Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.461.2024.3.MJ

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 30 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 września 2024 r. (wpływ 27 września 2024 r.) oraz 10 października 2024 r. (wpływ 10 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnień)

Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 1 lipca 2008 r. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm., dalej: ustawa PIT). Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest w szczególności działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca projektuje lub tworzy nowe oprogramowanie / nowe moduły oprogramowania. Ponadto Wnioskodawca rozwija lub ulepsza oprogramowanie lub moduły oprogramowania. Rozwój i ulepszenie oprogramowania bądź jego modułów prowadzą do poprawy ich użyteczności. Wnioskodawca jest twórcą lub współtwórcą oprogramowania bądź jego modułów (kodów źródłowych). Obecnie Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz polskiego klienta (dalej: Spółka) będącego spółką kapitałową – aktualna umowa współpracy obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Spółka, z którą współpracuje obecnie Wnioskodawca prowadzi działalność w kilku obszarach, w tym w szczególności Spółka prowadzi:

1)Projekty zewnętrzne – w tym przypadku, przedmiot prac programistycznych w ramach projektów zewnętrznych jest wyznaczany przez zleceniodawcę Spółki i realizowane przez Spółkę,

2)Projekty A – polegające na udostępnieniu innym podmiotom (dalej: Klientom) specjalistów zatrudnionych lub współpracujących ze Spółką w celu wykonania usług programistycznych, w ramach których wytwarzane są programy komputerowe/kody źródłowe/fragmenty kodów źródłowych,

3)Projekty wewnętrzne – projekty realizowane na potrzeby własne organizacji.

Do czerwca 2023 r. Wnioskodawca był zaangażowany głównie w Projekty zewnętrzne, natomiast od czerwca 2023 r. Wnioskodawca bierze udział w Projekcie A co oznacza, że Wnioskodawca jest oddelegowany do prac programistycznych u Klienta Spółki. Zakres udziału Spółki (a w tym także Wnioskodawcy) w realizację Projektu A u Klienta jest zróżnicowany i zależy od konkretnych ustaleń z Klientem na danym etapie projektu. Programistów (w tym także Wnioskodawcę) do Projektu A Spółka zatrudnia m.in. na podstawie umowy o współpracę w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej (dalej: Współpracownicy B2B). A nie ma odrębnej regulacji w polskich przepisach. Na rynku IT najbardziej rozpowszechniona jest forma, kwalifikowana jako umowa o świadczenie usług zawarta między dostawcą usług a odbiorcą (tu: pomiędzy Spółką a Klientem). Przedmiotem takiej umowy jest najczęściej przede wszystkim odpłatne świadczenie przez dostawcę usług na rzecz usługobiorcy, określanych jako programistyczne/informatyczne, przy czym czynności faktyczne w ramach tych usług realizowane są za pośrednictwem konkretnie wskazanych osób fizycznych wykonujących je zgodnie z bieżącymi instrukcjami usługobiorcy. Osoby takie wyznacza się poprzez wskazanie profilu ich kompetencji.

Wszelkie zobowiązania wobec osób fizycznych (przede wszystkim zapłata wynagrodzenia), a także obowiązki związane z ich zatrudnieniem (czy nawiązaniem współpracy w ramach umowy cywilnoprawnej) obciążają dostawcę usług. W ramach zabezpieczenia nabycia praw własności intelektualnej przez Klienta, programy komputerowe/kody źródłowe/fragmenty kodów źródłowych wytworzonych przez zaangażowanych w projekt Współpracowników B2B, przechodzą zgodnie z zawartymi umowami na własność Spółki, a następnie na własność Klienta. Wnioskodawca nie ma wiedzy co do dokładnej treści umowy jaką Spółka zawarła z Klientem. Przedmiotem umowy pomiędzy Spółką a Wnioskodawcą jest sprzedaż usług informatycznych, których efektem jest w szczególności sprzedaż praw do programów komputerowych (tj. oprogramowania lub modułów oprogramowania – kodów źródłowych). Działalność Wnioskodawcy ma charakter twórczy, Wnioskodawca prowadzi ją zgodnie z założonym planem, a głównym celem jest zwiększenie zasobów wiedzy w celu stworzenia ulepszonych i bardziej nowoczesnych technologii informatycznych. W efekcie, dzięki programom komputerowym bądź też ich modyfikacjom (kodom źródłowym) dostarczanym przez Wnioskodawcę, następuje usprawnienie i zwiększenie efektywności procesów biznesowych/decyzyjnych/operacyjnych u użytkowników systemów informatycznych Klienta. Zakres aktywności Wnioskodawcy ma charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która prowadzi do powstania mniej lub bardziej złożonych fragmentów kodów źródłowych programów komputerowych lub modułów programów komputerowych. Wytwarzanie/rozwijanie/ulepszanie przez Wnioskodawcę oprogramowania/modułów oprogramowania stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej). Wskazane fragmenty kodów źródłowych mają różne rozmiary. Mogą być one samodzielnymi aplikacjami, a w zdecydowanej większości przypadków są fragmentami kodów źródłowych służącymi do zbudowania całości w postaci aplikacji na późniejszym etapie przez Klienta. Niemniej jednak kody źródłowe Wnioskodawcy zawsze stanowią pewien rodzaj instrukcji (poleceń języka programowania) przeznaczonych do użycia bezpośrednio lub pośrednio na komputerze (ale też telefonie, tablecie albo innym urządzeniu) w celu osiągnięcia określonego rezultatu. W wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe, tj. utwory na gruncie art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 106 z późn. zm. dalej jako: ustawa oprawie autorskim i prawach pokrewnych) będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Wytworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie/moduły oprogramowania (kody źródłowe) podlega/podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Efekt prac Wnioskodawcy jest utworem/utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

·zawsze odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są utworzeniem nowej wartości niematerialnej;

·nie są efektem pracy której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

·nie są jedynie „techniczną”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klienta.

Wnioskodawca korzysta przy tworzeniu oprogramowania m.in. z takich narzędzi informatycznych jak np.:

(…).

Wnioskodawca wykorzystuje technologie takie jak (wymienione najważniejsze, Wnioskodawca nie wyklucza korzystania także z innych technologii):

(…).

Oprogramowanie lub jego moduły jest tworzone przez Wnioskodawcę na zlecenie Klienta Spółki i jest wynikiem indywidualnych pomysłów Wnioskodawcy z uwzględnieniem wymagań przedstawionych przez Klienta lub użytkowników oprogramowania. Oprogramowanie może podlegać następnie modyfikacjom i ulepszeniom z uwagi na zapotrzebowanie Klienta oraz użytkowników tego oprogramowania. Aktualnie Wnioskodawca jest zaangażowany w tworzenie oprogramowania na rzecz Klienta, które to oprogramowanie służy do zarządzania (…).

Oprogramowanie pozwala na wyszukiwanie, (…). (…).

Z umowy Wnioskodawcy ze Spółką wynika, że usługi Wnioskodawcy polegają na podejmowaniu wszelkich działań mających na celu realizację projektów informatycznych, w tym zwłaszcza na:

1)tworzeniu, ulepszaniu lub rozwijaniu oprogramowania bądź jego modułów,

2)testowaniu, weryfikowaniu poprawności i bezpieczeństwa oprogramowania,

3)bieżącym utrzymaniu, administrowaniu, konserwacji, serwisowaniu oprogramowania,

4)tworzeniu koncepcji oraz projektów nowych modułów do oprogramowania,

5)tworzeniu koncepcji oraz projektów modyfikacji obecnych modułów oprogramowania,

6)tworzenie nowych lub modyfikowanie istniejących modułów oprogramowania,

7)wdrażanie nowych lub zmodyfikowanych elementów (modułów) do oprogramowania,

8)należyte dokumentowanie prac o charakterze twórczym i powstających utworów podlegających ochronie praw autorskich twórcy zgodnie z przyjętymi zasadami dokumentacji, w szczególności w formie programów komputerowych, utrwalonych wydruków, szkiców, rysunków, opisów, raportów, prezentacji oraz w innych uzgodnionych formach,

9)inne zlecone czynności w zakresie usług informatycznych.

