Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.384.2024.2.JG
CIT- dotyczy działalności badawczo-rozwojowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 lipca 2024 r., za pośrednictwem systemu e-PUAP, wpłynął Państwa wniosek z 2 lipca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalania:
- czy prace prowadzone w ramach projektu (...) (ETAP I i II) stanowią działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany - o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT;
- jeżeli tak to, czy prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT;
- czy opisany w stanie faktycznym etap III stanowi produkcję próbną o której mowa w art. 18ea ust. 3 ustawy o CIT, a tym samym czy Spółka może rozpoznać jednorazowo w dacie zapłaty koszt kwalifikowany (18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT) w kwocie stanowiącej 30% ceny netto zakupu fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do stworzenia ciągu produkcyjnego.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 sierpnia 2024 r., (data wpływu tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) sp. z o.o. (dalej: „Spółka”), działa od dnia (…) r. w oparciu o: uchwałę nr (…) Zarządu (…) z dn. (…) r. i akt notarialny z dn. (…) r. - Rep. „A” numer (…), postanowienie Sądu Rejonowego (...) Wydział Gospodarczy w (…) z dn. (…) r., nr (…), postanowienie Sądu Rejonowego dla (…) w (…) (...) Wydział Gospodarczy z dnia (…) r. o wpisaniu Spółki do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Przedsiębiorców pod nr KRS (…), numer Regon (…), miejsce prowadzenia działalności, siedzibą Spółki jest miasto (…), adres: (…), ul. (…). Spółka nie posiada żadnych oddziałów w kraju lub za granicą.
Przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie działalności wytwórczej, badawczo-rozwojowej, usługowej oraz handlowej na rachunek własny i w pośrednictwie, a w szczególności:
a)(...);
b)(…).
Systematyka i podział (…) jest pochodną średnic (…) (ich przeznaczenia i możliwości konstrukcyjno-technologicznych).
W związku z tym rozróżnia się następujące, główne rodzaje (…) w obszarze (…) i im pochodnych:
a)(…),
b)(…),
c)(…),
d)(…),
e)(…),
f)(…),
g)(…).
W ramach przedmiotu działalności - produkcja (…) dla (…) - dominującym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja (…).
Wszystkie prace zaczynając od prac badawczych i rozwojowych nad nowymi konstrukcjami i rozwiązaniami w (…) na pracach produkcyjnych i produkcji kończąc prowadzone są w siedzibie Spółki.
(…).
(…) składają się (…) trzech segmentów zespawanych ze sobą. Każdy segment wyposażony jest w czop, na którym osadzony jest (…) uzbrojony wariantowo we frezowane stalowe zęby (…) lub słupki (…). Jest to określane jako struktura tnąca (…). W segmentach (…) wydrążone są kanały doprowadzające (…). Kanały (…) zakończone są wymiennymi dyszami. Ilość dysz uzależniona jest od konstrukcji i średnicy (…). W większości konstrukcji do średnicy (…) ((…) mm) występują trzy dysze ulokowane pomiędzy (…). W (…) większych dodatkowo stosuje się czwartą dyszę o centralnym położeniu. Jak już wspomniano, struktura tnąca (…) może być wykonana z wyciętych zębów lub ze słupków z (…) ułożonych w formie wieńców. Warunkiem konstrukcyjnym jest to, aby wieńce jednego (…) wchodziły pomiędzy wieńce sąsiedniego (…), zapewniając właściwą akcję (…) i jednocześnie samooczyszczanie się czoła narzędzia. Każdy typ (…) posiada charakterystyczne własności konstrukcyjne uzębienia (…). Dla zabezpieczenia (…) przed utratą średnicy wzmacnia się jego boczne segmenty (…) lub pokrywa się je diamentem.
Zadaniem (…) jest (…). Uzbrojony (…) przesuwa się po dnie otworu, a każdy ząb lub słupek pod wpływem (…), niszcząc tym samym jej strukturę. Następuje przy tym (…), które w konsekwencji doprowadza do rozkruszenia i defragmentacji formacji.
Spółka posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji tego typu (…).
W swojej strukturze organizacyjnej Spółka dysponuje wszystkimi komponentami:
a)komponent technologiczny (technologia konstrukcja)
b)komponent produkcyjny (linia produkcyjna zespół obrabiarek, maszyn i urządzeń) wraz z wydziałem obróbki cieplnej, który wykonuje określone technologią procesy na rzecz produkcji (…).
