Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.489.2024.2.AZ
Zakup usługi przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej prawa ochronnego na wzór użytkowy, dla produktów Spółki przedstawionych w opisie stanu faktycznego, oraz dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy, jest kosztem kwalifikowanym ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt. 5) ppkt a), niezależnie od tego jaki status organizacyjno-prawny posiada podmiot będący wykonawcą powyższych usług na rzecz podatnika.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy prowadzone przez Spółkę prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT - jest prawidłowe;
- czy zakup przez Spółkę usługi badawczej od zagranicznej jednostki naukowej nie stanowi dla Wnioskodawcy kosztu kwalifikowanego ulgi B+R, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 - jest prawidłowe;
- czy zakup usługi przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej prawa ochronnego na wzór użytkowy, dla produktów A. przedstawionych w opisie stanu faktycznego, oraz dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy, jest kosztem kwalifikowanym ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt. 5) ppkt a), niezależnie od tego jaki status organizacyjno-prawny posiada podmiot będący wykonawcą powyższych usług na rzecz podatnika - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo - rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 15 października 2024 r. (data wpływu 15 października 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca” lub „A.”) z siedzibą w (…), numer NIP: (…), REGON: (…), jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”). Rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
A. prowadzi działalność produkcyjną w ramach przeważającego kodu PKD 25.11.Z dostarczając kontrahentom nowoczesne systemy konstrukcji wsporczych dla instalacji fotowoltaicznych. Znajdują one zastosowanie dla systemów wolnostojących, dachowych i elewacyjnych. Są to konstrukcje o charakterze statycznym oraz nadążnym. Spółka samodzielnie projektuje, testuje i wdraża do produkcji autorskie rozwiązania konstrukcyjne.
Spółka prowadzi częściowo działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie decyzji, o której mowa w Ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 74 z późn. zm.) nr (…) z dnia (…) 2019 r., wydaną przez (…) Specjalną Strefę Ekonomiczną (…), oraz nr (…) z dnia (…) 2022 roku, wydaną przez (…) Specjalną Strefę Ekonomiczną (…). Działalność produkcyjna objęta powyższymi DOW była rozpoczęta w oparciu o rezultaty prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez Spółkę, jednak koszty działalności badawczo-rozwojowej i koszty działalności zwolnionej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej podlegają rozłącznej ewidencji.
W spółce funkcjonuje Dział Rozwoju i Wdrożeń odpowiedzialny za projektowanie, testowanie i przygotowanie do wdrożenia nowych elementów i rozwiązań konstrukcyjnych, które następnie stanowią podstawę działalności produkcyjnej i sprzedażowej Spółki. Działalność B+R prowadzona przez Spółkę ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego produktu, rozwiązania czy innowacji tworzony jest projekt oraz wyznaczany jest zespół pracowników oraz nawiązywana jest współpraca z wyselekcjonowanymi krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi, których zadaniem jest pozyskanie i zaaplikowanie nowej wiedzy nt. zaprojektowanych produktów do dalszej poprawy jakościowej oferowanych produktów oraz realizowanych w przedsiębiorstwie procesów produkcyjnych. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania obowiązującymi w Spółce, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Definiują one planowany harmonogram oraz sposób zagospodarowania posiadanymi zasobami osobowymi, technicznymi i finansowymi.
Spółka od początku zawiązania w 2015 roku realizowała własne prace projektowe ukierunkowane na wdrożenie na rynek własnych autorskich rozwiązań w obszarze konstrukcji wsporczych instalacji fotowoltaicznych. Spółka w większości wypadków zleca wykonanie zewnętrznych ekspertyz potwierdzających jakość i bezpieczeństwo stosowania projektowanych rozwiązań, a następnie wdraża je do własnej działalności gospodarczej. Znajdywało to, od początku istnienia firmy, potwierdzenie w kolejnych projektach objętych dofinansowaniem Unii Europejskiej:
1)Projekt (…);
2)Projekt (…);
3)Projekt (…);
W ramach wykazanych projektów każdorazowo udzielające dofinansowania instytucje potwierdzały badawczy charakter realizowanych prac lub wdrażanych ich rezultatów.
W kolejnych latach spółka również kontynuowała prace zmierzające do stworzenia nowych lub znacząco udoskonalonych produktów:
- 2019:
Pracownicy Działu Rozwoju i Wdrożeń realizowali prace nad optymalizacją surowca wykorzystywanego w procesie produkcyjnym, które obejmowały podjęte w poprzednich latach badania i testy powłoki antykorozyjnej (…). Spółka przeprowadziła badania trwałości dla różnych zestawów wyrobów w zakresie możliwości zastosowania w środowiskach klasy korozyjnej (…). Wykonano testy dla rozwiązań dedykowanych również w zakresie zastosowania np. na obszarach (…). Kontynuując proces doskonalenia produktów pracownicy działu B+R wprowadzili liczne modyfikacje mające bezpośredni wpływ na jakość wyrobów, a także na skrócenie czasu i zwiększenie intuicyjności podczas ich montażu.
