Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.173.2024.2.ASZ

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego :

-w zakresie pytania nr 4 w części dotyczącej możliwości przypisania do litery „a” wzoru nexus kosztów nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w odniesieniu do nabycia usług związanych z rozwojem oprogramowania i nabycia usług informatycznych w części w której nabędzie Pan od ww. podmiotów wyniki prac badawczo-rozwojowych oraz kosztów wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej biorących udział przy tworzeniu i rozwoju Oprogramowania na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze zawartej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych) - w odniesieniu do nabycia usług związanych z rozwojem oprogramowania i nabycia usług informatycznych w części w której nabędzie Pan od ww. podmiotów wyniki prac badawczo-rozwojowych – jest nieprawidłowe,

- w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami złożonymi 12 września 2024 r. i 21 września 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Utworzył Pan amerykańską spółkę typu limited liability „…” adres siedziby …, (dalej zwana LLC), którą utworzył Pan według prawa stanowego stanu …, na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jest Pan jedynym wspólnikiem tej spółki. Spółka ta, jest spółką typu hybrydowego, mającą w sobie zarówno cechy spółki kapitałowej oraz osobowej - zgodnie z przepisami prawa podatkowego Stanów Zjednoczonych w przypadku, gdy spółka tego typu ma jedynego wspólnika, klasyfikowana jest ona domyślnie jako podmiot transparentny podatkowo (tzw. disregarded entity as separate from its owner). Spółka może także wybrać sposób opodatkowania właściwy dla osób prawnych (tzw. corporations). Pan jednak skorzystał z tego wyboru i nie dokona zmiany domyślnej reguły klasyfikacyjnej, w związku z czym traktowana ona będzie jako spółka transparentna podatkowo, co oznacza, że przychody i koszty jej działalności będą opodatkowane na poziomie wspólnika. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, zamieszkuje stale w Polsce. Zgodnie z prawem stanowym spółka LLC może prowadzić dowolną działalność, w dowolnym miejscu na świecie w granicach prawa i nie ma zdefiniowanego przedmiotu działalności gospodarczej. Spółka LLC została już założona, lecz Pan w ramach LLC nie prowadzi jeszcze działalności programistycznej opisanej we wniosku, oraz nie uzyskuje przychodów, gdyż oczekuje na wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określonym w niniejszym wniosku.

Działalność opisana we wniosku będzie podjęta przez Pana w ramach LLC od momentu wybranego przez Pana, prawdopodobnie po uzyskaniu interpretacji indywidualnej w odpowiedzi na niniejszy wniosek, jednakże zastrzega Pan, że może podjąć opisaną we wniosku działalność w ramach istniejącej już spółki … LLC - przed otrzymaniem indywidualnej interpretacji.

Założył Pan Spółkę LLC w Stanach Zjednoczonych Ameryki celu utworzenia i rozwoju oprogramowania X i uzyskiwania przychodów z dostępu w modelu abonamentowym, który będzie dawał klientom prawo do korzystania z platformy …. Na dzień złożenia niniejszego wniosku wykonuje Pan w Polsce działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem (kod wiodący PKD 62.01.Z). Tej działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce dotyczy indywidualna interpretacja sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1058.2023.3.MR. Natomiast niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie Pana działalności w ramach LLC. Po uzyskaniu pozytywnej indywidualnej interpretacji w odpowiedzi na niniejszy wniosek planuje Pan zaprzestać wykonywania lub znacznie ograniczyć wykonywaną dotychczas działalności gospodarczą jako osoba fizyczna w Polsce i rozpocząć działalność programistyczną w ramach LLC jako jedyny wspólnik LLC. Wybór podmiotu amerykańskiego LLC jest dla Pana korzystny, ponieważ potencjalni klienci czują się bardziej komfortowo zawierając umowy z LLC będącą podmiotem prawa Stanów Zjednoczonych, niż z osobą fizyczną z Polski.

W ramach LLC będzie Pan tworzył i rozwijał nowy produkt - X. W tym celu jako wspólnik LLC wniesie Pan do LLC niektóre kluczowe kody źródłowe oprogramowania będące należącą do Pana własnością intelektualną o wartości … EUR. Po pewnym czasie od wniesienia przez Pana do LLC wskazanych wyżej praw własności intelektualnej, w wyniku prowadzonych przez Pana w ramach LLC prac rozwojowych, własność intelektualna osiągnie poziom umożliwiający uzyskiwanie przychodów z nowego produktu - X. LLC będzie pracować nad X i udostępni go klientom wkrótce po wniesieniu praw własności intelektualnej. Nowy produkt, X będzie obejmować … itp. Kluczową rolą LLC będzie ustalenie ciągłego przepływu pracy w celu tworzenia nowych produktów, funkcji i zwiększenia ilości praw własności intelektualnej pochodzących z działalności badawczo-rozwojowej. Zwiększenie wiedzy zostanie osiągnięte poprzez uruchomienie nowych produktów i usług w ramach X.

W ramach LLC będzie Pan koordynował wszystkie działania badawczo-rozwojowe, a także sam je prowadził. W ramach spółki LLC będzie Pan tworzył i rozwijał autorskie Oprogramowanie do integracji marketingu o nazwie X. Jest to narzędzie, które integruje systemy …, dostarczając tym samym klientom danych do …. LLC nie będzie zbywać autorskich praw majątkowych do ww. Oprogramowania. Klienci LLC będą uzyskiwać do niego dostęp w modelu abonamentowym, który będzie im dawał prawo do korzystania z platformy … Licencje na Oprogramowanie innych podmiotów wykorzystywane w procesie rozwoju będą nabywane i utrzymywane przez LLC. Prawo do korzystania z X przez klientów będzie wliczone w opłatę abonamentową. Po wygaśnięciu abonamentu prawo do korzystania z Oprogramowania wygaśnie.

Wiedza wymagana do opracowania Oprogramowania X wykracza poza powszechną wiedzę. Jego innowacyjność polegać będzie na unikalnym sposobie obsługi przychodzących danych, jak również konstruowaniu ich w sposób pozwalający na maksymalne praktyczne wykorzystanie tych danych w biznesie klientów. Posiada Pan specjalistyczną wiedzę z zakresu przetwarzania danych, technik analitycznych i  integracyjnych, co pozwala Panu na stworzenie nowatorskiego i wydajnego rozwiązania. Rozwój X w ramach LLC wymaga kreatywnego i innowacyjnego podejścia, ponieważ będzie to produkt w całości opracowany przez Pana i zespół współpracujących podmiotów, wykonujących usługi programistyczne i wsparcia IT. W ramach LLC będzie Pan planował swoje prace, wykonywał poprawki i duże aktualizacje funkcjonalne z wykorzystaniem metodyk zwinnych, takich jak …, czy …. Takie podejście pozwoli na ustalenie priorytetowych zadań, szybką iterację i dostosowanie produktu do zmian w wymaganiach użytkowników i warunkach rynkowych. Podczas tworzenia X,  w ramach LLC będzie używać Pan różnych języków programowania, w tym …. Dodatkowo baza danych działać będzie na …. O wyborze języków programowania decyduje ich przydatność do wdrożenia internetowego rozwiązania w celu maksymalizacji kompatybilności, przy jednoczesnym zapewnieniu prostego i szybkiego wdrożenia przez klientów.

