Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.557.2024.1.IK

Opodatkowanie i udokumentowania korekty cen mającej na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, który dotyczy opodatkowania i udokumentowania korekty cen mającej na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. (dalej jako: ,,A”, ,,Spółka” lub ,,Wnioskodawca”) jest spółką z siedzibą w Polsce, zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT.

Spółka jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej I. (dalej jako: ,,Grupa”). Grupa prowadzi działalność na całym świecie i zajmuje się głównie produkcją i dystrybucją ...

W celu maksymalnego wykorzystania posiadanych zasobów, podmioty powiązane z Grupą mogą wzajemnie świadczyć na swoją rzecz różnego rodzaju usługi związane z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą np. w zakresie bieżącego funkcjonowania.

Głównym przedmiotem działalności prowadzonej przez Spółkę jest produkcja … (dalej jako: ,,Towary”). W ramach Grupy, Spółka pełni funkcję producenta towarów, którego wyroby wykorzystywane są głównie w maszynach przemysłowych / rolniczych / budowlanych.

Ponadto, Spółka prowadzi również działania dystrybucyjne związane ze sprzedażą artykułów z portfolio produktowego Grupy na obsługiwanych rynkach. Spółka ma bezpośredni kontakt z klientem końcowym i prowadzi sprzedaż przy wykorzystaniu własnych struktur. Działalność dystrybucyjna Spółki skierowana jest głównie do klientów zagranicznych. Spółka świadczy także usługi związane z działalnością badawczo-rozwojową oraz usługi wsparcia bieżącej działalności na rzecz podmiotów powiązanych z Grupy.

W celu realizacji działalności dystrybucyjnej, w ramach Grupy funkcję dystrybutora pełni także spółka z Grupy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (dalej jako: ,, Dystrybutor”). W ramach pełnionej funkcji, Dystrybutor odpowiada za nabycie Towarów wyprodukowanych przez Spółkę w celu ich dalszej odsprzedaży na rzecz niezależnych odbiorców na obsługiwanych rynkach. Dystrybutor odpowiada głównie za poszukiwanie niezależnych odbiorców oraz prowadzenie działań promocyjno-marketingowych mających na celu sprzedaż Towarów na obsługiwanych rynkach lokalnych. Zakres działań Dystrybutora może być ograniczony i zawężać się do przeprocesowania sprzedaży zainicjowanej przez A.

Spółka obsługuje również procesy reklamacji Towarów (składanych przez klientów bezpośrednio poprzez dedykowany do tego portal), w tym w szczególności świadcząc usługi gwarancyjne. Natomiast Dystrybutor może odpowiadać za rozliczenia z klientem związane ze złożonymi reklamacjami. W przedmiotowej współpracy Dystrybutor odpowiada za realizację działań marketingowych i promocyjnych w zakresie dystrybuowanych Towarów, które wykonywane są zgodnie z ogólnogrupowymi wytycznymi w tym zakresie. Ponadto, Spółka może wspierać Dystrybutora w działaniach marketingowych m.in. poprzez przekazywanie materiałów do promocji Towarów.

Z uwagi na powyższy sposób współpracy, strony - tj. Spółka i Dystrybutor - ustaliły w ramach współpracy określony poziom zyskowności, który ma osiągnąć Dystrybutor. W związku z powiązaniami występującymi między Wnioskodawcą a Dystrybutorem, rynkowość rozliczeń dokonywanych z tytułu sprzedaży Towarów w celu ich dalszej dystrybucji jest przedmiotem analizy cen transferowych.

Podczas bieżących rozliczeń wynagrodzenie Wnioskodawcy kalkulowane jest jako iloczyn liczby Towarów oraz ich ceny jednostkowej zgodnie z ustalonym cennikiem. Proces kalkulacji ceny odbywa się w oparciu o prognozy finansowe.

Jednakże, w celu ograniczenia ryzyka związanego z potencjalnymi różnicami między danymi rzeczywistymi i budżetowanymi (na podstawie których ustalane są cenniki sprzedaży), Spółka planuje dokonać weryfikacji rozliczeń dokonanych w roku podatkowym. W przypadku, gdyby rentowność Dystrybutora w odniesieniu do dokonanych transakcji nie mieściła się w docelowym przedziale rynkowym cen transferowych wyznaczonym na podstawie analizy porównawczej, konieczne może być zastosowanie mechanizmu korekty cen. Taka korekta mogłaby stanowić zarówno korektę in minus (zmniejszającą wartość dokonanych rozliczeń) jak i in plus (zwiększającą wartość dokonanych rozliczeń), w zależności od osiągniętego przez Dystrybutora poziomu rentowności.

W związku z powyższym, Spółka zamierza dokonać weryfikacji rozliczeń względem poziomu rentowności osiągniętego przez Dystrybutora. Spółka pragnie zatem odpowiednio przygotować się do potencjalnej korekty cen, która może być konieczna w wyniku przeprowadzonej weryfikacji.

W efekcie, Spółka powzięła wątpliwość, czy planowana korekta cen stanowiłaby zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz jak powinna ona zostać prawidłowo udokumentowana.