Przykładem takiego rozwiązania jest opracowanie i wdrożenie nowego systemu (…). Rozwiązanie pozwala na bardzo szybki montaż klem dociskowych. Drugim przykładem jest opracowanie nowych systemów (…) oraz (…), które zostały poddane testom obciążeniowym od śniegu oraz wiatru w Instytucie (…). Nowe rozwiązania umożliwiły bardzo szybki i bezproblemowy montaż, a uniwersalność zastosowanych profili pozwoliła na łatwe dostosowanie kąta pochylenia modułu względem słońca. Przeprowadzono testy ogniowe potwierdzające spełnienie przez system do mocowania modułów na elewacji wymagań § 225 Warunków Technicznych w zakresie 120 minut nieodpadania elementów okładzin elewacyjnych podczas pożaru. Przeprowadzono badania potwierdzające izolacyjność termiczną konsol do mocowania modułów fotowoltaicznych na ścianach ocieplanych budynków. Pozytywne wyniki testów potwierdziły, że zaprojektowane konstrukcje i elementy łączące noszą znamiona systemu pasywnego, który w standardzie gwarantuje trwałość korozyjną (…) i spełnienie wymogów § 225 WT w zakresie aż 120 minut. Spółka wykonała kilkadziesiąt testów różnych systemów zamocowań modułów fotowoltaicznych w tunelu aerodynamicznym. Otrzymane wyniki pozwoliły w znacznym stopniu zredukować obciążenia balastowe np. w systemach (…). Tym samym firma A. potwierdziła właściwości oferowanych produktów i posiadanie katalogu rozwiązań pozwalających na montaż instalacji fotowoltaicznych w miejscach, gdzie nie można zastosować mocowania mechanicznego lub dużych obciążań balastowych ze względu na małą nośność dachów lub jego pokrycia. Spółka wykonała kilkadziesiąt badań systemów konstrukcji z różnymi producentami modułów fotowoltaicznych dla potwierdzenia cech technicznych w zakresie nośności od obciążeń wiatrem i śniegiem.
- 2020:
Spółka zakończyła badania w zakresie cech identyfikacyjnych i wytrzymałościowo-funkcyjnych zestawu wyrobów do mocowania paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, które przeprowadzono na potrzeby nowelizacji Krajowej Oceny Technicznej. Spółka uzyskała pozytywną opinię techniczną od Instytutu (…), która potwierdza trwałość korozyjną podkonstrukcji A. w środowisku o kategorii korozyjności C5 wg PN-EN 12944-1:2018 i PN-EN ISO 12944-2:2018.
Wśród nowości produktowych znalazły się rozwiązania (…) - systemy (…). Firma przeprowadziła badania wewnętrzne systemów, obejmowały one sprawdzenie trwałości klejenia przy użyciu zrywarki oraz siłomierza.
Drugi etap badań wewnętrznych obejmował ponowną weryfikację trwałości klejenia - po upływie 28 dni tj. minimalnego czasu związania się klejenia. Przeprowadzone badania pozwoliły wyłonić najlepsze możliwe rozwiązanie, które kolejno zostało przebadane w tunelu aerodynamicznym. Badania potwierdziły deklarowane przez Spółkę właściwości, dotyczące połączeń klejonych i stabilności całego systemu w warunkach obciążenia silnym wiatrem.
Kontynuując proces rozwijania oferty produktowej Dział Rozwoju i Wdrożeń wykonał projekt ruchomych konstrukcji dla modułów słonecznych - tzw. trackerów fotowoltaicznych. Spółka wybudowała eksperymentalną konstrukcję ruchomą i rozpoczęła prace badawcze, w tym m.in. badanie konstrukcji w warunkach obciążenia od wiatru i śniegu. Ponadto Spółka opracowała oprogramowanie wraz z systemem monitorowania i zarządzania systemem ruchomym.
Dbając o zapewnienie uniwersalnych rozwiązań, firma rozpoczęła prace nad wdrożeniem klem montażowych, dostosowanych do wszystkich grubości modułów. Projekt zakładał stworzenie mocowań, które mogą być używane zarówno jako klemy środkowe i końcowe. Spółka rozpoczęła także badania w komorach solnych w Instytucie (…). Przedmiotem badań były elementy konstrukcyjne, przeznaczone do budowania (…).
- 2021:
Działalność badawczo-rozwojowa skoncentrowana była w kierunku nowości produktowej - trackera fotowoltaicznego. Wdrożenie systemu solarnego było wynikiem zakończenia prac projektowych oraz uzyskania pozytywnych wyników zaawansowanych badań i testów. W ramach prowadzonych badań konstrukcja wykonała bezawaryjnie (…) cykli pracy, odpowiadających okresowi (…) lat ciągłej pracy trackera. System solarny przeszedł również badania obciążenia wiatrem i śniegiem, badania trwałości napędu i łożysk, badania korozyjne oraz badania cech funkcyjno-użytkowych w środowisku o kategorii korozyjnej do C5. Ponadto na terenie Zakładu A. wybudowano laboratorium pomiarowe, gdzie przeprowadzono badania porównawcze z uzysków energii, wyprodukowanych przez dwa nieruchome systemy wolnostojące.
