Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.424.2024.2.BS
Czy określone w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne składające się na działalność obejmującą obszar produkcji kontraktowej, która w związku z podziałem Spółki Wnioskodawcy ma zostać wydzielona do istniejącej Spółki Przejmującej, tj. A Sp. z o.o., oraz składniki materialne i niematerialne pozostające w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym transakcja podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy określone w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne składające się na działalność obejmującą obszar produkcji kontraktowej, która w związku z podziałem Spółki Wnioskodawcy ma zostać wydzielona do istniejącej Spółki Przejmującej, tj. A Sp. z o.o., oraz składniki materialne i niematerialne pozostające w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym transakcja podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 11 września 2024 r. (data wpływu w tym samym dniu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Firma Wnioskodawcy (dalej również jako: „Spółka Dzielona”) powstała w 2012 roku. Od kilku lat zajmuje się produkcją suplementów diety. (…)
W swojej ofercie Wnioskodawca posiada ponad (...) rodzajów produktów. Wnioskodawca sprzedaje swoje produkty na rzecz jednego odbiorcy, pod marką tego odbiorcy (tzw. produkcja kontraktowa). Odbiorca nie jest podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą w rozumieniu przepisów Rozdziału 11a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną w oparciu o podwykonawców. W tym celu zawiera z nimi umowy na produkcję wyrobów własnych. Produkcja przebiega według receptur Wnioskodawcy oraz surowców przez niego zakupionych. Wnioskodawca zakupił również w pełni wyposażoną linię produkcyjną do produkcji suplementów diety, która jeszcze nie została uruchomiona. Wnioskodawca obecnie prowadzi prace modernizacyjne na dzierżawionej hali w celu przystosowania jej do montażu własnej linii produkcyjnej. Na razie przedmiotowa linia produkcyjna stanowi środek trwały w budowie. Wnioskodawca na moment składania wniosku nie jest w stanie określić czy na moment planowanej transakcji przedmiotowa linia produkcyjna zostanie uruchomiona, dlatego dla celów niniejszego wniosku z daleko posuniętej ostrożności wskazuje, że należałoby przyjąć, że przedmiotowa linia nie zostanie jeszcze w pełni uruchomiona a przejmujący ZCP będzie zobowiązany do wykonania w jakimś zakresie czynności montażowych.
Obecnie Wnioskodawca zatrudnia (...) osób.
Ponadto Wnioskodawca posiada pakiet udziałów w następujących podmiotach:
1)B SP. Z O. O. - 400 udziałów o łącznej wartości 20.000 zł;
2)C SP. Z O.O. - 400 udziałów o łącznej wartości 20.000 zł
3)D SP. Z O.O. - 100 udziałów o łącznej wartości 5.000 zł
4)E SP. Z O.O. - 1000 udziałów o łącznej wartości 50.000 zł
5)F SP. Z O. O. - 100 udziałów o łącznej wartości 5.000 zł
6)G SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ - 34 udziałów o łącznej wartości 1.700,00 zł.
Na majątek Wnioskodawcy składa się nieruchomość zabudowana budynkiem zakupionym w lutym 2021 r. Obiekt (…).
Budynek … jest parterowy, powstały na planie czworoboku, ze ściętymi narożnikami oraz dziedzińcem wewnątrz. Ściany obiektu są murowane z kamienia i cegły. Całość bryły nakryta dachem wielospadowym krytym gontem. Budynek znajduje się w złym stanie technicznym i konieczna jest jego przebudowa. Wnioskodawca planuje przebudować budynek i wykorzystać go w działalności. Zgodnie z zamierzeniem budynek ma być przekształcony w galerię handlową gdzie mają odbywać się również targi produktów lokalnych (…), planowane jest także stworzenie (...). Wnioskodawca posiada gotową koncepcję wraz z pozwoleniem na budowę. Na chwilę składania wniosku prowadzone są prace przygotowawcze (prace porządkowe i adaptacyjne), Wnioskodawca wybrał też Generalnego Wykonawcę prac budowlanych. Poniesione dotychczas koszty związane z tą nieruchomością wyniosły 1.846.045,96 zł.
Poza ww. nieruchomością, majątek Wnioskodawcy obejmuje także nieruchomość lokalową (apartament) położoną w … wykorzystywaną w działalności gospodarczej - Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu najmu okazjonalnego ww. nieruchomości. Wnioskodawca dla nieruchomości ma ustalony cennik. Apartament jest w pełni wyposażony.
Wnioskodawca obecnie poza główną działalnością polegającą na produkcji suplementów dla klienta kontraktowego, prowadzi również najem pojazdów oraz najem apartamentu a także planuje działalność polegającą na wynajmie powierzchni w budynku … wraz z działalnością gastronomiczną ((...)).