Spółka pragnie zaznaczyć, że niezależnie od charakteru planowanej korekty (in minus lub in plus), kwota korekty nie będzie dotyczyła konkretnych, zrealizowanych wcześniej dostaw Towarów ani też nie będzie się odnosiła do konkretnych faktur wystawionych przez Spółkę w związku z dokonanymi dostawami konkretnych Towarów ani do konkretnych jednostkowych cen, ilości lub rodzajów dostarczanych wcześniej Towarów. Korekta nie miałaby też na celu poprawy jakichkolwiek zaistniałych błędów ani nie stanowiłaby wynagrodzenia za jakąkolwiek odrębną dostawę towarów lub świadczenie usług.

Przyczyną korekty byłaby wyłącznie konieczność osiągnięcia przez Dystrybutora odpowiedniego, ustalonego wcześniej poziomu rentowności, zgodnie z regulacjami dotyczącymi cen transferowych. Dokonana korekta cen stanowiłaby ogólne wyrównanie rentowności w danym okresie obejmując wszystkie dokonane w tym okresie dostawy Towarów i rozliczenia.

Tym samym, Spółka nie będzie miała możliwości udokumentowania korekty cen fakturą korygującą zawierającą wszystkie elementy określone w ustawie o VAT, zgodnie z którą faktura korygująca powinna zawierać m.in. dane zawarte w fakturze, której dotyczy.

Pytania

1.Czy opisana w zdarzeniu przyszłym korekta cen mająca na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora będzie stanowiła zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2.Jeśli opisana korekta cen mająca na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora nie podlega opodatkowaniu VAT czy Spółka może udokumentować ją za pomocą noty księgowej?

Państwa stanowisko

Ad 1. Korekta cen mająca na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad 2. Spółka może udokumentować korektę cen mająca na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora za pomocą noty księgowej.

Uzasadnienie stanowiska wnioskodawcy

Ad. 1

Wnioskodawca chciałby na wstępie podkreślić, że przepisy ustawy o VAT nie odnoszą się bezpośrednio do kwestii traktowania dla celów VAT korekt cen transferowych.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, aby określić czy opisane korekty cen mające na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności będą podlegały opodatkowaniu VAT, należy przeanalizować czy ww. korekty można będzie uznać za niezależne czynności podlegające opodatkowaniu VAT lub za zmianę pierwotnego wynagrodzenia (ceny) za dostawy Towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają następujące czynności:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności opodatkowania VAT, co oznacza, że ww. czynności podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, pod warunkiem, że zostały dokonane/uznane za dokonane na terytorium kraju (tj. ich miejscem świadczenia jest Polska).

Jak wskazano w opisie Zdarzenia Przyszłego, w ramach przyjętego modelu rozliczeń, Spółka i Dystrybutor ustaliły w ramach współpracy określony poziom zyskowności, który ma osiągnąć Dystrybutor. W związku z powiązaniami występującymi między Wnioskodawcą a Dystrybutorem, rynkowość rozliczeń dokonywanych z tytułu sprzedaży Towarów w celu ich dalszej dystrybucji jest przedmiotem analizy cen transferowych.

Podczas bieżących rozliczeń wynagrodzenie Wnioskodawcy kalkulowane jest jako iloczyn liczby Towarów oraz ich ceny jednostkowej zgodnie z ustalonym cennikiem. Sam proces kalkulacji ceny odbywa się w oparciu o prognozy finansowe.

Gdyby rentowność Dystrybutora w odniesieniu do dokonanych transakcji nie mieściła się w docelowym przedziale rynkowym cen transferowych wyznaczonym na podstawie analizy porównawczej, konieczne może być zastosowanie mechanizmu korekty cen. Taka korekta mogłaby stanowić zarówno korektę in minus (zmniejszającą wartość dokonanych rozliczeń) jak i in plus (zwiększającą wartość dokonanych rozliczeń), w zależności od osiągniętego przez Dystrybutora poziomu rentowności.

Należy podkreślić, że niezależnie od charakteru planowanej korekty (in minus lub in plus), kwota korekty nie będzie dotyczyła konkretnych, zrealizowanych wcześniej dostaw Towarów ani też nie będzie się odnosiła do konkretnych faktur wystawionych przez Spółkę w związku z dokonanymi dostawami konkretnych Towarów ani do konkretnych jednostkowych cen, ilości lub rodzajów dostarczanych wcześniej Towarów. Korekta nie miałaby też na celu poprawy jakichkolwiek zaistniałych błędów, ani nie stanowiłaby wynagrodzenia za jakąkolwiek odrębną dostawę towarów lub świadczenie usług.

Mając na uwadze ww. okoliczności, należy więc ustalić, czy płatności wynikające z wystawienia korekt mających na celu wyrównanie ogólnego poziomu dochodowości/rentowności mogą zostać uznane za wynagrodzenie z tytułu niezależnej czynności podlegającej opodatkowaniu w stosunku do zrealizowanych dostaw Towarów.

Wyrównanie rentowności jako dostawa towarów

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., rozumie się „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)”.