Podkreślenia wymaga fakt, że utwory, jakie będą tworzone i rozwijane przez Pana w ramach LLC będą chronione na podstawie art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Działalność Pana w ramach LLC będzie wykonywana sposób ciągły i systematyczny tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez Pana w ramach LLC harmonogramu, a jej efektem będzie tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Działania Pana w ramach LLC będą zmierzać do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wskazane powyżej efekty prac twórczych kwalifikować się będą jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (systemu wykorzystywanego przez klienta).

W ramach LLC nie będzie Pan prowadzić badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j.: Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.). Natomiast w ramach podejmowanej działalności w ramach LLC będzie Pan podejmował działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia programu komputerowego, będą kończyć się pozytywnym wynikiem, którego efektem będzie program komputerowy, napisany w języku programistycznym. Będzie Pan wykorzystywać w ramach LLC te wyniki we wszystkich efektach swojej pracy. Na zakończenie uznać należy, iż prace polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania będą mieć skomplikowany charakter i każdorazowo będą wymagać podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Będą mieć one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. W ramach LLC będzie Pan opracowywać nowe lub ulepszone produkty lub procesy, które w znacznym stopniu odróżniać się będą od rozwiązań już funkcjonujących w przedsiębiorstwie. W ramach LLC będzie Pan wykonywać cały proces tworzenia i rozwijania Oprogramowania ...

Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w zostanie osiągnięty z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT). Zamierza Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, w roku 2024 r. i w latach kolejnych, w których będzie uzyskiwał dochody w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionym zdarzeniu. Będzie Pan prowadził pozaksięgową ewidencję, w której dokonywać będzie wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (praw IP Box). Wyodrębnionymi prawami IP Box będą majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania. W ramach LLC ponosił Pan będzie szereg kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania tj.:

1)sprzęt komputerowy - do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania oraz jego testowania;

2)koszty nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

3)koszty nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej - w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

4)koszty wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej biorących udział przy tworzeniu i rozwoju Oprogramowania na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze zawartej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych) - w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

5)koszty Internetu - do komunikowania się przez Pana z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;

6)koszty telekomunikacyjne - do komunikowania się Pana z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;

7)koszty doradztwa prawno-podatkowego IP BOX - koszty usług doradczych dotyczą możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność w ramach LLC związana jest z działalnością badawczo-rozwojową; Wydatki na usługi doradcze nie obejmują natomiast opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej;

8)koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Pana działalnością programistyczną. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w prowadzonej ewidencji;

9)koszt zakupu usług … - służących bezpośrednio do wytwarzania oprogramowania w modelu …, w szczególności w ramach LLC będzie Pan wykorzystywać je do tworzenia i rozwijania oprogramowania w środowisku chmurowym w taki sposób, w jaki będzie ono później docelowo uruchamiane na platformie produkcyjnej, a także do usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania;

10)koszt zakupu usług sieciowych (serwery, bazy danych, dodatkowe usługi usprawniające działanie aplikacji internetowych, np. …, itp.) - usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania;

11)koszt zakupu oprogramowania usprawniającego tworzenie aplikacji - w celu usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania.

Jak zostało już wspomniane, wyodrębniać będzie Pan w prowadzonej odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o PIT. W przedmiotowej ewidencji dokonywać Pan będzie wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Dokonywał będzie Pan również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Rozwiązanie ewidencyjne umożliwiać będzie ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja będzie prowadzona na bieżąco od pierwszego dnia rozpoczęcia opisanych w niniejszym wniosku prac.

Pod pojęciem „Oprogramowanie” należy rozumieć program komputerowy opisany we wniosku Oprogramowanie X – aplikację internetową integrująca systemy … To narzędzie, które będzie ... Innowacyjność tego oprogramowania polegać będzie na sposobie, w jaki zostanie opracowana ta aplikacja w celu …..

Będzie Pan w ramach LLC tworzył i dalej rozwijał następujące Oprogramowanie X – aplikację internetową integrująca systemy …. To narzędzie, które będzie …. Innowacyjność tego oprogramowania polega na sposobie, w jaki opracowano tę aplikację w celu ... Aplikacja ta będzie przez Pana w ramach LLC rozwijana w celu uzyskiwania przychodów z udzielania dostępu w trybie abonamentowym. Działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania komputerowego wytworzonego już wcześniej polegać będą na dopisywaniu nowych linijek kodu w celu dodania nowej funkcjonalności oraz usuwaniu starych linijek kodu i zastępowaniu ich nowymi w celu poprawy wydajności lub usuwaniu już niepotrzebnych funkcjonalności i zastępowaniu ich nowymi.

Działalność w ramach LLC, w ramach której będzie Pan tworzyć i rozwijać Oprogramowanie, będzie mieć charakter twórczy o indywidualnym charakterze, będzie wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiadać charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, będzie nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym.

W ramach LLC będzie Pan tworzyć i rozwijać Oprogramowanie tak, aby zaspokoić potrzeby istniejących jak i potencjalnych klientów. Będzie Pan w stanie stwierdzić, że tworzenie programów komputerowych będzie mieć miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana w ramach LLC działalności, w ramach której będzie Pan prowadził prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wykorzystywać będzie Pan przy tym własną inwencję twórczą i korzystać z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Niniejsze przesądza m.in. o elemencie „twórczym” owej działalności tzn. będą to działania, które choćby w minimalnym stopniu odróżniają się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiadają cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia, a w szczególności:

Konkretne działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania komputerowego wytworzonego już wcześniej będą polegać na dopisywaniu nowych linijek kodu w celu dodania nowej funkcjonalności oraz usuwaniu starych linijek kodu i zastępowaniu ich nowymi w celu poprawy wydajności lub usuwaniu już niepotrzebnych funkcjonalności i zastępowaniu ich nowymi. Funkcjonalności nowe będą mieć charakter samodzielnych utworów - programów komputerowych. Wytworzone Oprogramowanie, jako Platforma X będzie służyć …

Zasadniczo X będzie wykonywać dwa główne zadania:

1)Zbierać ...

2)Zbierać...