Obserwacje rynku (…) przede wszystkim (…) w zakresie rynku (…), czy (…) otworów (…) oraz zgłaszane potrzeby rynkowe, spowodowały potrzebę rozpoczęcia prac nad (…) typu (…) zarówno w zakresie opracowania założeń konstrukcyjno-technologicznych jak i opracowania kompleksowego ciągu produkcyjnego.
(…).
(…) charakteryzują się stalowym lub matrycowym kadłubem (…) oraz segmentowym, żebrowym lub skrzydłowym rozmieszczeniem skrzydeł (…). Skrzydła jako element roboczy (skrawający) zakończone są elementami skrawającymi (…). (…) z (…) z (…) różnicują się także za pomocą kształtu roboczej powierzchni kadłuba (…), ilością skrzydeł oraz wysokością (wielkością) (…) wystającego ponad powierzchnię (…). Ich charakter pracy określany jest jako skrawanie. Narzędzia (…) odznaczają się potencjalnie wyższymi postępami (…) i osiąganymi długościami marszu. (…) używa się przy niższych naciskach niż ma to miejsce w przypadku (…). Wymagania hydrauliczne (…) są jednocześnie wyższe. Niezwykle istotnym wymaganiem dla prawidłowej eksploatacji jest odprowadzenie dużej ilości ciepła powstającego w wyniku pracy na spodzie otworu. Czas użytkowania (…) jest teoretycznie wyższy niż (…) ze względu na brak ułożyskowanych części ruchomych.
Prace B+R.
Spółka rozpoczęła projekt mający na celu opracowanie i wdrożenie do produkcji seryjnej (…) (dalej: „projekt (…)”). Prace projektowe zostały podzielone na trzy etapy:
-Pierwszy etap polegał na opracowaniu prototypów (…) o różnych parametrach i właściwościach (komponent technologiczny).
-Drugi etap polegał na opracowaniu technologii wytwarzania (…), która obejmowała opracowanie autorskiego ciągu produkcyjnego, zdolnego do produkcji seryjnej (komponent produkcyjny).
-Trzeci etap polegał na rozruchu technologicznym wytworzonego ciągu.
Spółka w przeszłości realizowała projekt badawczo-rozwojowy mający na celu opracowanie technologii wytwarzania (…), w szczególności detali (…), przy wykorzystaniu metody wytwarzania przyrostowego w procesie laserowego osadzania metali (…). W ramach tego projektu wytworzono/wykorzystano (…) z kadłubami wykonywanymi metodą (…). Bezpośrednim celem tego projektu nie było opracowanie prototypów (…). Celem było opracowanie technologii laserowego nakładania (…). Wykorzystane były zupełnie inne od tych, które były przedmiotem projektu (…). Spółka przed rozpoczęciem projektu (…) nie miała ani dokumentacji technicznej tego typu (…), ani rozwiązań w zakresie produkcji seryjnej.
Etap I - Komponent technologiczny (badania, technologia, konstrukcje).
Celem tego etapu było opracowanie projektu technicznego (…), który spełniałby określone wymagania funkcjonalne i wydajnościowe. W tym celu przeprowadzono analizę potrzeb, zbadano różne koncepcje projektowe, wykonano modele 3D i symulacje numeryczne oraz optymalizowano parametry konstrukcyjne i materiałowe (…).
W ramach tego etapu Spółka nawiązała współpracę z podmiotem zewnętrznym, który nie był jednostką naukową w rozumieniu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Podmiot ten był specjalistyczną firmą posiadającą bogate doświadczenie i know-how w dziedzinie produkcji (…). W ramach projektu (…) opracowano kilkanaście dokumentacji technicznych dla (…). Podmiot ten udzielił Spółce istotnego wsparcia przy opracowywaniu dokumentacji technicznych dla pierwszych trzech typów (…). Kolejne zostały wytworzone samodzielnie przez Spółkę . Przedmiotem umowy między stronami nie było nabycie gotowych dokumentacji technicznych, lecz nabycie usługi wsparcia na etapie projektowania (…). Usługa ta nie obejmowała również wsparcia w zakresie wytworzenia i testowania modelu (…), co było zadaniem wyłącznie Spółki.
Prace zostały podzielone na cztery podetapy:
- Podetap 1: Identyfikacja potrzeb - Analiza wymagań i specyfikacji, zidentyfikowanie potrzeb. Na tym etapie pracownicy Spółki prowadzili prace nad koncepcją techniczną obejmującą wymiary stalowego korpusu, materiał z jakiego powinien być wykonany, rodzaje, liczbę, typ, kształt (…), itp. Powyższe analizowano także z uwzględnieniem wymagania jakie będą postawione przed (…) z uwagi na formacje skalne w jakich (…).