Ponadto Wnioskodawca jest stroną (...) umów leasingu samochodów marki (...) (modele (...) i (...)) oraz umowy leasingu operacyjnego samochodu marki (...). Na podstawie umowy leasingu, zawartej na okres 3 lat, wszystkie wyżej wskazane samochody zostały oddane do odpłatnego używania spółce powiązanej H Sp. z o.o. Sp. k. (na moment składania wniosku przedmiotowa spółka znajduje się w trakcie przekształcenia w spółkę z o.o.). Wnioskodawca jest właścicielem również samochodu zakupionego po zakończeniu umowy leasingu w kwietniu 2024 r. Przedmiotowy samochód został również oddany do używania na podstawie umowy najmu H Sp. z o.o. Sp. k. Umowy zawarte z podmiotem powiązanym są zawarte na warunkach rynkowych.
Wnioskodawca jest powiązany m.in. z podmiotem H Sp. z o.o. Sp. k., który to podmiot zajmuje się produkcją suplementów diety pod własną marką. Produkty A są dostępne w aptekach, sklepach zielarskich oraz innych - współpracuje z ponad (...) podmiotami. Marka jest obecna w (...) oraz (...). Spółka posiada ponad (...) produktów w swojej ofercie. Wskazana spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą hurtową jak i detaliczną przez dedykowany sklep internetowy.
W związku z zamiarem skoncentrowania w jednym podmiocie procesów produkcyjnych podjęto decyzję o przeniesieniu części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do podmiotu powiązanego A Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Przejmująca”). Planowana transakcja pozwoli na ograniczenie kosztów produkcji (np. poprzez uzyskanie lepszych warunków zakupu materiałów i surowców do produkcji) oraz zwiększenie konkurencyjności produktów na rynku oraz wzmocnienie pozycji rynkowej. Ponadto właścicielom zależy na uporządkowaniu spraw produkcyjnych, w tym ułatwienie zarządzania procesem produkcji jak również na transparentnym odróżnieniu obu spółek. Przeprowadzenie transakcji podziału przez wydzielenie podyktowane jest wyłącznie względami biznesowymi, ekonomicznymi.
W wyniku dokonanego podziału z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zostanie wyodrębniony dział produkcji na który będą składały się następujące składniki majątkowe:
1)linia produkcyjna przystosowana do produkowania suplementów diety wraz nakładami na modernizację hali celem przystosowania do montażu linii produkcyjnej (środek trwały w budowie);
2)pracownicy - (...) osób zatrudnionych w obszarze produkcji marki kontraktowej;
3)prawa i obowiązki (tj. zobowiązania) wynikające z umów z dostawcami oraz odbiorcą kontraktowym;
4)materiały, surowce i półprodukty, w tym opakowania;
5)środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym a związane z produkcją dla marki kontraktowej;
6)księgi rachunkowe związane z obszarem produkcji;
7)umowa dzierżawy hali w której prowadzony jest zakład;
8)wyroby gotowe (suplementy diety).
Przedmiotowy zespół składników pełni u Wnioskodawcy funkcję produkcyjną, obejmując w szczególności:
- zakup surowców i materiałów do produkcji produktów (suplementów diety);
- produkcję na zlecenie klientów Produktów, dystrybuowanych przez nich pod markami własnymi klientów (dalej: „Klienci”) oraz Produktów, dystrybuowanych przez Wnioskodawcę pod markami własnymi zarejestrowanymi w Urzędzie Patentowym RP
– a po uruchomieniu linii produkcyjnej dodatkowo utrzymanie ruchu zakładu produkcyjnego.
W szerokim zakresie działalność ta obejmuje, bądź będzie obejmowała po uruchomieniu linii produkcyjnej w szczególności:
- procesy produkcyjne w odniesieniu do Produktów (na obecnym etapie są to procesy produkcyjne zlecone u podwykonawców),
- zakup surowców, opakowań jak również innych materiałów używanych do procesów produkcyjnych,
- badania związane z weryfikacją jakości surowców nabywanych od powiązanych i niepowiązanych dostawców, jak również gotowych wyprodukowanych produktów,
- zarządzanie procesem inwestycyjnym w zakresie produkcji,
- działalność magazynową oraz logistyczną w odniesieniu do surowców, półproduktów, jak również Produktów,
- zawieranie z Klientami umów dostawy surowców, umów produkcji na zlecenie Produktów, a także umów sprzedaży.
Opisany wyżej obszar produkcji zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej. Na dzień wydzielenia zespół składników materialnych i niematerialnych składający się na obszar produkcji będzie wyodrębniony w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy:
1)organizacyjnie,
2)finansowo i
3)będzie realizował przypisane mu zadania gospodarcze samodzielnie (produkcja suplementów na zlecenie).
Podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony w oparciu o przepisy art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych.
Zgodnie z planem podziału, w ramach ww. podziału z przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wydzielony zostanie majątek przypisany do Obszaru Produkcyjnego (a wskazany powyżej) i przeniesiony na A Sp. z o.o. (po przekształceniu), mającą siedzibę na terytorium Polski, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i będącą spółką - siostrą Spółki Dzielonej (dalej: „Spółka Przejmująca”).
W związku z realizacją ww. procesu udziałowcy Wnioskodawcy obejmą nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej. Zgodnie z regulacją art. 530 § 2 zdanie 3 k.s.h., Wydzielenie zostanie uznane za dokonane w dniu, w którym właściwy sąd rejestrowy dokona rejestracji (wpisu) podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (tzw. dzień wydzielenia). Jednocześnie, postanowiono, że w związku z realizacją Wydzielenia:
(i)wartość majątku objętego przez Spółkę Przejmującą zostanie odniesiona częściowo na kapitał zakładowy Spółki Przejmującej i częściowo na inne kapitały Spółki Przejmującej oraz
(ii)zostanie obniżony kapitał zakładowy Spółki Dzielonej - tj. Wydzielenie będzie „finansowane” poprzez zmniejszenie kapitału zakładowego Spółki Dzielonej oraz z innych kapitałów, o ile będzie to konieczne.
Przy przeprowadzaniu przedmiotowej transakcji podziału przez wydzielenie nie dojdzie do zastosowania instytucji dopłat, o której mowa w art. 529 § 3 k.s.h., tj. Wspólnik nie otrzyma obok nowych udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej jakichkolwiek dopłat w gotówce.
Na dzień wydzielenia w Spółce Wnioskodawcy pozostaną:
1)nieruchomości: lokalowa w … oraz … wraz z wyposażeniem ujętym w ewidencji środków trwałych;
2)środki pieniężne (w szczególności niezbędne na realizację inwestycji budowlanej związanej z przebudową …);
3)pracownicy na stanowisku: księgowej, zastępcy księgowego, specjalisty bhp, pracownika biurowego, sekretarki, oraz kadrowej;
4)umowy leasingu operacyjnego (prawa i obowiązki z tych umów);
5)umowy najmu samochodów zawarte z H Sp. z o.o. Sp. k. (po przekształceniu A Sp. z o.o.);
6)środki trwałe obejmujące: samochód;
7)wyposażenie obejmujące m.in. laptopy, drukarki, kasa fiskalna (dokumentowanie wynajmów w …);
8)umowy pożyczek (Wnioskodawca udzielił kilku podmiotom powiązanym pożyczek);
9)udziały w innych podmiotach wyszczególnione powyżej;
10)umowa najmu biura (prawa i obowiązki z tej umowy);
11)pozwolenia na budowę oraz projekt architektoniczny dot. ...
W związku z powyższym, w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy pozostałe składniki majątkowe i niemajątkowe, w tym zobowiązania będą realizowały następujące funkcje:
1)Obszar obrotu nieruchomościami - skupiające się na organizowaniu wynajmu nieruchomości, w tym zamierzonej galerii handlowej wraz z (...);
2)Obszar zarządzania spółkami - skupiające się na realizowaniu praw i zobowiązań wynikających z praw udziałowych w spółkach wskazanych powyżej;
3)Obszar zarządzania flotą samochodową własną i leasingowaną - polegająca na wynajmie samochodów długoterminowo za wynagrodzeniem na rzecz podmiotów powiązanych i innych.
Opisane wyżej obszary pozostające u Wnioskodawcy na dzień wydzielenia będą stanowiły zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębnionych:
1)organizacyjnie
2)finansowo i
3)będzie realizował przypisane mu zadania gospodarcze samodzielnie (realizacja inwestycji, wynajem nieruchomości, samochodów).
Końcowo należy dodać, że Obszarowi produkcji zostanie wyodrębniony rachunek bankowy, Obszar produkcji zostanie również wyszczególniony w księgach rachunkowych jednostki jako konta pomocnicze pozwalające ustalić poziom przychodów i kosztów dla tego obszaru. W rezultacie, Spółka Dzielona będzie w stanie zidentyfikować w swoich księgach:
- aktywa (materialne i niematerialne, trwałe i obrotowe) przypisane do danego Obszaru produkcji i pozostałych w spółce obszarów,
- jak również przychody i koszty związane z działalnością tych obszarów, tj. Obszaru produkcji oraz pozostałe w Spółce.
