Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.598.2024.1.MH
Odliczenie pełnych kwot podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie basenu w drodze aportu oraz od wydatków ponoszonych z tytułu dzierżawy basenu i wydatków bieżących związanych z basenem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnych kwot podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie Basenu w drodze aportu oraz od wydatków ponoszonych z tytułu dzierżawy Basenu i wydatków bieżących związanych z Basenem.
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: VAT), jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca jest spółką komunalną, a jedynym jej udziałowcem jest Gmina (dalej: Gmina).
Spółka wykonuje wynikające z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zadania własne Gminy o charakterze użyteczności publicznej z zakresu kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych a także utrzymywania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.
W lipcu 2024 r. Gmina zrealizowała inwestycję pn. „...” (dalej: Projekt). Majątek Projektu wraz gruntem, na którym się znajduje, będzie określany w dalszej części wniosku jako: Basen lub Infrastruktura. Zakończenie Projektu miało miejsce w lipcu 2024 r.
Projekt obejmował przebudowę kompleksu basenów zewnętrznych wraz zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą przy byłym Ośrodku Sportu i Rekreacji. W zakres zadania weszła: budowa pawilonu szatniowo-technicznego, budynku gastronomicznego, budowa systemowych, panelowych niecek basenowych zlokalizowanych w starych nieckach basenowych, budowa wodnego placu zabaw wraz ze zjeżdżalniami, przebudowa dużej niecki basenowej na zbiornik rekreacyjny, budowa nowych nawierzchni utwardzonych i plaży basenowej, budowa ogrodzeń, elementów małej architektury, brodzików, prysznicy terenowych oraz wykonanie monitoringu oraz oświetlenia terenu. Na potrzeby użytkowników Basenu przewidziano wykonanie nowych miejsc postojowych i wybudowanie układu pieszo-jezdnego. W ramach Projektu wybudowano również m.in. nowe instalacje technologiczne, instalacje wodnokanalizacyjne i elektroenergetyczne w niezbędnym zakresie do obsługi Basenu oraz przebudowano kolidującą z wybudowanym zagospodarowaniem oraz instalacjami technologicznymi podziemną infrastrukturę.
Po zakończeniu przedmiotowego Projektu, najprawdopodobniej jeszcze w roku 2024, na pewno nie później niż w terminie dwóch lat od jego oddania do użytkowania, wybudowana/zmodernizowana Infrastruktura (w tym grunt, na którym się znajduje) zostanie wniesiona aportem do Spółki, w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Wartość objętych udziałów zostanie ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego. Przewiduje się, że Gmina uzyska od Spółki udziały w wysokości równej wartości netto wnoszonych towarów. W zakresie odpowiadającym wartości podatku VAT należnego po stronie Gminy w związku z transakcją aportu, wynagrodzenie w tej części zostanie pokryte przez Spółkę środkami pieniężnymi. Basen zostanie przekazany Spółce w celu świadczenia szeroko rozumianych usług w zakresie kultury fizycznej.
Spółka pragnie podkreślić, że czynność wniesienia Basenu aportem do Spółki przez Gminę stanowić będzie czynność opodatkowaną VAT, niepodlegającą zwolnieniu z VAT. Zgodnie z informacjami Spółki, Gmina wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej celem potwierdzenia, że odnośna czynność będzie podlegała opodatkowaniu VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT.
Nabycie Basenu w drodze aportu zostanie udokumentowane wystawioną przez Gminę fakturą VAT, na której to Spółka oznaczona będzie jako nabywca przedmiotowych towarów.