Będzie więc platformą oprogramowania integracyjnego. Będzie wysyłać dane …. Będzie pomagać …

W ofercie na rynku nie będzie drugiego takiego samego Oprogramowania, co stanowi o jego oryginalności i niepowtarzalności. Technologie i języki programowania, które powodują, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu różnić się będzie od rozwiązań już funkcjonujących u Pana: … Każdorazowo będzie dobierać Pan odpowiednią technologię, do rozwiązania które ulepszyć ma istniejące funkcjonalności.

Pana działalność w ramach LLC, w której tworzyć Pan będzie Oprogramowanie podejmowana będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Systematyczność polega na planowaniu prac w okresach dwutygodniowych/miesięcznych, bazując na dotychczasowych wynikach prac oraz retrospekcję pozwalającą na wprowadzanie ulepszeń do procesu wytwarzania oprogramowania.

Cele jakie na wstępie postawił Pan sobie w celu wytworzenia nowego oprogramowania polegają na wytworzeniu Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb rynkowych klientów. Źródłem finansowania zaplanowanych prac będą przychody ze sprzedaży na rzecz Licencjobiorców. W ramach LLC będzie Pan realizował zaplanowane przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez licencjobiorców lub wymagania rynkowe. W ramach działalności będzie wykorzystywać Pan swoje wieloletnie doświadczenie w dziedzinie programowania programów komputerowych, wiedzę informatyczną, znajomość modelowania baz danych … i narzędzi marketingowych oferowanych przez tworzone Oprogramowanie. Poszczególne innowacyjne rozwiązania, powstawać będą w oparciu o wyżej opisaną wiedzę i umiejętności oraz języki programowania i technologie …. Dotychczas w swojej działalności oferował Pan tworzenie i rozwijanie programów komputerowych. Oprogramowanie będzie oparte na znajomości modelowania baz danych, … i narzędzi marketingowych, językach programowania i technologiach …. Zaplanował Pan stworzenie i rozwijanie programu komputerowego opisanego we wniosku. Zaplanował Pan przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez zainteresowanych korzystaniem z programu komputerowego licencjobiorców. Efektem Pana działań będzie stworzenie nowego programu komputerowego, który w ramach LLC będzie rozwijany o nowe funkcjonalności poprzez dopisywanie nowych linijek kodu.

Działalność Pana w ramach LLC, w której będzie Pan tworzyć Oprogramowanie nie będzie obejmować prac empirycznych lub teoretycznych, mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Efekty pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

·zawsze będą się odznaczać rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

·nie będą efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

·nie będą jedynie „techniczną” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez klientów, bowiem zawsze mają charakter „twórczy”.

Wszystkie czynności, które będzie Pan realizować w zakresie wytwarzania programów komputerowych, będą prowadziły każdorazowo do powstania utworów (odrębnych programów komputerowych), które będą podlegać ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których przenoszone są autorskie prawa majątkowe.

Będzie Pan zawierał w ramach LLC umowy na korzystanie z licencji z wieloma podmiotami zainteresowanymi odpłatnym korzystaniem z programu komputerowego. Umowa na korzystanie z oprogramowania w formie licencji zawierana będzie z każdym zainteresowanym Licencjobiorcą, który zaakceptuje i podpisze warunki korzystania z tej licencji, za wynagrodzeniem.

Umowa licencji przewidywać będzie wynagrodzenie za korzystanie z Pana programu komputerowego w okresach miesięcznych lub rocznych. Będzie Pana obciążać w ramach LLC klientów opłatą licencjobiorcę.

Funkcjonalny związek planowanych kosztów z poszczególnymi działaniami, które traktuje Pan w ramach LLC jako konkretne prace rozwojowe jest następujący:

1)sprzęt komputerowy - do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania oraz jego testowania;

2)koszty nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

3)koszty nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej - w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

4)koszty wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej biorących udział przy tworzeniu i rozwoju Oprogramowania na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze zawartej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych) - w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

5)koszty Internetu - do komunikowania się przez Pana z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;

6)koszty telekomunikacyjne - do komunikowania się Pana z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;

7)koszty doradztwa prawno-podatkowego IP BOX - koszty usług doradczych dotyczą możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność w ramach LLC związana jest z działalnością badawczo-rozwojową; Wydatki na usługi doradcze nie obejmują natomiast opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej;

8)koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Pana działalnością programistyczną. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje, pod którą pozycją dany koszt znajduje się w prowadzonej ewidencji;

9)koszt zakupu usług … - służących bezpośrednio do wytwarzania oprogramowania w modelu …, w szczególności w ramach LLC będzie Pan wykorzystywać je do tworzenia i rozwijania oprogramowania w środowisku chmurowym w taki sposób, w jaki będzie ono później docelowo uruchamiane na platformie produkcyjnej, a także do usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania;

10)koszt zakupu usług sieciowych (serwery, bazy danych, dodatkowe usługi usprawniające działanie aplikacji internetowych, np. …, itp.) - usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania;

11)koszt zakupu oprogramowania usprawniającego tworzenie aplikacji - w celu usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania.

Będzie Pan przyporządkowywał poszczególne wydatki z czwartego pytania do działań, które będzie traktował jako konkretne prace rozwojowe na podstawie klucza przychodowego. Nie zawsze będzie Pan zaliczał w ramach LLC do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”, a jedynie te bezpośrednio związane z tworzeniem lub rozwijaniem „Oprogramowania”. Nie będzie Pan stosował innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus. Klientami, o których mowa we wniosku będą licencjobiorcy zarówno z terytorium Stanów Zjednoczonych jak i spoza Stanów Zjednoczonych.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W piśmie z 12 września 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

Pytanie 1) Jaką przyjmie Pan formę opodatkowania przychodów uzyskanych ze spółki LLC (zasady ogólne, podatek liniowy, inne)?

Odpowiedź: Przyjmie Pan opodatkowanie dochodów uzyskanych ze spółki LLC w formie podatku liniowy, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie 2) Czy będzie uczestniczył Pan we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Będzie Pan uczestniczył we własnych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu Oprogramowania.

Pytanie 3) Czy będzie ponosił Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż kontrahent)?

Odpowiedź: Nie będzie Pan ponosił odpowiedzialności za efekty swojej pracy w stosunku wobec osób trzecich innych niż kontrahent.

Pytanie 4) Czy usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową, będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności?

Odpowiedź: Usługi świadczone przez Pana zgodnie z zawartą umową nie będą wykonywane pod kierownictwem, ani nie będą wykonywane w miejscu, ani nie będą wykonywane w czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

Pytanie 5) Czy wykonując usługi, opisane we wniosku będzie ponosił Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odpowiedź: Wykonując usługi opisane we wniosku będzie ponosił Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Pytanie 6) Czy zmiany wprowadzane przez Pana do rozwiniętego programu komputerowego będą miały charakter rutynowych, okresowych zmian?

