Postanowienie NSA z dnia 13 sierpnia 2024 r., sygn. II GSK 974/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Małgorzata Rysz po rozpoznaniu w dniu 13 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 września 2023 r., sygn. akt III SA/Lu 381/23 w zakresie odrzucenia skargi w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Starosty Opolskiego z dnia 8 września 2022 r. nr KTD.5432.1.348.2.2022 w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej zwany: "WSA", "Sądem pierwszej instancji") postanowieniem z 13 września 2023 r., sygn. akt III SA/Lu 381/23, odrzucił skargę A. S. (dalej zwanego: "skarżącym") na decyzję Starosty [...] z [...] września 2022 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z [...] lipca 2023 r. A. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie opisaną powyżej skargę na decyzję Starosty [...]. Podniósł, że o wydaniu decyzji dowiedział się z postanowienia o sygn. akt [...], w którym Sąd Rejonowy-Wschód w [...] z siedzibą w S. stwierdził, że sam sposób prowadzenia postępowania administracyjnego i wydanie decyzji budzi poważne wątpliwości. Starosta [...] w odpowiedzi na skargę wniósł o jej oddalenie.
WSA w Lublinie, wspomnianym na wstępie postanowieniem z 13 września 2023 r., sygn. akt III SA/Lu 381/23, wydanym na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej zwanej: "p.p.s.a.") odrzucił skargę.
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji stwierdził, że zgodnie z treścią art. 52 p.p.s.a., skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka (§ 1). Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie (§ 2). Dla wypełnienia warunku wyczerpania środków zaskarżenia bezwzględnie konieczne jest uprzednie rozpoznanie wniesionego środka zaskarżenia przez organ II instancji.