Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Sz 149/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz,, Sędzia WSA Bolesław Stachura, Protokolant starszy inspektor sądowy Anna Kalisiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 grudnia 2023 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.550.2023.2.SG w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
W złożonym 29 września 2023 r. wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
w zakresie przepisów podatku dochodowego od osób prawnych E. Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. (dalej: "Spółka", "Wnioskodawca", "Skarżąca") (ostatecznie po uzupełnieniu wniosku), przedstawiła następujący opis stanu faktycznego.
Pomiot prowadzony w formie spółki kapitałowej produkuje i sprzedaje wyroby metalowe. W ramach rozwoju firmy Spółka nabyła od syndyka masy upadłość podmiotu trzeciego, majątek w postaci nieruchomości zabudowanej wraz z ruchomościami znajdującymi się wewnątrz (np. kocioł grzewczy typ L300C) i na zewnątrz (np. instalacja sprężonego powietrza).
Łącznie nieruchomości i ruchomości stanowiły tzw. Pakiet I (jeden) wskazany w akcie notarialnym jako przedmiot umowy (zał. 1).
Celem zakupu była nieruchomość, która będzie wykorzystana do prowadzenia działalności gospodarczej - środek trwały. Nieruchomość nie będzie przedmiotem obrotu gospodarczego (w szczególności sprzedaży).
Ruchomości dla Spółki nie stanowią majątku możliwego do wykorzystania w działalności operacyjnej, ponieważ są spoza profilu Spółki, zostaną, więc postawione do likwidacji lub w przypadku znalezienia nabywcy zostaną odsprzedane z dużą stratą.
Nabyte ruchomości (w tym wyposażenie) stanowią dla Spółki towary w myśl art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (aktywa obrotowe). Wartość nabytych ruchomości ustalono na podstawie oszacowania syndyka masy upadłość.