Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.115.2024.3.JCH
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - IP BOX.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych:
- w części dotyczącej budowy biura (materiały budowlane, materiały wykończeniowe, klimatyzacja, robocizna wykonawców) - za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oraz za koszty uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 - jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 8 sierpnia 2024 r. (data wpływu 8 sierpnia 2024 r.) oraz pismem z 2 września 2024 r. (data wpływu 2 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca planuje w październiku 2024 roku założyć jednoosobową działalność gospodarczą, którą zarejestruje w CEIDG. W ramach planowanej działalności zastosuje przedmiot działalności z następującymi kodami PKD:
- 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem,
- 62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
- 62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
- 62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,
- 63.12.Z Działalność portali internetowych,
- 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- 72.19.Z Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych.
Wnioskodawca:
1. ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - i tak też pozostanie po rejestracji działalności;
2. jako formę opodatkowania działalności gospodarczej wybierze podatek liniowy - chcąc skorzystać z preferencji IP-BOX odrzuca Pan możliwość opodatkowania ryczałtem;
3. nie posiada i nie będzie starał się o nabycie statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Planowana działalność gospodarcza
Wnioskodawca w październiku 2024 roku zamierza założyć jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której będzie zajmował się tworzeniem aplikacji lub rozwiązań w istniejących aplikacjach, których zadaniem będzie optymalizacja procesów obsługi klientów kontrahentów. Oprogramowanie będzie wspomagało oferowanie usług na rynku telekomunikacyjnym, bankowym, produkcyjnym oraz w innych branżach - w zależności od potrzeb rynku. Wnioskodawca będzie projektował oprogramowanie i funkcjonalności z wykorzystaniem rozwiązań Al (sztucznej inteligencji). Wnioskodawca zamierza używać w ramach współpracy z kontrahentem nowoczesnych technologii i narzędzi takich jak Python, Java, Kafka oraz frameworków sztucznej inteligencji (Al) i uczenia maszynowego (ML). Dodatkowo Wnioskodawca będzie stosował narzędzia do kontroli wersji (GIT) oraz konteneryzacji aplikacji (Docker i Kubernetes).
To co wyróżnia Wnioskodawcę na tle innych dostawców usług to przede wszystkim:
- koncentracja na automatyzacji,
- z użyciem technologii sztucznej inteligencji,
- oraz oferowanie usług dedykowanych dla klienta (zamiast wykorzystania gotowych rozwiązań) poprzez ich autorskie tworzenie (programowanie).
Wnioskodawca planuje zaoferować swoim odbiorcom (kontrahentom) następujące rozwiązania:
1.Oprogramowanie do obsługi klienta:
(…)
2.Oprogramowanie wspierające pracowników:
(…)
3.Oprogramowanie wspierające działy IT:
(…)
To są pewne przykłady i każdy z nich charakteryzuje się tym, że wymaga przejścia przez proces B+R, tj. badanie, eksperymentowanie, dostarczenie, doskonalenie oraz jest wiązany z automatyzacją, wymaga zastosowania modeli sztucznej inteligencji oraz dedykowanego podejścia w oparciu o charakterystykę organizacji (istniejące systemy, dostępne dane). Wnioskodawca określa je w uproszeniu systemami analitycznymi. Jednocześnie tego typu rozwiązania są bardzo silnie związane ze środowiskiem, w którym powstają i nie da się ich skopiować i przenieść do innej organizacji (innego Kontrahenta) w łatwy sposób. Najczęściej wymaga to przejścia przez proces od początku i indywidualnego dopasowania rozwiązań.
Pierwsza planowana współpraca
Wnioskodawca w październiku 2024 roku rozpocznie pierwszą współpracę ze swoim pierwszym kontrahentem z branży telekomunikacyjnej, dla którego będzie świadczył usługi polegające na tworzeniu programu/kodu źródłowego na zlecenie kontrahenta do obsługi klientów kontrahenta, w celu optymalizacji procesów u kontrahenta dotyczących świadczonych usług telekomunikacyjnych. W ramach usług będzie Pan podejmował czynności polegające na analizie wymagań, projektowaniu architektury oprogramowania, kodowanie, testowanie i wdrażanie. Integralną częścią współpracy (procesu) będzie prowadzenie przez Wnioskodawcę prac badawczo-rozwojowych, polegających na aplikowaniu nowych narzędzi, technik i algorytmów przetwarzania danych oraz sztucznej inteligencji, które będą mogły jeszcze lepiej analizować dane klientów i rozwiązywać ich problemy. Prace te będą obejmować eksperymentowanie z różnymi modelami Al, analizę dużych zbiorów danych oraz testowanie prototypów w kontrolowanych środowiskach. W wyniku tych prac powstaną innowacyjne rozwiązania, które zostaną następnie zintegrowane z innymi systemami klientów, co pozwali na ich ciągłe usprawnianie i dostosowywanie do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku. Wnioskodawca zobowiąże się do współpracy z kontrahentem, w ramach której opracuje on strategię wdrażania Al w organizacji, na bazie której Wnioskodawca będzie:
- identyfikował potencjalne miejsca (badał możliwości wskroś obszarów/departamentów całej organizacji),
- proponował rozwiązania (tj. opracowywał wizję, miary sukcesu, potencjalny zysk),
- opracowywał je (tj. projektował, eksperymentował i programował),
- dokumentował,
- czasami angażował innych programistów (tj. zlecał i koordynował ich pracę),
- wdrażał (na środowiska testowe, produkcyjne) i testował (sprawdzał ich jakość),
- analizował wpływ na biznes (potencjalny obserwowalny zysk w trybie produkcyjnym),
- następnie doskonalił aby zwiększyć ich produktywność (poddawał iteratywnej ewolucji).
Prace będą przekazywane kontrahentowi poprzez scalenie kodu w centralnym repozytorium kodu źródłowego kontrahenta, co zapewnia możliwość pełnego śledzenia zmian (audytowalność) oraz powiązanie kodu z poszczególnymi twórcami. Proces tworzenia oprogramowania czasami może odbywać się w porozumieniu z innymi programistami, a sam kod stanowić część większego systemu. Dostarczanie programów będzie w oparciu o ustalone harmonogramy, w ramach których prowadzone będą sprinty - spotkania z kontrahentem i innymi programistami uczestniczącymi w procesie tworzenia oprogramowania. Ponadto nie będzie pozyskiwane know-how w sposób komercyjny, na zamówienie od podmiotów trzecich. Rozwiązania projektowane i wykonywane przez Wnioskodawcę są jego autorskim, innowacyjnym i twórczym rozwiązaniem. Nie będą również nabywane wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów. Prace badawczo-rozwojowe będą prowadzone samodzielnie przez Wnioskodawcę w ramach jego działalności. Wytwarzanie oprogramowania lub jego komponentów będzie odbywało się na podstawie własnych prac Wnioskodawcy, polegających na tworzeniu, rozwijaniu czy ulepszaniu oprogramowania. Wnioskodawca będzie nabywał licencję na oprogramowanie od innych podmiotów w celu tworzenia programu lub jego komponentów czy dokumentacji do nich.
