Artykuł
Podatkowe i prawne wyzwania dla branży OZE – część pierwsza
Branża odnawialnych źródeł energii (OZE) przeżywa obecnie intensywny rozwój napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na czystą energię i szybkim postępem technologicznym. Wraz z tym wzrostem pojawiają się liczne wyzwania, szczególnie w zakresie przepisów podatkowych, prawnych i księgowych. Zmienność regulacji – zwłaszcza w obszarze rozliczania podatków, finansowania projektów oraz strukturyzacji rozliczeń – wymaga od uczestników rynku stałego monitorowania i adaptacji do nowych realiów. Na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące branży OZE odpowiadają eksperci, którzy prowadzą szkolenia na ten temat.
O co pytają na szkoleniach
Sposoby finansowania i ich konsekwencje podatkowe
problem Jesteśmy grupą kapitałową specjalizującą się w fotowoltaice. Niedługo startujemy z nowymi projektami. Jakie mamy możliwości ich finansowania (poza kredytem bankowym oraz dofinansowaniami)?
odpowiedź Jedną z form jest wkład pieniężny, który stanowi podstawę wielu inwestycji. Druga możliwość to pożyczki wewnątrzgrupowe, które oferują elastyczne warunki dla podmiotów powiązanych. Warto również wskazać na mechanizm finansowania poprzez wnoszenie dopłat, będący korzystną i coraz popularniejszą formą finansowania w branży OZE.
problem Planujemy założenie spółki celowej do inwestycji w farmy wiatrowe, którą będziemy finansować wkładem pieniężnym. Co z podatkami?
odpowiedź Wkład pieniężny powoduje konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. od wartości wkładu przekazanego na podwyższenie kapitału zakładowego. Istotne jest, że agio (czyli nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów) nie podlega opodatkowaniu PCC. Ponadto wkłady pieniężne pozostają neutralne w CIT oraz VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right