Stosownie zaś do art. 2 pkt 8 u.p.t.u. przez eksport towarów należy rozumieć „dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.”

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów stanowi zaś co do zasady, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, „wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (.)”.

Mając powyższe na uwadze, jak zostało wskazane w opisie Zdarzenia Przyszłego, w wyniku planowego wyrównania ogólnego poziomu rentowności, nie będzie dochodzić do wywozu jakichkolwiek towarów z terytorium Polski na terytorium Stanów Zjednoczonych, w związku z czym w wyniku dokonanych korekt cen transferowych nie doszłoby do odpłatnej dostawy towarów ani do eksportu towarów na terytorium państwa trzeciego (ani tym bardziej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów), który mógłby stanowić niezależną transakcję podlegającą opodatkowaniu VAT.

Przyczyną wystawienia korekt cen jest wyłącznie konieczność osiągnięcia przez Dystrybutora odpowiedniego, ustalonego wcześniej poziomu rentowności za dany rok podatkowy, zgodnie z przyjętymi regulacjami dotyczącymi cen transferowych. Dokonana korekta cen stanowić będzie ogólne wyrównanie rentowności w danym okresie obejmując wszystkie dokonane w tym okresie dostawy Towarów i rozliczenia.

Co więcej, w wyniku wyrównania ogólnego poziomu dochodowości/rentowności w związku z transakcjami realizowanymi w danym roku podatkowym, nie dojdzie pomiędzy Wnioskodawcą a Dystrybutorem do przeniesienia prawa do rozporządzeniami jak właściciel nad jakimikolwiek towarami. Korekty nie będą wiązać się ze świadczeniem przez Wnioskodawcę jakichkolwiek czynności na rzecz Dystrybutora (lub przez Dystrybutora na rzecz Wnioskodawcy).

Jednocześnie opisane korekty nie będą stanowiły jakiejkolwiek zmiany podstawy opodatkowania transakcji dokonywanych pomiędzy Wnioskodawcą a Dystrybutorem w danym okresie. Nie będą one bowiem bezpośrednio związane z wysokością wynagrodzenia za poszczególne dostawy Towarów, nie będą odnosiły się do konkretnych faktur wystawionych przez Wnioskodawcę (korekty nie będą alokowane do poszczególnych transakcji), ani nie będą odwoływały się do wynagrodzenia za jakiekolwiek wyświadczone usługi.

Mając na uwadze powyższe, należy więc przyjąć, że korekty mające na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora, nie będą mogły zostać uznane za wynagrodzenie z tytułu sprzedaży towarów zrealizowane przez A. na rzecz Dystrybutora.

Wyrównanie rentowności jako świadczenie usług

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Powołana powyżej definicja odpłatnego świadczenia usług zawarta w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT jest bardzo szeroka i określa zakres przedmiotowy opodatkowania w VAT w sposób dopełniający definicję dostawy towarów. Nie oznacza to jednak, że obejmuje ona swoim zakresem wszystkie sytuacje gospodarcze mogące zaistnieć pomiędzy kontrahentami. Nie można bowiem przyjąć, że świadczeniem usług jest każda czynność czy zdarzenie, którego efektem jest odpłatne przysporzenie jednej ze stron na skutek działania bądź zaniechania innej strony.

Katalog cech, które musi posiadać dane świadczenie, aby mogło został uznane za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT było wielokrotnie przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przykładowo, w wyroku z dnia 30 stycznia 2014 r. w sprawie o sygn. akt I FSK 388/13, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że:

„(...) za świadczenie usług za wynagrodzeniem, a więc czynność podlegającą opodatkowaniu VAT uważane mogą być relacje, w których:

1.istnieje jakiś związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne;

2.wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy;

3.istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy usługi;

4.odpłatność za otrzymane świadczenie pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem;

5.istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.”

Co istotne, ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na konieczność występowania bezpośredniego i wyraźnego związku pomiędzy płatnością a usługą wskazuje również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej jako: ,,Trybunał”) w swoim orzecznictwie. Przykładowo, w wyroku z dnia 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 Tolsma Trybunał wskazał, że aby określone świadczenie mogło być uznane za opodatkowaną usługę musi zachodzić bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczeniem, a należnym wynagrodzeniem (otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia). W sytuacji zaś, gdy taki związek nie istnieje, nie można uznać takich czynności za usługi opodatkowane podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę, że opisana w Zdarzeniu Przyszłym korekta cen mająca na celu wyrównanie ogólnego poziom rentowności pomiędzy Wnioskodawcą a Dystrybutorem nie łączy się bezpośrednio z żadnym świadczeniem, nie można mówić, że stanowi ona wynagrodzenie za wyświadczone usługi.

Celem ww. korekty cen jest wyłącznie zapewnienie osiągnięcia przez Dystrybutora odpowiedniego, ustalonego wcześniej poziomu rentowności za dany okres, zgodnie z przyjętymi regulacjami dotyczącymi cen transferowych. Dokonana korekta cen stanowić będzie ogólne wyrównanie rentowności w danym okresie, obejmując wszystkie dokonane w tym okresie rozliczenia. Jak już wskazano, korekty nie będą odnosiły się do konkretnych faktur wystawionych przez Wnioskodawcę (nie będą alokowane do poszczególnych transakcji), ani nie będą odwoływały się do wynagrodzenia za jakiekolwiek wyświadczone usługi.