Umowa ze Spółką posiada zapisy odnośnie przekazania praw własności intelektualnej na rzecz Spółki, z których wynika, że wszelkie prawa do wytworzonego oprogramowania i dokumentacji są przekazane Spółce. Wnioskodawca jest zobowiązany do przeniesienia całości praw autorskich do wszystkich utworów powstałych w ramach realizacji umowy. Przeniesienie praw autorskich następuje każdorazowo z chwilą powstania utworu, a w razie dokonania zmiany w utworze, z chwilą dokonanej zmiany (tj. Wnioskodawca przenosi także prawa autorskie w zakresie wszelkich ulepszeń oprogramowania). Przeniesienie praw autorskich następuje odpłatnie, tj. w ramach ustalonego wynagrodzenia oraz obejmuje całość autorskich praw majątkowych do każdego utworu (m.in. oprogramowania, algorytmu, kodu źródłowego, opisu funkcjonalności, dokumentacji technicznej oraz każdego innego wytworu swej aktywności mogącego posiadać charakter przedmiotu praw autorskich majątkowych).

Przeniesienie praw autorskich obejmuje każdorazowo prawo do dokonywania opracowań utworu (utwory zależne), prawo do korzystania i rozporządzania utworami zależnymi oraz wyłączne prawo zezwalania osobom trzecim na wykonywanie praw do utworów zależnych. Przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje bez ograniczeń czasowych i terytorialnych i obejmuje wszystkie znane pola eksploatacji utworu, a w szczególności:

1)w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworów – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworów na dowolnym rodzaju materiału i dowolnym nośniku, w nakładzie dowolnej wielkości;

2)w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwory utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;

3)w zakresie rozpowszechniania utworów w sposób inny niż określony w punkcie 2) powyżej – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworów w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

4)dokonywanie zmian w utworach, w tym tłumaczenie, przystosowywanie, zmiany układu lub jakichkolwiek inne zmiany w utworach;

5)trwałe lub czasowe zwielokrotnienie programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie, w tym rozpowszechnianie korzystania przez nielimitowaną liczbę użytkowników jednocześnie oraz dysponowanie utworami, w tym użyczenia lub najem;

6)tworzenia kopii zapasowych utworów oraz wykonywania dowolnej modyfikacji utworów przez Spółkę lub podmioty, którym Spółka modyfikację powierzy.

Na podstawie zawartej ze Spółką umowy Wnioskodawca sprzedaje prawa do wytworzonego oprogramowania w cyklach miesięcznych na podstawie faktury VAT wystawianej na rzecz Spółki. Oznacza, to że Wnioskodawca przenosi w okresach miesięcznych autorskie prawo do utworu/utworów i otrzymuje za to wynagrodzenie. Wynagrodzenie stanowi zapłatę za przeniesie praw autorskich do utworu/utworów będącego oprogramowaniem/modułem oprogramowania. Wynagrodzenie nie jest zaliczką.

Przychody z tytułu sprzedaży prawa do wytworzonego oprogramowania stanowią w zależności od realizowanego zadania: całość bądź część miesięcznego przychodu Wnioskodawcy; wysokość uzyskanego przychodu stanowiącego wartość wytworzonego oprogramowania jest ustalana każdorazowo przy każdej wystawionej fakturze w oparciu o prowadzoną ewidencję czasu pracy Wnioskodawcy tj. w oparciu o liczbę godzin poświęconych na projektowanie, tworzenie, ulepszenie i rozwijanie oprogramowania, modułów (kodów źródłowych). Wartość przychodu jest przedstawiana w prowadzonej odrębnej ewidencji. Wnioskodawca prowadzi ewidencję czasu pracy, z której wynika liczba godzin poświęconych:

1)na projektowanie, tworzenie, ulepszenie i rozwijanie oprogramowania, modułów (kodów źródłowych);

2)na pozostałą działalność w zakresie usług informatycznych.

Wnioskodawca w oparciu o zapisy umowy ze Spółką oraz w oparciu o zestawienie czasu pracy ustala z Klientem wynagrodzenie za:

1)przeniesienie praw autorskich oprogramowania i modułów (kodów źródłowych);

2)pozostałe usługi informatyczne.

W dniu xx kwietnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał na rzecz Wnioskodawcy indywidualną interpretację prawa podatkowego. W interpretacji tej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Interpretacja potwierdziła następujące stanowiska Wnioskodawcy:

1)Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według stawki 5%;

2)prowadzona przez Wnioskodawcę działalność stanowi prace badawczo-rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

3)wytworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie lub moduły oprogramowania (kody źródłowe) stanowi/stanowią kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

4)uzyskiwane przychody z tytułu sprzedaży oprogramowania stanowią przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak jak to zostało wspominane na wstępie – o d 1 czerwca 2023 r. rola Wnioskodawcy w związku ze współpracą ze Spółką uległa zmianie i Wnioskodawca rozpoczął działania w ramach Projektu A dotyczącego aplikacji do zarządzania podróżami, w związku z czym wskazana interpretacja straciła swoją aktualność. Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca składa nowy wniosek o interpretację prawa podatkowego aby potwierdzić możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów według stawki 5%. Od 1 stycznia 2024 r. Wnioskodawca wybrał opodatkowanie przychodów z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast Wnioskodawca od 1 stycznia 2025 r. chciałby zrezygnować z ryczałtu i działalność ponownie opodatkować podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30c ustawy PIT (podatek liniowy) i w związku z tym składa niniejszy wniosek o interpretację. Ponadto celem Wnioskodawcy jest również potwierdzenie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania według stawki 5% za okres 1 czerwca 2023 r. – 31 grudnia 2023 r. (czyli sprzed okresu 1.01.2024 – 31.12.2024, kiedy to Wnioskodawca wybrał opodatkowanie na zasadach zryczałtowanych). Wnioskodawca od 1 stycznia 2025 r. zamierza prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym zgodnie z art. 30cb ustawy PIT wykazywać wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji. Wnioskodawca do w okresie 1 czerwca 2023 r. – 31 grudnia 2023 r. również prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym zgodnie z art. 30cb ustawy PIT wykazywał wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji. Wnioskodawca nie zatrudnia innych osób, ani w ramach stosunku pracy, ani innych stosunków cywilnoprawnych. Zgodnie z umową z Klientem Wnioskodawca, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą oraz profesjonalnie zajmujący się świadczeniem usług, ponosi wszelkie ryzyko związane z tą działalnością. Dotyczy to w szczególności zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, doboru właściwych środków do realizacji powierzonych w ramach umowy zadań, a także skutków nienależytego wykonania umowy lub jej niewykonania, zarówno wobec Spółki, jak i wobec Klienta. W związku prowadzoną działalnością Wnioskodawca ponosi koszty, które kategoryzuje w szczególności na:

·usługi księgowe (tj. koszty poniesione na prowadzenie księgowości);

·koszty użytkowania samochodu (tj. koszty leasingu, ubezpieczenie, koszty paliwa, koszty napraw samochodu, koszty eksploatacji samochodu);

·koszty usług telekomunikacyjnych (tj. koszt dostępu do sieci Internet);

·koszt zakupu podzespołów komputerowych oraz monitorów i innych urządzeń (np. telefonu, tabletu);

·koszty zakupu specjalistycznego oprogramowania;

·koszty związane z utrzymaniem domeny internetowej;

·koszty składki na Fundusz Pracy.

