Zawieszenie biegu terminów w sprawach cudzoziemców w kontekście specustawy ukraińskiej - Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2024 r., sygn. II OSK 1114/23
Artykuł 100c specustawy dotyczącej obywateli Ukrainy obejmuje wszystkich cudzoziemców w zakresie zawieszenia biegów terminów na załatwienie spraw administracyjnych, co oznacza, że wojewoda nie jest związany ustawowym terminem załatwienia sprawy w takich przypadkach.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędzia del. WSA Anna Szymańska po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Y.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. akt III SAB/Gl 490/22 w sprawie ze skargi Y. A. na bezczynność Wojewody Śląskiego w przedmiocie wydania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę dla cudzoziemca oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 15 grudnia 2022 r., sygn. akt III SAB/Gl 490/22 oddalił skargę Y. A. na bezczynność Wojewody Śląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt stały i zatrudnienia dla cudzoziemca.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Y. A. (obywatel A.) w dniu 27 września 2022 r. (data nadania w placówce pocztowej) wniósł skargę na bezczynność Wojewody Śląskiego w sprawie rozpoznania jego wniosku z 10 marca 2022 r. o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na terytorium RP.
Skarżący podał, że kilkukrotnie zwracał się do organu o wydanie decyzji, a w dniu 30 sierpnia 2022 r. wniósł ponaglenie (wpływ do organu 5 września 2022 r.), a następnie skargę na bezczynność Wojewody (wpływ do organu 30 września 2022 r.). Skarżący zarzucił rażące przekroczenie terminów do załatwienia sprawy w postępowaniu administracyjnym, tj. art. 8, art. 12, art. 35 § 1 i art. 36 k.p.a. i wniósł o zobowiązanie organu do wydania decyzji w terminie 14 dni, przyznanie skarżącemu od organu sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty maksymalnej, ewentualnie wymierzenie organowi grzywny w maksymalnej wysokości i zasądzenie kosztów postępowania. Zdaniem skarżącego pomimo upływu ustawowego terminu organ nie wydał decyzji w przedmiotowej sprawie, jak również nie podjął żadnych innych czynności zmierzających do rozpoznania złożonego 10 marca 2022 r. wniosku, przez co pozostaje w bezczynności.