- Podetap 2: Projektowanie wstępne - koncepcja projektowa: opracowywano kilka wstępnych koncepcji (…) na podstawie wstępnych założeń technicznych, następnie pracowano nad wyborem optymalnej koncepcji pod kątem preliminarza analizy korzyści i kosztów. Rozpoczęto fazę modelowania 3D, poprzez wykonanie modeli 3D wybranych kilku koncepcji (…) za pomocą oprogramowania przeznaczonego do takich prac (CAD), prowadzono wstępna symulację projektową i ocenę wirtualną (…) (wytrzymałość, wydajność).
- Podetap 3: Detaliczne projektowanie i analiza: kolejny etap prac badawczych to doprecyzowanie wszystkich elementów (…), w tym geometrii (…), ich rozkład, system płukania, kształt skrzydeł i dalsze poszukiwanie parametrów zastosowanych materiałów i technologii w zakresie wytrzymałości - analizy wytrzymałościowej za pomocą metod numerycznych, takich jak metoda elementów skończonych (…).
- Podetap 4: Prototypowanie - opracowanie prototypu (…) dla kilku rozmiarów, wykonanie prototypu (…) na podstawie finalnego projektu. Użycie technologii CNC do precyzyjnego wykonania (…).
W rezultacie prac powstało kilkanaście prototypów (…) w różnych wymiarach. Na tym etapie Spółka nie mogła wyprodukować ich masowo, ponieważ nie miała odpowiedniej technologii, maszyn i sprzętu. Na tym etapie spółka dysponowała wyłącznie dokumentacją techniczną, która umożliwiała stworzenie prototypów.
Zespół projektowy zgromadził i zastosował istniejącą wiedzę z zakresu automatyki, mechaniki, elektroniki, techniki oraz technologii wytarzania oraz poszerzył ją o nowe rozwiązania w tych obszarach, wynikające z testowania różnych koncepcji, symulacji i prototypowania.
Etap II - Komponent produkcyjny: (Opracowanie ciągu produkcyjnego).
W ramach tego etapu Spółka uruchomiła prace nad opracowaniem ciągu produkcyjnego umożlwiającego realizowanie produkcji seryjnej wyrobu końcowego (w pierwszej kolejności stalowy (…) a w drugiej kolejności matrycowy (…) - dalej „ciąg produkcyjny”.
Spółka przed rozpoczęciem prac nie posiadała wiedzy technologicznej, jak wykonać produkcję seryjną (…), zarówno stalowych, jak i matrycowych. Nie dysponowała również wszystkimi maszynami, urządzeniami i dodatkowym wyposażeniem niezbędnym do zbudowania logicznie technologicznie, spójnego ciągu produkcyjnego na którym będzie realizowany proces produkcyjny (…). Spółka nie miała określonego layoutu, ani nie wiedziała, jakie maszyny i w jakiej kolejności będą potrzebne do wykonania poszczególnych operacji technologicznych. Spółka musiała więc zaprojektować i zorganizować cały ciąg produkcyjny od podstaw, z uwzględnieniem specyfiki (…) i ich różnych rodzajów.
Prace w zakresie zaprojektowania ciągu produkcyjnego były realizowane w następujących obszarach:
- Podetap 1: Mapowanie procesów produkcyjnych: analiza wszystkich niezbędnych procesów produkcyjnych jakie muszą być zrealizowane przy produkcji (…) z uwzględnieniem różnic w procesie produkcji (…).
- Podetap 2: Definiowanie gniazd produkcyjnych i określenie procesu w formie szczegółowej mapy od wydania materiału do produkcji, poprzez powstające półprodukty do produktu końcowego. Następnie kolejna runda analizy i pre-definicji tych obszarów aby już na tym etapie optymalizować procesy - analiza każdego kroku pod kątem możliwości usprawnień i eliminacji marnotrawstwa (tj. marnotrawstwa: materiału, czasu pracy, optymalnego wykorzystania maszyn, sieci).
- Podetap 3: Definiowanie niezbędnych maszyn, urządzeń, wyposażenia (dalej: (…)), do zrealizowania procesów produkcyjnych przewidzianych w gniazdach produkcyjnych. Następnie, prowadzono selekcję/poszukiwanie nowych i używanych (…) wchodzących w skład przyszłego ciągu produkcyjnego, które musiały spełniać określone parametry procesowe (moc, nośność, rozmiar, stopień zużywania w trakcie wykorzystania, dostępność części zamiennych, obciążenie na jedną, dwie lub trzy zmiany produkcyjne).