Ww. wydatki są niezbędne i konieczne do poniesienia celem wytwarzania oprogramowania komputerowego. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę stanowi prace rozwojowe (a nie badania naukowe), ponieważ Wnioskodawca nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie także narzędzia informatyczne lub oprogramowanie, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Wnioskodawca nie prowadzi prac badawczych ponieważ, jego działalność ma bezpośrednie nastawienie na zastosowanie komercyjne (sprzedaż usług) i Wnioskodawca nie dąży do zdobycia kompletnie nowej wiedzy czy też umiejętności – nieznanych do tej pory w świecie. Tak jak to zostało wskazane powyżej, Wnioskodawca korzysta z aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności jeśli chodzi o dziedzinę informatyki. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę są związane z nabywaniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów lub procesów i nie stanowią rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów lub procesów. Wnioskodawca świadczy na rzecz Klienta konglomerat czynności.

Usługi Wnioskodawcy, poza tym że wytwarza on oprogramowanie komputerowe, mogą również polegać na działaniach obejmujących zmiany rutynowe i okresowe. Natomiast przychody z tytułu wykonywania usług obejmujących zmiany rutynowe i okresowe nie będą (nie były) uwzględniane w wynagrodzeniu z tytułu przeniesienia praw autorskich do oprogramowania powstałego w wyniku prac rozwojowych i takie przychody nie będą (nie były) uwzględniane w odrębnej ewidencji, o której mowa w art. 30cb ustawy PIT. Wnioskodawca nie wie czy Spółka oraz Klient Spółki korzystały z jakichkolwiek ulg podatkowych (IP BOX, B+R).

W piśmie z 27 września 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1) W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której projektuje Pan, rozwija i ulepsza „oprogramowanie”/ „moduły oprogramowania” proszę wyjaśnić

a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „oprogramowania”, poszczególnych „modułów oprogramowania”?

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstały poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone „oprogramowania”, „moduły oprogramowania” od już istniejących?

c)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

e)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?

f)co było efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?

g)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź: Wnioskodawca posiada profesjonalną wiedzę w zakresie programowania programów komputerowych, popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Wnioskodawca łączy wiedzę teoretyczną z praktyczną w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania.

Wnioskodawca wykorzystuje narzędzia informatyczne opisane we wniosku takie jak np.:

(…).

Wnioskodawca wykorzystuje technologie takie jak (wymienione najważniejsze, Wnioskodawca nie wyklucza korzystania także z innych technologii):

(…).

Oprogramowania, które Wnioskodawca stworzył nie istniały dotychczas w działalności Klienta Zleceniodawcy, stąd jest to innowacyjne w obrębie działalności Klienta Zleceniodawcy.

Dotychczas w swojej działalności (tj. w okresie, którego dotyczy niniejszy wniosek tj. od czerwca 2023) Wnioskodawca oferował usługi informatyczne w zakresie tworzenia oprogramowania służącego do zarządzania (…). (…).

Wnioskodawca sprzedawał także autorskie prawa majątkowe do wytwarzanych przez siebie programów.

Programy komputerowe oferowane w działalności Wnioskodawcy opierają się na jego wiedzy z zakresu informatyki i programowania. Przy tworzeniu od podstaw/ulepszaniu „oprogramowania” Wnioskodawca każdorazowo korzysta z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując zupełnie inne, nowe rozwiązania.

Wnioskodawca zaplanował prace opisane we wniosku w zakresie tworzenia i rozwoju platformy do zarządzania podróżą i rezerwacjami hotelowymi, tj. prace obejmujące:

1)analizę założeń projektowych (opisu zadania) lub analizę dokumentacji technicznej narzędzi niezbędnych do wykorzystania,

2)analizę koncepcji działania w kontekście zaprojektowania rozwiązania,

3)wyszukiwanie i analizę informacji w celu stworzenia odpowiedniego rozwiązania,

4)projektowanie oraz implementację rozwiązania w postaci programu komputerowego, który zapewni pożądany skutek,

5)zapewnienie optymalności pod kątem wydajności oraz skalowania oraz dobrych praktyk programistycznych,

6)przygotowanie dokumentacji opisującej stworzone rozwiązanie,

7)wdrażanie i konfiguracja stworzonego rozwiązania.

Celami jakie Wnioskodawca stawia jest opracowanie koncepcji i dostarczenie Klientowi Zleceniodawcy programów komputerowych realizujących założenia Klienta Zleceniodawcy, tj. w szczególności:

1)tworzenie kodu spełniającego założone wskaźniki jakości i efektywności,

2)tworzenie kodu z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania),

3)tworzenie kodu programu komputerowego, który realizuje cele biznesowe zleceniodawcy,

4)tworzenie architektury programu w celu poprawy jakości korzystania z programu.

Efektem działań Wnioskodawcy w ramach tworzenia oprogramowania są zastosowania zapewniające:

1)łatwość użytkowania,

2)wydajność oraz stabilność,

3)niezawodność,

4)odpowiedni standard bezpieczeństwa.

Sposób realizacji przedsięwzięcia można podzielić na cztery zasadnicze etapy:

1)Etap wstępny – obejmuje on konsultacje dotyczące celów, jakie mają być osiągnięte w projekcie. Podczas konsultacji Wnioskodawcy przedstawione zostają oczekiwania co do parametrów i funkcjonalności danego programu komputerowego. Na podstawie tych informacji oraz własnej wiedzy i doświadczenia, Wnioskodawca wstępnie analizuje możliwość zrealizowania projektu przy użyciu określonych zasobów. W związku z faktem, że Wnioskodawca nie dysponuje standardowo gotowymi rozwiązaniami informatycznymi pozwalającymi na realizację projektu ani gotowymi analizami do stworzenia nowych kodów źródłowych, w trakcie tego etapu dochodzi do ustalenia poziomu niepewności co do możliwości realizacji projektu przy użyciu określonych zasobów, tj. Wnioskodawca ocenia, jakie jest ryzyko niepowodzenia projektu.

2)Etap tworzenia oprogramowania – obejmuje on wszelkie czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w celu realizacji zlecenia, tj. spełnienie wymogów funkcjonalnych, zaplanowanie prac nad analizą możliwości wprowadzenia nowych lub ulepszonych funkcjonalności, przeprowadzenie analizy, sporządzenie dokumentacji projektowej w zakresie wykonanych analiz.

3)Etap walidacji – obejmuje on czynności związane z walidacją poprawności analiz czy poprawności działania programu.

4)Etap końcowy – obejmuje on ukończenie Programu komputerowego i podsumowanie wyników prac. W trakcie tego etapu ma miejsce akceptacja wyników pracy Wnioskodawcy lub ustalenie, że przy danym stanie zasobów nie jest możliwe stworzenie produktu spełniającego założone oczekiwania lub dokonanie ulepszeń produktu o nową funkcjonalność zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku braku możliwości realizacji zlecenia zgodnie z oczekiwaniami, podczas tego etapu omawiana jest również kwestia ewentualnego zwiększenia zasobów do realizacji zadania, zmiana charakteru wykorzystanych zasobów, przesunięcie terminu odbioru lub też zmniejszenie oczekiwań Zleceniodawcy w stosunku do kodu źródłowego, który ma zostać wytworzony.

