Prawo do kumulacji emerytury rolniczej i pracowniczej - Wyrok SN z dnia 13 sierpnia 2024 r., sygn. II USKP 38/24
Osoba posiadająca prawo do emerytury rolniczej oraz emerytury pracowniczej przyznanej na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma prawo do wypłaty obu świadczeń jednocześnie.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Renata Żywicka (przewodniczący)
SSN Jarosław Sobutka
SSN Robert Stefanicki (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania S. P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Płocku o wypłatę emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 sierpnia 2024 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 8 września 2022 r., sygn. akt III AUa 1716/21,
I. oddala skargę kasacyjną;
II. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Płocku na rzecz odwołującego się S. P. 240 (dwieście czterdzieści) złotych wraz z odsetkami z art. 98 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z 25 czerwca 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Płocku odmówił S. P. wypłaty emerytury - począwszy od dnia 11 marca 2020 r. W odpowiedzi na odwołanie skarżącego organ rentowy wniósł o jego oddalenie, z uwagi na brak podstaw do wypłaty emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wobec uprawnienia S. P. do emerytury rolniczej. Zdaniem organu rentowego nie zachodzą podstawy do jednoczesnej wypłaty obu świadczeń. Emerytura rolnicza jako wyższa od emerytury pracowniczej jest wypłacana.
Wyrokiem z 17 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał S. P. prawo do wypłaty emerytury - począwszy od dnia 1 kwietnia 2020 r. (pkt 1); w pozostałym zakresie oddalił odwołanie (pkt 2); stwierdził brak odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji (pkt 3); zasądził od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Płocku na rzecz S. P. 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego (pkt 4).