Wyniki prac potwierdziły przewagę zaprojektowanego i zbudowanego trackera fotowoltaicznego i większe uzyski energii w porównaniu do nieruchomych konstrukcji wolnostojących. Dbając o zapewnienie wyjątkowo odpornych rozwiązań, Spółka A. przeprowadziła także badania odporności korozyjnej powłok będących połączeniem (…), stosowanych do zabezpieczenia konstrukcji naziemnych. Badania opracowanych produktów Spółki przeprowadzono w atmosferze obojętnej mgły solnej - zgodnie z normą PN-EN ISO 9227:2017-06. Spółka przygotowała nowe warianty rozwiązania do systemu (…) i (…) w postaci mocowania po długim boku modułu. Instalatorzy zyskali możliwość mocowania modułów fotowoltaicznych przekraczających długość (…) metrów, rozwiązanie poprawiło stabilizację systemu, jednocześnie zapobiegając pęknięciom modułów.
Spółka zakończyła badania w zakresie wytrzymałości konstrukcji (…) na dach płaski w Instytucie (…). Firma uzyskała pozytywną opinię techniczną, która potwierdziła odporność systemu na parcie wiatru i śniegu, a także ssanie wiatru. Do usprawnień technicznych w roku sprawozdawczym należało również wprowadzenie pinów do klem o podwójnym ząbkowaniu. Rozwiązanie to wyklucza pomyłkę montera polegającą na zamocowaniu pinu w pozycji „do góry nogami”. Podwójnie ząbkowane piny wpływają na zwiększenie przewodności między ramką modułów a elementami konstrukcji, co ma szczególne znaczenie w przypadku lakierowanych klem.
- 2022:
Na zlecenie A., (…) przeprowadził badania dostarczonych wyrobów stalowych z powłoką cynkową. Celem badań było wytypowanie najlepszych materiałów odpornych na korozję w środowisku o kategorii C5. Wszystkie próbki stali zostały poddane szczegółowym badaniom odporności korozyjnej w atmosferze obojętnej mgły solnej zgodnie z normą PN-EN ISO 9227:2017-06. Raport z przeprowadzonych badań pozwolił wytypować najlepsze materiały, które mogą być stosowane w środowisku do kategorii korozyjnej C5. Dzięki temu, klienci zyskują pewność, że wybierają materiały o najwyższej jakości i odporności na korozję, co przekłada się na długą żywotność wyrobów. Działalność w tym roku skoncentrowana była na iteracji trackera fotowoltaicznego. Wdrożenie systemu solarnego było wynikiem zakończenia prac projektowych oraz uzyskania pozytywnych wyników zaawansowanych badań i testów. Wprowadzenie do sprzedaży nowej, zoptymalizowanej wersji trackera fotowoltaicznego na farmy wielkopowierzchniowe poprzedzono wzmożonymi, długotrwałymi pracami badawczymi. Testowany system wykonał blisko (…) cykli pracy, co odpowiada okresowi około (…) lat ciągłego, bezawaryjnego działania systemu nadążnego. W tym czasie obserwacji poddano wszystkie składowe trackera, odpowiadające za jego funkcjonalność. Otrzymane wyniki potwierdziły poprawność zamocowania modułów fotowoltaicznych i ich wytrzymałość w długiej perspektywie czasowej. Spółka przeprowadziła również badania wytrzymałościowe makiety trackera, wykonanej w skali (…). Próby badawcze wskazały optymalne ustawienie trackera podczas występowania normatywnych i ponadnormatywnych prędkości wiatru przy zastosowaniu zadanej liczby amortyzatorów oraz ich umiejscowienia. Co istotne, badania potwierdziły także poprawność zamocowań modułów (…) przy oddziaływaniu wiatru o prędkości aż do (…) km/h. Tym samym tracker (…) uzyskał pozytywny raport Laboratorium Badawczego w zakresie odporności konstrukcji na zmienne warunki atmosferyczne.
- 2023:
Działalność B+R skoncentrowana była w kierunku kolejnej iteracji innowacyjnej konstrukcji trackera fotowoltaicznego oraz systemach podwyższonych na dachy płaskie i skośne. Spółka zleciła przeprowadzenie badań konstrukcji w tunelu aerodynamicznym. Zarówno systemy aerodynamiczne w orientacji południowej, jak i wschód-zachód, przeszły pomyślnie testy w niezależnym laboratorium badawczym. Badanie w tunelu umożliwiło określenie rzeczywistych współczynników oporu aerodynamicznego dla różnych stref umiejscowienia systemów dachowych, uwzględniając kąt nachylenia, rozstaw oraz wielkość modułów. Wszystkie te parametry zostały poddane analizie w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania oraz długoterminowej, bezproblemowej eksploatacji systemu. Przeprowadzone badania przyczyniły się do opracowania bardziej konkurencyjnych rozwiązań. Otrzymane wyniki badań umożliwiają precyzyjny dobór konstrukcji zgodnie z normami Eurokod.
Dodatkowo, system przeszedł badania wewnętrzne, które zostały przeprowadzone na zrywarce. Zgodnie z uzyskanymi danymi, nośność profili (…) wynosi co najmniej (…) kN, czyli około (…) kg. Oznacza to, że nośność zaprojektowanych profili (…) jest dwukrotnie wyższa niż wymagane normowe obciążenia, takie jak śnieg, wiatr oraz ciężar własny modułu.