Spółka Dzielona okresowo będzie przygotowywać - dla celów wewnętrznych Spółki Dzielonej - oddzielne bilanse i rachunki wyników dla każdego z obszarów, których celem będzie umożliwienie Spółce Dzielonej monitorowanie efektywności operacji realizowanych przez każdy z obszarów i zarządzania nimi. Ponadto w schemacie organizacyjnym dojdzie do wydzielenia obszaru produkcji oraz działalności pozostałej. W tym zakresie zostanie powzięte stosowne zarządzenie przez zarząd Spółki Wnioskodawcy.
W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 11 września 2024 r. wskazali Państwo, że:
1) na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie spółki dzielonej, zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych mających być przedmiotem przeniesienia ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych, który po podziale zostanie w Spółce Dzielonej, będzie wyodrębniony:
a) organizacyjnie, co będzie przejawiało się poprzez wyodrębnienie w strukturze spółki, tj. w schemacie organizacyjnym zmienionym uchwałą Zarządu Spółki dzielonej składników majątkowych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji zadań w obszarze:
- produkcyjnym (część wydzielana) oraz
- pozostałym (pozostającym w spółce m.in. obszar nieruchomości świadczący usługi wynajmu lokali w budowanej galerii handlowej, lokal w …, obszar zarządzania flotą samochodową oraz obszar zarządzania spółkami).
Do każdego z obszarów przypisani są pracownicy, zasoby, środki pieniężne, ruchomości, umowy oraz zobowiązania. Ponadto, faktyczny zakres działalności wykonywany w ramach poszczególnych obszarów jest na tyle odrębny od siebie, że zasadniczo każdy z nich mógłby stanowić odrębną od siebie jednostkę, zupełnie niezależną od pozostałej.
b) finansowo, co będzie przejawiało się w wyodrębnieniu w księgach rachunkowych kont pomocniczych dla poszczególnych zespołów składników a tym samym możliwe będzie przyporządkowanie na podstawie tej ewidencji przychodów i kosztów oraz należności oraz zobowiązań dla poszczególnych działalności. Spółka Dzielona okresowo będzie przygotowywać - dla celów wewnętrznych Spółki Dzielonej - oddzielne bilanse i rachunki wyników dla każdego z obszarów, których celem będzie umożliwienie Spółce Dzielonej monitorowania efektywności operacji realizowanych przez każdy z obszarów i zarządzania nimi. Nadto każdy z rodzajów działalności będzie rozliczany za pomocą odrębnego rachunku bankowego. Spółka Dzielona dokona podziału środków pieniężnych pozwalających na funkcjonowanie każdego rodzaju działalności. Rachunek bankowy zostanie wydzielony z istniejących rachunków bankowych Spółki Dzielonej.
c) funkcjonalnie, co będzie przejawiało się w tym, że wskazane składniki majątkowe oraz niemajątkowe będą miały potencjalną możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa. Należy wskazać, że wydzielone obszary w strukturze Spółki Dzielonej mają zdolność wykonywania przydzielonych im funkcji gospodarczych niezależnie od siebie. Wydzielana część majątku będzie służyła działalności produkcyjnej, wyodrębnione składanki majątkowe i niemajątkowe pozwalają na kontynuowanie tej funkcji przez spółkę przejmującą. Natomiast pozostały w spółce dzielonej majątek bez żadnych zmian będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej - usługowej oraz zarządzania majątkiem w postaci udziałów w innych podmiotach. Nie będzie konieczne angażowanie innych środków dla kontynuowania tej działalności przez spółkę dzieloną. Planowany podział nie zakłóci działalności żadnej ze spółek uczestniczących w tym procesie.
2) u podstaw planowanej transakcji leżą wyłącznie aspekty ekonomiczne. Jak wskazano we wniosku intencją Wnioskodawcy jest skupienie w jednym podmiocie wszystkich procesów produkcyjnych. Planowana transakcja pozwoli na ograniczenie kosztów produkcji (np. poprzez uzyskanie lepszych warunków zakupu materiałów i surowców do produkcji) oraz zwiększenie konkurencyjności produktów na rynku oraz wzmocnienie pozycji rynkowej. Ponadto właścicielom zależy na uporządkowaniu spraw produkcyjnych, w tym ułatwienie zarządzania procesem produkcji jak również na transparentnym odróżnieniu obu spółek.
Pytanie
Czy określone w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne składające się na działalność obejmującą obszar produkcji kontraktowej, która w związku z podziałem Spółki Wnioskodawcy ma zostać wydzielona do istniejącej Spółki Przejmującej, tj. (...) Sp. z o.o., oraz składniki materialne i niematerialne pozostające w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) i w związku z tym transakcja podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p.?
Państwa stanowisko w sprawie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że składniki materialne i niematerialne składające się na obszar produkcji, które zostaną wydzielone do Spółki Przejmującej oraz składniki materialne i niematerialne pozostałe w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji nie powstanie u Wnioskodawcy przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p.