- Podetap 4: Określenie layoutu/rozmieszczenie (…) w ciągu produkcyjnym: to faza planowanie układu i jego optymalnego zaprojektowania celem optymalnego i płynnego przepływu zasobów z uwzględnieniem ergonomii, czyli zaprojektowanie stanowiska pracy tak, aby minimalizować obciążenie pracowników i zwiększać wydajność.
- Podetap 5: Automatyzacja i robotyzacja: Wybór technologii: etapy procesu, które mogą skorzystać na wprowadzeniu robotów lub zautomatyzowanych systemów. Integracja systemów: weryfikacja, czy nowe technologie są kompatybilne z istniejącymi systemami i procesami i mogą zostać wykorzystane w tym projekcie.
- Podetap 6: Symulacje i testy - prowadzone było jako modelowanie komputerowe przy użyciu oprogramowania do modelowania 3D i symulacji przepływu pracy, aby przetestować różne scenariusze. Testowanie prototypów: budowa i przetestowanie prototypów w celu walidacji projektu procesu produkcyjnego.
- Podetap 7: Zarządzanie jakością produkcji - powiązanie z bieżącą kontrolą ciągu produkcyjnego jako zbioru logicznie połączonych w całość (…), opracowanie standardów jakości produkcji, ustalenie konkretnych kryteriów oceny jakości, tzw. bramek kontrolnych na każdym etapie produkcji, dodatkowo wprowadzenie systemów monitorowania i ewidencji systemów śledzenia jakości procesu.
- Podetap 8: Logistyka wewnętrzna procesów realizowanych na ciągu produkcyjnym: projektowanie systemu do efektywnego zarządzania zapasami, które zminimalizują przestoje i nadmiar zapasów zlokalizowanych w poszczególnych gniazdach produkcyjnych ciągu, planowanie transportu wewnętrznego: dobór optymalnych rozwiązań dla wewnętrznego transportu materiałów.
- Podetap 9: Aspekty (…) - projektowany ciąg produkcyjny będzie zoptymalizowany pod względem emisji (…), uwzględniono wszystkie kluczowe wagi w zakresie bezpieczeństwa pracy (wprowadzenie środków bezpieczeństwa i minimalizacji negatywnego wpływu na otoczenie). Opracowano i wybrano optymalne metody recyklingu i zagospodarowania odpadów.
- Podetap 10: Fizyczny montaż ciągu produkcyjnego. Etap ten obejmuje, fizyczny montaż maszyn i urządzeń oraz ich kalibrację. Na tym etapie sporządzono dokumentację końcową, zawierającą opis funkcji i parametrów linii, instrukcje obsługi i konserwacji, raporty z testów i kalibracji, a także certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.
W tym etapie zespół projektowy opracował nowe rozwiązania techniczne i organizacyjne, które umożliwiły stworzenie autorskiego ciągu produkcyjnego. Zespół projektowy wykorzystał dostępną aktualnie wiedzę z zakresu automatyki, mechaniki, elektroniki, programowania oraz zarządzania produkcją, ale także nabył nową wiedzę poprzez opracowanie i testowanie różnych koncepcji, pomysłów etc. Maszyny, urządzenia i wyposażenie będą ze sobą połączone w ujęciu funkcjonalnym. Nie będą one, wszystkie razem ze sobą połączone (scalone). Taki ciąg produkcyjny będzie posiadał unikalną, w skali Kraju formułę. Gniazda ciągu produkcyjnego mogą zawierać różną liczbę maszyn, urządzeń, wyposażenia - wchodzącą w skład danego gniazda. Maszyny, urządzenia i wyposażenie nie będą wszystkie razem fizycznie połączone. Komponenty wchodzące w skład ciągu produkcyjnego będą nowe i używane.
Etap III - Rozruch technologiczny (produkcja próbna).
Faza rozruchu technologicznego ma na celu przeprowadzenie testów i prób jeszcze przed uruchomieniem seryjnej produkcji nowego produktu. Prace w tym obszarze są nakierowane na przetestowanie powstałego ciągu produkcyjnego, a nie samego produktu. W tej Fazie, zgodnie z najlepszą wiedzą specjalistów Spółki, nie będą już wymagane dalsze prace projektowo-konstrukcyjne lub inżynieryjne.
W celu wykonania wskazanych prób linii wykorzysta materiały i surowce nabyte w celu wykonania produkcji próbnej. Dodatkowo, są ponoszone koszty związane z nabyciem fabrycznie nowych środków trwałych bądź wydatki na ulepszenie środków trwałych, zaliczanych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych.
