Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.415.2024.2.MM
Możliwość dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup materiałów związanych z przystosowaniem łazienki do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Interpretacja indywidualna ,
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 września 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Po odliczeniu wydatków z tytułu ulgi rehabilitacyjnej za 2023 r. Urząd Skarbowy zakwestionował odliczenie wydatków poniesionych na przystosowanie łazienki stosownie do potrzeb wynikających z Pana niepełnosprawności (...). Rachunki odliczone w PIT-37 dotyczyły materiałów i usług wykonanych w celu zaadaptowania łazienki w nowo wybudowanym domu, w stanie deweloperskim.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Bieżące orzeczenie o Pana niepełnosprawności wydane zostało przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w X (...) 2015 r.
Zostało ono wydane na stałe. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od (...) 1998 r. (niepełnosprawność powstała kiedy miał Pan (...) lat).
W związku z adaptacją ww. domu posiada Pan faktury za usługi budowlane i materiały:
–z (...) 2023 r. – zakup kafli,
–z (...) 2023 r. – zakup kafli,
–z (...) 2023 r. – prace instalacyjne,
–z (...) 2023 r. – zakup elementów do geberitu,
–z (...) 2023 r. – zakup elementów do umywalki (syfonu),
–z (...) 2023 r. – zakup materiałów budowlanych (zaprawy, kleje, kliny, profile, grunty, fugi, silikony),
–z (...) 2023 r. – zakup materiałów i opłacenie prac instalacyjnych wodno-kanalizacyjnych,
–z (...) 2023 r. – zakup materiałów budowlanych,
–z (...) 2023 r. – zakup klejów.
Łazienka, o której mowa we wniosku znajduje się w domu, w którym Pan zamieszkuje.
W ramach adaptacji łazienki zostały wykonane usługi doprowadzenia mediów i prace wykończeniowe oraz zakupione materiały budowlane i wykończeniowe.
Pana niepełnosprawność określona jest symbolem (...), szczegółowo jest to (…).
Adaptacja łazienki ułatwia Panu następujące czynności życiowe: brodzik antypoślizgowy osadzony do poziomu podłogi nie stanowi bariery przy wchodzeniu pod prysznic, kafle antypoślizgowe na podłodze zapewniają Panu stabilność i bezpieczne poruszanie się.
Posiada Pan faktury na materiały i usługi potwierdzające poniesione wydatki. Ww. dokumenty są wystawione na Pana nazwisko.
Uzyskał Pan dochody podlegające opodatkowaniu (w 2023 r.), odprowadził Pan podatek dochodowy.
Nie korzystał Pan z dofinansowania z żadnej instytucji.
Poniesione przez Pana wydatki zostały odliczone w PIT-37 za 2023 r. i po rozliczeniu z US otrzymał Pan zwrot podatku.
W rozliczeniu podatkowym za 2023 r. skorzystał Pan z ulgi rehabilitacyjnej wykazując wydatki poniesione na przystosowanie łazienki do potrzeb wynikających z Pana niepełnosprawności (orzeczenie w załączeniu).
Kwoty odliczone w PIT-37 dotyczyły materiałów do zaadoptowania łazienki w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, w którym Pan zamieszkuje i jest on Pana jedynym miejscem zamieszkania.
Pytanie
Czy mógł Pan odliczyć rachunki w PIT-37 za materiały i prace wykonane w nowo wybudowanym budynku?
Pana stanowisko w sprawie
Sytuacja, którą Pan opisuje dotyczy przystosowania łazienki w nowym budynku, a nie remontu takowej. W ustawie mowa jest o adaptacji i wyposażeniu mieszkań lub budynków, nie ma zapisu o remoncie. Stąd też uważa Pan, że przystosowanie i wyposażenie nowych powierzchni do Pana potrzeb wykonał Pan zgodnie z przepisami prawnymi.
Pana zdaniem dokonana adaptacja pozwala Panu bezpiecznie i stabilnie poruszać się po łazience przy Pana codziennych czynnościach życiowych. Wydatki zostały sfinansowane z Pana własnych środków; nie korzystał Pan z żadnego dofinansowania. Ponadto dysponuje Pan fakturami wystawionymi na zakup materiałów i wykonanie usług do adaptacji łazienki. Niniejszym uważa Pan, że spełnia warunki wskazane w przepisach określających rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g oraz ust. 13a tego artykułu.
Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy:
Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 tej ustawy:
Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.