Cel oprogramowania
Oprogramowanie będzie łączyć sztuczną inteligencję oraz tradycyjne techniki przetwarzania danych oraz do analizy danych przedsiębiorstwa, automatyzacji jego wewnętrznych procesów biznesowych oraz personalizacji doświadczeń klientów w celu zwiększenia procesowej wydajności przedsiębiorstwa, zadowolenia jego klientów oraz optymalizacji jego kosztów operacyjnych.
Jakie konkretnie działania zmierzające do wytwarzania utworów i w konsekwencji wytwarzania/rozwijania/ulepszania oprogramowania są podejmowane przez Wnioskodawcę w celu realizacji projektów z kontrahentami?
Jaki jest efekt tych działań?:
1. Projektowanie i planowanie oprogramowania (działania B+R) - szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego kontrahenta, zapoznanie się ze specyfiką branży telekomunikacyjnej, produktu lub usługi oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich rozwiązań do wytwarzania oprogramowania i metod jego implementacji. Dobór odpowiednich rozwiązań poprzez uzyskanie od kontrahenta celów biznesowych na poszczególne programy lub nowe funkcjonalności oprogramowania, które wykona Wnioskodawca w sposób kompatybilny z procesem produkcji i systemem. Są to działania, które można określić mianem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad danym produktem/rozwiązaniem/oprogramowaniem.
2. Badanie teorii i hipotez naukowych - prace badawcze mające na celu zidentyfikowanie problemów występujących w procesie biznesowym kontrahenta i opracowanie systemu optymalizacji, włączając w to opracowanie lub usprawnienie funkcjonalności. Dzięki temu kontrahent oferuje swoim klientom rozwiązania o wyższej jakości, ergonomiczności, skuteczności co przekłada się na oceny klientów oraz konwersję sprzedaży i szybkość obsługi klientów. Wypracowywanie takiej wiedzy to szeroki i nieustający research rynku krajowego oraz globalnego, pogłębianie wiedzy z zakresu wielu dziedzin wiedzy humanistycznej, branżowej z zakresu bezpieczeństwa, programowania oraz projektowania rozwiązań IT. Dodatkowo oczywiście nauka na eksperymentach, wynikach badań zaprojektowanych już rozwiązań itd. Są to działania, które można określić mianem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad danym produktem/rozwiązaniem/oprogramowaniem.
3. Wytwarzanie dokumentacji wymagań i specyfikacji oprogramowania - gdy zdiagnozowane są potrzeby Kontrahenta, jego branża, produkt, usługa oraz wymagania, wówczas Wnioskodawca tworzy ustrukturyzowane i uporządkowane koncepcje danych funkcjonalności z opisem założeń. Ponadto zawiera w nich kryteria akceptacji, czyli definicje wymogów zapisanych technicznym językiem, które muszą spełniać programy stworzone przez programistów. Na tym etapie uwzględnia się zagadnienia związane z bezpieczeństwem oprogramowania, jego wydajnością, pracochłonnością. Wnioskodawca ma na celu uzyskanie założeń do tworzonego oprogramowania lub funkcjonalności, np. maksymalny akceptowalny czas pojawienia się na ekranie wyniku przetwarzania, bezpieczeństwo przetwarzanych danych (protokoły komunikacji, szyfrowanie), re-używalność komponentów, obsługę błędów przy przetwarzaniu, zachowanie systemu w trybie awaryjnym, czy w sytuacji nadużyć systemu przy spełnieniu wskazanych przez Wnioskodawcę warunków ostrożnościowych (przykładowo: próba celowej destabilizacji działania systemu IT przez jego użytkownika poprzez wprowadzanie typu lub ilości danych wykraczającej poza definicję normalnego użytkowania itd.).
4. Nadzór nad procesem wytwarzania oprogramowania - ustalenie jakie programy, funkcjonalności lub działania powinny być realizowane priorytetowo w porozumieniu z Kontrahentem, by następnie Wnioskodawca mógł podjąć działania związane z programowaniem. Ponadto, weryfikacja aspektów technicznych tworzenia funkcjonalności, tzn. możliwości implementacji i optymalności rozwiązania z punktu widzenia pracochłonności wdrożenia. W celu odpowiedniego realizowania tego etapu Wnioskodawca jest zobowiązany łączyć wiedzę związaną m.in. z zarządzaniem projektami, znajomością branży, produktu lub usługi Kontrahenta, bazami danych, architekturą oprogramowania, zarządzaniem produktem. Przy czym działania opisane w tym etapie zależne są od indywidualnych ustaleń z Kontrahentem w zakresie danego projektu.
5. Prezentacja programu lub jego części (komponentu) i analiza wdrożenia - Wnioskodawca weryfikuje zgodność wytworzonego programu lub komponentu z założeniami przed prezentacją programu Kontrahentowi oraz sprawdza czy jego wytworzona funkcjonalność spełnia zamierzone kryteria - dokonuje testowania stworzonego rozwiązania. W przypadku, gdy po analizie widoczna jest dalsza potrzeba rozwijania danej funkcjonalności lub programu, wówczas po konsultacjach z Kontrahentem Wnioskodawca definiuje kierunek rozwoju, tworzy specyfikację i dokumentację techniczną. Wnioskodawca następnie uczestniczy w rozwoju produktu (programu) oraz ocenia reakcję użytkowników lub specjalistów dziedziny na produkt wobec czego podtrzymuje lub zmienia koncepcję rozwoju funkcjonalności. Zakres czynności jest zależny od Kontrahenta.
Czy jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności oraz projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?
Tworzenie oprogramowania w ramach planowanej działalności będzie wymagało ciągłe doskonalenie rozwiązania poprzez wyszukiwanie i aplikowanie lepszych metod i algorytmów w oparciu o najnowszą wiedzę i technologię.
Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca rozwija/ulepsza Oprogramowanie działania Wnioskodawcy zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?
Tak.
Od kiedy prowadzona jest działalność badawczo-rozwojowa w zakresie wytwarzania, rozwoju, ulepszania oprogramowania?
Będzie prowadzona i dokumentowana od momentu rozpoczęcia działalności (tj. 1.10.2024 r.).
