Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.626.2024.2.MJ
Sposób ustalenia limitu przychodów uprawniających do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku prowadzenia działalności w formie dwóch spółek jawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 26 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 25 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu ustalenia limitu przychodów uprawniających do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku prowadzenia działalności w formie dwóch spółek jawnych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 3 października 2024 r. (wpływ 3 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan wspólnikiem spółki jawnej (dalej: „Spółka”), prowadzącej m.in. działalność deweloperską.
Suma przychodów wspólników Spółki w roku 2023 r. nie przekroczyła równowartości kwoty 2.000.000 euro, tj. kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 4 pkt. 1 lit. b u.z.p.d. i nie ma prognoz wskazujących na uzyskanie sumy przychodów wspólników Spółki powyżej tej kwoty w roku 2024 r. Suma przychodów z działalności Spółki może w przyszłości, w perspektywie kilku lat przekroczyć próg 2.000.000 PLN.
Jest Pan również wspólnikiem w innej spółce jawnej (dalej „Spółka 2”), której wspólnicy opodatkowani są na zasadach podatku liniowego, w której suma przychodów wspólników Spółki może przekroczyć w przyszłości równowartość 2.000.000 euro. Skład osobowy Spółki 2 poza Panem będącym stroną postępowania jest inny niż skład osobowy Spółki.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Spółka jawna, z której przychody jako wspólnik opodatkowuje Pan zryczałtowanym podatkiem dochodowym (dalej: „Spółka”) posiada dwóch wspólników. Wspólnikami tymi są wyłącznie dwie osoby fizyczne.
Spółka jawna, której przychody jako wspólnik opodatkowuje Pan podatkiem liniowym (dalej: „Spółka 2”), posiada dwóch wspólników. Wspólnikami tymi są wyłącznie dwie osoby fizyczne.
Zakresem działalności spółki jawnej - Spółki jest działalność deweloperska oraz świadczenie usług najmu nieruchomości.
Zakresem działalności spółki jawnej - Spółki 2 jest świadczenie usług najmu nieruchomości.
Przedmiotem wniosku nie jest zapytanie o świadczenie usług i nigdzie we wniosku nie wskazano, iż przedmiotem zapytania jest świadczenie usług. Pytanie dotyczy sprzedaży nieruchomości (budynków i lokali mieszkalnych) budowanych przez Zainteresowanych w ramach działalności spółki.
W zakresie świadczenia usług najmu nieruchomości jest to PKWiU: 68.20.12.0 Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi własnymi lub dzierżawionymi. Z kolei, w zakresie działalności deweloperskiej wyjaśnił Pan, że aktualne orzecznictwo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje, iż (Interpretacja z dnia 6 marca 2024 r. 0114-KDIP3-2.4011.1083.2023.2.MT): „Pojęcie usług według PKWiU nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów [...] z materiałów własnych przedsiębiorstwa przeznaczonych [...] do dalszej odsprzedaży [...].” Definicja działalności wytwórczej została przez ustawodawcę zawarta w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Użyte w ustawie określenia oznaczają: działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to m.in.: zrobić, wyprodukować coś (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl). O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy. Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A. Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).
Ponadto, chociaż art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne odróżnia działalność wytwórczą od robót budowlanych, to jednak zarówno stawka podatku jak i podstawa prawna dla tego rodzaju przychodów są takie same, aczkolwiek ani podstawa prawna tego rodzaju przychodów ani stawka podatku nie stanowią przedmiotu żadnego z pytań wskazanych w przedmiotowym wniosku. PKWiU dla robót budowlanych w zakresie budownictwa mieszkaniowego (bowiem prowadzona działalność na chwilę obecną dotyczy budynków mieszkalny) to: 41.00.30.0 Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków).
Dodatkowo, podkreślił Pan, że przedmiotem zapytania jest powoływany w pytaniach 1-3 art. 6 ust. 4 pkt 1 u.p.z.d, który nie odwołuje się do PKWiU - ustanawia natomiast limit kwotowy po przekroczeniu którego ustawa nie dopuszcza opłacania przez Podatnika ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w kontekście określonego stanu faktycznego jakim jest sprzedaż wybudowanych nieruchomości budynkowych i lokalowych (działalność deweloperska).
Podsumowując, zwrócił się Pan o ocenę, czy przyjęty sposób liczenia limitu kwotowego określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 u.p.z.d. jest prawidłowy, a tym samym o dokonanie wykładni tego przepisu na gruncie opisanego stanu faktycznego (zgodnie z aktualną linią orzeczniczą Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej).