Odpowiedź: Zmiany wprowadzane do rozwiniętego programu komputerowego nie będą miały charakteru rutynowych, ani okresowych zmian.

Pytanie 7) W jaki sposób umowy na nabycie licencji regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

-wyłącznie z tytułu udzielenia licencji w postaci praw do „oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

-także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich).

Odpowiedź: Usługa (licencja z tytułu udzielenia praw do oprogramowania) jest oferowana na zasadzie subskrypcji, a płatności można dokonywać kartą kredytową lub za pośrednictwem serwisu .... Ostateczna kwota płatności za subskrypcję zostanie wyświetlona na stronie Zamówienia. Dostępna jest subskrypcja miesięczna oraz roczna, a jej ceny są uzależnione od ilości analizowanych przez Oprogramowanie wyświetleń w danym okresie. Karta kredytowa użytkownika zostanie obciążona w momencie i zgodnie ze stawkami i warunkami zawartymi w Zamówieniu. Opłaty za okresy odnowienia będą oparte na obowiązującej w danym czasie stawce za dany moduł usługi (licencji). Klient może oddzielnie subskrybować oddzielnie wycenione moduły, w miarę ich udostępniania przez Pana w ramach LLC. Klient musi podać ważne dane karty kredytowej jako warunek rejestracji w celu korzystania z usług. Klient zgadza się, że w ramach LLC może Pan obciążyć kartę kredytową opłatą za cały Okres Subskrypcji. W przypadku subskrypcji którejkolwiek z usług (licencji) opłata zostanie naliczona z góry, a subskrypcja zostanie automatycznie odnowiona, chyba że użytkownik anuluje subskrypcję przed zakończeniem bieżącego cyklu rozliczeniowego. Wszystkie płatności za subskrypcje stają się wymagalne natychmiast po dokonaniu subskrypcji odpowiednich usług. Ceny wyświetlane są w USD. Kwota subskrypcji do zapłaty przez klienta nie podlega żadnym wahaniom walutowym.

Na okres określony w stosownym zamówieniu, w ramach LLC udziela Pan klientom niewyłącznego, nieprzenoszalnego, ogólnoświatowego, ograniczonego prawa dostępu do Usługi i korzystania z niej (które może być modyfikowane, poprawiane i aktualizowane zgodnie z Umową) w celu gromadzenia i analizowania danych internetowych w witrynie (witrynach) klienta, do własnych wewnętrznych celów biznesowych klienta. W ramach LLC nie będzie Pan otrzymywał wynagrodzenia z tytułu innych czynności.

Pytanie 8) Jak na gruncie poszczególnych umów z nabywcami licencji będzie wygląda relacja pomiędzy udzieleniem licencji do wytworzonego „oprogramowania” a momentem wypłaty należności oraz wartością tej należności lub opłaty?

Odpowiedź: Usługa (licencja z tytułu udzielenia praw do oprogramowania) jest oferowana na zasadzie subskrypcji, a płatności można dokonywać kartą kredytową lub za pośrednictwem serwisu .... Ostateczna kwota płatności za subskrypcję zostanie wyświetlona na stronie Zamówienia. Dostępna jest subskrypcja miesięczna oraz roczna, a jej ceny są uzależnione od ilości analizowanych przez Oprogramowanie wyświetleń na witrynie klienta w danym okresie. Karta kredytowa użytkownika zostanie obciążona w momencie i zgodnie ze stawkami i warunkami zawartymi w Zamówieniu. Opłaty za okresy odnowienia będą oparte na obowiązującej w danym czasie stawce za dany moduł usługi (licencji). Klient może oddzielnie subskrybować oddzielnie wycenione moduły, w miarę ich udostępniania przez Pana w ramach LLC. Klient musi podać ważne dane karty kredytowej jako warunek rejestracji w celu korzystania z usług. Klient zgadza się, że w ramach LLC może Pan obciążyć kartę kredytową opłatą za cały Okres Subskrypcji. W przypadku subskrypcji którejkolwiek z usług (licencji) opłata zostanie naliczona z góry, a subskrypcja zostanie automatycznie odnowiona, chyba że użytkownik anuluje subskrypcję przed zakończeniem bieżącego cyklu rozliczeniowego. Wszystkie płatności za subskrypcje stają się wymagalne natychmiast po dokonaniu subskrypcji odpowiednich usług. Ceny wyświetlane są w USD. Kwota subskrypcji do zapłaty przez klienta nie podlega żadnym wahaniom walutowym.

Pytanie 9) Czy będzie Pan wystawiał faktury za udzielenie licencji do programu komputerowego?

Odpowiedź: Tak.

Pytanie 10) O jakich konkretnie kosztach mowa w związku z poniesieniem wydatków na:

-sprzęt komputerowy,

-koszt zakupu usług sieciowych,

-koszty zakupu oprogramowania usprawniającego tworzenie aplikacji?

Należy szczegółowo określić jakich konkretnie wydatków dotyczą wskazane koszty tak, aby stanowiły one katalog zamknięty (bez zwrotów „np.”, „m.in.”, itp.).

Odpowiedź:

Sprzęt komputerowy: zakup laptopów, monitorów, modemów, routerów, smartfonów.

Koszt zakupu usług sieciowych: zakup usług ….

Koszty zakupu oprogramowania usprawniającego tworzenie aplikacji: Zakup dostępu do oprogramowania ….

Pytanie 11) O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że będzie ponosił Pan koszty:

-nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych,

-wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (…) na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze (…)

Odpowiedź: Nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych, oraz wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (…) na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze (…) oznaczają nabycie usług:

-wsparcia związanych z obsługą prac badawczo-rozwojowych od strony administracyjnej (wystawianie faktur, rozliczenia, płatności, kontakt z klientami, podwykonawcami, księgowością etc.)

-związanych z rozwojem oprogramowania.

Pytanie 11 (a) Czy koszty te oznaczają nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, czy też nabycie przez Pana kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

Odpowiedź: W zakresie związanym z nabyciem usług związanych z rozwojem oprogramowania koszty te oznaczają nabycie przez Pana wyników prac badawczo-rozwojowych.

Pytanie 11 (b) jakiego rodzaju prace zlecił Pan podwykonawcy/zleceniobiorcy? Czy były to prace ściśle związane z wytworzeniem „Oprogramowania”?

Odpowiedź: W ramach LLC jeszcze nie zlecił Pan podwykonawcy/zleceniobiorcy prac związanych z wytworzeniem „Oprogramowania”, ale w ramach LLC będzie Pan zlecał podwykonawcom/zleceniobiorcom prace związane z wytworzeniem „Oprogramowania”

Pytanie 11 (c) Czy wykonywane przez zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czynności będą miały charakter twórczy, będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?