Sposób dystrybucji oprogramowania: Sprzedaż i wdrożenie będą odbywały się poprzez bezpośrednie kontakty z firmami, które będą klientami Wnioskodawcy. Po podpisaniu umowy Wnioskodawca przeprowadzi analizę potrzeb i będzie dostosowywał oprogramowanie do specyficznych potrzeb klienta.
Odbiorcy oprogramowania: Docelową grupą odbiorców będą duże i średnie przedsiębiorstwa, które dążą do optymalizacji swoich działań sprzedażowych, marketingowych i obsługi klienta przy użyciu zaawansowanych technologii Al.
Prawa autorskie
Wnioskodawca będzie posiadał całość praw autorskich do tworzonych przez niego kodów źródłowych i dokumentacji do oprogramowania. Może zdarzyć się sytuacja, że tworzony przez Wnioskodawcę program, będzie stanowił jedynie część (komponent) większego systemu już istniejącego i będącego w posiadaniu kontrahenta. Wówczas Wnioskodawca tworzy jedynie komponent (fragment kodu źródłowego) i przenosi prawa autorskie do niego w całości na kontrahenta. Wnioskodawca negocjuje obecnie warunki współpracy (w umowie określany Wykonawcą). Z aktualnego draftu umowy wynika, że: „Wykonawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych, bez ograniczenia co do terytorium (globalnie) do utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które powstaną w wyniku wykonywania niniejszej Umowy [...]” Wnioskodawca nie będzie otrzymywał odrębnego wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich. Wnioskodawca nie planuje odrębnej pozycji na fakturze z tytułu przeniesienia praw autorskich. Wnioskodawca będzie rozliczał się wg stawki godzinowej i ilości przepracowanych godzin zgodnie z raportem będącym w posiadaniu kontrahenta. W ramach stawki godzinowej mieści się wynagrodzenie za przeniesienie majątkowych praw autorskich. Faktury nie będą więc wyodrębniać wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac, gdyż nie jest to wymagane, ani nie jest to przyjęte w stosunkach gospodarczych z kontrahentem, ani wymagane przez przepisy prawa. Program będzie tworzony na bazie wymagań specyficznych dla danego kontrahenta i w oparciu o jego dane oraz integracje z jego wewnętrznymi systemami informatycznymi. Dlatego zgodnie z treścią draftu umowy, w ramach świadczonej usługi przenoszone będą na kontrahenta pełne prawa autorskie do programu lub jego fragmentów stworzonych przez Wnioskodawcę, łącznie z dokumentacją projektową. W umowie nie przewidziano możliwości dziedziczenia majątkowych praw autorskich. Wnioskodawca nie zamierza korzystać z takiej możliwości. Wszelkie rozwiązania, które zostaną przez niego stworzone będą przenoszone na kontrahenta. Majątkowe prawa autorskie będą przechodzić na kontrahenta z momentem utrwalenia programu lub komponentu do niego. Wnioskodawca przekazuje Kontrahentowi wszelkie nośniki, na których dokumentacja, program lub komponent zostały utrwalone lub zapisuje wersję elektroniczną w sposób ustalony z Kontrahentem. Prawa autorskie majątkowe są przenoszone wraz z prawami zależnymi na kontrahenta. Wnioskodawca w pełni odpowiada za wady prawne lub fizyczne stworzonych i przekazanych przez siebie utworów kontrahentowi. Prawa autorskie są przenoszone w ramach umówionego wynagrodzenia między Wnioskodawcą a Kontrahentem.
Czy efekty pracy Wnioskodawcy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Tak. Obejmuje to oprogramowanie (kody źródłowe), specyfikacja wymagań, projekt architektury systemu, prototyp oprogramowania, dokumentacja systemu.
Czy zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej?
Tak.
Czy nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych, projektowych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?
Nie są.
Czy nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów?
Nie są jedynie techniczną, a twórczą realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.
Współautorstwo: czy w przypadku współtworzenia dokumentacji do programów komputerowych, autorskie prawo do dokumentacji do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przysługiwało/przysługuje Panu w zakresie wytworzonej dokumentacji do takiego programu komputerowego, czy raczej przysługiwało/przysługuje niepodzielnie w stosunku do całości wytworzonego wspólnie programu komputerowego wszystkim współautorom?
Wnioskodawca jest jedynym autorem przygotowywanego oprogramowania, jego komponentów czy dokumentacji. Nie występuje tutaj współautorstwo. Jeżeli działanie na rzecz kontrahenta odbywa się przez kilku programistów - każdy z nich działa oddzielnie, niezależnie przekazując prawa autorskie do stworzonej przez siebie koncepcji, dokumentacji i kodu źródłowego.
Czy sposób „przenoszenia” praw autorskich każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy?
Tak.
Oprogramowanie jest innowacyjne, ponieważ: Oprogramowanie, które będzie tworzył Wnioskodawca, wykorzystuje najnowsze technologie i algorytmy sztucznej inteligencji, takie jak uczenie maszynowe (ML), duże modele językowe (LLM) i przetwarzanie języka naturalnego (NLP). Mając na uwadze dużą dynamikę zmian tych obszarów oraz różny i nieprzewidywalny zakres dostępnych danych kontrahenta (tj. wiedzy wykorzystywanej przez algorytmy sztucznej inteligencji) każdy implementowany program wymaga zupełnie nowego i indywidualnego podejścia i w unikalny sposób rozwiązuje unikalne problemy kontrahentów, czego nie dostarcza żadne gotowe oprogramowanie rynkowe. Planowane oprogramowanie ma charakter innowacyjny w skali przedsiębiorstwa, ponieważ będzie to jedyna usługa świadczona w tym zakresie. W przypadku obszarów obejmujących kraj, region, Unię Europejską, czy świat - możliwe jest, że istnieją usługodawcy świadczący podobny zakres usług, jednak ze względu na stosowanie innych metod, algorytmów oraz technologii - sposób ich realizacji i efekt końcowy w każdym przypadku będzie unikalny. Wnioskodawca nie posiada wystarczających danych, aby ocenić czy innowacyjność wykracza w tym przypadku poza obszar przedsiębiorstwa kontrahenta z branży telekomunikacyjnej, z którym zamierza rozpocząć współpracę.
Oprogramowanie ma charakter nowatorski i twórczy, ponieważ: Oprogramowanie Wnioskodawcy nie tylko integruje istniejące technologie, ale także wprowadza innowacje poprzez rozwój nowych algorytmów i metod analizy danych. Proces tworzenia obejmuje eksperymentowanie z różnymi modelami Al, które mogą dostarczać nowe funkcjonalności i poprawiać efektywność istniejących procesów. Wnioskodawca tworzy rozwiązania, które nie mają bezpośrednich odpowiedników na rynku, co czyni oprogramowanie wyjątkowe i twórcze.