2) W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „oprogramowania”/ „modułów oprogramowania”, których dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego/rozwijanego/ulepszanego „oprogramowania”/ „modułów oprogramowania”, a w szczególności:

a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej „oprogramowania”/„modułów oprogramowania” zostały podjęte w celu realizacji zlecanych zadań?

b)w oparciu o jakie technologie są wytwarzane/rozwijane/ulepszane przez Pana „oprogramowanie”/„moduły oprogramowania”? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano?

c)co powoduje, że wytworzone „oprogramowanie”/„moduły oprogramowania”? różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność tego „oprogramowania”, tych „modułów oprogramowania”?

d)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że „oprogramowanie”/„moduły oprogramowania” po ich wytworzeniu/rozwinięciu/ulepszeniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: Działalność Wnioskodawcy, w ramach której tworzy on i rozwija oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny, jest nastawiony na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. Wnioskodawca tworzy oprogramowanie tak, aby zaspokoić potrzeby Klienta. Wnioskodawca jest w stanie stwierdzić, że tworzenie programów komputerowych ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio niego działalności gospodarczej, w ramach której prowadzi on prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wnioskodawca wykorzystuje przy tym własną inwencję twórczą i korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Niniejsze przesądza m.in. o elemencie „twórczym” działalności tzn. są to działania, które choćby w minimalnym stopniu odróżniają się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiadają cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.

Konkretne działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania komputerowego wytworzonego już wcześniej polegały na dopisywaniu nowych linii kodu w celu dodania nowej funkcjonalności oraz usuwaniu starych fragmentów kodu i zastępowaniu ich nowymi w celu poprawy wydajności lub usuwaniu już niepotrzebnych funkcjonalności i zastępowaniu ich nowymi. Funkcjonalności nowe miały charakter samodzielnych utworów – programów komputerowych.

Stosowane narzędzia są na bieżąco stosowane w praktyce gospodarczej – wytwarzane utwory są tworzone za pomocą zbioru lub podzbiorów tych samych narzędzi używanych przez Wnioskodawcę.

Jeśli chodzi o rozwiązania czy nowe koncepcje, do każdego z utworów zastosowano niezależne od wcześniejszych podejście, mające na celu zaspokojenie konkretnych wymagań biznesowych. Z racji różnic między wymaganiami dotyczącymi każdego z utworów, algorytmy i zastosowana logika biznesowa reprezentowana przez linijki kodu za każdym razem są inne, a więc niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej.

Wytworzone nowe oprogramowanie/moduły oprogramowania różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy, ponieważ zawiera element zmiany lub ulepszenia niewystępujący wcześniej. Oryginalność tego oprogramowania/modułów oprogramowania polega na dobieraniu i szybkiej implementacji nowych technologii w budowanych programach komputerowych w taki sposób, by połączone stanowiły wyraźną przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami funkcjonującymi na rynku.

To nie zastosowanie konkretnych technologii (rozwiązań, narzędzi) powodowało/powoduje/będzie powodować, że oprogramowanie/moduły oprogramowania po jego wytworzeniu lub rozwinięciu różni się/będzie się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy. To twórczy sposób ich zastosowania i połączenia, w celu wymaganej przez Klienta Zleceniodawcy implementacji powoduje, że każdorazowo zmiany wprowadzane przez Wnioskodawcę do programu komputerowego różnią się od rozwiązań już istniejących.

3) W związku ze wskazaniem we wniosku, że projektuje Pan, tworzy, rozwija oraz ulepsza „oprogramowanie” / „moduły oprogramowania” proszę wyjaśnić

a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „oprogramowań”/ „modułów oprogramowania” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

c)na czym polegała systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?

d)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane (w jakim okresie?), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego program komputerowego?

Odpowiedź: Celami, jakie Wnioskodawca stawia w zakresie poszczególnych realizowanych Programów komputerowych, jest opracowanie koncepcji i dostarczenie zleceniodawcy Programów komputerowych realizujących założenia biznesowe klienta, tj. w szczególności:

1)tworzenie kodu spełniającego założone wskaźniki jakości i efektywności,

2)tworzenie kodu z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania),

3)tworzenie kodu programu komputerowego, który realizuje cele biznesowe klientów,

4)tworzenie architektury oprogramowania w celu poprawy jakości korzystania z oprogramowania.

Finansowanie prac następuje ze środków własnych.

Opracowanie oprogramowania/modułów oprogramowania nastąpiło z wykorzystaniem pracy własnej oraz własnych środków finansowych w ramach indywidualnej pracy kreatywnej Wnioskodawcy, realizowanej w porozumieniu z przedstawicielami Klienta Zleceniodawcy.

Opracowane oprogramowanie/moduły oprogramowania zrealizowały cele Wnioskodawcy wymienione wyżej. Stopień realizacji założonych celów był wystarczający dla uznania, że oprogramowanie/moduły oprogramowania wypełnia cele biznesowe Klienta.

Systematyczność polega na prowadzeniu prac twórczych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie traktuje swojej działalności jako działalności dorywczej.

Wnioskodawca tworzył/tworzy wewnętrzne harmonogramy w okresie tworzenia programów komputerowego, które umożliwiają mu zaplanowanie i pilnowanie terminów.

4) Czy w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania/ulepszania „oprogramowania”/ „modułów oprogramowania” – efekty Pana prac były/są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają/podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Efekty pracy Wnioskodawcy, które nazywa odpowiednio „oprogramowaniem” / „modułami oprogramowania” zawsze, tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania były/są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tak, Wnioskodawcy przysługiwały osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego „Oprogramowania”.

5) Czy w przypadku rozwoju oprogramowania /modułów oprogramowania - efekt Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowiły/stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania / tych modułów oprogramowania, utwory w postaci oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Tak, w przypadku rozwoju oprogramowania/modułów oprogramowania – efekt pracy Wnioskodawcy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowiły/stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania / tych modułów oprogramowania, utwory w postaci oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

6) czy w przypadku, gdy rozwija i ulepsza Pan „program komputerowy” Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego „programu komputerowego”?

Odpowiedź: Tak, w przypadku gdy Wnioskodawca rozwija lub ulepsza „program komputerowy” jego działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego „programu komputerowego”.

7) Czy ponosił / ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca/Klient)?

Odpowiedź: Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za rezultat swoich działań wobec Zleceniodawcy oraz osób trzecich na ogólnych zasadach wynikających z Kodeksu Cywilnego.

8) Czy usługi świadczone przez Pana dla Klienta, zgodnie z zawartą umową, były/są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności?

Odpowiedź: Czynności zlecone Wnioskodawcy na podstawie wskazanych we wniosku umów nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

9) Czy wykonując usługi, opisane we wniosku, ponosił / ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odpowiedź: Zgodnie z umową ze Zleceniodawcą Wnioskodawca, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą oraz profesjonalnie zajmujący się świadczeniem usług, ponosi wszelkie ryzyko związane z tą działalnością. Dotyczy to w szczególności zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, doboru właściwych środków do realizacji powierzonych w ramach umowy zadań, a także skutków nienależytego wykonania umowy lub jej niewykonania, zarówno wobec Klienta, jak i wobec odbiorców Klienta.

10) Jaką formę opodatkowania prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wybrał Pan w roku 2023?

Odpowiedź: W 2023 działalność Wnioskodawcy była opodatkowana podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30c ustawy PIT (podatek liniowy).

11) W jaki sposób umowy z kontrahentami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

-wyłącznie z tytułu przenoszenia na kontrahenta praw do „programu komputerowego” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

-także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich i czy ulgą IP Box zamierza objąć Pan również wynagrodzenie z tego tytułu)?