Wskazane środki trwałe są niezbędne do stworzenia ciągu produkcyjnego a tym samym do przeprowadzenia testów (produkcji próbna).
Pismem z 19 sierpnia 2024 r., uzupełniono opis stanu faktycznego w następujący sposób:
1.Przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidulanej jest projekt mający na celu opracowanie i wdrożenie do produkcji seryjnej (…) (dalej „projekt (…)”). Prace projektowe zostały podzielone na trzy etapy:
-ETAP I - Pierwszy etap polegał na opracowaniu prototypów (…) o różnych parametrach i właściwościach (komponent technologiczny).
-ETAP II - Drugi etap polegał na opracowaniu technologii wytwarzania (…), która obejmowała opracowanie autorskiego ciągu produkcyjnego, zdolnego do produkcji seryjnej (komponent produkcyjny).
-ETAP III - Trzeci etap polegał na rozruchu technologicznym wytworzonego ciągu.
Przedmiotem pytania numer 1 i 2 jest zarówno ETAP I oraz ETAP II. Pytania nie dotyczą zatem całego projektu (…), pytaniami nie jest objęty ETAP III.
Celem Wnioskodawcy jest potwierdzenie, że prace prowadzone w ramach ETAP I i ETAP II:
- stanowią działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany - o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT,
- stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
2.Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) rozpoczął w 2024 r. wstępne prace nad koncepcją zaprojektowania i wytworzenia stalowych (…) (tzw. (…), nowe narzędzie w ofercie Spółki). (…) te są jednym z najnowocześniejszych typów (…) używanych w wiertnictwie (naftowym, gazowym, geotermalnym). Spółka nie posiadała takich (…) w swojej ofercie. Wynikało to z braku możliwości i umiejętności / kompetencji a) projektowych (twórczych), b) technologicznych, c) produkcyjnych. Spółka nie miała także zestawu niezbędnych maszyn, urządzeń, narzędzi - wydziału produkcyjnego na którym mogły być wykonywane te produkty.
Całość projektu (…) została podzielona na trzy etapy:
-opracowanie prototypu (komponent technologiczny);
-opracowanie technologii produkcji (komponent produkcyjny);
-rozruch technologiczny wydziału.
Realizacja etapów I oraz II została oparta o koncepcje, pomysły i rozwiązania - które nie występowały dotychczas w działalności gospodarczej Spółki.
O ile na etapie opracowania pierwszych konstrukcji prototypów (…) - z uwagi na brak znajomości specjalistycznego oprogramowania do projektowania stalowych (…) - korzystano ze wsparcia podmiotu zewnętrznego, to następne konstrukcje (…) tj. (…) - to całkowicie własne koncepcje i rozwiązania Spółki.
Indywidualny proces koncepcyjny, projektowy oraz opracowanie i przygotowanie wydziału produkcyjnego, na którym będą seryjnie wytwarzane w przyszłości stalowe (…) - czyni cały projekt (…) niewystępującym w praktyce gospodarczej w Spółce (nowatorskość z punktu widzenia Spółki) jak i w Polsce.
Etap II projektu (…) polegał na stworzeniu własnej, nowatorskiej technologii produkcyjnej stalowych (…), która nie ma odpowiednika w praktyce gospodarczej w Polsce. Projekt obejmował indywidualny proces koncepcyjny, projektowy oraz opracowanie i przygotowanie wydziału produkcyjnego, na którym będą seryjnie wytwarzane stalowe (…).
Według wiedzy Spółki nikt w Polsce nie produkuje stalowych (…), które mogą być zastosowane w (…). Według wiedzy Spółki nikt w Polsce nie produkuje stalowych (…) przy użyciu technologii napawania laserowego (…). Dla Spółki to okazja wypełnić tą niszę praktyki gospodarczej w Polsce. Z obserwacji Spółki w zakresie dostępnych postepowań przetargowych wynika, że wszystkie stalowe (…) oferowane w krajowych postępowaniach pochodzą z importu. Pierwsze testy prototypów stalowych (…), które były realizowane w Polsce i za granicą, potwierdzają doskonałe parametry wyprodukowanych przez Spółkę prototypów.
3.Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) w ramach projektu (…) opracował:
- nowy (z punktu widzenia Spółki) produkt – (…). W ramach projektu (…) opracowano kilkanaście dokumentacji technicznych oraz prototypów. Dzięki użyciu w procesie prototypowania technologii napawania laserowego (…) przy użyciu własnego rozwiązania materiałowego (proszki do napawania) oraz zbudowanej w ramach projektu NCBR technologii napawania (…) - prototypy te mają unikalne cechy technologiczne i unikalne właściwości operacyjne (…). Te cechy właściwości to a) dłuższa żywotność (…) (odporność na ścieranie), b) wyższa precyzja w czasie (…), c) podwyższona wydajność (…). Proces twórczy prac nad projektem (…) obejmował:
-Identyfikacja potrzeb.