Zasady podziału spółek kapitałowych regulują przepisy Tytułu IV Łączenie, podział i przekształcenie spółek Działu II Kodeksu Spółek Handlowych (k.s.h.). W myśl art. 529 k.s.h.:
§ 1. Podział może być dokonany:
1) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
2) przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);
3) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
4) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);
5) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).
§ 2. Do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3-5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538 i art. 541 § 5.
§ 3. Wspólnicy spółki dzielonej mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółek przejmujących bądź spółek nowo zawiązanych dopłaty w gotówce nieprzekraczające łącznie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki przejmującej, określonej według oświadczenia, o którym mowa w art. 534 § 2 pkt 4, bądź 10% wartości nominalnej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki nowo zawiązanej. Dopłaty spółki przejmującej są dokonywane z zysku bądź z kapitału zapasowego tej spółki.
Jak stanowi art. 541 k.s.h.:
§ 1. Podział spółki wymaga uchwały zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dzielonej oraz każdej spółki przejmującej, powziętej większością trzech czwartych głosów, przedstawiających co najmniej połowę kapitału zakładowego, chyba że umowa albo statut spółki przewidują surowsze warunki.
§ 2. Podział spółki przez zawiązanie nowej spółki wymaga uchwały zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dzielonej oraz uchwały wspólników każdej spółki nowo zawiązanej w organizacji, powziętej w sposób, o którym mowa w § 1.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o p.d.o.p., za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p., w spółce podlegającej podziałowi jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Jednocześnie na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3h u.p.d.o.p. przychodem nie będzie w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Zauważyć przy tym należy, że w myśl art. 12 ust. 13 u.p.d.o.p., przepisów ust. 4 pkt 3e-3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 14 tej ustawy, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Tym samym dla spółki dzielonej (czyli dla Wnioskodawcy) przychód z tzw. zysków kapitałowych w związku z planowaną transakcją podziału przez wydzielenie nie wystąpi jeżeli majątek wydzielony do nowo zawiązanej spółki jak również i majątek pozostający w spółce Wnioskodawcy stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Niewystąpienie przychodu uzależnione jest również od przyczyn jakimi kierują się podmioty dokonujące podziału przez wydzielenie. W przypadku Wnioskodawcy podział przez wydzielenie nie jest podyktowany chęcią uzyskania korzyści podatkowej a podyktowany jest okolicznościami biznesowymi wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego. U podstaw planowanej transakcji leżą wyłącznie aspekty ekonomiczne.
Odnośnie kwestii związanych ze statusem składników majątkowych przekazywanych do nowego podmiotu oraz pozostających w spółce Wnioskodawcy to zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego dojdzie do wyróżnienia dwóch i więcej zorganizowanych części przedsiębiorstwa (tj. ZCP).
Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p., ZCP jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Na gruncie ustaw podatkowych mamy do czynienia z ZCP (art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p.), jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1)istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
2)zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
3)składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
4)zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.
W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku.
Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Przykładowo argumenty takie wskazał:
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 1 października 2019 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.309.2019.3.AR, tj.: Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 3 sierpnia 2017 r. Znak: 0114-KDIP1-1.4012.258.2017.1.MAO, tj.: w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
- Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej wydanej 22 listopada 2016 r., Znak: 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN, tj.: zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej wydanej 7 marca 2013 r. Znak: ILPP5/443-61/12-4/PG, tj.: nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, iż dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Zdaniem Wnioskodawcy, przenoszone składniki majątkowe oraz pozostałe w Spółce Wnioskodawca składniki spełniają powyższe warunki.
Zdaniem Wnioskodawcy nie ulega żadnej wątpliwości, że majątek mający być przedmiotem wydzielania oraz majątek pozostały w Spółce Wnioskodawcy stanowią oraz będą stanowić na moment Podziału odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych (w tym obejmują zobowiązania).
Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego wydzielany ZCP na moment Podziału będzie wyposażony w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia działalności w zakresie przydzielonej mu funkcji produkcyjnej, obejmujące w szczególności:
- aktywa trwałe (linia produkcyjna środek trwały w budowie);
- pracowników wykonujących zadania w ramach ZCP;
- umowy handlowe związane z działalnością ZCP (w tym umowy z podwykonawcami na produkcje, umowa z odbiorcą marki kontraktowej);
- zobowiązania (np. z tytułu ww. umów, z tytułu rozliczeń z pracownikami, z umowy dzierżawy hali);
- należności (np. wynikające z umowy odbiorcy kontraktowego);
- środki pieniężne;
- surowce, materiały, opakowania.