Należy więc przyjąć, że korekty cen mające na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora, nie będą mogły zostać uznane za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług zrealizowanych przez A. na rzecz Dystrybutora.

Praktyka podatkowa, w tym stanowiska organów podatkowych

W tym miejscu Wnioskodawca chciałby zwrócić uwagę, że kwestia wpływu korekt cen transferowych na rozliczenia podmiotów z tytułu VAT była przedmiotem rozważań Grupy Eksperckiej ds. VAT (organu działającego przy Komisji Europejskiej), która w raporcie „VEG NO 071 REV2 - Paper on topic for discussion/Possible VAT implications of Transfer Pricing” opublikowanym dnia 18 kwietnia 2018 r., wskazała:

- „W sytuacji, gdy korekta cen transferowych może być powiązana z pierwotną dostawą, traktowanie korekty na gruncie VAT jest takie samo jak dostawy pierwotnej. „Powiązanie” oznacza w tym kontekście przypisanie korekty cen transferowych w taki sposób, aby ją powiązać (w odpowiedniej części) z każdym pojedynczym sprzedawanym towarem lub świadczoną usługą. W przypadku towarów, jest możliwość skorygowania ceny każdego towaru będącego przedmiotem dostawy (...)” [ang. "Where the Transfer Pricing Adjustment can be linked to the initial supply, the VAT treatment of the adjustment is the same as the initial supply. The “link” requires that the Transfer Pricing Adjustment can be split so as to link (part of) the adjustment to each single good being sold or service being provided. For goods, the price of each product can be adjusted for each supply being made (...)”]

- „W sytuacji, gdy korekta cen transferowych nie może być powiązana z pierwotną dostawą i nie ma umownego obowiązku dokonania płatności z tytułu korekty cen transferowych, zakłada się, że płatność wyrównawcza ma na celu osiągnięcie uzgodnionej marży zysku, która nie jest transakcją podlegającą opodatkowaniu ani wynagrodzeniem podlegającym opodatkowaniu i jako taka nie jest objęta zakresem podatku VAT.” [ang. “Where there is no direct link with the initial supply and no contractual obligation to make a Transfer Pricing Adjustment payment, the assumption is that the adjusting payment aims to reach an agreed profit margin, which is not a taxable transaction or taxable consideration, and as such outside scope of VAT”.]

Tym samym, zgodnie ze stanowiskiem Grupy Eksperckiej ds. VAT przedstawionym w raporcie, korekty cen transferowych, co do zasady, nie prowadzą do powstania "nowej" transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT, jak również nie mają związku z transakcjami dokonanymi w przeszłości (m.in. z uwagi na dużą liczbę zmiennych będących przedmiotem analiz w zakresie cen transferowych).

Jednocześnie, korekty cen transferowych mogą mieć wpływ na rozliczenia podmiotów z tytułu VAT, jeżeli istnieje bezpośredni związek dokonanych korekt z konkretnymi transakcjami towarowymi/usługowymi dokonanymi w przeszłości (przy czym w tym celu konieczne jest odniesienie odpowiedniej części korekty do każdego pojedynczego towaru będącego przedmiotem dostaw lub każdej pojedynczej wyświadczonej usługi) lub istnieją ustalenia umowne, które zmieniają pierwotnie ustalone przez strony wynagrodzenie.

Potwierdzeniem ww. kwalifikacji wpływu korekt cen transferowych na rozliczenia podmiotów z tytułu VAT są również opublikowane przez Ministerstwo Finansów „Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych z 31 marca 2021 r. Nr 2: Korekta cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT (art. 23q ustawy o PIT)” w których wskazano, że: „W sytuacji, gdy korekta cen transferowych nie powoduje zmiany wynagrodzenia z tytułu dokonanych transakcji - konkretnych dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotów powiązanych - natomiast ma na celu dostosowanie poziomu rentowności spółki do poziomu rynkowego, taka korekta pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, tj. nie podlega temu podatkowi. W konsekwencji nie jest dokumentowana fakturą VAT” (str. 15 objaśnień).

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe jednoznacznie potwierdza prawidłowość stanowiska Spółki, zgodnie z którymi korekty cen mające na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności w związku z transakcjami realizowanymi pomiędzy Spółką oraz Dystrybutorem, pozostawałby poza zakresem opodatkowania VAT.

