aktualności
Kasowy PIT to nowe obowiązki dla biur rachunkowych
Prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów lub ewidencję przychodów, księgowy będzie musiał założyć odrębną ewidencję i śledzić wyciągi bankowe. To drugie robi już dziś, ale tylko przy księgach rachunkowych, a ta forma sprawozdawczości akurat wykluczy możliwość wyboru metody kasowej
Metodę kasową wprowadza ustawa z 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1593; dalej: ustawa nowelizująca). Metoda ta będzie dobrowolna, a po raz pierwszy będzie można ją wybrać już od 2025 r. Będzie można ją stosować tylko do przychodów, które:
- wynikają z transakcji z innymi przedsiębiorcami (nie na rzecz konsumentów) i
- są udokumentowane fakturami wystawionymi w terminach określonych zgodnie z odrębnymi przepisami – chodzi tu głównie o ustawę z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1473; dalej: ustawa o VAT, w tym jej art. 106i ust. 1, zgodnie z którym fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem art. 106i ust. 2–9).
Kto może
Według obliczeń Ministerstwa Finansów po kasowy PIT mogłoby sięgnąć nawet 2,3 mln podatników, ale to mocno zawyżone szacunki. Po pierwsze, księgowi nie będą entuzjastami tej metody rozliczeń z fiskusem i prawdopodobnie nie będą zachęcać do niej swoich klientów. [ramka 1]
Ramka 1
Kasowy PIT oznacza, że księgowy będzie musiał nie tylko prowadzić nową ewidencję, lecz także sprawdzać z wyciągiem bankowym każdą fakturę – czy została ona opłacona. Chodzi o opłacenie zarówno przez klienta biura rachunkowego (czyli ustalenie, czy należy potrącić podatkowy koszt), jak i przez kontrahentów klienta (czy u klienta powstał podatkowy przychód).