Stosownie do art. 26 ust. 7b tejże ustawy:
Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
W myśl art. 26 ust. 7f ww. ustawy:
Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
1)I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a)całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo
b)znaczny stopień niepełnosprawności;
2)II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a)całkowitą niezdolność do pracy albo
b)umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Stosownie do art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne stosownie do treści art. 26 ust. 7d analizowanej ustawy, jest zatem posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Z opisu stanu faktycznego wynika m.in., że bieżące orzeczenie o Pana niepełnosprawności wydane zostało przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w X (...) 2015 r. Zostało ono wydane na stałe. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od (...) 1998 r. (niepełnosprawność powstała kiedy miał Pan (...) lat). W zeznaniu za 2023 r. odliczył Pan wydatki poniesione na przystosowanie łazienki stosownie do potrzeb wynikających z Pana niepełnosprawności. Rachunki odliczone w PIT-37 dotyczyły materiałów i usług wykonanych w celu zaadaptowania łazienki w nowo wybudowanym domu, w stanie deweloperskim. Łazienka, o której mowa we wniosku znajduje się w domu, w którym Pan zamieszkuje. W ramach adaptacji łazienki zostały wykonane usługi doprowadzenia mediów, prace wykończeniowe oraz zakupione materiały budowlane i wykończeniowe.
Pana niepełnosprawność określona jest symbolem (...), szczegółowo jest to (…).
Adaptacja łazienki ułatwia Panu (wykonywanie) następujących czynności życiowych: brodzik antypoślizgowy osadzony do poziomu podłogi nie stanowi bariery przy wchodzeniu pod prysznic, kafle antypoślizgowe na podłodze zapewniają Panu stabilność i bezpieczne poruszanie się.
Posiada Pan faktury na materiały i usługi potwierdzające poniesione wydatki. Ww. dokumenty są wystawione na Pana nazwisko.
Uzyskał Pan dochody podlegające opodatkowaniu (w 2023 r.), odprowadził Pan podatek dochodowy. Nie korzystał Pan z dofinansowania z żadnej instytucji.
Rozpatrując czy ww. wydatki podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej należy wskazać, iż w myśl art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na: adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Koniecznym jest zatem ustalenie znaczenia użytych w przepisie pojęć „adaptacja” i „wyposażenie”. Zgodnie z językowym znaczeniem terminu „adaptacja” to „przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku” (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994). Natomiast „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś.
Adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest zatem przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego - to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.
Dokonując wykładni zawartego w art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy pojęcia adaptacji i wyposażenia mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności wskazać należy, iż w doktrynie zwraca się uwagę, że przez adaptację i wyposażenie, o których mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania (budynku), które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej. Pojęcie „adaptacja” rozumieć należy więc jako „przystosowanie”, które jednak niekoniecznie oznaczać musi „ulepszenie”, czy „przekształcenie” zaistniałego stanu rzeczy - w tym przypadku warunków mieszkaniowych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Jednocześnie podkreślić należy, że art. 26 ust. 7a pkt 1 nie określa szczegółowo jakiego rodzaju wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie podlegają odliczeniu ani też nie zawiera żadnego wyłączenia konkretnego rodzaju wydatków. Jedynym warunkiem zastosowania tego odliczenia, jest to by adaptacja (wyposażenie) mieszkania/budynku mieszkalnego odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Dlatego też istotne są okoliczności danej sprawy, tzn. czy konkretne elementy adaptacji czy wyposażenia mieszkania spełniają dla osoby niepełnosprawnej tę funkcję.
Dokonanie adaptacji mieszkania lub budynku mieszkalnego do innych potrzeb i jego wyposażenie w nowe elementy rzeczowe ma - dla uznania wydatków poniesionych na nie za wydatki na cele rehabilitacyjne - znaczenie tylko o tyle, o ile u podstaw takiej adaptacji lub wyposażenia leżą potrzeby wynikające z niepełnosprawności podatnika lub osoby pozostającej na jego utrzymaniu.
Wobec powyższego jeżeli wydatki, o których mowa we wniosku, zostały poniesione na adaptację budynku mieszkalnego w stanie deweloperskim, tj. na zakup materiałów niezbędnych do wykończenia łazienki do potrzeb wynikających z Pana niepełnosprawności oraz na opłacenie prac instalacyjnych (w tym wodno-kanalizacyjnych), to uznać należy, że wydatki te zostały poniesione na cele rehabilitacyjne wskazane w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W sytuacji, gdy ww. wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT na Pana wystawionymi i nie zostały/nie zostaną Panu sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały/zostaną Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo nie zostały Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie, to spełnione zostały pozostałe warunki wymagane dla zastosowania ulgi rehabilitacyjnej.
W konsekwencji, wydatki, które poniósł Pan w 2023 r. na przystosowanie – w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym – łazienki do potrzeb wynikających z Pana niepełnosprawności, mógł Pan odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2023 r.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).