Stanowisko to potwierdzają również liczne interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: „DKIS”), m.in.:

- interpretacja indywidualna DKIS z dnia 2 lutego 2024 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.476.2023.2.MKA: „Jak wskazali Państwo w opisie sprawy w przypadku, gdy marża operacyjna uzyskana przez Państwa będzie różniła się od docelowej marży dystrybucyjnej, dokonają Państwo wraz z Dostawcą stosownej korekty - zwiększającej lub zmniejszającej, tj. przekazania odpowiedniej kwoty pieniężnej przez jedną ze stron, drugiej stronie. Przy czym, celem opisanych przepływów pieniężnych między Stronami jest wyrównanie rentowności, zgodnie z przyjętą Polityką TP. Kwota korekty będzie kwotą ogólną ustalaną w skali roku, a sposób jej kalkulacji nie będzie odnosił się do poszczególnych kwot faktur dokumentujących pojedyncze, konkretne transakcje czy dostawy. Nie będzie, w tej sytuacji, mowy o bezpośredniej alokacji kwot korekt do poszczególnych dostaw ani nie będą one wykazywane w rejestrach faktur. Zgodnie z Polityką TP takie roczne (ewentualnie kwartalne) rozliczenie będzie dokonywane w formie dokumentu rozliczeniowego między Państwem a Dostawcą. Korekty rentowności nie będą stanowić obniżenia lub podwyższenia cen sprzedaży konkretnych towarów dostarczanych Państwu przez lub w imieniu Dostawcy. Korekty rentowności nie zakładają również korekty pierwotnej ceny dostarczanych Państwu przez Dostawcę lub w jego imieniu towarów. Należy zatem stwierdzić, że skoro dokonywane korekty rentowności nie odnoszą się do konkretnej dostawy towarów z konkretnego okresu rozliczeniowego i nie odnoszą się do konkretnych faktur dokumentujących sprzedaż oraz nie powodują one zmiany pierwotnych cen dostarczanych towarów, to dokonywane korekty stanowią zdarzenie niemające wpływu na rozliczenie podatku VAT. Wskazali Państwo również, że korekty rentowności nie będą się wiązały z jakimkolwiek świadczeniem z Państwa strony na rzecz Dostawcy bądź ze strony Dostawcy na Państwa rzecz. Zatem w przedmiotowej sprawie wskazane powyżej przesłanki niezbędne dla uznania, że dane zdarzenie gospodarcze stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawa towarów lub wykonanie usługi, nie zostaną spełnione - nie występuje bowiem element aktywności gospodarczej jednej ze stron, odpłatności ani wzajemności.”;

- interpretacja indywidualna DKIS z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.254.2023.2.AM: „Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, ww. korekty rentowności nie będą związane z cenami stosowanymi przy sprzedaży towarów lub świadczeniu usług. Nie będą one zatem wpływały na ceny sprzedaży stosowane przez Państwa w transakcjach. Dodatkowo Państwo wskazali, że dokonując korekty nie zamierzają Państwo zmieniać cen poszczególnych usług lub towarów, a będą dokonywali korekty poniesionych przez siebie kosztów i/lub przychodów. Ww. korekty nie będą odnosiły się do konkretnych towarów i usług z konkretnego okresu rozliczeniowego, ani konkretnych faktur czy pozycji na fakturach. Należy zatem stwierdzić, że skoro dokonywane korekty rentowności transakcji nie będą odnosić się do konkretnego świadczenia usług lub dostawy towarów z konkretnego okresu rozliczeniowego i nie będą odnosić się do konkretnych faktur dokumentujących sprzedaż oraz nie spowodują zmiany cen poszczególnych usług lub towarów, to dokonywane korekty rentowności będą stanowić zdarzenie niemające wpływu na rozliczenie podatku VAT. Ponadto wskazali Państwo również, że dokonanie korekty cen transferowych nie będzie wiązało się z dokonywaniem jakichkolwiek nowych czynności pomiędzy podmiotami powiązanymi, a służyć będzie jedynie dokonaniu korekty dochodowości (marżowości, zyskowności) w celu określenia jej na poziomie rynkowym. (...) Tym samym ww. korekty rentowności transakcji nie będą stanowić wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy, jak również nie będą stanowić wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. W konsekwencji dokonywane korekty rentowności transakcji będą pozostawać poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, a zatem nie będą wywoływały jakichkolwiek skutków związanych z opodatkowaniem VAT, w szczególności w postaci korekty podstawy opodatkowania i konieczności korygowania rozliczeń w zakresie podatku VAT.”;