Z drugiej strony składniki pozostające w Spółce Wnioskodawcy będą wystarczające do realizacji funkcji wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego i będą realizowany przypisaną im przez Wnioskodawcę misją gospodarczą obejmującą m.in. inwestycję w postaci budowy galerii handlowej i czerpaniu korzyści z najmu powierzchni oraz utworzenia (...).
Wnioskodawca podkreśla, iż należności i zobowiązania dotyczące działalności Spółki Wnioskodawcy są odpowiednio alokowane ze względu na ich przedmiot - odpowiednio do ZCP oraz Działalności Pozostałej. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że dla istnienia ZCP nie jest konieczne przejęcie wszystkich należności czy zobowiązań spółki dzielonej (np. wyrok NSA z 27 marca 2013 r., sygn. akt II FSK 1896/11). Zdaniem Wnioskodawcy jednak w niniejszej sprawie dojdzie do przejścia wszystkich należności i zobowiązań związanych z obszarem produkcji. To samo należy więc odnieść do pozostałych aktywów i pasywów. Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika bowiem jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej. W ocenie Wnioskodawcy wydzielonego przez niego obszary mogą funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwa.
Pojęcie „wyodrębnienia organizacyjnego” zostało wyjaśnione m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej wydanej 22 listopada 2016 r., Znak: 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN, zgodnie z którą: Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako np. dział, wydział, oddział. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość.
W niniejszym przypadku Wnioskodawca dokona wydzielenia tych obszarów. Wyodrębnienie dokonane zostanie na podstawie uchwały zarządu Spółki i zostanie uwzględnione w schemacie organizacyjnym Spółki Wnioskodawcy.
W zakresie spełnienia warunku wyodrębnienia finansowego organy podatkowe podkreślają, że wystarczającym jest prowadzenie rachunkowości w taki sposób, aby można było przyporządkować koszty i przychody, należności oraz zobowiązania do ZCP. W tym miejscu należy odwołać się do opisu zdarzenia przyszłego w którym Wnioskodawca wskazuje, że w księgach rachunkowych zostanie wyodrębniona działalność poszczególnych obszarów. Wszelkie koszty i przychody związane z działalnością obszaru produkcji będą wyodrębnione na kontach pomocniczych Spółki Wnioskodawcy. Ustalenie wyniku finansowego działu będzie możliwe na podstawie prowadzonych odrębnych kont dla tej części działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Ponadto ZCP już na moment wyodrębnienia Działu będzie korzystał z rachunku bankowego przypisanego tylko do tego Działu. Rachunek bankowy zostanie wydzielony z istniejących rachunków bankowych Spółki Wnioskodawcy. Jeszcze przed dokonanym podziałem środki pieniężne będą przypisane do Działu. Z tych środków Dział będzie pokrywał koszty związane ze swoją działalnością.
Ostatni warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia ZCP.
Pojęcie „wyodrębnienia funkcjonalnego” zostało wyjaśnione m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 lipca 2018 r., Znak: 0114-KDIP1-2.4012.358.2018.1.WH: Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 26 maja 2014 r., Znak: IBPP3/443-203/14/AŚ: W ocenie organu, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu go od reszty przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie funkcjonalne w strukturach Spółki Wnioskodawcy w ramach ZCP oraz pozostałych obszarów przejawia się odrębnością w zakresie działalności operacyjnej prowadzonej w ramach każdego z biznesów. Spółka przejmująca prowadzi i po otrzymaniu ZCP nadal będzie prowadzić działalność w zakresie produkcji suplementów diety. Spółka Wnioskodawcy skupi się natomiast na działalności usługowej (najem) oraz zarządzania majątkiem. Do każdego z tych biznesów przypisani będą pracownicy, którzy będą przyporządkowani do tych rodzajów działalności. Pracownicy obszaru produkcji nie będą wykonywali zadań w ramach innych obszarów działalności Spółki Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „ksh”).
Stosownie do postanowień art. 528 § 1 ksh:
Spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.
Ustawą z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1705, dalej: „ustawa zmieniająca”) wprowadzone zostały zmiany w prawie polskim dotyczące m.in. nowego rodzaju podziału spółek tj. podziału przez wyodrębnienie. Definicja nowego typu podziału została uwzględniona w art. 529 § 1 w dodawanym pkt 5 Kodeksu spółek handlowych.
W myśl art. 529 § 1 ksh,
Podział może być dokonany:
1)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
2)przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);
3)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
4)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);
5)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).
Stosownie do art. 529 § 2 ksh,
Do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3-5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538 i art. 541 § 5.
Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych).
Zgodnie z art. 531 § 1 ksh,
Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.
W odróżnieniu od zwykłego wniesienia aportu w przypadku podziału przez wyodrębnienie dochodzi do transferu w drodze sukcesji uniwersalnej, co stanowi istotne uproszczenie w stosunku do zwykłego wniesienia aportu.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT:
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej.
Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Na postawie art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT:
Do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT:
Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:
Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy odnoszą się do trzech sytuacji, tj. podziału spółki, podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim i trzecim przypadku zawartym w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wyodrębnienie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.
Państwa wątpliwosci budzi kwestia ustalenia, czy określone w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne składające się na działalność obejmującą obszar produkcji kontraktowej, która w związku z podziałem Spółki Wnioskodawcy ma zostać wydzielona do istniejącej Spółki Przejmującej, tj. A Sp. z o.o., oraz składniki materialne i niematerialne pozostające w Spółce Wnioskodawcy stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym transakcja podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości, w pierwszej kolejności należy ocenić, czy w związku z opisanym we wniosku Podziałem przez wyodrębnienie zarówno majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej po podziale stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Zgodnie z art. 4a ust. 4 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
W rozumieniu powyższych regulacji prawnych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:
- musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, w rozumieniu powyższego przepisu, powinna więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota zorganizowanej części przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi o „zespole składników”. Zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.
Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)
Reasumując, aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Zauważyć należy, że jak już wyjaśniono powyżej, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa jego zorganizowanej części i ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tym przedsiębiorstwem do tej jego części.
Przy ocenie czy zbywane składniki należy traktować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, należy także uwzględnić m.in. faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Wskazać należy, że zarówno opisany we wniosku w ramach zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych i niematerialnych pozostający w Spółce dzielonej, tj. Działalność Pozostająca oraz zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem wyodrębnienia, tj. Działalność Wyodrębniana, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Jak bowiem jednoznacznie wynika z opisu sprawy, w wyniku dokonanego podziału z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zostanie wyodrębniony dział produkcji na który będą składały się następujące składniki majątkowe:
1)linia produkcyjna przystosowana do produkowania suplementów diety wraz nakładami na modernizację hali celem przystosowania do montażu linii produkcyjnej (środek trwały w budowie);
2)pracownicy - 7 osób zatrudnionych w obszarze produkcji marki kontraktowej;
3)prawa i obowiązki (tj. zobowiązania) wynikające z umów z dostawcami oraz odbiorcą kontraktowym;
4)materiały, surowce i półprodukty, w tym opakowania;
5)środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym a związane z produkcją dla marki kontraktowej;
6)księgi rachunkowe związane z obszarem produkcji;
7)umowa dzierżawy hali w której prowadzony jest zakład;
8)wyroby gotowe (suplementy diety).
Przedmiotowy zespół składników pełni u Wnioskodawcy funkcję produkcyjną, obejmując w szczególności:
- zakup surowców i materiałów do produkcji produktów (suplementów diety);
- produkcję na zlecenie klientów Produktów, dystrybuowanych przez nich pod markami własnymi klientów (dalej: „Klienci”) oraz Produktów, dystrybuowanych Wnioskodawcę pod markami własnymi zarejestrowanymi w Urzędzie Patentowym RP
– a po uruchomieniu linii produkcyjnej dodatkowo utrzymanie ruchu zakładu produkcyjnego.
W szerokim zakresie działalność ta obejmuje bądź będzie obejmowała po uruchomieniu linii produkcyjnej w szczególności:
- procesy produkcyjne w odniesieniu do Produktów (na obecnym etapie są to procesy produkcyjne zlecone u podwykonawców),
- zakup surowców, opakowań jak również innych materiałów używanych do procesów produkcyjnych,
- badania związane z weryfikacją jakości surowców nabywanych od powiązanych i niepowiązanych dostawców, jak również gotowych wyprodukowanych produktów,
- zarządzanie procesem inwestycyjnym w zakresie produkcji,
- działalność magazynową oraz logistyczną w odniesieniu do surowców, półproduktów, jak również Produktów,
- zawieranie z Klientami umów dostawy surowców, umów produkcji na zlecenie Produktów, a także umów sprzedaży.
Na dzień wydzielenia w Spółce Wnioskodawcy pozostaną:
1)nieruchomości: lokalowa w … oraz … wraz z wyposażeniem ujętym w ewidencji środków trwałych;
2)środki pieniężne (w szczególności niezbędne na realizację inwestycji budowlanej związanej z przebudową …);
3)pracownicy na stanowisku: księgowej, zastępcy księgowego, specjalisty bhp, pracownika biurowego, sekretarki, oraz kadrowej;
4)umowy leasingu operacyjnego (prawa i obowiązki z tych umów);
5)umowy najmu samochodów zawarte z H Sp. z o.o. Sp. k. (po przekształceniu A Sp. z o.o.);
6)środki trwałe obejmujące: samochód;
7)wyposażenie obejmujące m.in. laptopy, drukarki, kasa fiskalna (dokumentowanie wynajmów w …);
8)umowy pożyczek (Wnioskodawca udzielił kilku podmiotom powiązanym pożyczek);
9)udziały w innych podmiotach wyszczególnione powyżej;
10)umowa najmu biura (prawa i obowiązki z tej umowy);
11)pozwolenia na budowę oraz projekt architektoniczny dot. ...