Czy wykonywana działalność polegająca na tworzeniu Oprogramowania, jego poszczególnych modułów oraz funkcjonalności, w tym ich usprawnienie, jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?
Tak, tworzenie oprogramowania w ramach planowanej działalności będzie wymagało ciągłej jego ewolucji i eksperymentowania z nowymi trendami technologicznymi tak by poprawić jego jakość i dostosować do nowych oczekiwań oraz danych (tzn. wiedzy organizacyjnej kontrahenta).
Oprogramowanie cechuje wysoki poziom skomplikowania, ponieważ: Tworzenie oprogramowania obejmuje wiele zaawansowanych etapów, od analizy wymagań i projektowania architektury, po implementację i testowanie. Wnioskodawca wykorzystuje skomplikowane algorytmy Al, które wymagają głębokiej wiedzy z zakresu matematyki, statystyki oraz programowania. Ponadto, integracja z istniejącymi systemami kontrahenta oraz zapewnienie skalowalności i niezawodności rozwiązania wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych i inżynierskich. Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad oprogramowaniem jest nieprzewidywalne: Prace badawczo-rozwojowe (R&D) są nieprzewidywalne, ponieważ obejmują eksplorację nowych technologii i metod, które nie zawsze prowadzą do oczekiwanych rezultatów. Proces ten jest metodyczny, ale wyniki eksperymentów z nowymi algorytmami Al mogą być nieprzewidywalne. Unikatowe wymagania kontrahenta i różna jakość dostarczonych przez niego danych wymaga ciągłej adaptacji i modyfikacji na podstawie wyników badań i testów. Wnioskodawca będzie dokumentował każdy etap współpracy z kontrahentami, aby zapewnić zgodność z ich oczekiwaniami i umożliwić przeniesienie lub odtworzenie oprogramowania w dowolnym momencie na tej samej lub innej infrastrukturze.
Jakie konkretnie „Oprogramowanie zostało wytworzone?
Na ten moment w ramach planowanej działalności nie powstało jeszcze żadne oprogramowanie, dlatego poniżej przedstawiam w imieniu Wnioskodawcy przykład typowego oprogramowania wpisującego się w planowaną działalność.
Oprogramowanie:
Chat wykorzystujący sztuczną inteligencję do wsparcia konsultantów sprzedaży w kanale telefonicznym śledzący na bieżąco rozmowę konsultanta z potencjalnym klientem i rekomendujący najlepiej dopasowaną ofertę w oparciu o przebieg rozmowy (tj. pojawiające się w niej emocje, słowa, długość, aktualną ofertę klienta).
Wnioskodawca planuje zaoferować swoim odbiorcom (kontrahentom) następujące rozwiązania:
1.Oprogramowanie do obsługi klienta:
(…)
2.Oprogramowanie wspierające pracowników:
(…)
3.Oprogramowanie wspierające działy IT:
(…)
W oparciu o jakie technologie?
Python (Fiask), SQL, PostgreSQL, ElasticSearch, Kibana, Java, Cassandra, Docker, Kubernetes, Git, Prometheus, Jenkins, GitLab
Do czego służyło?
Wsparcia konsultantów sprzedaży w kanale telefonicznym.
Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano?
Wykorzystanie analizy sentymentu rozmowy w czasie rzeczywistym.
Co powoduje, iż wytworzone nowe „Oprogramowanie” lub usprawnione w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących w Twojej działalności?
Dzięki wytworzeniu spersonalizowanego oprogramowania dla klienta, możliwa jest lepsza integracja z jego systemami wewnętrznymi oraz większa elastyczność w zakresie analizowanych danych, czego w połączeniu z oferowaną funkcjonalnością nie są w stanie zaoferować inne rozwiązania dostępne na rynku.
Na czym polega oryginalność „Oprogramowania”?
Oprogramowanie jest w pełni spersonalizowane pod klienta, wykorzystuje jego wewnętrzne systemy, infrastrukturę, protokoły i standardy implementacyjne. Respektuje specyficzną politykę klienta i implementacja bazuje na jego danych.
Planowany pierwszy przychód
Rozpoczęcie świadczenia pierwszych usług zaplanowane jest od dnia 1.10.2024 r. Rozpoczęcie stosowania ulgi IP-BOX nastąpi wraz z założeniem działalności gospodarczej, co planowanej jest na 1.10.2024 r.
Czy prowadzona jest odrębna ewidencja rachunkowa na potrzeby IP-BOX-tj. ewidencja rachunkowa jest prowadzona zgodnie z art. 24e ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na ten moment nie. Będzie prowadzona po rozpoczęciu działalności przez Wnioskodawcę, zgodnie z wyżej zadeklarowanym terminem - tj. od 1.10.2024 r.
Zasoby wiedzy Wnioskodawcy
W ramach świadczonych przez Wnioskodawcę usług konieczne jest aby utrzymywał on stałą wiedzę na temat najnowszych trendów rynkowych, nowych rozwiązań w perspektywie globalnej, oraz aby monitorował działania konkurencji krajowej i globalnej (w obszarze rozwiązań analitycznych). Wymaga to utrzymywania wielu środowisk testowych i weryfikacji jakości zaimplementowanych tam rozwiązań, a także śledzenia informacji branżowych. Zgodnie z własnymi standardami warsztatowymi Wnioskodawcy zawsze dba Pan o jak najlepszą jakość dostarczanego rozwiązania (intuicyjność, obsługa błędów, dokładność informacji, bezpieczeństwo, szybkość). Wnioskodawca posiada wykształcenie wyższe inżynierskie w dziedzinie informatyki w zakresie projektowania systemów IT oraz magisterskie ekonomiczne w zakresie zaawansowanej analizy danych. Ponadto Wnioskodawca jest związany z rynkiem telekomunikacyjnym od prawie 6 lat. Ma więc duże doświadczenie i wiedzę praktyczną na temat istniejących rozwiązań rynkowych w zakresie oprogramowania i funkcjonalności aplikacji biznesowych. Wnioskodawca przed rozpoczęciem realizacji danego projektu dysponował własną posiadaną wiedzą w zakresie programowania (wykształcenie programisty) oraz doświadczeniem w zakresie przygotowywania kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych. Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija wiedzę i umiejętności nabyte podczas indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii oraz swojego doświadczenia zawodowego. Ponadto badanie rynku analityki i istniejących aplikacji daje Wnioskodawcy wiedzę na temat stosowanych rozwiązań i możliwości ich udoskonalania. Są to wiedza i umiejętności z zakresu technologii informatycznej, technologii programowania oraz w zakresie tworzonego oprogramowania. Wnioskodawca wykorzystuje posiadaną wiedzę i doświadczenia oraz brał udział w szkoleniach, kursach, warsztatach oraz wewnętrznych sprintach i konsultacjach/seminariach, a także spotkaniach z przedstawicielami firm z sektora aplikacji analitycznych, aby zebrać potrzebną wiedzę, aby umiejętności i oczekiwania kontrahenta, w celu stworzenia oczekiwanego rozwiązania.