- interpretacja indywidualna DKIS z dnia 24 maja 2023 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.149.2023.2.JK: „Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą określenia, czy czynności polegające na otrzymaniu kwot pieniężnych stanowiących płatność wyrównawczą do ustalonego poziomu dochodowości dokonywane pomiędzy Spółką, a Spółką dominującą nie stanowią czynności opodatkowanych VAT. Dokonując analizy przedstawionego opisu sprawy należy ustalić, czy zachodzi/zajdzie związek pomiędzy korektą rentowności (rozliczeniem ze Spółką dominującą) a kwotą należną za sprzedawane przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej wyroby. (...) W analizowanej sprawie Spółka wskazała, że w przypadku osiągnięcia w danym roku obowiązywania umowy rentowności na poziomie niższym niż ustalony, Spółka wystawia na rzecz Spółki dominującej dokument korygujący in plus, tj. notę księgową. Korekta ta nie służy podwyższeniu cen za wcześniejsze transakcje, a nakierowana jest na dostosowanie poziomu zysku osiąganego przez Spółkę w ramach całej sprzedaży wyrobów na rzecz Spółki dominującej, do ustalonego przez strony rynkowego poziomu rentowności. Wystawiana nota księgowa nie będzie więc korygować ani ceny dostarczonych towarów, ani wartości świadczonych usług - korekta będzie dotyczyć wyniku całej sprzedaży wyrobów w określonym przedziale czasowym dokonywanej przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej, tj. będzie stanowić korektę dochodowości. Korekty te nie odwołują się do konkretnych faktur wystawionych w ciągu okresu rozliczeniowego przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej, jak również nie będą odnosiły się wprost do cen i ilości dostarczonych wyrobów. Korekty nie korygują błędów we wcześniejszych rozliczeniach, jak również podwyższenia ceny. Otrzymane przez Spółkę kwoty pieniężne stanowiące wartość wyrównawczą mają na celu doprowadzenie dochodowości Spółki do ustalonego w Grupie poziomu dochodowości. (...) skoro wystawiona przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej nota korygująca in plus nie koryguje/nie będzie korygować ceny i ilości dostarczonych wyrobów oraz nie odwołuje/nie będzie odwoływać się do konkretnych faktur a dotyczy/będzie dotyczyć wyniku całej sprzedaży wyrobów w określonym przedziale czasowym dokonywanej przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej, to otrzymane przez Spółkę kwoty pieniężne stanowiące wartość wyrównawczą stanowią/będą stanowić zdarzenie niemające wpływu na rozliczenie podatku VAT.”;

- interpretacja indywidualna DKIS z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.767.2021.1.IG „korekty dochodowości (rentowności) nie stanowią czynności opodatkowanych VAT, gdyż nie mieszczą się w katalogu czynności opodatkowanych określonych w art. 5 ustawy o VAT. Dokonywane przez Spółkę rozliczenia w ramach Grupy nie stanowią bowiem ani dostawy towarów, ani też świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. (...) Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że czynność wyrównania poziomu dochodowości (korekta dochodowości) oraz dokonania z tego tytułu płatności wyrównawczych pomiędzy Spółką a Spółką zależną nie stanowi zdarzenia mającego wpływ na wysokość podstawy opodatkowania z tytułu wykonanych wcześniej transakcji. Korekta dochodowości stanowi więc czynność pozostającą poza zakresem opodatkowania VAT”.

- interpretacja indywidualna DKIS z dnia 5 listopada 2020 r. (sygn. 0112-KDIL1- 2.4012.431.2020.1.HCG: „kwota korekty dochodowości (niezależnie czy prowadzi do obniżenia czy do podwyższenia dochodowości producenta kontraktowego w danym okresie) nie odnosi się bezpośrednio do cen towarów sprzedawanych na rzecz podmiotu powiązanego, dokumentowanych poszczególnymi fakturami VAT. W szczególności, nie odwołuje się do konkretnych faktur, poszczególnych pozycji tych faktur, czy też cen pierwotnie stosowanych. Jednocześnie korekta rentowności nie będzie wiązała się z czynnością wzajemną. Rozliczenie z tytułu korekty rentowności nie jest efektem jakichkolwiek zachowań stron transakcji, a kwota rozliczenia nie jest uwarunkowana wykonaniem jakichkolwiek czynności o charakterze wzajemnym. Jak już wskazano, brak jest bezpośredniego związku rozliczenia z jakimkolwiek identyfikowalnym świadczeniem którejś ze stron rozliczenia. Tym samym nie będzie stanowiło wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy i nie będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy. Korekta poziomu rentowności nie będzie również stanowiła wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT”.

Wnioski

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisane w niniejszym wniosku planowane korekty cen mające na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora nie będą podlegały opodatkowaniu VAT, w szczególności z uwagi na fakt, że:

-dokonywane korekty zmniejszające lub zwiększające ogólny poziom rentowności nie będą stanowiły odrębnej, niezależnej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT;

-dokonane korekty zmniejszające lub zwiększające ogólny poziom rentowności nie będą związane ze zmianą wynagrodzenia (ceny) za pierwotnie sprzedane Towary lub świadczone usługi.

Ad. 2

Zdaniem Spółki, z uwagi na fakt, że planowane korekty zmniejszające lub zwiększające ogólny poziom rentowności nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, Wnioskodawca będzie mógł udokumentować je za pomocą noty księgowej.

W odniesieniu do kwestii dokumentowania transakcji między kontrahentami, zgodnie z treścią art. 106b ust. 1 ustawy o VAT „podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2) wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.”

Jak już zostało wskazane, w myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak wskazano, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że planowane wyrównanie rentowności Dystrybutora pozostanie poza zakresem opodatkowania VAT, tym samym nie wystąpią podstawy do wystawienia faktury VAT. Faktury bowiem - jak wynika z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT - są dowodem dokumentującym sprzedaż. Tym samym, korekty rentowności transakcji nie powinny być dokumentowane fakturami, a innym dokumentem księgowym, np. notą księgową.

Ustawa o VAT oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze w żadnym zakresie nie regulują kwestii wystawiania not księgowych. Noty księgowe stanowią dokumenty księgowe na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.), a nie przepisów dotyczących podatku VAT.

