Prywatny najem w wyjaśnieniach fiskusa
Do limitu 2 mln euro przychodów uprawniającego do wyboru ryczałtu ewidencjonowanego nie zalicza się przychodów z najmu prywatnego majątku – odpowiedział dyrektor KIS. Z jego najnowszych interpretacji płyną też inne cenne wskazówki dla wynajmujących oraz księgowych rozliczających podatek od najmu
Limit, do którego nawiązał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 września 2024 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.484.2024.3.MJ), to jeden z warunków wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie ma on jednak znaczenia, gdy podatnik wyłącznie wynajmuje lub dzierżawi majątek prywatny. Tu nie ma wyboru – ryczałt jest jedyną formą opodatkowania przychodów z tego tytułu, co wynika wprost z art. 9a ust. 6 ustawy o PIT.
Limit 2 mln euro ma natomiast znaczenie przy wyborze ryczałtu od przychodów z działalności gospodarczej. Jest on zapisany w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o zryczałtowanym podatku). Przy czym przepis ten jednoznacznie odnosi się do przychodów z działalności wymienionej w art. 6 ust. 1 tej ustawy, czyli z działalności gospodarczej. Nie odsyła on do art. 6 ust. 1a tej ustawy, gdzie mowa o najmie i dzierżawie prywatnego majątku.
Zatem limit 2 mln euro dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i nie podlega łączeniu z przychodem uzyskiwanym z najmu, o którym mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku – wyjaśnił dyrektor KIS we wspomnianej interpretacji.