Do tej pory zastosowanie znalazła stawka 8,5% w zakresie najmu nieruchomości oraz stawka 12,5% od nadwyżki kwoty stanowiącej przekroczenie limitu dla stawki 8,5% dla najmu nieruchomości.
Poprosił Pan jednocześnie o wskazanie, jaki związek ww. kwestia ma z kwestią obliczania limitu przychodu wynikającego z art. 6 ust. 4 u.p.z.d.
Wobec wspólników spółki jawnej (Spółki) nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. U. z 2022 r. poz. 2022 ze zm.)
W odniesieniu do dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej - nie uzyskuje Pan ani nie jest prognozowane uzyskanie przez Pana innych dochodów podlegających opodatkowaniu, niż te wynikające z działalności spółek jawnych, których jest wspólnikiem.
Przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności budowane są budynki mieszkalne - wielorodzinne.
Właścicielem gruntu, na którym prowadzona jest inwestycja budowlana jest Spółka.
W obecnym modelu prowadzonej działalności Spółka nie zawiera umów z przyszłymi nabywcami przed wybudowaniem nieruchomości. Po zgłoszeniu rozpoczęcia użytkowania/uzyskania pozwolenia na użytkowanie po zakończeniu robót budowlanych Spółka oferuje nabywcom wybudowane lokale mieszkalne, a następnie zawiera, przed notariuszem, umowę przeniesienia własności wybudowanego lokalu lub budynku wraz z przypadającym na niego udziałem w gruncie na klienta.
Poszczególne etapy budowy budynków Spółka zleca wyspecjalizowanym firmom budowlanym, jednocześnie koordynując zlecane prace oraz sprawdzając na bieżąco jakość ich wykonania. Ww. wyspecjalizowane firmy budowlane korzystają z własnych wyspecjalizowanych maszyn i narzędzi. Spółka udostępnia ww. firmom budowlanym jedynie narzędzia powszechnego użytku takiego rodzaju jak rusztowania lub drabiny. W przypadku zapotrzebowania na narzędzia lub maszyny niebędące w posiadaniu firmy budowlanej Spółka dokonuje wynajmu tego rodzaju narzędzia lub maszyny. Spółka samodzielnie dokonuje zakupu materiałów potrzebnych do budowy, zaopatrując się w lokalnych hurtowniach i sklepach oraz jeśli to konieczne zapewnia ich transport na miejsce budowy.
Spółka zleca wykonanie projektów wyspecjalizowanym firmom projektowym. Spółka nie wyklucza także zawarcia umów zlecenia z osobami wykonującymi na budowie różnego rodzaju prace budowlane, jak i nie wyklucza zatrudnienia osób specjalizujących się w pracach budowlanych.
Sprzedaży podlegają wybudowane lokale mieszkalne w stanie deweloperskim. Przed zakończeniem prac budowlanych nie jest zawierana umowa deweloperska ani nie są prowadzone rachunki powiernicze, a sprzedaż następuje dopiero po zakończeniu prac budowlanych. Jednak Spółka nie wyklucza w przyszłości wykonywania inwestycji opierających się o umowy deweloperskie wraz z prowadzeniem rachunków powierniczych.
Wyjaśnił Pan, że wskazanie art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowiło omyłkę pisarską i w pytaniu nr 1 w miejscu powołania art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a powinien znaleźć się art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wyjaśnił Pan, że wskazanie w pytaniu nr 2 kwoty 2 000 000 PLN stanowiło omyłkę pisarską i w miejscu wskazania kwoty 2 000 000 PLN powinna znajdować się kwota 2 000 000 euro.
Wyjaśnił Pan, że stwierdzenie „równolegle samodzielnie prowadzonej działalności” użyte zostało omyłkowo zamiast „równolegle prowadzonej innej spółki jawnej”.
Wyjaśnił Pan, iż fragment zdania: „Tym samym w ocenie wnioskodawcy, w przypadku, w którym jeden z prowadzi działalność jako wspólnik dwóch spółek (...)” użyty został omyłkowo zamiast „Tym samym w ocenie wnioskodawcy, w przypadku, w którym jeden ze wspólników prowadzi działalność jako wspólnik dwóch spółek (...).
Ponadto doprecyzował Pan brzmienie pytania nr 3. Wyjaśnił Pan, że istotą pytania jest zatem sposób interpretacji ww. przepisów dot. limitu przychodów, nie zaś stawki zryczałtowanego podatku dochodowego.
Pytania
1.Czy kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. b u.z.p.d. należy liczyć jako sumę przychodów wspólników z działalności spółki oddzielnie dla każdej spółki jawnej, w której jest Pan wspólnikiem?