Z uwagi jednak na konieczność uprzedniego wykonania szeregu czynności o charakterze formalno-prawnym niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia transakcji aportu, na czas ich realizacji Wnioskodawca dzierżawi/będzie dzierżawić Infrastrukturę (w tym grunt na którym się znajduje) odpłatnie od Gminy na podstawie zawartej umowy dzierżawy. Spółka zawarła z Gminą umowę dzierżawy Infrastruktury w dniu 15 maja 2024 r., jeszcze przed oddaniem majątku Projektu do użytkowania. Rozwiązanie to miało umożliwić Spółce podjęcie stosownych działań takich jak np. zatrudnienie ratowników, zakup niezbędnego wyposażenia, zmierzających do otwarcia i udostępnienia Basenu w najkrótszym czasie po zakończeniu realizacji Projektu. Zawarcie umowy dzierżawy umożliwiło również Spółce przeprowadzenie zaproszeń do składania ofert (konkursów ofert) w celu wyboru poddzierżawców budynku usługowo-gastronomicznego oraz terenu z przeznaczeniem na małą mobilną gastronomię. Przekazanie przedmiotu dzierżawy Spółce nastąpiło po zakończeniu odbioru technicznego i uzyskania pozwolenia na użytkowanie Infrastruktury, tj. w dniu 02 lipca 2024 r.
Wysokość czynszu dzierżawnego odpowiada wartości amortyzacji udostępnionej Infrastruktury (wartości amortyzacji środków trwałych wybudowanych/zmodernizowanych w ramach Projektu). Przy ustalaniu wysokości czynszu dzierżawnego wzięto pod uwagę, że w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 późn. zm.) wskazano następujące stawki amortyzacyjne dla poszczególnych środków trwałych:
·dla budynku - pawilonu szatniowo-technicznego (symbol Klasyfikacji Środków Trwałych - KŚT - 107) stawkę amortyzacyjną: 2,5%;
·dla budynku gastronomicznego (KŚT - 109) stawkę amortyzacyjną: 2,5%;
·dla basenu (KŚT - 290) stawkę amortyzacyjną: 2,5%;
·dla miejsc parkingowych i układu pieszo-jezdnego (KŚT - 220) stawkę amortyzacyjną: 4,5%;
·dla ogrodzenia (KŚT - 291) stawkę amortyzacyjną: 4,5%;
·dla oświetlenia terenu (KŚT - 808) stawkę amortyzacyjną: 20%;
·dla monitoringu (KŚT - 624) stawkę amortyzacyjną: 10%.
Pierwotnie miesięczny czynsz za dzierżawę Basenu został ustalony na kwotę 25.000 zł netto plus należny podatek VAT, płatny od dnia przekazania protokolarnego Spółce nieruchomości. Z uwagi na zwiększenie wartości prac zrealizowanych w ramach Projektu, wartość miesięcznego czynszu dzierżawnego została podwyższona do kwoty 44.000 zł netto plus należny podatek VAT, płatnego od 01 lipca 2024 r. Czynsz będzie należny do zapłaty przez Spółkę nie tylko w okresach letnich, ale w każdym miesiącu roku.
Ponadto w związku z działalnością Basenu, Wnioskodawca ponosi wydatki związane z jego bieżącym funkcjonowaniem (dalej: wydatki bieżące) takie jak przykładowo na zakup środków czystości, czy też wyposażenia, a także wydatki na konserwację, niezbędne remonty czy na nabycie usług reklamowych.
Wydatki ponoszone na dzierżawę Basenu, jak i wydatki bieżące są/będą dokumentowane przez kontrahentów fakturami VAT, na których to Spółka oznaczona jest/będzie jako nabywca przedmiotowych towarów i usług.
Basen stanowi obiekt w pełni komercyjny, a korzystanie z niego wymaga zakupienia przez zainteresowanych biletu wstępu. Wysokość opłaty za wstęp została określona w cenniku i jest zróżnicowana w zależności od dnia i godziny wejścia na Basen. Ponadto, niższe ceny biletów zostały przewidziane dla: uczniów, studentów, emerytów i rencistów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, osób posiadających kartę dużej rodziny oraz grup zorganizowanych. W przypadku dzieci do lat 5 cena biletu zostaje wliczona w cenę biletu rodzica/opiekuna. Spółka pobiera również opłaty za wypożyczenie leżaka oraz rowerka wodnego. Ustalone przez Spółkę ceny wstępu na Basen mają charakter porównywalny do cen wstępu na podobne obiekty znajdujące się na terenie województwa.