W ramach prowadzonych badań nad projektami wolnostojących systemów fotowoltaicznych A., przeprowadzono pomiar obciążeń wiatrem na elementach (…) o dużej długości cięciwy. Badanie to odbyło się w tunelu aerodynamicznym, co umożliwiło dokładne określenie wpływu wiatru na konstrukcję tych systemów. W ramach badania uwzględniono różne kąty nachylenia modułów, wynoszące (…), oraz długość cięciwy modułów (…). Podobnie jak w przypadku badań nad systemami podwyższonymi na dachy płaskie, Spółka dokonała kompleksowej analizy aerodynamicznej. Badania w tunelu aerodynamicznym pozwoliły na zrozumienie rzeczywistych warunków, z jakimi systemy (…) będą się stykać w zależności od ich umiejscowienia oraz kąta nachylenia. Pozwoliło to na precyzyjne określenie współczynników oporu aerodynamicznego, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania oraz długoterminową, bezproblemową eksploatację systemów fotowoltaicznych A..
W celu dokładnego zweryfikowania wpływu wiatru na układy trackerów fotowoltaicznych przeprowadzono badania systemów ruchomych w tunelu aerodynamicznym. Badanie obejmowało kąty nachylenia modułów w zakresie od (…) do (…). W tunelu aerodynamicznym strefy obciążenia zostały zorientowane zgodnie z prostokątnym układem instalacji fotowoltaicznej, co pozwoliło na dokładne odzwierciedlenie rzeczywistych warunków, występujących podczas eksploatacji zaprojektowanych trackerów. Dzięki tym działaniom, firma uzyskała kompleksowe dane dotyczące obciążenia wiatrem dla swoich trackerów fotowoltaicznych, co pozwoliło na prognozowanie ich zachowania się w różnych warunkach atmosferycznych i mogła dostosować ich konstrukcję.
Zgodnie z powyższym zakresem, prowadzone przez Spółkę prace B+R, polegają na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań zgodnie z zapotrzebowaniem rynku w zakresie nowych produktów czy też zgodnie z zapotrzebowaniem wewnętrznym Spółki w zakresie innowacji procesu produkcji. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania dotyczące głównej działalności Spółki, jaką jest produkcja i sprzedaż konstrukcji wsporczych instalacji fotowoltaicznych.
Zaprojektowane w latach 2015-2023 nowe i ulepszone produkty były podstawą (…) zgłoszeń prawa ochronnego na wzór użytkowy, które uzyskały między (…) 2017 a (…) 2023 pozytywną opinię i rejestrację Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO): (…).
W celu osiągnięcia zamierzonego celu objęcia ochroną produktów A. skorzystało z usług niezależnej kancelarii prawnej specjalizującej się w przedmiotowym zakresie. Usługi rozliczane w oparciu o faktury VAT obejmowały każdorazowo przygotowania dla produktów A. dokumentacji zgłoszeniowej prawa ochronnego na wzór użytkowy, dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego zagranicznego organu w imieniu Spółki oraz wymagane tłumaczenia na język obcy.
W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R, w ramach Projektu B+R, opisanego szczegółowo powyżej, Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego, zamierza dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych dokonując stosownej korekty deklaracji podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R była realizowana.
Dla przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:
a)Ewidencjonowane koszty działalności badawczo-rozwojowej, przewidzianej jako podstawa do odliczenia ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, nie stanowią kosztów prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej tj. nie są przez Spółkę uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie wydanych decyzji o wsparciu,
b)Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT,
c)Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,
d)Koszty kwalifikowane, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi nie zostały/ nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,
e)W ewidencji rachunkowej wyodrębnia się koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R, a ich suma zostanie wykazane w korektach zeznań podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R była realizowana.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Pismem z 15 października 2024 r. (data wpływu 15 października 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu.
1)Wskazali Państwo, ze uzyskują przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierzają korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową;
2)Zamierzają Państwo skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej za lata podatkowe 2019-2023;
3)Prace, wobec których domagają się Państwo ustalenia, czy stanowią działalność badawczo-rozwojową realizowano w latach 2019-2023;
4)Koszty działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności koszty przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej, których dotyczy pytanie nr 3 wniosku, ponoszone były w latach 2019-2023;
5)Nie oczekują Państwo interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego obowiązujących przed 1 października 2018 r. Wnoszą Państwo o interpretację dla stanu prawnego obowiązującego dla ulgi badawczo-rozwojowych obowiązujących dla lat 2019-2023;
6)Sposób organizacji działalności badawczo-rozwojowej, polegający na wyodrębnieniu organizacyjnym i kadrowym służy działalności prowadzonej w sposób ciągły, ale jednocześnie odróżniający od dotychczasowej praktyki gospodarczej, wpływając na to, że nowe produkty są innowacyjne. Poziom twórczości zespołu badawczego polega m.in. na fakcie, iż wypracowane rozwiązania nie mogły być opracowane przez pracowników produkcyjnych niskim nakładem zasobów i nie noszą znamion drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio produkowanych rozwiązaniach produktowych.
7)Opisana w stanie faktycznym działalność każdorazowo stanowiła działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji i tworzenia zmienionych, ulepszonych produktów.
