytanie organu, poniżej Spółka przedstawia charakterystykę dwóch przykładowych projektów realizowanych aktualnie o wysokim stopniu zaawansowania, tj. Projektu (…) oraz Projektu (…), podkreślając równocześnie, że projekty te stanowią jedynie przykłady działań charakterystycznych dla Grupy 1, a każdy z projektów, który w przyszłości będzie przez Spółkę realizowany, przed zakwalifikowaniem do Grupy 1: Projektów badawczo-rozwojowych zostanie każdorazowo przez Spółkę oceniony przez pryzmat kryteriów, takich jak w szczególności:
-cel projektu: tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów/procesów/usług;
-twórczość, systematyczność oraz zwiększanie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
oraz będzie posiadał dokumentację uzasadniającą jego charakter i przyporządkowanie do tej Grupy.
(…)
2. Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac będących przedmiotem wniosku - w odniesieniu do każdego z obszarów tej działalności?
Jak wskazano na s. 4 Wniosku, pracownicy Spółki nabywają i gromadzą dostępną wiedzę z zakresu np. robotyzacji, sztucznej inteligencji, przetwarzania i zarządzania danymi, elektroniki, informatyki, programowania, czy też szeroko pojętych systemów komunikacji.
W ramach prowadzonych prac, wyszukują odpowiednie technologie/rozwiązania i prowadzą prace nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia najlepszych rozwiązań w danym projekcie po to, by wybrać odpowiednią technologię, w której opracowywane rozwiązania będą tworzone. Gromadzenie wiedzy odbywa się też poprzez analizę założeń i wymagań danego projektu (oraz korelacji pomiędzy wymaganiami w różnych obszarach technologicznych i funkcjonalnych), które powinny zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac (…).
Pytanie
Czy opisana przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym część działalności, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów, usług, procesów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP, w związku z czym Spółka jest uprawniona do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o PDOP?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona powyżej i opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym działalność Spółki w zakresie Projektów z Grupy 1, tj. dotycząca zadań badawczo-rozwojowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, wskazaną w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP, a w szczególności definicję prac rozwojowych, na którą powołuje się art. 4a pkt 28 ustawy o PDOD, natomiast działalność prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 4a pkt 26, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Na podstawie art. 4a pkt 27 ustawy o PDOP badania naukowe oznaczają:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z odwołaniem do wskazanej ustawy badania aplikacyjne rozumiane są jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie natomiast z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP, prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wskazany przepis definiuje prace rozwojowe jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Na podstawie przedstawionych definicji, Spółka stoi na stanowisku, iż realizowane i planowane przez nią projekty w ramach Grupy 1 wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w zakresie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych.
Przytoczone przepisy wskazują, że z działalnością badawczo-rozwojową mamy do czynienia, gdy podejmowane są działania twórcze, systematyczne i nakierowane na zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W szczególności, przy definiowaniu prac rozwojowych ustawodawca wskazał, że nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, służy planowaniu produkcji oraz projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Równocześnie, tego typu działalność została odróżniona od działalności polegającej na wprowadzaniu jedynie rutynowych i okresowych zmian.
W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazuje, iż realizowane projekty badawczo-rozwojowe w ramach Grupy 1 mają na celu tworzenie nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań. Takie projekty realizowane są i będą przez Spółkę systematycznie i regularnie, gdyż jest ona liderem na rynku w zakresie tworzenia rozwiązań z dziedziny technologii chmurowych, cyfrowych, algorytmów sztucznej inteligencji, robotyzacji, przetwarzania i zarządzania Big Data, programowania, środowisk programistycznych, języków programowania i algorytmów. Rdzeniem działalności Spółki jest i będzie oferowanie klientom nowych rozwiązań. Bez prowadzenia prac w ramach Projektów Grupy 1, rozwój firmy na rynku byłby absolutnie niemożliwy, gdyż Spółka działa na wysoce konkurencyjnym i szybko rozwijającym się rynku technologii (…) gdzie innowacyjność opracowywanych rozwiązań i wdrażanie postępu technologicznego jest kluczowe. Z racji typu Klientów, dla których pracuje Spółka - globalnych liderów w swoich dziedzinach, dostarczanie innowacyjnych rozwiązań i innowacji w tych obszarach jest i będzie rdzeniem strategii Grupy i Spółki.
Nie ulega również wątpliwości, że działalność badawczo-rozwojowa Spółki powstaje i będzie powstawać w oparciu o nabywaną i rozwijaną wiedzę branżową, wiedzę regularnie budowaną przez pracowników Spółki - specjalistów z zakresu wielu dziedzin nauki, takich jak m.in technologie chmurowe, technologie cyfrowe, algorytmy sztucznej inteligencji, robotyzacja, przetwarzanie i zarządzanie Big Data, programowanie, środowiska programistyczne czy języki programowania. Specjaliści realizujący prace w ramach działalności badawczo-rozwojowej regularnie rozszerzają swoją wiedzę poprzez uczestniczenie w szkoleniach, w tym w ramach wskazanego w opisie stanu faktycznego/zdarzenie przyszłego (…) projektu rozwoju wiedzy, tj. (…). Sami również tę wiedzę kształtują, przekazując wiedzę ekspercką podczas konferencji, studiów (…) i spotkań stowarzyszeń branżowych takich jak (…).
Zauważyć należy, iż rozwiązania powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć zindywidualizowane, optymalne rozwiązania zagadnień badawczo-rozwojowych w oparciu o posiadaną i nabywaną systematycznie wiedzę.