2.Czy fakt przekroczenia w jednej Spółce progu 2.000.000 euro dla sumy przychodów Wspólników z działalności tej spółki nie pozbawia prawa do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu odnośnie przychodu drugiej Spółki, w której próg 2.000.000 euro dla sumy przychodów Wspólników z działalności spółki nie został przekroczony?
3.Czy fakt opodatkowania w Spółce 2 przychodów wspólników z działalności tej spółki podatkiem liniowym, pozbawia Spółkę, której wspólnik jest jednocześnie wspólnikiem Spółki 2 - prawa do korzystania z formy opodatkowania określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w sytuacji gdy nie dochodzi do przekroczenia progu o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. b u.z.p.d.?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie limit 2.000.000 euro należy liczyć jako sumę przychodów wspólników z działalności spółki oddzielnie dla każdej spółki jawnej - za czym przemawia zarówno brzmienie art. 6 ust 4 pkt 1 lit. b) oraz art. 6 ust. 5 pkt 2 u.p.z.d.
Art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. b) u.p.z.d. - odnoszący się do prowadzenia działalności wyłącznie w formie spółki stanowi o sumie przychodów wspólników z działalności prowadzonej w formie spółki.
Z kolei art. 6 ust. 5 pkt 2 u.p.z.d. wskazuje, że w przypadku prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej oraz w formie spółki - wystarczające dla zachowania praw do ryczałtu dla działalności prowadzonej w formie spółki jest nieprzekroczenie limitu przychodów w ramach spółki - tj. przychód spółki (czyli suma przychodów wspólników uzyskana z tej spółki) nie może przekroczyć ww. limitu 2.000.000 euro. Fakt, że podatnik w ramach równolegle prowadzonej innej spółki jawnej przekracza ww. limit 2.000.000 euro nie pozbawia tym samym prawa do korzystania z ryczałtu w spółce.
Tym samym w Pana ocenie w przypadku, w którym jeden ze wspólników prowadzi działalność jako wspólnik dwóch spółek - limit sumy przychodów dla wspólników spółki z działalności spółki w wysokości 2.000.000 euro oblicza się oddzielnie dla każdej ze spółek. Oznacza to, że na potrzeby ustalenia spełnienia warunku limitu przychodów dla działalności prowadzonej w formie spółki - należy sumować przychody wspólników osiągnięte w ramach danej spółki, a nie wszystkich spółek, w których dany podatnik jest wspólnikiem.
Innymi słowy, jeśli przychód danej spółki (który odpowiada przychodowi wspólników osiągniętym w ramach tej spółki) nie przekracza 2.000.000 - to wspólnicy mogą opodatkować przychód osiągnięty w ramach tej spółki ryczałtem - nawet jeśli jeden ze wspólników jest także wspólnikiem innej spółki, której przychód (suma przychodów wspólników z działalności spółki) przekroczył w poprzednim roku równowartość 2.000.000 euro, niezależnie jaką formę opodatkowania przychodów wybrano dla tej innej spółki.
W Pana ocenie, przyjęcie odmiennego poglądu prowadziłoby do nieuzasadnionej dyskryminacji podatników, których wspólnicy prowadzą także inne spółki. Ponadto wymagałoby to od podatnika niemożliwej do spełnienia weryfikacji - tj. uzyskania kompletnych i rzetelnych danych o przychodach innych podmiotów (co do których uzyskania podatnik nie ma żadnych środków prawnych), tj. podmiotów w których uczestniczy jego wspólnik.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.):
Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.
Według art. 22 § 1 ww. ustawy:
Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31 (§ 2 ww. przepisu).
Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż w pkt 28.
W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ww. ustawy, w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. a) powołanej ustawy z dnia 28 listopada 2020 r.:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b) spółkę kapitałową w organizacji,
c) spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Dochody spółek niebędących osobami prawnymi nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników takiej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w takiej spółce, tj. innej niż wskazana w art. 5a pkt 28 ww. ustawy, uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika.
Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Za spółkę niebędącą osobą prawną w rozumieniu powyższych przepisów należy zatem uznać m.in. spółkę jawną osób fizycznych.
W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej osób fizycznych, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka, tylko poszczególni wspólnicy.
Według art. 8 ust. 1 ww. ustawy:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Jak stanowi art. 6 ust. 4 omawianej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,
2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Stosownie do art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy:
Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
a)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo
b)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a, a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b.