8)Potwierdzili Państwo, że prace nad stworzeniem nowych i ulepszonych produktów wskazanych we wniosku były działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prace te nie stanowiły: rutynowych i okresowych zmian, czynności wdrożeniowych, produkcji seryjnej, bieżącej operacyjnych działalności gospodarczej, działalności wspomagającej/pomocniczej, innych prac dokonywanych po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, czynności testowania produktów gotowych, czynności wykonania badań produktu, czynności wykonania ceny produktu, ani innych tego typu prac, czynności serwisowych, ani promowania ulepszeń dokonywanych w Państwa działalności.
9)Wskazali Państwo, że w prowadzonych przez Państwa pracach powstała nowa wiedza w zakresie nauk inżynieryjnych i obejmowała ona:
- rozwiązania trwałości antykorozyjnej materiałów i wytworzonych z nich produktów;
- odporności na działanie innych niż korozyjne czynników środowiskowych, np. wiatru, deszczu, gradu, śniegu, ognia;
- sposobu przetwarzania podstawowych materiałów dla osiągnięcia optymalnej trwałości;
- metody mocowania produktów i łączenie ich komponentów składowych dla uzyskania optymalnych parametrów czasu montażu i trwałości konstrukcji.
10)Na pytanie: jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac nad opisanymi we wniosku projektami odpowiedzieli Państwo:
Za nową uznać należy wiedzę nt. sposobu obróbki materiałów, sposobu ich optymalnego gięcia, stosowanych przekrojów i wynikających z tego konsekwencji technologicznych, zachowania nowych rozwiązań w skrajnych warunkach atmosferycznych, nośności zaprojektowanych komponentów, oddziaływujących na produkt sił, sposobów łączenia komponentów mechanicznych i elektroniki sterującej, wpływu sposobu montażu na trwałość zaprojektowanych rozwiązań produktowych. Nowość wiedzy znalazła potwierdzenie w rejestracji wzorów użytkowych nowych produktów A., które wskazano w opisie stanu faktycznego Państwa wniosku. Dla okresu 2019-2023 właściwymi numerami wzorów przemysłowych są: (…). Wiedza w powyższych zakresach każdorazowo dotyczyła konkretnego rozwiązania prototypowego i miała charakter wiedzy aplikacyjnej definiowanej jako prace rozwojowe.
11)Wskazali Państwo, że w ramach działalności badawczo-rozwojowej wykorzystywali, rozwijali i zdobywali Państwo wiedzę i umiejętności z zakresu nauk inżynieryjnych, w szczególności:
- trwałości antykorozyjnej materiałów i wytworzonych z nich produktów;
- odporności na działanie innych niż korozyjne czynników środowiskowych, np. wiatru, deszczu, gradu, śniegu, ognia;
- sposobu przetwarzania podstawowych materiałów dla osiągnięcia optymalnej trwałości;
- metody mocowania produktów i łączenie ich komponentów składowych dla uzyskania optymalnych parametrów czasu montażu i trwałości konstrukcji.
12)„Usługa badawcza od zagranicznej jednostki naukowej” stanowiła nabycie ekspertyzy, opinii, usługi doradczej lub usługi równorzędnej, świadczonej lub wykonywanej na podstawie umowy od (…) 2018 r. przez podmiot typologiczny, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 8) tj. „inny podmiot prowadzący głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły” z zastrzeżeniem, iż działalność tę prowadzi w siedzibie na terenie Republiki Federalnej Niemiec;
13)Koszty kwalifikowalne realizacji prac badawczo-rozwojowych ponosili Państwo wyłącznie ze środków własnych;
14)Koszty prac badawczo-rozwojowych nie zostały odliczone przez Państwa dotąd od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;
15)Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową zamierzają Państwo odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono;
16)Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów danego roku;
17)Dla potrzeb udokumentowania nakładów na działalność badawczo-rozwojową przyjęto odrębną ewidencję kosztów, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
18)Przyjmują Państwo, że w latach następnych działalność badawczo-rozwojowa będzie prowadzona na tożsamych zasadach.
Pytania:
1)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?
2)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zakup przez Wnioskodawcę usługi badawczej od zagranicznej jednostki naukowej nie stanowi dla Wnioskodawcy kosztu kwalifikowanego ulgi B+R, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3?
3)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zakup usługi przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej prawa ochronnego na wzór użytkowy, dla produktów A. przedstawionych w opisie stanu faktycznego, oraz dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy, jest kosztem kwalifikowanym ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt. 5) ppkt a), niezależnie od tego jaki status organizacyjno-prawny posiada podmiot będący wykonawcą powyższych usług na rzecz podatnika?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach zrealizowanego Projektu B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z Ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, w zakresie, w jakim koszty tej działalności nie zostały pokryte otrzymanym przez Wnioskodawcę dofinansowaniem.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została uregulowana w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm., dalej: „PSWiN”).
Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN, przez badania naukowe rozumie się:
- badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
- badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN, przez prace rozwojowe należy rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak wynika z powyższego, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:
- prace muszą mieć charakter twórczy,
- działalność B+R prowadzona przez Wnioskodawcę, w tym w ramach poszczególnych projektów, musi mieć charakter systematyczny,
- działalność musi mieć na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (spełniać definicję prac rozwojowych).
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano:
„W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.