Odpowiedź: Wnioskodawca uzyskuje łączne wynagrodzenie za prowadzone działania programistyczne. W skład tego wynagrodzenia wchodzi przeniesienie praw majątkowych. Zdarza się, że jednym ze składników wynagrodzenia jest również wynagrodzenie za np. czynności administracyjne, naprawę błędów.

Wówczas Wnioskodawca wyodrębnia tę część przychodu jako pozostały dochód i nie obejmuje (nie zamierza obejmować) tej części wynagrodzenia ulgą IP BOX.

12) Czy sposób „przenoszenia” ww. praw każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy?

Odpowiedź: Tak.

13) Kosztu zakupu jakich innych urządzeń dotyczy Pana wniosek? W treści wniosku wskazał Pan: „koszt zakupu podzespołów komputerowych oraz monitorów i innych urządzeń (np. telefonu, tabletu)”. Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej grupy wydatków.

Odpowiedź: Urządzenia:

(…).

Wnioskodawca jeszcze nie ponosił wszystkich ww. kosztów natomiast nie wyklucza ich ponoszenia w przyszłości (stąd szeroki katalog).

14) Kosztu zakupu jakiego rodzaju specjalistycznego oprogramowania dotyczy Pana wniosek? Jakie zastosowanie ma to specjalistyczne oprogramowanie w działalności stanowiącej przedmiot wniosku?

Odpowiedź: Koszt zakupu dotyczy nabycia specjalistycznych narzędzi do tworzenia oprogramowania. Wnioskodawca jeszcze nie ponosił takiego kosztu jednak nie wyklucza jego ponoszenia w przyszłości.

15) W jaki sposób wykorzystuje Pan domenę internetową w działalności będącej przedmiotem wniosku polegającej na tworzeniu programów komputerowych?

Odpowiedź: Domena zawiera stronę internetową, która z kolei zawiera aplikację wykonaną przez Wnioskodawcę. W szczególnych przypadkach pozwala na wystawienie modułu systemu, nad którym obecnie pracuje Wnioskodawca.

16) Jaki był/ jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana trzeciego pytania z poszczególnymi działaniami, które prowadziły do wytworzenia/ulepszenia/rozwoju „oprogramowania”/ „modułów oprogramowania”?

Odpowiedź: Istnieje następujący związek funkcjonalny:

1)zakup podzespołów komputerowych i specjalistycznego oprogramowania - potrzebny bezpośrednio do pisania kodu źródłowego,

2)koszty samochodowe – paliwo, serwisy – potrzebne do dojazdów do siedziby Zleceniodawcy i Klienta celem omówienia wyników świadczenia usług;

3)usługi telekomunikacyjne – zarówno do pisania kodu źródłowego jak i do zdalnego kontaktu z Klientem i Zleceniodawcą w celu omówienia wyników świadczenia usług.

4)usługi księgowe – potrzebne Wnioskodawcy do tworzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji IP BOX – jest to ogólny wydatek w prowadzonej działalności.

Wnioskodawca, aby móc współpracować ze Zleceniodawcą musi posiadać działalność gospodarczą, natomiast jej prawidłowe prowadzenie w zakresie podatków i rachunkowości możliwe jest jedynie dzięki usługom biura rachunkowego,

5)składka na fundusz pracy – obowiązkowe obciążenie publicznoprawne, które musi być ponoszone aby zgodnie z prawem prowadzić działalność gospodarczą czyli w wypadku wnioskodawcy tworzyć oprogramowanie.

6)Domena internetowa – adres do strony zawierającej aplikację wykonaną przez Wnioskodawcę. W szczególnych przypadkach pozwala na wystawienie modułu systemu nad którym obecnie pracuje Wnioskodawca.

17) W jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań, które prowadziły do tworzenia/ ulepszenia/rozwoju „oprogramowania”/ „modułów oprogramowania”? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „oprogramowania”/„modułu oprogramowania”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus? (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady).

Odpowiedź: Poszczególne wydatki Wnioskodawca przyporządkowuje dacie ich poniesienia względem tworzonych lub rozwijanych programów komputerowych rozdzielając je proporcjonalnie do przychodów IP BOX (z przeniesienia praw majątkowych do programów komputerowych). Tak, do wskaźnika nexus zaliczane są wszystkie wydatki, jakie Wnioskodawca przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”/”oprogramowania”. Wnioskodawca nie stosuje innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźnika nexus.

18) czy odrębna ewidencja prowadzona jest w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie?

Odpowiedź: Tak.

19) czy w odrębnej ewidencji wyodrębnia Pan:

a)każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

b)przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

c)koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Odpowiedź: Tak.

W piśmie z 10 października 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1. W jaki sposób wykorzystuje Pan smartwatch w działalności będącej przedmiotem wniosku?

Odpowiedź: Aktualnie Wnioskodawca nie posiada smartwatcha. Niemniej jednak jeśli pojawi się możliwość lub konieczność napisania aplikacji (…), to wtedy takie urządzenie zostanie zakupione. W obecnym systemie aplikacja musi wspierać pracę na (…). W przyszłości może zajść konieczność utworzenia aplikacji (…).

W przypadku rozszerzenia o taką funkcjonalność, urządzenie byłoby potrzebne do wykonywania miarodajnych testów aplikacji dedykowanej (…).

2. W jaki sposób wykorzystuje Pan (…) w działalności będącej przedmiotem wniosku?

Odpowiedź: Aktualnie Wnioskodawca nie posiada (…). Niemniej jednak jeśli pojawi się możliwość lub konieczność rozszerzenia aplikacji (…).

3. W jaki sposób szczegółowo wykorzystuje Pan domenę internetową w działalności będącej przedmiotem wniosku? Czy domena służy celom marketingowym np. prezentacji portfolio Pana usług? Czy wykorzystuje Pan domenę przy tworzeniu/rozwijaniu oprogramowania? Jeżeli wykorzystuje Pan domenę internetową przy tworzeniu/rozwijaniu oprogramowania należy dokładnie opisać na czym polega to wykorzystanie.

Odpowiedź: Wnioskodawca nie wykorzystuje domeny internetowej do prezentacji portfolio usług ani też jako tzw. strony firmowej. Wnioskodawca planuje wykorzystywać domenę przy tworzeniu/rozwijaniu oprogramowania jeśli pojawi się taka potrzeba po stronie Klienta. Domena będzie reprezentować wówczas adres, pod którym umieszczone będą implementowane moduły prototypowe udostępnione Klientowi na potrzeby procesu akceptacji funkcjonalności.

4. Kosztu zakupu jakich „pozostałych peryferyjnych urządzeń wejścia i wyjścia” dotyczy wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej grupy wydatków. W jaki sposób wykorzystuje Pan te urządzenia w działalności będącej przedmiotem wniosku?

Odpowiedź: Nie można przewidzieć wszystkich potrzeb Klienta jakie mogą powstać w czasie trwania projektu.

Wnioskodawca wskazuje, że obecnie w tym zakresie wniosek dotyczy:

(…).

5. W jaki sposób wykorzystuje Pan urządzenia pamięci do nieruchomych oraz ruchomych nośników informacji w działalności będącej przedmiotem wniosku?

Odpowiedź: Ze względu na to, że ta kategoria urządzeń jest zbyt obszerna, na obecną chwilę Wnioskodawca nie potrafi wskazać konkretnych urządzeń, które wykorzystywałby w swojej działalności, w związku z w tym zakresie wycofuje swoje pytanie.

6. W jaki sposób wykorzystuje Pan pozostałe jednostki do maszyn do automatycznego przetwarzania danych oraz części i akcesoria do maszyn liczących w działalności będącej przedmiotem wniosku?