-Projektowanie wstępne.
-Detaliczne projektowanie i analizy.
-Prototypowanie.
- nową (z punktu widzenia Spółki) technologia produkcji seryjnej (…) (Ciąg produkcyjny). Spółka przed rozpoczęciem prac nie posiadała wiedzy technologicznej, jak wykonać produkcję seryjną (…), zarówno stalowych, jak i matrycowych. Nie dysponowała również wszystkimi maszynami, urządzeniami i dodatkowym wyposażeniem niezbędnym do zbudowania logicznie technologicznie, spójnego ciągu produkcyjnego na którym będzie realizowany proces produkcyjny (…). Spółka nie miała określonego layoutu, ani nie wiedziała, jakie maszyny i w jakiej kolejności będą potrzebne do wykonania poszczególnych operacji technologicznych. Spółka musiała więc zaprojektować i zorganizować cały ciąg produkcyjny od podstaw, z uwzględnieniem specyfiki (…) i ich różnych rodzajów. Proces twórczy prac nad projektem (…) obejmował:
-Mapowanie procesów produkcyjnych.
-Definiowanie gniazd produkcyjnych.
-Definiowanie niezbędnych maszyn, urządzeń, wyposażenia (…).
-Określenie layoutu (projektowanie).
-Automatyzacja i robotyzacja (Wybór i dostosowanie technologii).
-Symulacje i testy.
-Zarządzanie jakością produkcji.
-Logistyka wewnętrzna procesów realizowanych na ciągu produkcyjnym.
-Aspekty ESG.
-Fizyczny montaż ciągu produkcyjnego.
Szczegółowy opis każdego z podetapów znajduje się w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidulanej.
4. Prace dotyczące projektu nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian. Nie zostały wykonane i przeprowadzone automatycznie.
5.Prace będące przedmiotem wniosku prowadzone są w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany wg ustalonego harmonogramu.
6.Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
7.Koszty produkcji próbnej nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Pytania
1.Czy prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany - o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT?
2.A jeżeli tak to, czy prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?
3.Czy opisany w stanie faktycznym etap III stanowi produkcję próbną o której mowa w art. 18ea ust. 3 ustawy o CIT, a tym samym czy Spółka może rozpoznać jednorazowo w dacie zapłaty koszt kwalifikowany (18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT) w kwocie stanowiącej 30% ceny netto zakupu fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do stworzenia ciągu produkcyjnego?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe - o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.
Ad. 2
Prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Ad. 3
Opisany w stanie faktycznym etap III stanowi produkcję próbną o której mowa w art. 18ea ust. 3 ustawy o CIT, a tym samym Spóła może rozpoznać jednorazowo w dacie zapłaty koszt kwalifikowany (18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT), w kwocie stanowiącej 30% ceny netto zakupu fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do stworzenia ciągu produkcyjnego.
Uzasadnienie.
Ad. 1 i 2
Zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa - oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe - oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Uzupełniając powyższą definicję należy przytoczyć art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Prowadzone przez wnioskodawcę pracę stanowią pracę rozwojowe. Kwalifikacja danych prac jako B+R wymaga łącznego spełniania następujących warunków:
-Systematyczność;
-Zwiększenie zasobów wiedzy;
-Twórczość.
Twórczość.
Zgodnie Objaśnieniami podatkowymi z 15 lipca 2019 r. w sprawie IP BOX - PIT Objaśnienia dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (Dalej: „objaśnienia”):
- Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).
- Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.
- Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
- Orzecznictwo wyjaśnia również, że przez działalność twórczą należy rozumieć działalność, której rezultat powinien:
- być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy;
- mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności;
- mieć charakter oryginalny (wnosić obiektywnie nową wartość; stanowić „nowy wytwór intelektu”), przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).
Zrealizowany przez Wnioskodawcę projekt spełnia wszystkie powyższe cechy:
- Twórczym element było: opracowanie nowego wyrobu (…) oraz nowej technologii wytwarzania (technologia wytwarzania).
- Efekt prowadzonych prac jest innowacyjny w skali Wnioskodawcy. Prowadzone prace wprowadzają innowacje (ulepszenia) w skali całego przedsiębiorstwa. Efektem prac jest nowa technologia/nowy produkt.