W ocenie Wnioskodawcy, realizacja systematycznych prac opisanych w stanie faktycznym ma charakter twórczy - zatrudnieni pracownicy w sposób ciągły realizują prace ukierunkowane na diagnozowane i nierozwiązane dotąd problemy i potrzeby odbiorców związane z dokładnością jakością, trwałością oraz łatwością montażu oferowanych konstrukcji wsporczych. Jednocześnie, rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:
- jest odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - rezultatem prac B+R jest każdorazowo wprowadzenie do sprzedaży nowego produktu, jego ulepszenie lub inkorporacji określonych praktyk do procesów ich produkcji;
- ma charakter indywidualny - nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Wnioskodawcy kreatywności;
- ma charakter oryginalny - wprowadzony produkt ma niepowtarzalny charakter, co w przeważającej części potwierdzają niezależne instytucje odpowiedzialne za ochronę własności intelektualnej.
Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac, w ramach przedstawionego w opisie stanu faktycznego, spełnia wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT, oraz wynikające z definicji prac rozwojowych w PSWiN. Realizowane prace wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie o CIT, ponieważ prowadzone prace:
- dotyczyły opracowywania nowego produktu,
- polegały na wykorzystywaniu dostępnej wiedzy lub pozyskiwaniu nowej wiedzy do tworzenia nowego produktu,
- były prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie ze standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie,
- miały charakter twórczy, gdyż był nakierowany na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowego produktu,
- nie wprowadzały zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach Projektu B+R spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 26 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję Działalności B+R. Zdaniem Wnioskodawcy prowadzona wedle opisu stanu faktycznego przez Spółkę działalność stanowi działalność B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, w zakresie, w jakim koszty tej działalności nie zostały pokryte z innych źródeł.
Ad 2
Zgodnie z brzmieniem w art. 18d ust 2. pkt. 3 ustawy o CIT za kwalifikowalne uznaje się koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Art. 7 ust. 1 definiuje, że uprawnionymi do wykonawstwa wskazanych powyżej usług mogą być:
1) uczelnie;
2) federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;
(…)
4) instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;
5) instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 498);
6) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;
6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);
6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;
7) Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;
8) inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
W opinii Wnioskodawcy przytoczone powyżej przepisy zawężają katalog podmiotów do mających siedzibę i prowadzących działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku zagranicznych podmiotów, choć wpisujących się typologicznie w kategorię „innych podmiotów prowadzących głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły”, uznać należy, że nie spełniają one przesłanki dorozumianej, wynikającej z faktu, iż ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce definiuje instytucje tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działające na rzecz tego systemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach krajowego porządku prawnego.
Ad 3
Wnioskodawca nie znajduje kryteriów zawężających podmiotowo wykaz potencjalnych wykonawców usług, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt. 5) ppkt. a) ustawy o CIT. Uprawnienie do uznania kosztu związanego z przedmiotową usługą ma charakter rodzajowy i dotyczy istoty zlecanej czynności, toteż wskazany w opisie stanu faktycznego zakres czynności zmierzający do złożenia zgłoszeń prawa ochronnego na wzór użytkowy produktów A. można uznać za kwalifikowalny dla kalkulacji ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, gdyż obejmuje:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej,
b)dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu,
c)koszty wymaganych tłumaczeń na język obcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w zakresie pytań nr 1 – 3 jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad 1.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 updop:
Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Przy odniesieniu wskazanych przepisów na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać, czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, konieczne jest przeprowadzenie analizy nakierowanej na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.
Wobec tego ocena, czy prace, które Państwo prowadzą, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że Państwa Spółka od początku zawiązania w 2015 roku realizowała własne prace projektowe ukierunkowane na wdrożenie na rynek własnych autorskich rozwiązań w obszarze konstrukcji wsporczych instalacji fotowoltaicznych. W kolejnych latach spółka również kontynuowała prace zmierzające do stworzenia nowych lub znacząco udoskonalonych produktów. Zaprojektowane w latach 2015-2023 nowe i ulepszone produkty były podstawą (…) zgłoszeń prawa ochronnego na wzór użytkowy. Prace, wobec których domagają się Państwo ustalenia, czy stanowią działalność badawczo-rozwojową, realizowano w latach 2019-2023. Prace nad stworzeniem nowych i ulepszonych produktów wskazanych we wniosku były działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Nie stanowiły: rutynowych i okresowych zmian, czynności wdrożeniowych, produkcji seryjnej, bieżącej operacyjnych działalności gospodarczej, działalności wspomagającej/pomocniczej, innych prac dokonywanych po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, czynności testowania produktów gotowych, czynności wykonania badań produktu, czynności wykonania ceny produktu, ani innych tego typu prac, czynności serwisowych, ani promowania ulepszeń dokonywanych w Państwa działalności. Przykładami efektów Państwa prac są: w 2019 r. - opracowanie i wdrożenie nowego systemu (…) na podkonstrukcjach naziemnych oraz opracowanie nowych systemów (…) oraz (…), które zostały poddane testom obciążeniowym od śniegu oraz wiatru w Instytucie (…); w 2020 r. - Spółka wybudowała eksperymentalną konstrukcję ruchomą i rozpoczęła prace badawcze, w tym m.in. badanie konstrukcji w warunkach obciążenia od wiatru i śniegu; ponadto Spółka opracowała oprogramowanie wraz z systemem monitorowania i zarządzania systemem ruchomym; w 2021 r. - działalność badawczo-rozwojowa skoncentrowana była w kierunku nowości produktowej - trackera fotowoltaicznego; Spółka przygotowała nowe warianty rozwiązania do systemu (…) i (…) w postaci mocowania po długim boku modułu; w 2022 r. - działalność w tym roku skoncentrowana była na iteracji trackera fotowoltaicznego; próby badawcze wskazały optymalne ustawienie trackera podczas występowania normatywnych i ponadnormatywnych prędkości wiatru przy zastosowaniu zadanej liczby amortyzatorów oraz ich umiejscowienia; w 2023 r. - działalność B+R skoncentrowana była w kierunku kolejnej iteracji innowacyjnej konstrukcji trackera fotowoltaicznego oraz systemach podwyższonych na dachy płaskie i skośne. Spółka uzyskała kompleksowe dane dotyczące obciążenia wiatrem dla swoich trackerów fotowoltaicznych, co pozwoliło na prognozowanie ich zachowania się w różnych warunkach atmosferycznych i mogła dostosować ich konstrukcję.