W związku z powyższym w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy pozostałe składniki majątkowe i niemajątkowe, w tym zobowiązania będą realizowały następujące funkcje:
1)Obszar obrotu nieruchomościami - skupiające się na organizowaniu wynajmu nieruchomości, w tym zamierzonej galerii handlowej wraz z (...);
2)Obszar zarządzania spółkami- skupiające się na realizowaniu praw i zobowiązań wynikających z praw udziałowych w spółkach wskazanych powyżej
Obszar zarządzania flotą samochodową własną i leasingowaną - polegająca na wynajmie samochodów długoterminowo za wynagrodzeniem na rzecz podmiotów powiązanych i innych.
Ponadto z opisu sprawy wynika, że u podstaw planowanej transakcji leżą wyłącznie aspekty ekonomiczne, jednocześnie na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie spółki dzielonej, zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych mających być przedmiotem przeniesienia ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej, jak i zespół składników materialnych i niematerialnych, który po podziale zostanie w Spółce Dzielonej, będzie wyodrębniony:
a) organizacyjnie, co będzie przejawiało się poprzez wyodrębnienie w strukturze spółki, tj. w schemacie organizacyjnym zmienionym uchwałą Zarządu Spółki dzielonej składników majątkowych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji zadań w obszarze:
- produkcyjnym (część wydzielana) oraz
- pozostałym (pozostającym w spółce m.in. obszar nieruchomości świadczący usługi wynajmu lokali w budowanej galerii handlowej, lokal w …, obszar zarządzania flotą samochodową oraz obszar zarządzania spółkami).
Do każdego z obszarów przypisani są pracownicy, zasoby, środki pieniężne, ruchomości, umowy oraz zobowiązania. Ponadto, faktyczny zakres działalności wykonywany w ramach poszczególnych obszarów jest na tyle odrębny od siebie, że zasadniczo każdy z nich mógłby stanowić odrębną od siebie jednostkę, zupełnie niezależną od pozostałej.
b) finansowo, co będzie przejawiało się w wyodrębnieniu w księgach rachunkowych kont pomocniczych dla poszczególnych zespołów składników a tym samym możliwe będzie przyporządkowanie na podstawie tej ewidencji przychodów i kosztów oraz należności oraz zobowiązań dla poszczególnych działalności. Spółka Dzielona okresowo będzie przygotowywać - dla celów wewnętrznych Spółki Dzielonej - oddzielne bilanse i rachunki wyników dla każdego z obszarów, których celem będzie umożliwienie Spółce Dzielonej monitorowanie efektywności operacji realizowanych przez każdy z obszarów i zarządzania nimi. Nadto każdy z rodzajów działalności będzie rozliczany za pomocą odrębnego rachunku bankowego, spółka dzielona dokona podziału środków pieniężnych pozwalających na funkcjonowanie każdego rodzaju działalności. Rachunek bankowy zostanie wydzielony z istniejących rachunków bankowych Spółki dzielonej.
c) funkcjonalnie, co będzie przejawiało się w tym, że wskazane składniki majątkowe oraz niemajątkowe będą miały potencjalną możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa. Należy wskazać, że wydzielone obszary w strukturze Spółki dzielonej mają zdolność wykonywania przydzielonych im funkcji gospodarczych niezależnie od siebie. Wydzielana część majątku będzie służyła działalności produkcyjnej, wyodrębnione składanki majątkowe i niemajątkowe pozwalają na kontynuowanie tej funkcji przez spółkę przejmującą. Natomiast pozostały w spółce dzielonej majątek bez żadnych zmian będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej - usługowej oraz zarządzania majątkiem w postaci udziałów w innych podmiotach. Nie będzie konieczne angażowanie innych środków dla kontynuowania tej działalności przez spółkę dzieloną. Planowany podział nie zakłóci działalności żadnej ze spółek uczestniczących w tym procesie.
Tym samym, Działalność pozostająca oraz Działalność wyodrębniana stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
W związku z powyższym, skoro zarówno wyodrębniany majątek stanowiący obszar produkcji kontraktowej, jak i majątek pozostający w Spółce, na dzień podziału przez wyodrębnienie będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, po spełnieniu dodatkowych warunków (które nie są przedmiotem niniejszego zapytania), to po stronie Państwa jako spółki dzielonej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz orzeczeń sądów administracyjnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right