Czy Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż kontrahent)?
Tak. Wynika to z umowy o współpracy ze Kontrahentem oraz z faktu planowanego założenia i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w ramach której Wnioskodawca będzie ponosił pełną odpowiedzialność majątkową za podejmowane czynności.
Czy prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Tak.
Czy w prowadzonej na bieżąco odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, wyodrębniał Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?
Tak.
Prowadził Pan przedmiotową ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?
Tak.
Wyodrębniał Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?
Tak.
Czy ewidencję prowadzi Pan od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Od kiedy prowadzi Pan odrębną ewidencję (należy wskazać konkretną datę).
Ewidencja nie jest obecnie prowadzona. Będzie prowadzona od momentu rejestracji działalności w CEIDG.
Koszty - rodzaj ponoszonych kosztów, związek funkcjonalny poszczególnych wydatków z działaniami obejmującymi tworzenie kwalifikowanego IP:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca ponosi następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów:
1) koszt zakupu sprzętu i oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego - należy podkreślić, iż zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego to koszty stałe, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej tworzenia oprogramowania. Tego typu działalność zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego oraz oprogramowania do niego w tym oprogramowania (subskrypcji, licencji). Są niezbędne ze względu na zapewnienie wydajności pracy oraz zabezpieczenia danych oraz możliwości testowania rozwiązań czy prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Komputer jest podstawowym narzędziem pracy w branży IT, usługach. Natomiast pozostały sprzęt elektroniczny i oprogramowanie wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Z całą pewnością należy stwierdzić, iż przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskodawcę i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu. Sprzęt i oprogramowanie oraz sprzęt elektroniczny są rozumiane przez Wnioskodawcę jako: stacje robocze, laptopy, urządzenia do testowania oprogramowania, monitory, myszki, drukarki, smartphony, tablety, dysk zewnętrzny, kable, ładowarki, power bank, UPS, a także subskrypcje i licencje na oprogramowanie oraz programy komputerowe zabezpieczające dane.
2) koszt uczestnictwa w szkoleniach branżowych (np. literatura branżowa, szkolenia, konferencje, certyfikaty, licencje) - koszt ten obejmuje takie wydatki, jak: literatura branżowa, udział w szkoleniach, konferencjach, certyfikaty. W tym miejscu należy podkreślić konieczność poniesienia wydatków na nieustanne kształcenie się Wnioskodawcy w branży IT, która podlega ciągłym zmianom. Dokumentacja do oprogramowania wytwarzana jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy oraz innowacyjnego podejścia i znajomości najnowocześniejszych rozwiązań i oczekiwań rynku oraz znajomości rynku i konkurencyjnych rozwiązań. Dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez niego informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca ustawicznie pogłębia swój zasób wiedzy, poznaje nowe technologie, co przyczynia się do poszerzenia jego oferty.
3) koszty wyjazdów zagranicznych i zleconych delegacji - tj. koszty podróży - umożliwia Wnioskodawcy sprawny transport do Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania. Jest to niezbędne do bezpośredniego skonsultowania wyników prac prowadzonych przez Wnioskodawcę z oczekiwaniami klienta, a także sprawdzenia posiadanej przez niego infrastruktury. Są to koszty - bilety lotnicze, bilety autokarowe, bilety komunikacji miejskiej, taksówki, hotel, wynajem samochodu, serwisowanie samochodu, tankowanie, ubezpieczenie pojazdu, opłaty leasingowe - niezbędne do przemieszczenia się Wnioskodawcy, umożliwia Wnioskodawcy sprawny transport, czy to do Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania. Są to wydatki dotyczące: 1) bilety lotnicze, 2) bilety kolejowe, 3) bilety autobusowe, 4) opłaty za taksówki, 5) opłaty na nocleg: hotele, hostele, pensjonaty, kwatery b&b, 6) wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja, 7) koszt wypożyczenia samochodu lub motocykla, 8) koszty utrzymania pojazdu: koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu oraz opłaty z tytułu leasingu operacyjnego. Są to koszty niezbędne dla zapewnienia Wnioskodawcy transportu do siedziby Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego Oprogramowania. Samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz Klienta i pozwala na szybki, sprawny i zintegrowany z potrzebami Klienta kontakt i konsultacje, co służy personalizacji tworzonego Oprogramowania, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Klienta.
4) koszty materiałów biurowych - dla tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca musi utrzymywać i rozwijać odpowiednie zaplecze techniczne i biurowe. Są to koszty dot.: zakup papieru, tonerów do drukarki, materiałów piśmienniczych itp.
5) koszty przygotowania biura - biuro wykorzystywane do świadczenia usług (pracy nad oprogramowaniem oraz spotkań z klientami) będzie stanowiło część prywatnej nieruchomości należącej do Wnioskodawcy, która obecnie jest w budowie. Do jego przygotowania (budowy, urządzenia, wyposażenia) konieczne jest poniesienie kosztów związanych z działalnością. Dotyczy to kosztów związanych z: budową biura (materiały budowlane (cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi); materiały wykończeniowe (kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fugi, klimatyzacja); meble (biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne, a ponadto koszty robocizny wykonawców - Wnioskodawca nie jest fachowcem w tym zakresie i samodzielnie nie wykona tych prac.
6) koszty usług doradztwa podatkowego, księgowe i usługi prawne - dla tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca musi zasięgać częstych porad prawnych, podatkowych i księgowych w celu prawidłowego rozliczenia ulgi IP-BOX oraz przygotowania umów, wystawienia faktur oraz złożenia wyjaśnień przed organami administracji publicznej lub przygotowania wymaganych dokumentów czy danych. Poziom skomplikowania przepisów oraz istniejące wymogi są często skomplikowane i niejasne, co wymaga bieżącego korzystania z usług tego typu doradców.
