Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 maja 2022 r., sygn. III SA/Wa 2771/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Owsiak, Sędziowie sędzia WSA Włodzimierz Gurba, sędzia WSA Radosław Teresiak (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Krzysztof Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2022 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...], 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz P. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 726 zł (słownie: siedemset dwadzieścia sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Postępowanie przed organami podatkowymi
1.1. W dniu 15 maja 2015 r. P. Sp. z o.o. (dalej: "Spółka", "Skarżąca", "Strona") złożyła deklarację podatkową w podatku akcyzowym z tytułu dokonanego w dniu 8 maja 2015 r. nabycia wewnątrzwspólnotowego (dalej także: "WNT") samochodu osobowego marki [...].
Spółka zapłaciła podatek akcyzowy wykazany w deklaracji.
1.2. W dniu 4 stycznia 2021 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (dalej: "NUS", "organ I instancji") wpłynął wniosek Spółki z dnia 17 grudnia 2020 r. o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym.
Spółka wskazała, że po złożeniu deklaracji podatkowej sprzedawca pojazdu (E. GmbH) wystawił faktury korygujące zmniejszające wartość samochodu, co spowodowało zmniejszenie podstawy opodatkowania w podatku akcyzowym, a w konsekwencji – powstanie nadpłaty akcyzy. Do wniosku Spółka dołączyła skorygowaną deklarację podatkową AKC-U oraz kopię faktury zakupu i faktur korygujących wraz z tłumaczeniami na język polski.
W piśmie z dnia 17 lutego 2021 r., stanowiącym odpowiedź na wezwanie organu I instancji, Spółka wyjaśniła, że powodem wystawienia faktury korygującej jest rabat z tytułu spełnienia warunków sprzedaży określonych przez producenta w polityce marżowej. Wszystkie faktury korygujące otrzymane od dostawcy kompensowane są na bieżąco z fakturami sprzedaży wystawionymi przez sprzedawcę, w związku z czym dostawca nie realizował przelewów na Spółkę. Na rzecz nabywców nie były realizowane żadne płatności związane z wystawieniem przez dostawcę faktur korygujących.