Odpowiedź: Wykonywane przez zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czynności będą miały charakter twórczy, będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pytanie 11 (d) Czy całość wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcom związana będzie z działalnością badawczo-rozwojową? Jeśli nie, to w jaki sposób będzie wyodrębniania część związaną z działalnością badawczo-rozwojową?

Odpowiedź: Całość wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcom związana będzie z działalnością badawczo-rozwojową.

Pytanie 11(e): Jaka relacja będzie wiązała Pana z podwykonawcą/zleceniobiorcą np. czy będzie to osoba trzecia, wspólnik? Czy podwykonawca z którym będzie Pan zawierał umowę zlecenie będzie podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Podwykonawcy/zleceniobiorcy nie będą wspólnikami, będą to „osoby trzecie”. Podwykonawcy/zleceniobiorcy, z którymi będzie Pan zawierał umowę zlecenie nie będą ani dla Pana, ani dla LLC podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie 11(f): Czy w wyniku wykonywania umowy z podwykonawcą/zleceniobiorcą dojdzie do przeniesienia prawa własności intelektualnej pomiędzy Panem a podwykonawcą/ zleceniobiorcą?

Odpowiedź: W wyniku wykonywania umowy z podwykonawcą/zleceniobiorcą nie dojdzie do przeniesienia prawa własności intelektualnej pomiędzy Panem w ramach LLC a podwykonawcą/zleceniobiorcą

Pytanie 11(g): Czy podwykonawca/zleceniobiorca będzie realizował zlecenia dla Pana w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, czy też będzie czynił to wyłącznie w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana?

Odpowiedź: Podwykonawca/zleceniobiorca będzie realizował dla Pana zlecenia w ramach LLC w ramach prowadzonej przez Pana w ramach LLC działalności badawczo rozwojowej.

Pytanie 12) Co należy rozumieć pod pojęciem poniesienia wydatków na „zakup oprogramowania usprawniającego tworzenie aplikacji”? Czy jest to koszt licencji na programy komputerowe? Jeśli tak, to czy zakupione licencje na programy komputerowe stanowią wartość niematerialną i prawną w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, które jest instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia „Oprogramowania” będącego przedmiotem wniosku? Czy też zakupione licencje na programy komputerowe stanowią nabycia, o których mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?

Odpowiedź: Wydatkami na zakup oprogramowania usprawniającego tworzenie aplikacji będą koszty licencji na programy komputerowe. Zakupione licencje na programy komputerowe nie stanowią i nie będą stanowić wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej przez Pana w ramach LLC działalności gospodarczej, które jest instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia „Oprogramowania” będącego przedmiotem wniosku. Zakupione licencje na programy komputerowe nie stanowią i nie będą stanowiły nabycia, o których mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

-nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-nabycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Pytanie 13) Czy i które z wymienionych przez Pana kosztów będą stanowiły środek trwały (środki trwałe) w prowadzonej działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Wymienione Pana koszty nie zostaną poniesione na zakup lub wytworzenie środka trwałego (środków trwałych) w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytanie 14) W związku ze wskazaniem we wniosku, że: „klientami, o których mowa we wniosku będą licencjobiorcy zarówno z terytorium Stanów Zjednoczonych jak i spoza Stanów Zjednoczonych.” należy wyjaśnić, czy usługi świadczone na rzecz podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium kraju będą wykonywane przez Pana w Polsce, czy w krajach, w którym podmioty te mają siedziby?

Odpowiedź: Usługi świadczone przez Pana na rzecz podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium kraju będą wykonywane przez Pana w Polsce, gdzie będzie znajdować się Pana centrum badawczo-rozwojowe. Usługi nie będą wykonywane w krajach, w których mają siedzibę podmioty na rzecz których te usługi będą wykonywane przez Pana.

Pytanie 15) Jeśli usługi będą wykonywane w kraju, w którym ww. podmioty mają siedziby, to proszę wskazać, czy działalność gospodarcza w tych państwach będzie przez Pana prowadzona za pośrednictwem zakładów w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tymi państwami?

Odpowiedź: Usługi nie będą wykonywane w krajach, w których mają siedzibę podmioty na rzecz których te usługi będą przez Pana wykonywane.

W uzupełnieniu wniosku złożonym 21 września 2024 r. doprecyzował Pan wcześniejsze odpowiedzi, tj:

Pytanie 11) O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że będzie ponosił Pan koszty:

-nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych,

-wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (…) na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze (…)

Odpowiedź: Nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych, oraz wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (…) na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze (…) – oznaczają:

-nabycie usług wsparcia związanych z obsługą prac badawczo-rozwojowych od strony administracyjnej (wystawianie faktur, rozliczenia, płatności, kontakt z klientami, podwykonawcami, księgowością etc.);

-nabycie usług związanych z rozwojem oprogramowania;

-nabycie usług informatycznych;

Pytanie 11 (a) Czy koszty te oznaczają nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, czy też nabycie przez Pana kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

Odpowiedź: W zakresie związanym z nabyciem usług związanych z rozwojem oprogramowania oraz usług informatycznych, koszty ich nabycia oznaczają zarówno nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych przez Pana, jak i nabycie usług bez nabycia przez Pana wyników prac badawczo rozwojowych. Koszty te nie są związane z nabyciem przez Pana kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Pytanie 14) W związku ze wskazaniem we wniosku, że: „klientami, o których mowa we wniosku będą licencjobiorcy zarówno z terytorium Stanów Zjednoczonych jak i spoza Stanów Zjednoczonych.” należy wyjaśnić, czy usługi świadczone na rzecz podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium kraju będą wykonywane przez Pana w Polsce, czy w krajach, w którym podmioty te mają siedziby?

Odpowiedź: Usługi świadczone przez Pana na rzecz podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium kraju będą wykonywane przez Pana głównie na terenie Polski, choć nie wyklucza Pan, że okazjonalnie, przez kilka dni w roku może to być inne państwo, z którego będzie pracował zdalnie. Poza tym usługi nie będą wykonywane w krajach, w których mają siedzibę podmioty na rzecz których te usługi będą przez Pana wykonywane.

Pytanie 15) Jeśli usługi będą wykonywane w kraju, w którym ww. podmioty mają siedziby, to proszę wskazać, czy działalność gospodarcza w tych państwach będzie przez Pana prowadzona za pośrednictwem zakładów w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tymi państwami?

Odpowiedź: Usługi nie będą wykonywane w krajach, w których mają siedzibę podmioty na rzecz których te usługi będą wykonywane przez Pana. Usługi nie będą wykonywane za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską, a tymi państwami.

