Interpretacja
Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 3937 w sprawie nowelizacji przepisów ustawy o pomocy społecznej
Treść interpelacji:
Z prośbą o interwencję zwrócił się do mnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pile w związku z wątpliwościami związanymi z odpłatnością za pobyt w domu pomocy społecznej.
Do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym, wynikających z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, należy kierowanie osób wymagających całodobowej opieki do domu pomocy społecznej i ponoszenie odpłatności za pobyt mieszkańca gminy w tym domu. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
małżonek, zstępni przed wstępnymi,
gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.
Mieszkaniec domu wnosi opłatę za pobyt w placówce w kwocie nie większej niż 70% jego dochodu. Natomiast małżonek osoby skierowanej do DPS, jak również jego zstępni i wstępni są zobowiązani do wnoszenia opłaty w sytuacji, gdy ich dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego określonego w ustawie odpowiednio dla osoby samotnie gospodarującej lub przypadającego na osobę w rodzinie. Jednakże kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right