Zdaniem Wnioskodawcy, rozwiązania Spółki w ramach działalności badawczo-rozwojowej służą i będą służyć czynnościom wskazanym w przepisie, do którego odwołuje się art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP, tj. planowaniu produkcji oraz projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Specyfika działania Spółki (…) powoduje, iż obszar niepewności w wielu projektach jest i będzie bardzo znaczący. Ze względu na silne osadzenie w realiach technologicznych, przemysłowych i organizacyjnych danego klienta, wiele opracowywanych nowych rozwiązań produktowych i procesowych, nad którymi pracuje Spółka np. (…) musi być opracowywana bardzo indywidualnie a rezultat wielokrotnie sprawdzany i walidowany, również przy pomocy tworzonych modeli i prototypów oraz przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi i samymi klientami. Tym samym, opisane prace badawczo-rozwojowe, po ich pomyślnym zakończeniu, znajdują zastosowanie w produktach oferowanych przez Spółkę lub też służą dalszemu rozwojowi produktów i procesów wewnętrznych Spółki i Grupy. Wiele z tych produktów dotyczy i będzie dotyczyć narzędzi informatycznych i oprogramowania, co jest spójne z definicją prac rozwojowych wskazującą, iż nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług dotyczy również narzędzi informatycznych lub oprogramowania.
Reasumując, prace opisane przez Spółkę w ramach Grupy 1 wypełniają ustawowe przesłanki twórczości, systematyczności oraz zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca podkreśla, że prace w ramach projektów Grupy 1 (projekty w zakresie działalności badawczo-rozwojowej), które objęte są wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej nie mają i nie będą mieć charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany. Nie obejmują i nie będą obejmować również projektów powtarzalnych, nie wymagających rozwiązywania wyzwań badawczo-rozwojowych. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, na nierutynowy charakter prowadzonej działalności w zakresie opisanym we Wniosku wskazuje fakt, że wszystkie prace zaliczane przez Wnioskodawcę do kategorii badawczo-rozwojowych (Grupa 1), poprzedzone są zdefiniowaniem unikatowych, zindywidualizowanych wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki co do zasady stają przed koniecznością rozwiązania zagadnień badawczych, tj. sytuacji charakteryzujących się niepewnością badawczą. Wnioskodawca także podkreśla, że w ramach swojej działalności wydziela prace o charakterze rutynowym i okresowym, służące utrzymaniu i obsłudze już wdrożonych rozwiązań i produktów, przypisując je do Grupy 2 („Projekty rutynowe”). Prace te obejmują m.in. naprawę drobnych błędów oraz okresową obsługę serwisową, utrzymanie produktów w bieżącej sprawności, czy też projekty w pełni powtarzalne. Tym samym, w ramach prowadzonej przez Spółkę obecnie i w przyszłości analizy projektów pod kątem spełniania przesłanek działalności badawczo-rozwojowej tylko część wybranych projektów realizowanych w określonym merytorycznym obszarze działalności (spośród kilkudziesięciu/kilkuset innych) będzie zaliczana do Projektów Grupy 1.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje indywidualne, przykładowo:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.23.2020.2.MBD z dnia 7 maja 2020 r. potwierdzająca, że „[...] działalność Wnioskodawcy będzie spełniała przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop, w ramach której dochodzi do tworzenia, rozwijania i ulepszania programów komputerowych przez Wnioskodawcę [...]”;
- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.343.2020.1.IZ z dnia 2 października 2020 r., w której organ uznał, iż [...] stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, polegające na twierdzeniu, że prowadzona działalność w zakresie tworzenia i wdrażania nowych produktów: procesów, maszyn, linii technologicznych, które są indywidualnie dopasowane do potrzeb danego klienta, spełnia przesłanki prac rozwojowych i tym samym może być uznana za przejaw działalności badawczo-rozwojowej, należy uznać za prawidłowe [...]”;
- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.414.2020.2.PC z dnia 15 grudnia 2020 r., potwierdzająca, iż „[...] działania Spółki, o których mowa we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 updop. Działania te mają bowiem charakter twórczy, a działalność w zakresie opracowywania i wdrażania nowych urządzeń oraz ulepszania i modernizacji wyrobów jest i będzie prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Ponadto Spółka w ramach prowadzonej od wielu lat wykorzystuje dostępną wiedzę i narzędzia do projektowania nowych i ulepszonych wyrobów, a prace realizowane przez Spółkę nie mają charakteru rutynowego [...]”;
- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.286.2018.2.JS z dnia 13 września 2018 r., w której Organ zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy w odniesieniu do projektów Grupy 1, iż „[...] działania podejmowane przez Centrum polegają na wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności w celu rozwoju nowych narzędzi/elementów produktów do wykorzystania w produktach oferowanych przez Spółki klientom lub też do dalszego rozwoju produktów Spółki. Czynności wykonywane przez pracowników Centrum w ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych wpisują się zatem w definicję prac rozwojowych wskazaną w ustawie o PDOP [...]”.
Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przytaczanych uzasadnień, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana we wniosku działalność dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z Ulgi B+R, przy założeniu spełnienia odpowiednich warunków określonych w przedmiotowych przepisach.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”),
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d u.p.d.o.p. - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).
Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Odnosząc powyższe wyjaśnienia do przedstawionego we wniosku opisu, stwierdzić należy, że Państwa działalność, polegająca na tworzeniu nowych lub rozwoju już istniejących produktów, usług, procesów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o PDOP, w związku z czym są Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy o PDOP.
Zatem, stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).