Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-10-21

rozliczenia

Spółka jawna nie musi dozgonnie płacić CIT

Kolejny sąd nie zgodził się z fiskusem, że jeśli spółka jawna już raz stanie się podatnikiem CIT, to jest nim aż do dnia jej likwidacji lub wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego

 

W wyroku z 16 października 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 532/24) uznał, że jeżeli wskutek zmian w umowie spółki wspólnikami staną się wyłącznie osoby fizyczne, to spółka będzie z powrotem transparentna podatkowo. To oznacza, że podatek dochodowy znów zaczną płacić tylko wspólnicy.

Podobnie stwierdził 19 października 2023 r. WSA w Łodzi (I SA/Łd 618/23).

W obu tych wyrokach sądy zdecydowanie opowiedziały się przeciwko tezie skarbówki, że jeżeli spółka jawna już raz stała się podatnikiem CIT, to przetasowania w składzie jej wspólników niczego w tym zakresie nie zmieniają.

Nieco inny problem rozpatrywał 12 maja 2022 r. WSA w Krakowie (I SA/Kr 192/22). Chodziło wtedy o spółki jawne rozpoczynające działalność oraz takie, które powstały w wyniku przekształcenia. Problem w tym zakresie został potem rozwiązany nowelizacją. Krakowski sąd orzekł jednak, że wcześniej nie można było wadliwym przepisem wymusić na spółkach, by bezwzględnie zaczęły płacić CIT (patrz: ramka).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00