Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 sierpnia 2024 r., sygn. II SAB/Ol 64/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 sierpnia 2024 r. sprawy ze skargi F. S. na bezczynność Komendanta Miejskiego Policji w O. w udostępnieniu informacji publicznej 1) zobowiązuje Komendanta Miejskiego Policji w O. do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia [...] - w terminie 14 dni; 2) stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3) zasądza od Komendanta Miejskiego Policji w O. na rzecz skarżącego kwotę 100 zł (sto złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z 26 kwietnia 2024 r. (wysłanym w formie mejlowej) F. S. (dalej jako: wnioskodawca lub skarżący), w związku z zawiadomieniem osoby składającej zawiadomienie o wykroczeniu z art. 97 Kodeksu wykroczeń, o zastosowaniu pouczenia wobec sprawcy wykroczenia, wystąpił do Komendanta Miejskiego Policji w O. (dalej jako: Komendant lub organ) na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej o udostępnienie informacji w następującym zakresie: 1. Czy zastosowanie pouczenia odbyło się osobiście, w obecności sprawcy, czy w formie listu, rozmowy telefonicznej, lub innej ? (jakiej ?); 2. Czy w związku z ww. wykroczeniem, sprawca stawił się osobiście w jednostce Policji ?; 3. Udostępnienie notatek urzędowych i służbowych, a także protokołów z przesłuchań świadków, które znajdują się w aktach ww. sprawy, w formie skanu lub elektronicznej kopii. Wnioskodawca podał, że wnosi o udostępnienie informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej na podany adres.
W odpowiedzi na wniosek, pismem z 16 maja 2024 r. Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w O. wyjaśnił, że zawiadamiającego o wykroczeniu informuje się tylko w przypadku jeśli przeprowadzone czynności wyjaśniające nie dostarczyły podstaw do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu. Podano, że wnioskodawca został poinformowany o tym pisemnie. Podniesiono ponadto, że prawo zaznajomienia się z materiałem dowodowym uzyskanym w toku czynności wyjaśniających oraz sporządzania odpisów i kopii na koniec prowadzonego postępowania ma pokrzywdzony oraz osoba, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie. Zatem wnioskodawcy takie prawo nie przysługuje.