Artykuł
zatrudnienie
Urzędnicy, osoby na zlecenie i stażyści walczą z górą wniosków
Zachodniopomorski urząd wojewódzki deklaruje, że jako jedyny w Polsce w terminie realizuje nowe zadanie – rozpatrywanie tysięcy wniosków o wydanie decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia. Wszędzie brakuje urzędników
Nowe zadania urzędów wojewódzkich są związane z przyznawaniem świadczenia wspierającego, przysługującego osobom niepełnosprawnym od początku tego roku na podstawie ustawy z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1429). Wprowadziła je poprzednia władza, ale nie doszacowała liczby pracowników potrzebnych do jego obsługi. Aby dostać świadczenie, osoby z niepełnosprawnością najpierw muszą uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Urząd ma na jej wydanie trzy miesiące od złożenia wniosku.
Decyzje wydają wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Jak się okazuje po 10 miesiącach obowiązywania ustawy, wciąż mają duże opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków. Dyrektorzy generalni przyznają, że nowe zadanie stwarza poważne problemy. Do tego stopnia, że w pracę są angażowani wszyscy dostępni ludzie, począwszy od członków korpusu służby cywilnej, przez stażystów, a skończywszy na osobach zatrudnianych w pośpiechu na podstawie umów zlecenia.
-
keyboard_arrow_right