- Rezultat prowadzonych prac jest odpowiednio ustalony: Rezultat prac został wyodrębniony i udokumentowany.
- Rezultat prac ma charakter indywidualny. Do realizacji projektu został dobrany interdyscyplinarny zespół projektowy. Efekty prac są wytworem, wynikiem intelektualnego wysiłku (procesu myślowego) pracowników Wnioskodawcy (stanowią nowy wytwór intelektu). W ramach prac, zostało przeprowadzonych szereg prac analitycznych oraz koncepcyjnych.
- Rezultat prowadzonych prac ma charakter oryginalny: Rezultaty prowadzonych prac w sposób obiektywny wnosi nową wartość do działalności Wnioskodawcy.
Systematyczność.
Zgodnie z objaśnieniami:
- Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny;
- Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany;
- Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Prace były prowadzone w sposób systematyczny, metodyczny. Prace zostały zaplanowane i prowadzone w sposób zorganizowany, metodyczny. Całość prac była prowadzona przez wyznaczony zespół projektowy.
Zwiększenia zasobów wiedzy.
Zgodnie z objaśnieniami:
- W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych;
- Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.
Zespół projektowy w ramach ETAPU I zgromadził i zastosował istniejącą wiedzę z zakresu automatyki, mechaniki, elektroniki, techniki oraz technologii wytarzania oraz poszerzył ją o nowe rozwiązania w tych obszarach, wynikające z testowania różnych koncepcji, symulacji i prototypowania.
Zespół projektowy w ramach ETAPU II opracował nowe rozwiązania techniczne i organizacyjne, które umożliwiły stworzenie autorskiego ciągu produkcyjnego. Zespół projektowy wykorzystał dostępną aktualnie wiedzę z zakresu automatyki, mechaniki, elektroniki, programowania oraz zarządzania produkcją, ale także nabył nową wiedzę poprzez opracowanie i testowanie różnych koncepcji, pomysłów etc.
Ad. 3
Jak wskazano w art. 18ea ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu, przy czym wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów niż zysków kapitałowych.
Z kolei, w art. 18ea ust. 2 ustawy o CIT wskazano, że przez produkt należy rozumieć produkt w rozumieniu ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem usług.
Zgodnie z art. 18ea ust. 3 ustawy o CIT, przez produkcję próbną nowego produktu rozumie się etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych, przy czym etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.
Stosownie do treści art. 18ea ust. 5 lit. a ustawy o CIT, za koszty produkcji próbnej nowego produktu uznaje się: cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, lub koszt wytworzenia, o którym mowa w art. 16g ust. 4 tejże ustawy, fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych.
Wnioskodawca wskazuje, że ETAP III (faza rozruchu technologicznego) ma na celu przeprowadzenie testów i prób jeszcze przed uruchomieniem seryjnej produkcji nowego produktu. Prace w tym obszarze są nakierowane na przetestowanie powstałego ciągu produkcyjnego, a nie samego produktu. W tej Fazie, zgodnie z najlepszą wiedzą specjalistów Spółki, nie będą już wymagane dalsze prace projektowo-konstrukcyjne lub inżynieryjne.
W celu wykonania wskazanych prób linii wykorzysta materiały i surowce nabyte w celu wykonania produkcji próbnej. Dodatkowo, są ponoszone koszty związane z nabyciem fabrycznie nowych środków trwałych bądź wydatki na ulepszenie środków trwałych, zaliczanych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych.
Wskazane środki trwałe są niezbędne do stworzenia ciągu produkcyjnego a tym samym do przeprowadzenia testów (produkcji próbna).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),
przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742, dalej: „Ustawa SWIN”),
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast w art. 4a pkt 28 updop ustawodawca wskazał, że:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy SWIN,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z kolei stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop,
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.
Ad. 1 - 2
W celu stwierdzenia, czy prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany - o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT oraz czy prace te stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podano w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
W ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop – co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).
Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF). Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.
Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
-w znaczeniu pierwszym – w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
-w znaczeniu drugim – w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).
Zgadzam się z Państwem, że prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany - o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.
Również, zgadzam się z Państwem, że prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 2 jest prawidłowe.
Ad. 3
Zgodnie z art. 18ea ust. 1 updop,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu, przy czym wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów niż z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18ea ust. 2 updop,
przez produkt rozumie się produkt w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, z wyłączeniem usługi.
Stosownie do art. 18ea ust. 3 updop,
przez produkcję próbną nowego produktu rozumie się etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych, przy czym etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.