Należy także podkreślić, że przepisy krajowe nie określają dokumentu jakim powinna zostać udokumentowana korekta rentowności transakcji (korekta dochodowości). Wobec tego, wystawiona nota będzie dokumentem, który w świetle regulacji prawnych umożliwi udokumentowanie przedmiotowej korekty.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone m.in. w następujących interpretacjach:

- interpretacja indywidualna DKIS z dnia 12 maja 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.150.2023.4.MSO: „(...) W analizowanej sprawie Spółka wskazała, że w przypadku osiągnięcia w danym roku obowiązywania umowy rentowności na poziomie niższym niż ustalony, Spółka wystawia na rzecz Spółki dominującej dokument korygujący in plus, tj. notę księgową. Korekta ta nie służy podwyższeniu cen za wcześniejsze transakcje, a nakierowana jest na dostosowanie poziomu zysku osiąganego przez Spółkę w ramach całej sprzedaży wyrobów na rzecz Spółki dominującej, do ustalonego przez strony rynkowego poziomu rentowności. Wystawiana nota księgowa nie będzie więc korygować ani ceny dostarczonych towarów, ani wartości świadczonych usług - korekta będzie dotyczyć wyniku całej sprzedaży wyrobów w określonym przedziale czasowym dokonywanej przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej, tj. będzie stanowić korektę dochodowości. Korekty te nie odwołują się do konkretnych faktur wystawionych w ciągu okresu rozliczeniowego przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej, jak również nie będą odnosiły się wprost do cen i ilości dostarczonych wyrobów. Korekty nie korygują błędów we wcześniejszych rozliczeniach, jak również podwyższenia ceny. Otrzymane przez Spółkę kwoty pieniężne stanowiące wartość wyrównawczą mają na celu doprowadzenie dochodowości Spółki do ustalonego w Grupie poziomu dochodowości. Należy zatem stwierdzić, że skoro wystawiona przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej nota korygująca in plus nie koryguje/nie będzie korygować ceny i ilości dostarczonych wyrobów oraz nie odwołuje/nie będzie odwoływać się do konkretnych faktur a dotyczy/będzie dotyczyć wyniku całej sprzedaży wyrobów w określonym przedziale czasowym dokonywanej przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej, to otrzymane przez Spółkę kwoty pieniężne stanowiące wartość wyrównawczą stanowią/będą stanowić zdarzenie niemające wpływu na rozliczenie podatku VAT. Dodatkowo wskazali Państwo, że korekty dochodowości nie będą wiązały się z żadnym dodatkowym świadczeniem ze strony Spółki na rzecz Spółki dominującej. Wystawiana przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej nota księgowa nie będzie korygować wartości świadczonych usług. Zatem w przedmiotowej sprawie wskazane powyżej przesłanki niezbędne dla uznania, że dane zdarzenie gospodarcze stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawa towarów lub wykonanie usługi, nie zostaną spełnione - nie występuje bowiem element aktywności gospodarczej jednej ze stron, odpłatności ani wzajemności.”

- interpretacja indywidualna DKIS z dnia 14 lutego 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.771.2021.2.DS: „wystawienie dokumentu korygującego in plus, aby wyrównać dochodowość Spółki, wynikać będzie z ustalonego pomiędzy stronami poziomu rentowności zgodnie z zasadami określania cen transferowych i pozostaje bez wpływu na rozliczenia podatku od towarów i usług prowadzone przez Spółkę, ponieważ wyrównanie do ustalonego poziomu dochodowości pozostaje bez wpływu na zakres opodatkowania sprzedawanych towarów. W świetle powyższego, nie zachodzi również obowiązek korygowania wysokości podstawy opodatkowania, gdyż wyrównanie dochodowości nie ma związku ze zmianą kwoty należnej z tytułu dostaw konkretnych towarów, lecz potrzeby wyrównania dochodowości”.

Wnioski

Podsumowując, planowane korekty cen mające na celu wyrównanie ogólnego poziomu rentowności Dystrybutora nie powinny być dokumentowane fakturą, lecz innym dokumentem księgowym, np. notą księgową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

Przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

-w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

-świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1) stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2) udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Stosownie do art. 29a ust. 10 ustawy:

Podstawę opodatkowania obniża się o:

1) kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

2) wartość zwróconych towarów i opakowań;

3) zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

4) wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

W świetle art. 29a ust. 13 ustawy:

W przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

Z kolei zgodnie z art. 29a ust. 14 ustawy:

Przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy opisana korekta cen mająca na celu wyrównanie ogolnego poziomu rentownosci Dystrybutora będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz sposobu jej dokumentowania.

Odnosząc się do tych wątpliwości należy zauważyć, że opodatkowaniu VAT podlegają tylko takie zdarzenia gospodarcze, w ramach których świadczeniu jednej strony (dostawie towarów bądź świadczeniu usługi) odpowiada świadczenie wzajemne drugiej strony tj. odpłatność (w praktyce rozumiane najczęściej jako wynagrodzenie pieniężne otrzymywane w zamian za dostarczone towary lub wykonane usługi).