Pytania

1.Czy opisane prace, które będą wykonywane przez Pana w ramach spółki LLC, rozumiane jako całość działalności jaka będzie realizowana przez Pana w ramach LLC i polegająca na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?

2.Czy prawa IP Box tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych przez Pana w ramach spółki LLC, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?

3.Czy dochód osiągany z opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych, które dotyczą kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych przez Pana w ramach spółki LLC wskazanych we wniosku, będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?

4.Czy ustalając wskaźnik Nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w niniejszym wniosku (za wyjątkiem kosztów nabycia wyników prac badawczo rozwojowych od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej) do litery a wskaźnika obliczonego wg. wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, oraz kosztów nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej - do litery b wskaźnika obliczonego wg. wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Pana zdaniem, opisane we wniosku prace które będą wykonywane przez Pana w ramach LLC, polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.

Stosownie do treści art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawodawca definiując w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a pkt 39 w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, rozumie się:

-badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

-badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a pkt 38 w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, jest Pan dostawcą usług programistycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan wykonywał jako wspólnik LLC prace programistyczne tworząc autorskie rozwiązania, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych programów komputerowych obsługujących dedykowane obszary działalności.

W wyniku prac rozwojowych będzie Pan tworzył nowy, zmieniony lub ulepszony produkt, proces albo usługę, który został opisany we wniosku.

Efekty pracy, które nazywa Pan „programem komputerowym”/„oprogramowaniem” zawsze są i będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze będą odznaczać się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

-nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.

Wyniki te będą wykorzystywane na potrzeby Pana działalności do dalszego tworzenia lub rozwijania Oprogramowania. W ramach opisanej działalności nie będzie Pan prowadził badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, natomiast samodzielnie będzie prowadził prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy. Prace rozwojowe podejmowane przez Pana będą działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, których celem jest wytworzenie programu komputerowego. Prace rozwojowe zostaną zakończone pozytywnym wynikiem poprzez wytworzenie programów komputerowych, które zostały opisane we wniosku. Tym samym, wyniki Pana prac rozwojowych będą miały ustaloną formę – gotowego programu komputerowego.

Wyniki Pana prac rozwojowych będą wykorzystane na potrzeby Pana działalności w ramach LLC, m. in. w celu rozwijania utworzonego i rozwiniętego dotychczas przez Pana, wniesionego jako wkład niepieniężny do LLC programu komputerowego, a także do tworzenia nowych rozwiązań.

Ad. 2.

Pana zdaniem, prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Za takie ustawodawca w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT traktuje m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest jego ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W przedmiotowym wniosku wskazuje Pan, że przejaw Pana działań, które będą prowadzone w ramach działalności jak wspólnik LLC stanowić będzie działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Pana praca w ramach LLC spełniać będzie bowiem definicje prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wskazuje Pan, że w ramach działalności m.in. „tworzy” i „rozwija” Oprogramowanie, co ustawodawca wymaga, aby uznać je za prace rozwojowe.

Prawa autorskie które będą realizowane przez Pana jako wspólnika LLC, będą programami komputerowymi podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP BOX (pkt 80), program komputerowy, to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko. W takim przypadku wytwarzać będzie Pan jako wspólnik LLC program komputerowy. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega on ochronie prawnej.

Ad. 3.

Pana zdaniem, dochód osiągany z opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych, które dotyczą kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%.

Jest Pan osobą fizyczną, która będzie jako jedyny wspólnik LLC prowadzić działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwoju programów komputerowych. Osiągnie Pan dochód o którym mowa w art. 30ca ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Jako jedyny wspólnik LLC poniesie Pan koszty, które mogą być uznane za bezpośrednie, bowiem będą związane bezpośrednio z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania. Wobec czego, będzie Pan w stanie ustalić wskaźnik Nexus dla tworzonych IP. Ponosi Pan, jako wspólnik LLC ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności oraz nie działa pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wskazanym przez Zleceniodawcę. Zarówno tworzone jak i rozwijane (tworzone funkcjonalności implementowane w kod źródłowy) każdorazowo będą chronione na podstawie art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach – tu podatkowych. Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Uważa Pan, że spełnia te wszystkie przesłanki, w związku z tym ma prawo do opodatkowania dochodu z  kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.

Ad. 4

Pana zdaniem, ustalając wskaźnik Nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania wszystkich kosztów (za wyjątkiem kosztów nabycia wyników prac badawczo rozwojowych od  podmiotów niepowiązanych od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej) opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika obliczonego wg. wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT odrębnie na każde Prawo IP BOX. Ponadto, Pana zdaniem, ustalając wskaźnik Nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania kosztów nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych od  podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, będących rezydentami podatkowymi różnych państw – do litery „b” wskaźnika obliczonego wg. wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT odrębnie na każde Prawo IP BOX.

Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, wskazuje, ze podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty które faktycznie zostaną poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika (jako jedynego wspólnika LLC) działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.

Głównymi Pana kosztami w prowadzonej działalności będą koszty bezpośrednio związane z działalności polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szeroko w stanie faktycznym tj.:

1)sprzęt komputerowy - do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania oraz jego testowania;

2)koszty nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

3)koszty nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej - w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

4)koszty wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej biorących udział przy tworzeniu i rozwoju Oprogramowania na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze zawartej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych) - w celu usprawnienia procesu tworzenia i rozwoju Oprogramowania;

5)koszty Internetu - do komunikowania się przez Pana z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;

6)koszty telekomunikacyjne - do komunikowania się Pana z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;

7)koszty doradztwa prawno-podatkowego IP BOX - koszty usług doradczych dotyczą możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność w ramach LLC związana jest z działalnością badawczo-rozwojową; Wydatki na usługi doradcze nie obejmują natomiast opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej;

8)koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Pana działalnością programistyczną. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w prowadzonej ewidencji;

9)koszt zakupu usług … - służących bezpośrednio do wytwarzania oprogramowania w modelu …, w szczególności w ramach LLC będzie Pan wykorzystywać je do tworzenia i rozwijania oprogramowania w środowisku chmurowym w taki sposób, w jaki będzie ono później docelowo uruchamiane na platformie produkcyjnej, a także do usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania;

10)koszt zakupu usług sieciowych (serwery, bazy danych, dodatkowe usługi usprawniające działanie aplikacji internetowych, np. …, itp.) - usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania;

11)koszt zakupu oprogramowania usprawniającego tworzenie aplikacji - w celu usprawniania procesu wytwarzania oprogramowania;

Wyżej opisane koszty uznać więc należy za koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźników Nexus. Będzie Pan ustalać odrębne wskaźniki nexus dla poszczególnych „Praw IP Box”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.)