Zgodnie z art. 18ea ust. 5 updop,
za koszty produkcji próbnej nowego produktu uznaje się:
1) cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3, lub koszt wytworzenia, o którym mowa w art. 16g ust. 4, fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji;
2) wydatki na ulepszenie, o których mowa w art. 16g ust. 13, poniesione w celu dostosowania środka trwałego, zaliczonego do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji, do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu;
3) koszty nabycia materiałów i surowców nabytych wyłącznie w celu produkcji próbnej nowego produktu.
W myśl art. 18ea ust. 7 updop,
koszty produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu pomniejsza się o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Stosownie do art. 18ea ust. 8 updop,
w przypadku skorzystania z odliczenia do kosztów produkcji próbnej nowego produktu, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.
W myśl art. 18ea ust. 9 updop,
odliczenie przysługuje, jeżeli koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu:
1) zostały faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który jest dokonywane odliczenie;
2) nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Odliczenia w ramach przedmiotowej ulgi dokonuje się w roku podatkowym, w którym koszty kwalifikowane zostały faktycznie poniesione.
Stosownie do art. 18ea ust. 10 updop,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Zgodnie z art. 18ea ust. 11 updop,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że tzw. ulga na prototyp koncentruje się na dwóch elementach związanych z rozwojem działalności podatnika, tj. na produkcji próbnej nowego produktu i na wprowadzeniu nowego produktu na rynek. Przy czym z ulgi tej wyłączone zostały usługi.
Z kolei, aby uruchomić produkcję próbną konieczne może być opracowanie prototypu jako „pierwowzoru” nowego produktu. Prototyp taki nie powinien wymagać dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych i powinien być efektem prowadzonych wcześniej przez podatnika prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych jeżeli:
- w roku podatkowym, za który dokonywane jest odliczenie, koszty te zostały faktycznie poniesione (nie chodzi jednak o poniesienie w rozumieniu wyłączenie zarachowania – dla skorzystania z ulgi podatnik musi, dla przykładu, zapłacić za środek trwały),
- nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ponadto, odliczenie będzie miało zastosowanie w odniesieniu do produktów, powstałych w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych.
Wysokość odliczenia nie może w danym roku przekroczyć 10% dochodu ze źródeł innych niż zyski kapitałowe.
Odnosząc się do pytania oznaczonego nr 3 tj. ustalenia, czy opisany w stanie faktycznym etap III stanowi produkcję próbną o której mowa w art. 18ea ust. 3 ustawy o CIT, a tym samym czy Spółka może rozpoznać jednorazowo w dacie zapłaty koszt kwalifikowany (18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT) w kwocie stanowiącej 30% ceny netto zakupu fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do stworzenia ciągu produkcyjnego, wskazać należy, że za koszty produkcji próbnej nowego produktu, zgodnie z art. 18ea ust. 5 pkt 1 updop, uznaje się cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 updop, fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji.
Z opisu sprawy wynika, że w celu wykonania wskazanych prób linii Spółka wykorzysta nabyte fabrycznie nowe środki trwałe zaliczane do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych. Faza rozruchu technologicznego ma na celu przeprowadzenie testów i prób jeszcze przed uruchomieniem seryjnej produkcji nowego produktu. Prace w tym obszarze są nakierowane na przetestowanie powstałego ciągu produkcyjnego, a nie samego produktu. W tej Fazie, zgodnie z najlepszą wiedzą specjalistów Spółki, nie będą już wymagane dalsze prace projektowo-konstrukcyjne lub inżynieryjne.
Mając na uwadze powyższe, zgodzić należy się z Państwem, że opisany w stanie faktycznym etap III stanowi produkcję próbną o której mowa w art. 18ea ust. 3 ustawy o CIT, a tym samym Spóła może rozpoznać jednorazowo w dacie zapłaty koszt kwalifikowany (18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT), w kwocie stanowiącej 30% ceny netto zakupu fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do stworzenia ciągu produkcyjnego.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 należy uznać za prawidłowe.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia, czy:
- prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, a tym samym nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany - o której mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, jest prawidłowe;
- jeżeli tak to, czy prace prowadzone w ramach projektu (…) (ETAP I i II) stanowią prace twórcze obejmujące prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, jest prawidłowe;
- czy opisany w stanie faktycznym etap III stanowi produkcję próbną o której mowa w art. 18ea ust. 3 ustawy o CIT, a tym samym czy Spółka może rozpoznać jednorazowo w dacie zapłaty koszt kwalifikowany (18ea ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT) w kwocie stanowiącej 30% ceny netto zakupu fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do stworzenia ciągu produkcyjnego, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).