Tym samym Państwa działalność polegająca na projektowaniu, testowaniu i przygotowaniu do wdrożenia nowych elementów i rozwiązań konstrukcyjnych, opisana we wniosku, obejmująca lata 2019-2023, miała charakter twórczy.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza:
(i) robiący coś regularnie i starannie,
(ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,
(iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.
W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu. Wobec tego najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Z opisu sprawy wynika, że działalność B+R prowadzona przez Spółkę ma [winno być: miała] charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest {winno być: była] realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania obowiązującymi w Spółce, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Definiują one planowany harmonogram oraz sposób zagospodarowania posiadanymi zasobami osobowymi, technicznymi i finansowymi.
To potwierdza zatem, że spełnione jest przez Państwa kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac, realizowanych w latach 2019-2023.
Omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności. Ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że za nową [pozyskaną w toku prowadzonych przez Państwa prac] uznać należy wiedzę nt. sposobu obróbki materiałów, sposobu ich optymalnego gięcia, stosowanych przekrojów i wynikających z tego konsekwencji technologicznych, zachowania nowych rozwiązań w skrajnych warunkach atmosferycznych, nośności zaprojektowanych komponentów, oddziaływujących na produkt sił, sposobów łączenia komponentów mechanicznych i elektroniki sterującej, wpływu sposobu montażu na trwałość zaprojektowanych rozwiązań produktowych. Nowość wiedzy znalazła potwierdzenie w rejestracji wzorów użytkowych nowych produktów A., które wskazano w opisie stanu faktycznego Państwa wniosku. W ramach działalności badawczo-rozwojowej wykorzystywali, rozwijali i zdobywali Państwo wiedzę i umiejętności z zakresu nauk inżynieryjnych, w szczególności: trwałości antykorozyjnej materiałów i wytworzonych z nich produktów; odporności na działanie innych niż korozyjne czynników środowiskowych, np. wiatru, deszczu, gradu, śniegu, ognia; sposobu przetwarzania podstawowych materiałów dla osiągnięcia optymalnej trwałości oraz metody mocowania produktów i łączenie ich komponentów składowych dla uzyskania optymalnych parametrów czasu montażu i trwałości konstrukcji.
Zatem to pozwala uznać, że w odniesieniu do prac opisanych we wniosku w zakresie projektowania, testowania i przygotowania do wdrożenia nowych elementów i rozwiąząń konstrukcyjnych w okresie objętym wnioskiem wykorzystywali Państwo istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość tych czynności służy:
- planowaniu produkcji oraz
- projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sami Państwo wskazali, opisana w stanie faktycznym działalność każdorazowo stanowiła działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji i tworzenia zmienionych, ulepszonych produktów.
Tym samym, opisane przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu prace, realizowane w latach 2019-2023 spełniają warunki do uznania ich za prace rozwojowe.
Natomiast zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383, dalej „o.p.”).
Zgodnie z treścią art. 81 § 1 o.p.:
jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.
Przy czym, zgodnie z art. 3 pkt 5 o.p.:
ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.
W myśl art. 81 § 2 o.p.:
skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.
Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym - poprawnym już - wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji.
Przepisy ustawy Ordynacja podatkowa nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe.
Zgodnie z art. 70 § 1 o.p.:
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat. Licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
W myśl art. 79 § 8 o.p.:
Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu
Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo w odniesieniu do prowadzonej działalności B+R dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 updop, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, dokonując stosownej korekty deklaracji podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R była realizowana (2019-2023). Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów danego roku
W tym świetle prowadzona przez Państwa w latach 2019-2023 działalność w zakresie projektowania, testowania i przygotowania do wdrożenia nowych elementów i rozwiązań konstrukcyjnych, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia Państwa do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym poprzez korektę zeznań podatkowych za lata 2019-2023 r.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Ad 2 i 3
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 updop:
wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6d, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1604), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Na podstawie art. 17 ust. 4 updop:
zwolnienia podatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 34 i 34a, przysługują podatnikowi wyłącznie odpowiednio z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie określonym w zezwoleniu lub z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 updop:
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Stosownie do art. 7 ust. 2 updop:
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 updop, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się:
- przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
- kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2, przy czym w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład uwzględnia się koszty uzyskania przychodów wymienionych w art. 21, jeżeli przychody te zostały uwzględnione przez podatnika przy ustalaniu dochodu przypadającego na zagraniczny zakład.
Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 9 ust. 1 updop:
podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Odrębnymi przepisami, do których odsyła przytoczony wyżej art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, są przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 120 ze zm.).
Zatem, konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych w taki sposób, aby możliwe było precyzyjne rozdzielenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością prowadzoną w strefie oraz działalnością prowadzoną poza terenem strefy. Wyjątkowo w odniesieniu do kosztów, co do których podatnik nie jest w stanie dokonać takiego podziału, bowiem są to koszty wspólne, zgodnie z art. 15 ust. 2 i 2a updop, można zastosować zasadę proporcjonalnego ich rozliczenia.
Jeszcze raz należy wskazać, że zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.
Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 i 5 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:
podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.
W myśl art. 18d ust. 7 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r.):
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Zaś według art. 18d ust. 8 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.):
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W myśl art. 18d ust. 8 updop (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Z uwagi na powołane przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,
4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,
9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 wniosku dotyczą ustalenia, czy koszty zakupu przez Państwa „usługi badawczej” od zagranicznej jednostki naukowej stanowią koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową , o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 updop.
Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka w większości wypadków zleca wykonanie zewnętrznych ekspertyz potwierdzających jakość i bezpieczeństwo stosowania projektowanych rozwiązań, a następnie wdraża je do własnej działalności gospodarczej. „Usługa badawcza od zagranicznej jednostki naukowej”[której dotyczy Państwa pytanie nr 2] stanowiła nabycie ekspertyzy, opinii, usługi doradczej lub usługi równorzędnej, świadczonej lub wykonywanej na podstawie umowy od 1 października 2018 r. przez podmiot typologiczny, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 8) tj. „inny podmiot prowadzący głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły” z zastrzeżeniem, iż działalność tę prowadzi w siedzibie na terenie Republiki Federalnej Niemiec.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, system szkolnictwa wyższego i nauki tworzą (w stanie prawnym obowiązującym od 1 kwietnia 2019 r.):
1)uczelnie;
2)federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;
3)Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej „PAN”;
4)instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej "instytutami PAN";
5)instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383);
6)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;
6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);
6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej "instytutami Sieci Łukasiewicz”;
7)Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej "PAU";
8)inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
Natomiast w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r. w myśl art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:
1)uczelnie;
2)federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej ,,federacjami'';
3)Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2018 r. poz. 1475), zwana dalej ,,PAN'';
4)instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej ,,instytutami PAN”;
5)instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2018 r. poz. 736);
6)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej ,,instytutami międzynarodowymi'';
7)Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej ,,PAU”;
8)inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:
- na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce;
- na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wskazać należy, że w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wymienione zostały jednostki naukowe/instytucje mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz międzynarodowe instytuty utworzone na podstawie odrębnych ustaw, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z tym, że nabyli Państwo „usługę badawczą” stanowiącą, jak Państwo wskazali, ekspertyzę, opinię, usługę doradczą lub usługę równorzędną od podmiotu nie mającego siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie można uznać, że koszty tego zakupu stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 updop.
Tym samym Państwa stanowisko dotyczące pytania nr 2 wniosku należało uznać za prawidłowe.
Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 3 dotyczą możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową wydatków związanych z zakupem usługi przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej prawa ochronnego na wzór użytkowy dla produktów Państwa Spółki oraz dokonaniem zgłoszenia do odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy.
W opisie stanu faktycznego wskazali Państwo, że w celu osiągnięcia zamierzonego celu objęcia ochroną produktów Spółka skorzystała z usług niezależnej kancelarii prawnej specjalizującej się w przedmiotowym zakresie. Usługi rozliczane w oparciu o faktury VAT obejmowały każdorazowo przygotowania dla produktów Spółki dokumentacji zgłoszeniowej prawa ochronnego na wzór użytkowy, dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego zagranicznego organu w imieniu Spółki oraz wymagane tłumaczenia na język obcy. Koszty przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej, których dotyczy pytanie nr 3 wniosku, ponoszone były w latach 2019-2023.
Nadto, wskazali Państwo, że ewidencjonowane koszty działalności badawczo-rozwojowej, przewidzianej jako podstawa do odliczenia ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, nie stanowią kosztów prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej tj. nie są przez Spółkę uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie wydanych decyzji o wsparciu. Dla potrzeb udokumentowania nakładów na działalność badawczo-rozwojową w Państwa Spółce przyjęto odrębną ewidencję kosztów, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop.
Z uwagi na opis sprawy oraz treść art. 18d ust. 2 pkt 5, należy uznać, że zakup usługi przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej prawa ochronnego na wzór użytkowy, dla produktów Państwa Spółki przedstawionych w opisie stanu faktycznego, oraz dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy, jest kosztem kwalifikowanym ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt. 5) ppkt a), niezależnie od tego jaki status organizacyjno-prawny posiada podmiot będący wykonawcą powyższych usług na rzecz podatnika.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia;
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right