Spośród ww. kosztów środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej być może będą koszty wybudowania, wykończenia, umeblowania i wyposażenia w sprzęt biura i pomieszczeń niezbędnych do prowadzenia działalności przez Wnioskodawcę. W tym zakresie Wnioskodawca planuje wystąpić z drugim wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. W zakresie kosztów Wnioskodawca nie wlicza kosztów opłaty od niniejszego wniosku jak również opłaty skarbowej od pełnomocnictwa udzielonego do niniejszego wniosku. Wszystkie wymienione koszty są związane z wytwarzanymi przez Wnioskodawcę autorskimi prawami do programu komputerowego (prawo własności intelektualnej). W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia Oprogramowania, Wnioskodawca ustali faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną działalność związaną z wytwarzaniem Oprogramowania według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie, np. na podstawie czasochłonności prowadzonych prac. Kiedy z obiektywnych przesłanek wynika, że właściwe przypisanie określonej kategorii kosztów do danego źródła przychodów nie jest możliwe, czyli dany wydatek dotyczy wielu źródeł i nie ma możliwości zastosowania właściwej metodologii jego przypisania do danego źródła, tj. takiej, która będzie odzwierciedlać adekwatne „powiązanie" odpowiedniej części danego kosztu z przychodami z danego źródła, wówczas Wnioskodawca per analogiam stosuje przychodowy klucz podziału kosztów pośrednich, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o PIT, do poszczególnych rodzajów przychodów, np. w pierwszej kolejności proporcja jest liczona na podstawie: koszty pośrednie x przychody z działalności innowacyjnej/suma przychodów, a następnie: koszty pośrednie działalności innowacyjnej x przychody z danego Oprogramowania (jako osobnego KPWI) suma przychodów ze wszystkich programów komputerowych.
W jaki sposób, według jakich kryteriów Wnioskodawca przyporządkowuje poszczególne wydatki do działań, które Wnioskodawca traktuje jako działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Czy zawsze Wnioskodawca zalicza do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Wnioskodawca do kosztów uzyskania przychodów z konkretnych dokumentacji do programów komputerowych? Czy stosuje inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, prosimy wyjaśnić te zasady)?
Wnioskodawca przyporządkowuje poszczególne wydatki do działań, które traktował jako konkretne prace rozwojowe na podstawie klucza przychodowego. Wnioskodawca nie zawsze zalicza do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego tworzenia dokumentacji do oprogramowania, a jedynie te bezpośrednio związane z tworzeniem lub rozwijaniem oprogramowania, do którego tworzy dokumentacje. Wnioskodawca nie stosuje innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Pod pojęciem Oprogramowanie należy rozumieć:
1.Oprogramowanie do obsługi klienta:
(...)
2.Oprogramowanie wspierające pracowników:
(...)
3.Oprogramowanie wspierające działy IT:
(...)
Wnioskodawca będzie wytwarzał i rozwijał następujące Oprogramowanie:
1.Oprogramowanie do obsługi klienta:
(...)
2.Oprogramowanie wspierające pracowników:
(...)
3.Oprogramowanie wspierające działy IT:
(...)
Konkretne fazy wytwarzania i rozwijania Oprogramowania:
1)analiza i/lub działania B+R oraz planowanie: etap ten obejmuje zrozumienie biznesowych wymagań dla Oprogramowania bądź jego części (określonej funkcjonalności, w tym np. implementacji algorytmów uczenia maszynowego). Analiza dotyczy określonych czynności w zakresie istniejącego Oprogramowania u klienta lub jego funkcjonalności - identyfikacja obszarów do ulepszenia, i stworzenie planu dla nowego projektu. Analiza wymaga często połączenia działań w ramach poszukiwania właściwego rozwiązania poprzez działania B+R;
2)projektowanie (może się wiązać z kontynuowaniem działań w ramach B+R): opiera się o opracowanie architektury Oprogramowania bądź jego części. Obejmuje również wybór stosownych technologii i stworzenie projektu interfejsu programistycznego;
3)implementacja: na podstawie zaprojektowanego i określonego planu obejmuje rozpoczęcie prac programistycznych. Programowanie natomiast przejawia się w tworzeniu kodu programu określone funkcje i usprawnienia według zawartych w planie celów i wymagań;
4)testowanie: stanowi nieodłączną czynność obejmującą poprawną realizację każdego z projektów. Po zakończeniu implementacji Wnioskodawca opracowuje testy jednostkowe, integracyjne, lub funkcjonalne, aby upewnić się, że opracowana funkcjonalność działa zgodnie z założonym planem i spełnia oczekiwania względem zadanych metryk technicznych lub biznesowych;
5)wdrożenie i utrzymanie: po udanym testowaniu następuje wdrożenie modułu/modułów do środowiska odpowiadającego docelowym warunkom operacyjnym do uruchamiania Oprogramowania lub jego części. Czynności te obejmują monitorowanie jego działania, naprawianie ewentualnych błędów i dokonywanie dalszych ulepszeń na podstawie obserwacji Wnioskodawcy związanych z działaniem Oprogramowania. Wnioskodawca bierze również udział w pracach badawczo-rozwojowych dotyczących danego projektu, zanim przystąpi do
6)realizacji opisanych wyżej działań. Prace te polegają na poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań lub ulepszeń znanych metod w zakresie planowanego Oprogramowania lub funkcjonalności, iteracyjnego prowadzenia eksperymentów.
Wnioskodawca będzie uczestniczył przede wszystkim we własnych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu Oprogramowania, bowiem jest Pan głównym pomysłodawcą rozwiązań lub koncepcji dotyczących Oprogramowania lub ich części. Może się jednak wyjątkowo zdarzyć, że Wnioskodawca będzie uczestniczył w cudzych pracach (koncepcji) związanych z wytwarzaniem oraz rozwijaniem Oprogramowania. Wnioskodawca nie może na ten moment tego przewidzieć.
Wykonywane prace będzie Pan świadczył zawsze na zlecenie klientów.
Poszczególne zaplanowane przedsięwzięcia będzie Pan realizował poprzez:
1. Projektowanie i planowanie oprogramowania (działania B+R) - szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego kontrahenta, zapoznanie się ze specyfiką branży telekomunikacyjnej, produkti lub usługi oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich rozwiązań do wytwarzania oprogramowania i metod jego implementacji. Dobór odpowiednich rozwiązań poprzez uzyskanie o kontrahenta celów biznesowych na poszczególne programy lub nowe funkcjonalności oprogramowania, które wykona Wnioskodawca w sposób kompatybilny z procesem produkcji i systemem. Są to działania, które można określić mianem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad danym produktem/rozwiązaniem/oprogramowaniem.
2. Badanie teorii i hipotez naukowych - prace badawcze mające na celu zidentyfikowanie problemów występujących w procesie biznesowym kontrahenta i opracowanie systemu optymalizacji, włączając w to opracowanie lub usprawnienie funkcjonalności. Dzięki temu kontrahent oferuje swoim klientom rozwiązania o wyższej jakości, ergonomiczności, skuteczności co przekłada się na oceny klientów oraz konwersję sprzedaży i szybkość obsługi klientów. Wypracowywanie takiej wiedzy to szeroki i nieustający research rynku krajowego oraz globalnego, pogłębianie wiedzy z zakresu wielu dziedzin wiedzy humanistycznej, branżowej z zakresu bezpieczeństwa, programowania oraz projektowania rozwiązań IT. Dodatkowo oczywiście nauka na eksperymentach, wynikach badań zaprojektowanych już rozwiązań itd. Są to działania, które można określić mianem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad danym produktem/rozwiązaniem/oprogramowaniem Tak, prace będą się toczyć według określonego planu lub harmonogramu, który będzie ustalany z klientem.