Odpowiedź: Ze względu na to, że ta kategoria urządzeń jest zbyt obszerna, na obecną chwilę Wnioskodawca nie potrafi wskazać konkretnych urządzeń, które wykorzystywałby w swojej działalności, w związku z w tym zakresie wycofuje swoje pytanie.

Pytania

1.Czy prowadzona przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy PIT, a tym samym czy stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy PIT?

2.Czy wytworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie lub moduły oprogramowania (kody źródłowe) stanowiące programy komputerowe należy klasyfikować jako kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT, a odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego przez Wnioskodawcę stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy PIT, a tym samym Wnioskodawca osiąga kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ustawy PIT?

3.Czy ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca ma prawo do uwzględniania kosztów opisanych w niniejszym wniosku jako Koszty IP Box wskaźnika Nexus?

4.Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do osiągniętego dochodu z praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy jego działalność powinna być klasyfikowana jako prace badawczo-rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 38-40 ustaw PIT.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy wytwarzane przez niego oprogramowanie lub moduły oprogramowania (kody źródłowe) stanowiące programy komputerowe należy klasyfikować jako kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT natomiast odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego przez Wnioskodawcę stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy PIT, w związku z tym Wnioskodawca osiąga kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ustawy PIT.

Ad 3.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone wydatki wskazane we wniosku jako Koszty IP BOX, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalność, stanowiącą zdaniem Wnioskodawcy działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 ustawy PIT).

Ad 4.

Zdaniem Wnioskodawcy biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do osiągniętego dochodu z praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy PIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad 1.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy PIT. Zgodnie z tą definicją przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wedle art. 5a pkt 39 ustawy PIT ilekroć w ustawie PIT jest mowa o badaniach naukowych − oznacza to:

·badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

·badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce badania naukowe są działalnością obejmującą:

·badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

·badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy PIT wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podsumowując powyższe, prace badawczo-rozwojowe obejmują działalność wykorzystującą dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Mając na względzie powyższe można wyróżnić 3 kryteria działalności badawczo-rozwojowej:

1)twórczość,

2)systematyczność, oraz

3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów/procesów/usług.

Po pierwsze, prace polegające na projektowaniu, tworzeniu, rozwijaniu oprogramowania mają twórczy charakter. Twórczy charakter działalności B+R odznacza się tym, że realizowane prace mają na celu tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy. W ujęciu negatywnym twórczy charakter działalności B+R wyklucza uznanie za działalność B+R czynności mających na celu jedynie techniczne wdrożenie produktu lub usług opracowanych przez inny podmiot. Twórczy charakter prac objętych pytaniem przejawia się w napisaniu nowego kodu źródłowego. Tworzone oprogramowanie nie jest nabywane od innych podmiotów, lecz stanowi oryginalny wytwór Wnioskodawcy. Po drugie, prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter.

Systematyczny charakter działalności oznacza, że nie ma ona charakteru jednorazowego, lecz jest prowadzona w sposób zorganizowany, z nastawieniem na jej ciągłe prowadzenie w przyszłości. Prace Wnioskodawcy nad oprogramowaniem dla Klienta mają charakter zorganizowany, a z uwagi na kompleksowość systemu informatycznego, prace nad oprogramowaniem nie mają charakteru incydentalnego lecz wiążą się ze stałą potrzebą rozwijania i ulepszania tego systemu.

Po trzecie, celem działalności Wnioskodawcy jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów i nie ma charakteru rutynowych zmian. Jak wynika z objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (dalej: Objaśnienia MF):

43. W świetle konstrukcji definicji działalności badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy lub umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

(...)

45. W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy”, nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększanie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat. Jasne jest jednak, że im większa będzie skalowalność wykorzystywania zwiększonych zasób wiedzy, tym większy będzie potencjał dochodowości w tym zakresie, co stanowi jeden z głównych determinantów prowadzenia przez podatników działalności badawczo-rozwojowej.

W niniejszej sprawie działalność Wnioskodawcy ma na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność Wnioskodawcy polega na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu tworzenia nowych, innowacyjnych programów komputerowych, objętych ochroną na podstawie ustawy o prawach autorskich w postaci autorskich praw do programów komputerowych.

Tym samym zostanie spełniony warunek zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań.

Przykładem oprogramowania, które tworzy Wnioskodawca (jak to zostało wspomniane w stanie faktycznym) jest system informatyczny do zarządzania podróżą, który to system jest innowacyjnym technologicznie rozwiązaniem, przyczyniającym do usprawnienia procesu rezerwacji biletów komunikacyjnych, wynajmu samochodów czy też rezerwacji zakwaterowania.

Wnioskodawca uważa, że jego działalność i tworzone przez niego oprogramowanie, moduły oprogramowania, (kody źródłowe) przyczyniają się do rozwoju systemu informatycznego Klienta i przez to poprawiają/ulepszają usługi świadczone na rzecz ostatecznych użytkowników.

Z tego punktu widzenia w odniesieniu do działalności Wnioskodawcy przedstawionej w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, należy stwierdzić, że mamy do czynienia z działalnością badawczo-rozwojową obejmującą prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań informatycznych. W konsekwencji zostaną spełnione wszystkie przesłanki uznania działalności Wnioskodawcy za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Ad 2.

Zgodnie z obowiązującą Wnioskodawcę umową o współpracy ze Spółką przedmiotem umowy jest projektowanie, tworzenie, rozwijanie i ulepszanie oprogramowania lub jego modułów, a następnie testowanie, weryfikowanie poprawności i bezpieczeństwa oprogramowania, oraz bieżące utrzymanie konserwacja, serwisowanie. Programy komputerowe tworzone przez Wnioskodawcę stanowią nowatorskie narzędzia, które dają możliwość wykorzystania ich na przykład do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania podróżą i zakwaterowaniem. Formą wyrażenia programu komputerowego jest kod źródłowy, którego Wnioskodawca może być autorem bądź współautorem.

Tworzony przez Wnioskodawcę kod źródłowy, który stanowi program komputerowy, w pełni wpisuje się w definicję kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zawartą w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT.

Definicja kwalifikowanych praw własności intelektualnej została zamieszczona w art. 30ca ust. 2 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r., poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Ochrona autorskiego prawa do programu komputerowego gwarantowana jest na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.). Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie. Ani ustawy podatkowe, ani też ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie definiują pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego”.

Zgodnie z objaśnieniami MF:

„77. Przede wszystkim, podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej danego autora lub autorów) ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażania.

(…)

80. Fundamentem informatycznego rozumienia programu komputerowego jest samo pojęcie „programu”, czyli zapisanego przy pomocy wybranego języka programowania algorytmu rozwiązania określonego zadania. Zatem program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. A contrario, żaden wytwór nie jest programem komputerowym, jeżeli nie służy do wyrażania w sposób pośredni lub bezpośredni algorytmów lub logicznych relacji pomiędzy funkcjami, które mają zostać wykonane, i fizycznymi możliwościami urządzeń używanych do digitalizacji.”

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać pojęciu „autorskiego prawa do programu komputerowego” znaczenie funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5.

Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu „copyrighted software”, to nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, które może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu „copyrighted software”, to nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, które może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo autorskie do programów komputerowych tworzonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej we wniosku działalności zalicza się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy PIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych a jego przedmiot został wytworzony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności opisanej we wniosku, która zdaniem Wnioskodawcy, stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Natomiast dochodem z kwalifikowanego IP, zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy PIT, jest osiągnięty przez podatnika w ciągu roku podatkowego dochód:

·z opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych, dotyczących kwalifikowanego IP;

·ze sprzedaży kwalifikowanego IP;

·z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

·z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Kwalifikowanym prawo własności intelektualnej istnieje przy spełnieniu łącznie trzech warunków:

1.przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz;

2.należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy PIT;

3.podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Podsumowując, należy wskazać, że autorski kod źródłowy tworzony przez Wnioskodawcę stanowi program komputerowy. Warunkiem koniecznym dla skorzystania z preferencji IP BOX jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności B+R bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Zatem skoro programy komputerowe są wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach działalności badawczo-rozwojowej, to stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT. W zamian za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje umówione wynagrodzenie – należność ta obejmuje honorarium za przeniesienie całości autorskich praw majątkowych do programu komputerowego. Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania, należy zakwalifikować jako sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy PIT.

Ad 3.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3]/[a+b+c+d] w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na podstawie art. 30ca ust. 6 ustawy PIT, w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1. Jednocześnie w przypadku, gdy Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych ani kwalifikowanych praw własności intelektualnej wskaźnik ten będzie wynosić 1 w momencie gdy Wnioskodawca osiągnie dochód.

Przedmiotem wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest w przeważającym zakresie tworzenie programów komputerowych. Za świadczone usługi Wnioskodawca otrzymuje ustalone honorarium, które obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych. Koszty IP BOX ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 ustawy PIT i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, tj. prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na tworzenie danego programu komputerowego, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalność, stanowiącą zdaniem Wnioskodawcy działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 ustawy PIT).

Ad 4.

Począwszy od dnia 1 stycznia 2019 r. ustawodawca wprowadził ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.) w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nowy przepis art. 30ca ustawy PIT normujący kwestię dotyczącą podatku od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30ca ust 1 ustawy PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z tym, że prowadzona przez niego działalność spełnia definicję prac badawczo-rozwojowych i jej efektem jest wytworzenie kwalifikowanych praw własności intelektualnych klasyfikowanych jako prawo autorskie do oprogramowania komputerowego spełniających wymóg z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT, Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnej stawki 5%, w odniesieniu do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej od okresie 1.06.2023-31.12.2023 r. oraz od 1 stycznia 2025 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest w działalność związana z oprogramowaniem. Projektuje lub tworzy Pan nowe oprogramowanie / nowe moduły oprogramowania. Ponadto rozwija lub ulepsza Pan oprogramowanie lub moduły oprogramowania. Jest Pan twórcą lub współtwórcą oprogramowania bądź jego modułów (kodów źródłowych). Obecnie świadczy Pan usługi na rzecz polskiego klienta będącego spółką kapitałową – aktualna umowa współpracy obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Od czerwca 2023 r. bierze Pan udział w Projekcie A co oznacza, że jest Pan oddelegowany do prac programistycznych u Klienta Spółki. Dotychczas w swojej działalności (tj. w okresie, którego dotyczy niniejszy wniosek tj. od czerwca 2023) oferował Pan usługi informatyczne w zakresie tworzenia oprogramowania służącego do zarządzania (…). Oprogramowanie to pozwala na wyszukiwanie, (…). (…).

Efekty Pana pracy, które nazywa Pan odpowiednio „oprogramowaniem” / „modułami oprogramowania” zawsze, tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania były/są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego „Oprogramowania”. W przypadku rozwoju oprogramowania/modułów oprogramowania – efekt Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowiły/stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania / tych modułów oprogramowania, utwory w postaci oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Umowa ze Spółką posiada zapisy odnośnie przekazania praw własności intelektualnej na rzecz Spółki, z których wynika, że wszelkie prawa do wytworzonego oprogramowania i dokumentacji są przekazane Spółce. Przeniesienie praw autorskich następuje odpłatnie, tj. w ramach ustalonego wynagrodzenia oraz obejmuje całość autorskich praw majątkowych do każdego utworu (m.in. oprogramowania, algorytmu, kodu źródłowego, opisu funkcjonalności, dokumentacji technicznej oraz każdego innego wytworu swej aktywności mogącego posiadać charakter przedmiotu praw autorskich majątkowych). Ponosi Pan odpowiedzialność za rezultat swoich działań wobec Zleceniodawcy oraz osób trzecich na ogólnych zasadach wynikających z Kodeksu Cywilnego. Czynności zlecone Panu na podstawie wskazanych we wniosku umów nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Zgodnie z umową ze Zleceniodawcą Pan, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą oraz profesjonalnie zajmujący się świadczeniem usług, ponosi wszelkie ryzyko związane z tą działalnością.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że zakres Pana aktywności ma charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która prowadzi do powstania mniej lub bardziej złożonych fragmentów kodów źródłowych programów komputerowych lub modułów programów komputerowych. Podał Pan, że w wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe, tj. utwory na gruncie art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Oprogramowanie lub jego moduły jest tworzone przez Pana na zlecenie Klienta Spółki i jest wynikiem Pana indywidualnych pomysłów z uwzględnieniem wymagań przedstawionych przez Klienta lub użytkowników oprogramowania. Efekty Pana prac są utworem/utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są utworzeniem nowej wartości niematerialnej; nie są efektem pracy której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; nie są jedynie „techniczną”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klienta.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że Pana działalność, w ramach której tworzy i rozwija oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. Tworzy Pan oprogramowanie tak, aby zaspokoić potrzeby Klienta. Wykorzystuje Pan własną inwencję twórczą i korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Jeśli chodzi o rozwiązania czy nowe koncepcje, do każdego z utworów zastosowano niezależne od wcześniejszych podejście, mające na celu zaspokojenie konkretnych wymagań biznesowych. Z racji różnic między wymaganiami dotyczącymi każdego z utworów, algorytmy i zastosowana logika biznesowa reprezentowana przez linijki kodu za każdym razem są inne, a więc niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej. Wytworzone nowe oprogramowanie/moduły oprogramowania różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana ponieważ zawierają element zmiany lub ulepszenia niewystępujący wcześniej. Oryginalność oprogramowania/modułów oprogramowania polega na dobieraniu i szybkiej implementacji nowych technologii w budowanych programach komputerowych w taki sposób, by połączone stanowiły wyraźną przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami funkcjonującymi na rynku. Wskazał Pan, że to nie zastosowanie konkretnych technologii (rozwiązań, narzędzi) powodowało/powoduje/będzie powodować, że oprogramowanie/moduły oprogramowania po jego wytworzeniu lub rozwinięciu różni się/będzie się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Pana. To twórczy sposób ich zastosowania i połączenia, w celu wymaganej przez Klienta Zleceniodawcy implementacji powoduje, że każdorazowo zmiany wprowadzane przez Pana do programu komputerowego różnią się od rozwiązań już istniejących.

Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, Klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan, że prowadzi Pan działalność zgodnie z założonym planem, a głównym celem jest zwiększenie zasobów wiedzy w celu stworzenia ulepszonych i bardziej nowoczesnych technologii informatycznych.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że celami, jakie stawia Pan w zakresie poszczególnych realizowanych programów komputerowych, jest opracowanie koncepcji i dostarczenie zleceniodawcy programów komputerowych realizujących założenia biznesowe klienta, tj. w szczególności:

1)tworzenie kodu spełniającego założone wskaźniki jakości i efektywności,

2)tworzenie kodu z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania),

3)tworzenie kodu programu komputerowego, który realizuje cele biznesowe klientów,

4)tworzenie architektury oprogramowania w celu poprawy jakości korzystania z oprogramowania.

Opracowane oprogramowanie/moduły oprogramowania zrealizowały Pana wskazane cele.