Ponadto Spółka poddzierżawia budynek usługowo-gastronomiczny oraz część terenu Basenu z przeznaczeniem na małą mobilną gastronomię. Jak już zaznaczono Spółka dokonała wyboru dzierżawcy w konkurencyjnym trybie, poprzez umieszczenie na stronie internetowej Spółki zaproszeń do składania ofert (konkursów ofert) na poddzierźawę budynku usługowo-gastronomicznego oraz terenu z przeznaczeniem na małą mobilną gastronomię. Dodatkowo, zaproszenia do składania ofert zostały wysłane mailowo do kilkunastu lokalnych punktów gastronomicznych. Kryterium oceny ofert w konkursach stanowiła wyłącznie (najwyższa) cena.
Z tytułu usług świadczonych w związku z Basenem Spółka rozlicza/będzie rozliczać VAT należny.
Basen nie służy/nie będzie służył czynnościom niepodlegającym VAT. Basen nie będzie wykorzystywany do organizacji lekcji wychowania fizycznego przez gminne szkoły publiczne. Basen jest otwarty we wszystkie dni tygodnia w miesiącach wakacyjnych i wstęp jest w pełni odpłatny.
Pytanie
Czy Spółce przysługuje/będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT wynikającej z faktury dokumentującej nabycie od Gminy Basenu w drodze aportu oraz od wydatków ponoszonych na dzierżawę Basenu i wydatków bieżących związanych z Basenem?
Pytanie dotyczy jednego stanu faktycznego i jednego zdarzenia przyszłego.
Państwa stanowisko w sprawie
Spółce przysługuje/będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT wynikającej z faktury dokumentującej nabycie od Gminy Basenu w drodze aportu oraz od wydatków ponoszonych na dzierżawę Basenu i wydatków bieżących związanych z Basenem.
UZASADNIENIE:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Jako, że Spółka jest wyposażona w osobowość prawną oraz wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, należy uznać, iż spełnia zawartą w tym przepisie definicję podatnika VAT.
Opisane w stanie faktycznym wniosku odpłatne świadczenia Spółki związane z Basenem są wykonywane w ramach prowadzonej przez nią samodzielnie działalności gospodarczej. Oznacza to, że w zakresie tej działalności Spółka działa w charakterze podatnika VAT.
Usługi umożliwienia wstępu na obiekt, najem sprzętu oraz poddzierżawa budynku usługowo-gastronomicznego oraz części terenu Basenu z przeznaczeniem na małą mobilną gastronomię stanowią zatem czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Jednocześnie, w opinii Spółki, czynności te nie będą korzystać ze zwolnienia z VAT, gdyż ani ustawa o VAT, ani też rozporządzenia wykonawcze nie przewidują w takich przypadkach zwolnienia z tego podatku. W związku z funkcjonowaniem Basenu Spółka będzie zatem zobowiązana do rozliczania odpowiednich kwot VAT należnego.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z pewnymi zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w przedmiotowej sytuacji.
Z treści wskazanej powyżej regulacji wynika zatem, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje przy łącznym spełnieniu dwóch przesłanek, tj.:
·nabywcą towarów/usług jest podatnik VAT oraz
·nabywane towary/usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Zdaniem Spółki, stosownie do przytoczonego art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Spółce przysługuje/będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktury, która zostanie wystawiona przez Gminę w związku z wniesieniem Basenu w drodze aportu do Spółki oraz od wydatków ponoszonych na dzierżawę Basenu, jak również wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem Basenu.
Majątek nabyty w drodze aportu, jak i pozostałe opisane wyżej wydatki dotyczą bowiem wyłącznie odpłatnych usług wstępu na Basen oraz usług najmu/dzierżawy, a więc czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych, które zdaniem Spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Skoro Spółka będzie zobowiązana do rozliczania VAT należnego z tego tytułu, powinna ona mieć również prawo do odliczania VAT naliczonego od wydatków warunkujących możliwość wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Przede wszystkim, gdyby Spółka nie nabyła Basenu w drodze aportu, ani nie wydzierżawiała go przedtem od Gminy, to nie byłaby w stanie realizować usług w zakresie umożliwienia wstępu oraz usług najmu i dzierżawy albowiem nie dysponowałaby majątkiem niezbędnym do ich świadczenia. Nabycie usługi dzierżawy a następnie nabycie Basenu w drodze aportu umożliwia Spółce prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie rekreacji (wstęp na pływalnię) oraz poddzierżawy terenu pod gastronomię. Również wydatki bieżące na Basen są niezbędne, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie i związane są w pełni z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednocześnie, z uwagi na brak występowania czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT ani zwolnionych z opodatkowania - związek wymienionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi VAT jest całkowity.