Harmonogramy prac będą ustalane na bieżąco w toku realizacji poszczególnych prac lub projektów w okresie (tzw. sprincie) tworzenia Oprogramowania, które umożliwiają Wnioskodawcy zaplanowanie deadlinów i pilnowanie terminów, dostosowując się do wymagań nałożonych umową bądź poprzez klienta w ramach codwutygodniowych spotkań związanych z planowaniem prac. W trakcie prac może dochodzić do zmiany harmonogramów, np. poprzez zmiany terminów zakończenia poszczególnych etapów prac.
Tak, będą wyszczególnione okresy, w jakich realizowane będą ww. prace i ich poszczególne etapy. Jest to naturalna konsekwencja planowania prac i rozwoju oprogramowania.
Efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania) zawsze będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Będą przysługiwać Wnioskodawcy majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania, do czasu przeniesienia praw majątkowych autorskich na Klienta.
Wnioskodawca posiada wykształcenie wyższe inżynierskie w dziedzinie informatyki w zakresie projektowania systemów IT oraz magisterskie ekonomiczne w zakresie zaawansowanej analizy danych. Ponadto Wnioskodawca jest związany z rynkiem telekomunikacyjnym od prawie 6 lat. Ma więc duże doświadczenie i wiedzę praktyczną na temat istniejących rozwiązań rynkowych w zakresie oprogramowania i funkcjonalności aplikacji biznesowych. Wnioskodawca przed rozpoczęciem realizacji danego projektu dysponował własną posiadaną wiedzą w zakresie programowania (wykształcenie programisty) oraz doświadczeniem w zakresie przygotowywania kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych.
Zawsze w wyniku prac badawczo-rozwojowych powstaje nowa wiedza lub rozwiązanie, które docelowo może być zastosowane. Odpowiedź brzmi: tak, powstanie nowa wiedza i zostanie zastosowana do każdego Oprogramowania.
W odpowiedzi na pytanie o nabycie/wytworzenie środka trwałego wskazał Pan, że wytworzone środki trwałe być może będą pomieszczeniami, w których będzie znajdowala się siedziba działalności oraz będą to miejsca przyjmowania klientów – klasyfikacja grupa 1. Budynki i lokale. Nie będzie Pan nabywał takiego środka trwałego tylko będzie on wytworzony.
Stworzenie nowego programu komputerowego lub nowych funkcjonalności w istniejących programach komputerowych u klientów przy zastosowaniu nowych technologii, które to prace umożliwią usprawnienie, optymalizację pracy u klientów. Jednocześnie: minimalizacja kosztów klientów, które mogłyby powstać przez konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań, Jednocześnie: opracowanie nowych technologii do aktualnego zaplecza technicznego klientów.
W ramach planowanej działalności Wnioskodawca jako cel na najbliższe miesiące (przełom 2024 roku i pierwszą połowę 2025 roku) stawia sobie wdrożenie Oprogramowania u klienta zakończone sukcesem. Poprzez sukces należy rozumieć osiągnięcie korzyści płynących z innowacyjnej optymalizacji istniejących procesów, a więc redukcję kosztów i zwiększenie ich wydajności. Dalszy dynamiczny rozwój uwarunkowań biznesowych, będzie w kolejnych latach (2025 i następnych) wymagał identyfikację nowych miejsc (zadań oraz procesów) do optymalizacji, wykorzystania coraz bardziej innowacyjnych technik oraz doskonalenia istniejących w celu utrzymania przewagi konkurencyjnej i atrakcyjności oferowanej przez Wnioskodawcę usługi. Wnioskodawca będzie opierał się w swojej pracy (jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, nie jest planowane zatrudnienie) na własnych zasobach intelektualnych, wiedzy i doświadczeniu przy identyfikacji kolejnych problemów i opracowywaniu ich rozwiązania z wykorzystaniem innowacyjnych technik oraz własnych zasobów rzeczowych i finansowych (komputer, biuro, wyposażenie, akcesoria, oprogramowanie). Dużą rolę w tym procesie będzie pełniła analiza stanu bieżącego obejmująca rozmowy z klientem oraz projektowanie stanu docelowego. Ze względu na zmieniające się otoczenie rynkowe proces ten ma charakter ciągły, a więc nie jest na tym etapie możliwe zdefiniowanie jednego ostatecznego celu.
W odpowiedzi na pytanie jakie harmonogramy zostaną opracowane w poszczególnych latach w stosunku do jakiego Oprogramowania wskazał Pan, że aktualnie trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ współpraca jeszcze się nie rozpoczęła. Jednakże na podstawie dotychczasowych doświadczeń Wnioskodawca może powiedzieć, że z każdym dotychczasowym klientem ustalał harmonogramy prac na podstawie założeń wstępnych danego projektu i wyznaczonych celów do osiągnięcia. Harmonogramy te ulegały modyfikacjom w toku cotygodniowych (lub dwutygodniowych) spotkań z grupą projektową lub klientem (na tzw. sprintach), w trakcie których dochodziło do prezentacji dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczenia zadań do realizacji na kolejny okres (tygodniowy lub dwutygodniowy). Trudno więc mówić o ścisłym, odgórnym ustaleniu jakichkolwiek harmonogramów na etapie przed faktycznym rozpoczęciem współpracy.
Zleceniodawca, o którym mowa we wniosku, będzie podmiotem polskim.
Dochody osiągane przez Pana będą opodatkowane w całości na terytorium Polski.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponosi Pan następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (...):
Koszty przygotowania biura - biuro wykorzystywane do świadczenia usług (pracy nad oprogramowaniem oraz spotkań z klientami) będzie stanowiło część prywatnej nieruchomości należącej do Pana, która obecnie jest w budowie. Do jego przygotowania (budowy, urządzenia, wyposażenia) konieczne jest poniesienie kosztów związanych z działalnością. Dotyczy to kosztów związanych z: budową biura (materiały budowlane (cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi); materiały wykończeniowe (kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fugi, klimatyzacja (...), a ponadto koszty robocizny wykonawców - nie jest Pan fachowcem w tym zakresie i samodzielnie nie wykona tych prac. Ww. ponoszone wydatki są związane z budową budynku, w którym planuje Pan wyodrębnić część z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej. Budynek będzie budynkiem mieszkalnym w rozumieniu powołanej Klasyfikacji.