Zaplanował Pan prace opisane we wniosku w zakresie tworzenia i rozwoju platformy do zarządzania podróżą i rezerwacjami hotelowymi, tj. prace obejmujące:

1)analizę założeń projektowych (opisu zadania) lub analizę dokumentacji technicznej narzędzi niezbędnych do wykorzystania,

2)analizę koncepcji działania w kontekście zaprojektowania rozwiązania,

3)wyszukiwanie i analizę informacji w celu stworzenia odpowiedniego rozwiązania,

4)projektowanie oraz implementację rozwiązania w postaci programu komputerowego, który zapewni pożądany skutek,

5)zapewnienie optymalności pod kątem wydajności oraz skalowania oraz dobrych praktyk programistycznych,

6)przygotowanie dokumentacji opisującej stworzone rozwiązanie,

7)wdrażanie i konfiguracja stworzonego rozwiązania.

Wskazał Pan, że sposób realizacji przedsięwzięcia można podzielić na cztery zasadnicze etapy:

1)Etap wstępny – obejmuje on konsultacje dotyczące celów, jakie mają być osiągnięte w projekcie. Podczas Pana konsultacji przedstawione zostają oczekiwania co do parametrów i funkcjonalności danego programu komputerowego. Na podstawie tych informacji oraz własnej wiedzy i doświadczenia, wstępnie analizuje Pan możliwość zrealizowania projektu przy użyciu określonych zasobów. W związku z faktem, że nie dysponuje Pan standardowo gotowymi rozwiązaniami informatycznymi pozwalającymi na realizację projektu ani gotowymi analizami do stworzenia nowych kodów źródłowych, w trakcie tego etapu dochodzi do ustalenia poziomu niepewności co do możliwości realizacji projektu przy użyciu określonych zasobów, tj. ocenia Pan, jakie jest ryzyko niepowodzenia projektu.

2)Etap tworzenia oprogramowania – obejmuje on wszelkie czynności podejmowane przez Pana w celu realizacji zlecenia, tj. spełnienie wymogów funkcjonalnych, zaplanowanie prac nad analizą możliwości wprowadzenia nowych lub ulepszonych funkcjonalności, przeprowadzenie analizy, sporządzenie dokumentacji projektowej w zakresie wykonanych analiz.

3)Etap walidacji – obejmuje on czynności związane z walidacją poprawności analiz czy poprawności działania programu.

4)Etap końcowy – obejmuje on ukończenie Programu komputerowego i podsumowanie wyników prac. W trakcie tego etapu ma miejsce akceptacja wyników Pana pracy lub ustalenie, że przy danym stanie zasobów nie jest możliwe stworzenie produktu spełniającego założone oczekiwania lub dokonanie ulepszeń produktu o nową funkcjonalność zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku braku możliwości realizacji zlecenia zgodnie z oczekiwaniami, podczas tego etapu omawiana jest również kwestia ewentualnego zwiększenia zasobów do realizacji zadania, zmiana charakteru wykorzystanych zasobów, przesunięcie terminu odbioru lub też zmniejszenie oczekiwań Zleceniodawcy w stosunku do kodu źródłowego, który ma zostać wytworzony. Systematyczność Pana działań polega na prowadzeniu prac twórczych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie traktuje Pan swojej działalności jako działalności dorywczej.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że głównym celem prowadzonej działalności gospodarczej jest zwiększenie zasobów wiedzy w celu stworzenia ulepszonych i bardziej nowoczesnych technologii informatycznych. Wskazał Pan, że czynności wykonywane przez Pana są związane z nabywaniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów lub procesów i nie stanowią rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów lub procesów.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku podał Pan, że posiada profesjonalną wiedzę w zakresie programowania programów komputerowych, popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Łączy Pan wiedzę teoretyczną z praktyczną w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Wykorzystuje Pan narzędzia informatyczne opisane we wniosku takie jak np.: (…). (…). Dotychczas w swojej działalności (tj. w okresie, którego dotyczy niniejszy wniosek tj. od czerwca 2023) oferował Pan usługi informatyczne w zakresie tworzenia oprogramowania służącego do zarządzania dowolnym etapem planowanej podróży. Sprzedawał Pan także autorskie prawa majątkowe do wytwarzanych przez siebie programów. Programy komputerowe oferowane w Pana działalności opierają się na jego wiedzy z zakresu informatyki i programowania. Przy tworzeniu od podstaw/ulepszaniu „oprogramowania” każdorazowo korzysta Pan z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując zupełnie inne, nowe rozwiązania.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Wskazał Pan we wniosku, że nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie także narzędzia informatyczne lub oprogramowanie, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy.Pana działalność, w ramach której tworzy Pan i rozwija oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny, jest nastawiony na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. Prowadzi Pan działalność zgodnie z założonym planem, a głównym celem jest zwiększenie zasobów wiedzy w celu stworzenia ulepszonych i bardziej nowoczesnych technologii informatycznych. Łączy Pan wiedzę teoretyczną z praktyczną w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Wykorzystuje Pan narzędzia informatyczne opisane we wniosku. Przy tworzeniu od podstaw/ulepszaniu „oprogramowania” każdorazowo korzysta Pan z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując zupełnie inne, nowe rozwiązania. W przypadku gdy rozwija lub ulepsza Pan „program komputerowy” Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego „programu komputerowego”.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionych programów komputerowych spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Pana polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

-tworzy Pan programy komputerowe w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-efekty Pana pracy, które nazywa Pan odpowiednio „oprogramowaniem” / „modułami oprogramowania” zawsze, tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania były/są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.Przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego „Oprogramowania”;

-umowa zawarta pomiędzy Panem a Spółką posiada zapisy odnośnie przekazania praw własności intelektualnej na rzecz Spółki, z których wynika, że wszelkie prawa do wytworzonego oprogramowania i dokumentacji są przekazane Spółce. Przeniesienie praw autorskich następuje odpłatnie, tj. w ramach ustalonego wynagrodzenia oraz obejmuje całość autorskich praw majątkowych do każdego utworu (m.in. oprogramowania, algorytmu, kodu źródłowego, opisu funkcjonalności, dokumentacji technicznej oraz każdego innego wytworu swej aktywności mogącego posiadać charakter przedmiotu praw autorskich majątkowych);

-od 1 stycznia 2025 r. zamierza Pan prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wykazywać wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji. W okresie 1 czerwca 2023 r. – 31 grudnia 2023 r. również prowadził Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wykazywał wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze tworzone przez Pana autorskie prawo do programu komputerowego (oprogramowanie), jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (oprogramowania) stanowi/będzie stanowić dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym może Pan/będzie Pan mógł zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w okresie 1 czerwca 2023 r. – 31 grudnia 2023 r. oraz począwszy od roku 2025, o ile zmianie nie ulegnie przedstawiony stan faktyczny sprawy.

Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami poniesionymi na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.

Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.

Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Reasumując, wydatki poniesione przez Pana na:

usługi księgowe (koszty poniesione na prowadzenie księgowości);

koszty użytkowania samochodu (koszty leasingu, ubezpieczenie, koszty paliwa, koszty napraw samochodu, koszty eksploatacji samochodu);

koszty usług telekomunikacyjnych (koszt dostępu do sieci Internet);

koszt zakupu podzespołów komputerowych oraz monitorów i innych urządzeń: (…);

koszty zakupu specjalistycznego oprogramowania (specjalistyczne narzędzia do tworzenia oprogramowania);

koszty związane z utrzymaniem domeny internetowej (pod adresem domeny będą umieszczone implementowane moduły prototypowe udostępnione Klientowi na potrzeby procesu akceptacji funkcjonalności);

koszty składki na Fundusz Pracy.

mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, przy zachowaniu właściwej proporcji, o których mowa w lit. „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanów faktycznych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzeń oraz

-zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00