Należy podkreślić, że u osób prowadzących działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od braku przesłanek określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Według art. 9 ust. 1 ww. ustawy :
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
W myśl art. 9 ust. 1c ww. ustawy:
Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ww. ustawy:
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy. Wspólnicy spółki cywilnej osób fizycznych mogą złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie przepisów ustawy CEIDG.
Według art. 12 ust. 5 ww. ustawy:
Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych zarówno z działalności prowadzonej samodzielnie, jak i z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, pod warunkiem, że osiągnięte przychody nie przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy 2 000 000 euro, rozpatrywane oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej samodzielnie i oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej w spółce.
Warunkiem jest również, że do podatnika nie mają zastosowania żadne wyłączenia wskazane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Z treści wniosku wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej m.in. działalność deweloperską. Suma przychodów wspólników Spółki w roku 2023 r. nie przekroczyła równowartości kwoty 2.000.000 euro, tj. kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 4 pkt. 1 lit. b u.z.p.d. i nie ma prognoz wskazujących na uzyskanie sumy przychodów wspólników Spółki powyżej tej kwoty w roku 2024 r. Jest Pan również wspólnikiem w innej spółce jawnej (Spółka 2), której wspólnicy opodatkowani są na zasadach podatku liniowego, w której suma przychodów wspólników Spółki może przekroczyć w przyszłości równowartość 2.000.000 euro.
Z analizy cytowanych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że dla każdego z rodzajów działalności (formy jej prowadzenia – samodzielnie czy w formie spółki) limit przychodów uprawniający do opodatkowania ryczałtem jest liczony odrębnie.
Żaden przepis ww. ustawy nie wskazuje na sumowanie przychodów ze wszystkich form prowadzenia działalności przez danego podatnika.
Zatem, limit przychodów uprawniający do zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinien Pan rozpatrywać jako sumę przychodów wspólników dla każdej spółki jawnej oddzielnie.
Fakt przekroczenia w Pana spółce jawnej opodatkowanej podatkiem liniowym progu 2 000 000 euro nie pozbawia prawa do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu odnośnie przychodów w Pana drugiej spółce, jeśli w tej spółce ww. próg 2 000 000 euro nie został przekroczony.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).
Podatnicy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą i są jednocześnie wspólnikami spółki cywilnej czy spółki jawnej lub są wspólnikami co najmniej dwóch takich spółek:
- mogą opodatkować każdą z tych działalności jedną z form opodatkowania: podatkiem liniowym albo na zasadach ogólnych. Nie jest możliwe opodatkowanie jednej działalności podatkiem liniowym, a drugiej na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) - wybór opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym dotyczy wszystkich form prowadzonej działalności);
- mogą każdą z tych działalności opodatkować na różnych zasadach: jedna działalność może być opodatkowana podatkiem liniowym (lub na zasadach ogólnych ), a inna ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zatem przychody z działalności gospodarczej prowadzonej pod dwiema postaciami organizacyjno-prawnymi tj. w postaci dwóch spółek jawnych mogą być opodatkowane w różny sposób, o ile do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z jednej z tych form będzie mógł mieć zastosowanie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Przy ocenie, czy przysługuje Panu prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu działalności deweloperskiej oraz najmu nieruchomości, uzyskiwanych w ramach spółki jawnej nie będzie miał znaczenia fakt osiągania przez Pana w innej postaci organizacyjno-prawnej tj. spółki jawnej 2, której jest Pan wspólnikiem, dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym.
Skoro działalność gospodarcza w zakresie świadczenia usług najmu nieruchomości, jest odrębną działalnością prowadzoną w formie spółki jawnej, opodatkowaną podatkiem liniowym, to nie ma przeszkód, aby opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychody z działalności deweloperskiej oraz najmu uzyskiwane przez Pana w ramach prowadzonej działalności w formie spółki jawnej, po spełnieniu innych ustawowych przesłanek dotyczących opodatkowania w tej formie.
Dodać należy, że w przypadku wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wszyscy wspólnicy spółki muszą wybrać taki sam sposób opodatkowania.
Pana stanowisko jest prawidłowe.
Końcowo należy wyjaśnić, że opodatkowaniu podatkiem liniowym podlegają dochody wspólników spółki, a nie przychody jak wskazuje Pan w treści wniosku.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przedmiotem niemniejszej interpretacji jest jedynie kwestia ustalenia limitu przychodów i możliwości korzystania z formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Organ nie odniósł się do pozostałych kwestii poruszanych we wniosku, w tym co do rodzaju usług.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym 512podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Końcowo wskazuję, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Niniejsza interpretacja dotyczy zatem tylko Pana, nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników Spółki jawnej.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.
Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).