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z opisu sprawy wynika, że utworzył Pan amerykańską spółkę typu limited liability, na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest Pan jedynym wspólnikiem tej spółki. Spółka traktowana będzie jako spółka transparentna podatkowo, co oznacza, że przychody i koszty jej działalności będą opodatkowane na poziomie wspólnika. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, zamieszkuje stale w Polsce. W ramach LLC będzie Pan tworzył i rozwijał nowy produkt - X. W tym celu jako wspólnik LLC wniesie Pan do LLC niektóre kluczowe kody źródłowe oprogramowania będące należącą do Pana własnością intelektualną. Po pewnym czasie od wniesienia przez Pana do LLC wskazanych wyżej praw własności intelektualnej, w wyniku prowadzonych przez Pana w ramach LLC prac rozwojowych, własność intelektualna osiągnie poziom umożliwiający uzyskiwanie przychodów z nowego produktu - X. LLC będzie pracować nad X i udostępni go klientom wkrótce po wniesieniu praw własności intelektualnej. Nowy produkt, X będzie obejmować nowe metody przetwarzania danych, nowe metody kierowania spostrzeżeniami, nowe metody dostarczania ich klientom itp. Jest to narzędzie, które integruje systemy …, dostarczając tym samym klientom danych do podejmowania decyzji marketingowych.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku). 

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że działalność w ramach LLC, w ramach której będzie Pan tworzyć i rozwijać Oprogramowanie, będzie mieć charakter twórczy o indywidualnym charakterze, będzie wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiadać charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, będzie nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. W ramach LLC będzie Pan tworzyć i rozwijać Oprogramowanie tak, aby zaspokoić potrzeby istniejących jak i potencjalnych klientów. Będzie Pan w stanie stwierdzić, że tworzenie programów komputerowych będzie mieć miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana w ramach LLC działalności, w ramach której będzie Pan prowadził prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wykorzystywać będzie Pan przy tym własną inwencję twórczą i korzystać z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Będą to działania, które choćby w minimalnym stopniu odróżniają się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiadają cechę nowości. Efekty pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze będą się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej, nie będą efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny i nie będą jedynie „techniczną” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez klientów. Konkretne działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania komputerowego wytworzonego już wcześniej będą polegać na dopisywaniu nowych linijek kodu w celu dodania nowej funkcjonalności oraz usuwaniu starych linijek kodu i zastępowaniu ich nowymi w celu poprawy wydajności lub usuwaniu już niepotrzebnych funkcjonalności i zastępowaniu ich nowymi. Funkcjonalności nowe będą mieć charakter samodzielnych utworów - programów komputerowych.

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan, że działalność w ramach LLC, w której tworzyć Pan będzie Oprogramowanie podejmowana będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Systematyczność polega na planowaniu prac w okresach dwutygodniowych/miesięcznych, bazując na dotychczasowych wynikach prac oraz retrospekcję pozwalającą na wprowadzanie ulepszeń do procesu wytwarzania oprogramowania. Cele jakie na wstępie postawił Pan sobie w celu wytworzenia nowego oprogramowania polegają na wytworzeniu Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb rynkowych klientów. Źródłem finansowania zaplanowanych prac będą przychody ze sprzedaży na rzecz Licencjobiorców. W ramach LLC będzie Pan realizował zaplanowane przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez licencjobiorców lub wymagania rynkowe. Działalność Pana w ramach LLC będzie wykonywana sposób ciągły i systematyczny tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez Pana w ramach LLC harmonogramu, a jej efektem będzie tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów.

Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, działania Pana w ramach LLC będą zmierzać do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wiedza wymagana do opracowania Oprogramowania X wykracza poza powszechną wiedzę. Jego innowacyjność polegać będzie na unikalnym sposobie obsługi przychodzących danych, jak również konstruowaniu ich w sposób pozwalający na maksymalne praktyczne wykorzystanie tych danych w biznesie klientów. Posiada Pan specjalistyczną wiedzę z zakresu przetwarzania danych, technik analitycznych i integracyjnych, co pozwala Panu na stworzenie nowatorskiego i wydajnego rozwiązania. Rozwój X w ramach LLC wymaga kreatywnego i innowacyjnego podejścia, ponieważ będzie to produkt w całości opracowany przez Pana i zespół współpracujących podmiotów, wykonujących usługi programistyczne i wsparcia IT. W ramach LLC będzie Pan planował swoje prace, wykonywał poprawki i duże aktualizacje funkcjonalne z wykorzystaniem metodyk zwinnych, takich jak …. Takie podejście pozwoli na ustalenie priorytetowych zadań, szybką iterację i dostosowanie produktu do zmian w wymaganiach użytkowników i warunkach rynkowych. Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia programu komputerowego, będą kończyć się pozytywnym wynikiem, którego efektem będzie program komputerowy, napisany w języku programistycznym. Będzie Pan wykorzystywać w ramach LLC te wyniki we wszystkich efektach swojej pracy. Prace polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania będą mieć skomplikowany charakter i każdorazowo będą wymagać podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Będą mieć one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. W ramach LLC będzie Pan opracowywać nowe lub ulepszone produkty lub procesy, które w znacznym stopniu odróżniać się będą od rozwiązań już funkcjonujących w przedsiębiorstwie.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sam Pan wskazuje we wniosku, w ramach prowadzonej działalności będzie Pan podejmował działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W ofercie na rynku nie będzie drugiego takiego samego Oprogramowania, co stanowi o jego oryginalności i niepowtarzalności. W ramach działalności będzie wykorzystywać Pan swoje wieloletnie doświadczenie w dziedzinie programowania programów komputerowych, wiedzę informatyczną, znajomość modelowania baz danych, … i narzędzi marketingowych oferowanych przez tworzone Oprogramowanie. Poszczególne innowacyjne rozwiązania, powstawać będą w oparciu o wyżej opisaną wiedzę i umiejętności oraz języki programowania i technologie … Dotychczas w swojej działalności oferował Pan tworzenie i rozwijanie programów komputerowych. Oprogramowanie będzie oparte na znajomości modelowania baz danych, … i narzędzi marketingowych, językach programowania i technologiach … O wyborze języków programowania decyduje ich przydatność do wdrożenia internetowego rozwiązania w celu maksymalizacji kompatybilności, przy jednoczesnym zapewnieniu prostego i szybkiego wdrożenia przez klientów. Działania Pana w ramach LLC będą zmierzać do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Innowacyjność tego oprogramowania polega na sposobie, w jaki opracowano tę aplikację w celu identyfikacji źródeł ruchu odwiedzających witrynę oraz na sposobie, w jaki aplikacja łączyć będzie te informacje z systemami CRM.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionego Oprogramowania będzie spełniała warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie będzie całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle będą dotyczyć tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania będzie spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Prowadzenie odrębnej ewidencji w rozumieniu art. 30cb ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez podatnika osiągającego dochody w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oznacza jej prowadzenie w sposób umożliwiający prawidłowe sporządzenie zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, w przewidzianym dla tej czynności terminie, a także dokonanie jego korekty.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ww. ustawy,

w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

-będzie Pan tworzył i rozwijał wymienione w opisie Oprogramowanie w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-tworzone i rozwijane Oprogramowanie,będzie stanowiło utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;

-będzie Pan uzyskiwał wynagrodzenie z opłat wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

-będzie Pan prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.  