W ocenie Spółki, stanowisko odmienne do przedstawionego powyżej pozostawałoby w sprzeczności fundamentalną zasadą opodatkowania VAT, jaką jest zasada neutralności tego podatku, podkreślaną wielokrotnie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE lub Trybunał) oraz polskich sądów administracyjnych. Przykładowo, Gmina przytacza orzeczenie TSUE w sprawie C-37/95 Ghent Coal, w którym Trybunał stwierdził, że „prawo do odliczenia zostało wprowadzone, aby całkowicie zwolnić przedsiębiorcę od kosztów VAT zapłaconego lub podlegającego zapłacie w toku jego działalności gospodarczej. Wspólny system podatku od wartości dodanej konsekwentnie zapewnia, że każda działalność gospodarcza, niezależnie od jej celu i efektu pod warunkiem, że sama podlega VAT, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny”.
Stanowisko Spółki w kontekście przysługującego jej prawa do odliczenia VAT wynikającego z faktury dokumentującej aport Basenu (analogicznie również VAT od wydatków na dzierżawę Basenu) znajduje swoje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 23 kwietnia 2024 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.83.2024.2.AKS, w której organ podatkowy stwierdził, że „Jak wynika z treści wniosku, aport nieruchomości, jako odpłatna dostawa towarów, podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i Gmina wystawiła Spółce fakturę VAT obejmującą wartość wkładu niepieniężnego oraz należny podatek VAT wstawce 23%. Spółka nie wykorzystywała dotychczas nieruchomości będących przedmiotem wkładu niepieniężnego do wykonywania jakichkolwiek czynności, które nie stanowiłyby czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a także nie planuje wykorzystania tych nieruchomości w celu innym niż prowadzona działalność gospodarcza, opodatkowana podatkiem VAT. Wobec powyższego, w rozpatrywanej sprawie obydwa warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, są spełnione, ponieważ Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a nieruchomości będące przedmiotem aportu - jak wynika z opisu sprawy - są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Mając zatem na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że w niniejszym przypadku warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, są spełnione i Spółka miała prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu aportu nieruchomości, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek wskazanych w art. 88 ustawy.”
Również w interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.89.2023.2.WL, DKIS wskazał, że: „Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostanie spełniony, ponieważ - jak wskazali Państwo - Spółka będzie wykorzystywać przedmiot aportu jedynie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Państwa Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej wniesienie aportu w postaci przedmiotowej inwestycji do Spółki.”
Z tych samych powodów zasadne jest stanowisko Spółki w zakresie prawa do odliczenia VAT od pozostałych wydatków opisanych we wniosku, czego wyrazem jest chociażby interpretacja indywidualna DKIS z dnia 20 kwietnia 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.106.2021.1.SM, w której wskazano: „Zatem mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ma/będzie miał prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VA T od wydatków ponoszonych na realizację projektu w zakresie modernizacji Kąpieliska, jak również od wydatków bieżących związanych z funkcjonowaniem Kąpieliska. Powyższe wynika z faktu, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VA T, a wydatki ponoszone na realizację projektu oraz wydatki bieżące mają/będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i wykonywanymi w ramach tej działalności czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.”
W konsekwencji, w opinii Spółki, przysługuje/będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT wynikającej z faktury dokumentującej wniesienie przez Gminę do Spółki Basenu w drodze aportu oraz od wydatków ponoszonych na dzierżawę Basenu, jak i od wydatków na jego bieżące funkcjonowanie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
-zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Odnośnie natomiast powołanych interpretacji indywidualnych, zauważenia wymaga, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right