W konsekwencji uznanie, że dane zdarzenie gospodarcze stanowić będzie czynność podlegającą VAT jako dostawa towarów lub wykonanie usługi, wymaga tego, aby między stronami doszło do powstania stosunku prawnego, w ramach którego wyraźnie określony zostanie:

- przedmiot świadczenia, będący przejawem aktywności gospodarczej jednej ze stron (tj. przeniesienie prawa do rozporządzania towarem, lub świadczenie usługi mogące stanowić działanie, powstrzymanie się od działania bądź tolerowanie czynności lub sytuacji),

- wynagrodzenie stanowiące korzyść, którą ma otrzymać od drugiej ze stron będącej beneficjentem świadczenia, oraz

- aby możliwe było stwierdzenie, że pomiędzy świadczeniami istnieje bezpośredni związek, pozwalający na uznanie, że świadczenia te mają wzajemny charakter.

Jak wskazali Państwo w opisie sprawy kwota korekty nie będzie dotyczyła konkretnych, zrealizowanych wcześniej dostaw Towarów ani też nie będzie odnosiła się do konkretnych faktur wystawionych przez Państwa w związku z dokonywanymi dostawami konkretnych Towarów ani do konkretnych jednostkowych cen, ilości lub rodzajów dostarczanych wcześniej Towarów. Ww. korekta nie będzie miała na celu poprawy jakichkolwiek zaistniałych błędów ani nie będzie stanowiła wynagrodzenia za odrębną dostawę towarów lub świadczenie usług. Przyczyną korekty będzie wyłącznie konieczność osiągnięcia przez Dystrybutora odpowiedniego, ustalonego wcześniej poziomu rentowności, zgodnie z regulacjami dotyczącymi cen transferowych. Dokonana korekta cen stanowić będzie ogólne wyrównanie rentowności w danym okresie obejmując wszystkie dokonane w tym okresie dostawy Towarów i rozliczenia.

Należy zatem stwierdzić, że skoro dokonywana korekta rentowności nie będzie odnosić się do konkretnej dostawy Towarów z konkretnego okresu rozliczeniowego i nie będzie odnosić się do konkretnych faktur dokumentujących sprzedaż oraz nie spowoduje zmiany indywidualnych cen sprzedawanych Towarów, to dokonywana korekta mająca na celu wyrównanie ogólnego poziomu dochodowości/rentowności będzie stanowić zdarzenie niemające wpływu na rozliczenie podatku VAT.

Zatem w przedmiotowej sprawie wskazane powyżej przesłanki niezbędne dla uznania, że dane zdarzenie gospodarcze stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawa towarów lub wykonanie usługi, nie zostaną spełnione – nie występuje bowiem element aktywności gospodarczej jednej ze stron, odpłatności ani wzajemności.

Tym samym opisana korekta nie będzie stanowiła wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy, jak również nie stanowi wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, a tym samym będzie zdarzeniem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wątpliwości Państwa dotyczą także możliwości udokumentowania opisanych we wniosku rozliczeń notą księgową.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2) wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b) czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c) dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Z powyższych przepisów wynika, że faktury są dokumentami sformalizowanymi. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla w sposób prawidłowy zdarzenie gospodarcze. Faktura potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy, mają znaczenie dowodowe.

Z kolei art. 106j ust. 1 ustawy:

W przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1) podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,

2) (uchylony)

3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

5) stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury

- podatnik wystawia fakturę korygującą.

Z wyżej wskazanych przepisów wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie podwyższenia w cenie, stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zatem, co do zasady, korygowanie treści pierwotnie wystawionej faktury powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Zatem, istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych.

W analizowanej sprawie należy wskazać, że w związku z korektami mającymi na celu wyrównanie ogólnego poziomu dochodowości/rentowności nie ulegną korekcie – obniżeniu/podwyższeniu ceny Towarów w poszczególnych okresach rozliczeniowych. Ponadto planowane wyrównanie rentowności pozostawać będzie poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, tym samym nie będzie podstaw do wystawienia faktury VAT dokumentującej takie zdarzenie, bowiem – jak wynika z art. 106b ust. 1 ustawy – faktury są dowodem dokumentującym sprzedaż. Tym samym planowany przez Państwa sposób rozliczeń, nie powinien być dokumentowany fakturą VAT, a innym dokumentem księgowym, np. notą księgową.

Wskazać należy, że ustawa oraz przepisy wykonawcze wydane na podstawie jej upoważnienia w żadnym zakresie nie regulują kwestii wystawiania not księgowych. Noty księgowe stanowią dokumenty księgowe na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120), a nie przepisów dotyczących podatku VAT.

Reasumując, planowany przez Państwa sposób rozliczeń nie powinien być dokumentowany fakturami VAT, a innym dokumentem księgowym, np. notą księgową. Brak jest przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT dla dokumentowania tej czynności notą księgową pozostającą bez wpływu na rozliczenia podatku VAT. Wobec tego, wystawiona nota będzie dokumentem, który w świetle regulacji prawnych umożliwi udokumentowanie opisanych rozliczeń.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00