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie), które będzie wytwarzane samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne udzielenie licencji niewyłącznej do programu komputerowego będzie stanowiło dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten będzie stanowił kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie mógł Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w zeznaniu rocznym za 2024 r. i za lata kolejne, jeżeli przedstawione okoliczności sprawy i stan prawny nie ulegną zmianie.

Przechodząc do kwestii, uznania wskazanych w opisie sprawy kosztów, za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.

Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.

Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczanyoddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W objaśnieniach podatkowych MF w pkt 114 wskazano, że:

Do kosztów, o których mowa we wskaźniku nexus podatnik może zaliczyć między innymi wszelkie poniesione należności związane z zatrudnieniem pracowników na podstawie umowy o pracę, w tym między innymi składki na ubezpieczenie społeczne, a także poniesione należności z tytułów umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Z kolei w pkt 115 ww. Objaśnień MF wyjaśniono, że:

Podatnik będzie miał również prawo uwzględnić we wskaźniku nexus koszty związane z zawarciem umowy cywilno-prawnej z podmiotem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą (np. umowy B2B). W przypadku takiej umowy nabyta usługa (wynik prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP) będzie ujęta w literze b wzoru nexus o ile podmiot, z którym zawarta jest umowa nie jest podmiotem powiązanym. W przypadku podmiotów powiązanych koszty nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych należy ująć w literze c wzoru nexus. Dodatkowo, jeżeli w wyniku wykonania umowy dojdzie do przeniesienia prawa własności intelektualnej pomiędzy podmiotami, wówczas koszty, o których mowa wyżej, należy ująć w literze d wzoru nexus.

Punkt 116 ww. Objaśnień MF stanowi natomiast, że:

Jeżeli pracownik zatrudniony przez podatnika realizuje działalność badawczo-rozwojową to wówczas należy uznać, że poniesione przez pracodawcę wydatki w tym zakresie mogą zostać zaliczone do kosztów, o których mowa w lit. a wzoru nexus, tj. do kosztów faktycznie poniesionych przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP.

Zgodnie z pkt 117 ww. Objaśnień MF:

Natomiast w sytuacji, gdy podatnik nie prowadzi działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio, tj. zleca jej wykonanie innym podmiotom to wówczas należności z tego tytułu stanowić będą koszty, o których mowa w lit. b lub c wskaźnika nexus tj. koszty faktycznie poniesione przez podatnika na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP od podmiotów niepowiązanych lub powiązanych.

Zatem wydatki, które Pan poniesie na:

-sprzęt komputerowy;

-koszty nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w odniesieniu do nabycia usług związanych z rozwojem oprogramowania i nabycia usług informatycznych w części w której nabędzie Pan od ww. podmiotów usługi bez nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych oraz w odniesieniu do nabycia usług wsparcia związanych z obsługą prac badawczo-rozwojowych od strony administracyjnej (wystawiania faktur, rozliczania, płatności, kontaktu z klientami, podwykonawcami, księgowością);

-koszty wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej biorących udział przy tworzeniu i rozwoju Oprogramowania na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze zawartej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych) - w odniesieniu do nabycia usług związanych z rozwojem oprogramowania i nabycia usług informatycznych w części w której nabędzie Pan od ww. podmiotów usługi bez nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych oraz w odniesieniu do nabycia usług wsparcia związanych z obsługą prac badawczo-rozwojowych od strony administracyjnej (wystawiania faktur, rozliczania, płatności, kontaktu z klientami, podwykonawcami, księgowością);

-koszty Internetu;

-koszty telekomunikacyjne; koszty doradztwa prawno-podatkowego IP BOX;

-koszty usług księgowych;

-koszt zakupu usług …,

-koszt zakupu usług sieciowych (serwery, bazy danych, dodatkowe usługi usprawniające działanie aplikacji internetowych, np. …, itp.);

-koszt zakupu oprogramowania usprawniającego tworzenie aplikacji,

przy zachowaniu właściwej proporcji, będą mogły być uznane za koszty, o których mowa w literze „a” wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast, w odniesieniu do wydatków dotyczących:

-kosztów nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w odniesieniu do nabycia usług związanych z rozwojem oprogramowania i nabycia usług informatycznych w części w której nabędzie Pan od ww. podmiotów wyniki prac badawczo-rozwojowych;

-kosztów wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej biorących udział przy tworzeniu i rozwoju Oprogramowania na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze zawartej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych) - w odniesieniu do nabycia usług związanych z rozwojem oprogramowania i nabycia usług informatycznych w części w której nabędzie Pan od ww. podmiotów wyniki prac badawczo-rozwojowych;

– należy wskazać, że nie będą mogły zostać one przypisane do litery „a” wzoru nexus, bowiem – jak sam Pan wskazał w uzupełnieniu wniosku – będzie Pan nabywał wyniki prac badawczorozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, od podmiotów niepowiązanych. Jednakże, ww. koszty powinien Pan przypisać do litery „b” wzoru nexus, jako koszty faktycznie poniesione przez podatnika na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3.

Ponadto, do litery „b” wzoru nexus, jako koszty faktycznie poniesione przez podatnika na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3, również powinien Pan przypisać koszty nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 4 w części dotyczącej możliwości przypisania do litery „a” wzoru nexus kosztów nabycia usług wsparcia od podmiotów niepowiązanych - od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w odniesieniu do nabycia usług związanych z rozwojem oprogramowania i nabycia usług informatycznych w części w której nabędzie Pan od ww. podmiotów wyniki prac badawczo-rozwojowych oraz kosztów wynagrodzenia osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej biorących udział przy tworzeniu i rozwoju Oprogramowania na podstawie umowy zlecenia (lub umowy o podobnym charakterze zawartej zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych) - w odniesieniu do nabycia usług związanych z rozwojem oprogramowania i nabycia usług informatycznych w części w której nabędzie Pan od ww. podmiotów wyniki prac badawczo-rozwojowych należało uznać za nieprawidłowe. Natomiast Pana stanowisko w pozostałym zakresie jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą się różnić od stanu/zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00