Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2024 r., sygn. II SA/Wa 1018/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki (spr.), Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Asesor WSA Lucyna Staniszewska, Protokolant referent Edyta Brzezicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2024 r. sprawy ze skargi małoletniego P. W. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego S. S. na decyzję Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia [...] marca 2023 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2023 r., nr [...], Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej także: "Prezes KRUS" lub "organ rentowy") - działając na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 10 i art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r., poz. 208 ze zm. - dalej także: "u.u.s.r.") - odmówił przyznania małoletniemu P. S., reprezentowanemu przez przedstawiciela ustawowego S. S. (dalej także: "skarżący" lub "strona skarżąca") prawa do renty rodzinnej w drodze wyjątku po zmarłym ojcu W. W.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2018 r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił stronie skarżącej prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu W. W. w trybie zwykłym, wskazując w uzasadnieniu rozstrzygnięcia, że zmarły w chwili śmierci nie miał ustalonego prawa do emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jak również w chwili śmierci nie spełniał warunków do ich uzyskania (organ rentowy zauważył, że zgon nastąpił po upływie 18 miesięcy od dnia ustania ubezpieczenia, a także stwierdził, że strona skarżąca nie udokumentowała wymaganego okresu ubezpieczenia zmarłego, tj. 5 lat w ostatnich 10 latach przed dniem zgonu). Ponadto, organ rentowy stwierdził, że zmarły W. W. nie spełnił także warunków do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy po uwzględnieniu okresów ubezpieczenia przebytych za granicą. Organ rentowy wskazał także, że z uwagi na zbyt krótki okres ubezpieczenia na terenie Wielkiej Brytanii, brytyjska instytucja ubezpieczeniowa również odmówiła stronie skarżącej przyznania świadczenia po zmarłym W. W.