Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 maja 2024 r., sygn. VII SA/Wa 181/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Rudnicki, asesor WSA Nina Beczek (spr.), Protokolant ref. staż. Oliwia Nawrocka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2024 r. sprawy ze skargi P. N. na decyzję Rady Doskonałości Naukowej z dnia [...] listopada 2023 r. znak [...] w przedmiocie wystąpienia do Prezydenta RP o nadanie tytułu profesora I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję ją poprzedzającą; II. zasądza od Rady Doskonałości Naukowej na rzecz P. N. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Rada Doskonałości Naukowej decyzją z [...] listopada 2023 r. znak [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa w zw. z art. 228 ust. 7 i 9 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478), po rozpatrzeniu wniosku ks. dr hab. P. J. N. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymała w mocy własną decyzję z [...] grudnia 2022 r. znak [...] o odmowie wystąpienia do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie ks. dr hab. P. J. N. tytułu profesora w dziedzinie nauk teologicznych w dyscyplinie nauki teologiczne.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wskazał, że wnioskiem z 20 maja 2022 r. ks. dr. hab. P. J. N. wystąpił o nadanie mu tytułu profesora w dziedzinie nauk teologicznych w dyscyplinie nauki teologiczne.
Po rozpatrzeniu wniosku, Rada Doskonałości Naukowej decyzją z [...] grudnia 2022 r. odmówiła wystąpienia do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o nadanie ks. dr hab. P. J. N. tytułu profesora w dziedzinie nauk teologicznych w dyscyplinie nauki teologiczne. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Rada Doskonałości Naukowej wysoko ocenia działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną ks. dr hab. P. N., a w szczególności: interdyscyplinarny i międzynarodowy zakres prowadzonych przez kandydata badań; wysokie kwalifikacje naukowo-twórcze kandydata i kompetencje metodologiczne w dziedzinie nauki teologiczne w zakresie liturgiki. W ocenie Rady kandydat posiada znaczące publikacje w każdym ze wskazanych obszarów badawczych: liturgia Kościoła prawosławnego, liturgia Kościoła greckokatolickiego, badania źródłowe i tekstologiczne liturgii, teologia liturgii wschodniej, zagadnienia metodologiczne. Jednakże organ przyjął za swoje stanowisko wyrażone w negatywnej dla kandydata recenzji sporządzonej przez prof. dr hab. J. M. w zakresie małego wkładu osobistego kandydata w obie monografie wskazane jako główne osiągnięcie naukowe kandydata.