Klimatyzacja będzie zamontowana trwale (na stałe) w budynku.
Meble (biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne - są niezbędne do tworzenia Oprogramowania oraz dokumentacji do Oprogramowania, a także do przyjmowania kontrahentów, klientów oraz zdalnego kontaktu z nimi, tak aby zapewnić:
1) maksymalną wydajność pracy przy tworzeniu dokumentacji i Oprogramowania;
2) maksymalne bezpieczeństwo dla zdrowia Wnioskodawcy, tak aby nie być narażonym na schorzenia związane z pracą biurową;
3) warunki do organizowania spotkań w sprawie zawierania umów, omawiania projektów i postępów prac, testowaniu i zbieraniu informacji od kontrahentów i klientów, a także w przyszłości - od Pana pracowników i współpracowników.
Dba Pan o ergonomiczne stanowisko pracy, dlatego jest zmuszony ponosić koszty związane z wyposażeniem biura (np. biurko, krzesło, lampka). Jak powszechnie wiadomo odpowiednio przygotowane miejsce pracy pozwala zoptymalizować osiągane wyniki, stąd należy przyjąć że wydatki na odpowiednie wyposażenie biura są dla Pana kosztami niezbędnymi w prowadzonej działalności gospodarczej. Zmuszony jest Pan ponosić wydatki na zagospodarowanie przestrzeni biurowej. Sprzęty wyposażające biuro są Panu niezbędne, ponieważ zapewniają komfort podczas wykonywania pracy programisty. Ponadto wydatki na artykułu biurowe umożliwiają Panu kompleksową obsługę klientów, stąd wydatek ten pozostaje w związku, o którym mowa powyżej. Musi Pan posiadać również miejsce na przechowywanie dokumentów, zwłaszcza umów czy faktur jak również różnego rodzaju ewidencji i procedur - czego wymaga od przedsiębiorców obecna rzeczywistość prawna. Przykładowo w razie kontroli podatkowej niezbędne będzie okazanie faktur otrzymanych w oryginale, jak również zawartych umów i załączników do nich. Również w przypadku sporu sądowego z kontrahentem obowiązuje nadal pisemność wniosków dowodowych i dowodów do nich załączanych. Stąd niezbędne jest posiadanie mebli. Rozporządzenia unijne, jak np. RODO wymagają odpowiedniego zabezpieczenia danych, zwłaszcza w przypadku, gdy biuro organizowane jest w mieszkaniu - zamykane szafki, przechowywanie dokumentów w segregatorach lub inny sposób zabezpieczenia danych i dokumentów przed domownikami lub osobami nieupoważnionymi. Również Pana kontrahenci i klienci mają szereg wyśrubowanych wymogów zabezpieczenia sprzętu, na którym gromadzone są dane, jak również dokumentów. Niezbędne jest także prowadzenie archiwum na dokumenty i dane, bowiem m.in. zobowiązania podatkowe przedawniają się w okresie 5 pełnych lat kalendarzowych. Musi Pan więc zabezpieczyć te informacje by móc je rzetelnie i w pełni przedstawić organowi. Trudno bowiem świadczyć usługi przez programistę bez wyposażenia w meble, na których przechowywane są urządzenia elektroniczne, jak: komputer, drukarka, klawiatura, mysz, serwer, drugi monitor. Nie jest Pan w stanie wyobrazić sobie wykonywania usług programistycznych bez wymienionego wyposażenia. Nie sposób zorganizować bezpiecznego i ergonomicznego stanowiska pracy na podłodze. Wymaga tego organizacja stanowiska pracy zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zamierza Pan stosować się do ww. przepisów rozporządzenia. Wszystkie urzędy, biura oraz inne miejsca, gdzie świadczona jest praca lub usługi przy monitorze ekranowym mają obowiązek stosować się do ww. rozporządzenia. Jest to kolejny argument uzasadniający niezbędność ponoszonych kosztów. Świadczenie przez Pana usług wymaga zachowania ergonomii pracy oraz zabezpieczenia organizmu przed schorzeniami pracy siedzącej oraz przed monitorami ekranowymi. Zamierza Pan zorganizować swoje stanowisko pracy w sposób w pełni bezpieczny i odpowiedzialny. Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze powinno charakteryzować się odpowiednią odległością oczu osoby pracującej od monitora, możliwością wygodnego oparcia łokci o blat biurka i stóp o podłogę, a także możliwością regulacji wysokości blatu biurka, siedziska fotela oraz kąta odchylenia oparcia. Zasady ergonomii pracy są jednymi z głównych założeń podczas planowania pracy w przestrzeni biurowej czy home Office. Na ergonomię pracy składają się elementy takie jak dobrze zaaranżowana przestrzeń w postaci np. dostępu do odpowiedniej ilości świtała, niezbędna ilość miejsca przy biurku, postawienie ścianek wyciszających czy odpowiednio dobrane meble biurowe jak i akcesoria elektroniczne. Podczas pracy przy komputerze bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy, aby nie doprowadzić do uszkodzenia wzroku. Ponadto blat biurka powinien być na tyle duży, aby komfortowo zmieścił się na nim komputer i pozostałe akcesoria. Monitor powinien zostać ustawiony pod odpowiednim kątem. Ponadto warto wybierać urządzenia najwyższej klasy, które emitują jak najmniej niebieskiego światła. Oprócz skonfigurowanego ekranu ważne są jeszcze takie akcesoria jak odpowiednio dobrane myszki komputerowe, klawiatura, ładowarka indukcyjna, słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem itd. Warto korzystać z niestandardowych rozwiązań i np. postawić na ergonomiczne myszki, które zdecydowanie różnią się kształtem od tych standardowych. Pionowa myszka zdecydowanie lepiej oddaje naturalne ułożenie dłoni oraz nadgarstka, co sprawia, że nawet wielogodzinna praca przy komputerze może być bardzo wygodna. Spędzanie wielu godzin w niedogodnej pozycji sprzyja bólowi pleców, karku, a także występowaniu bólu głowy, znużenia i zmęczenia. Praca przy komputerze w niedogodnej pozycji szybciej się nudzi, a także wpływa na spadek zaangażowania. Dobrze zorganizowane stanowisko pracy zachęca do wytężonego wysiłku i sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i kreatywności.
Pytania
1)Czy majątkowe prawo autorskie do oprogramowania komputerowego lub jego części wytwarzanych samodzielnie przez Wnioskodawcę jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT?
2)Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT?
3)Czy wydatki na:
a)koszt zakupu sprzętu i oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego:
- stacje robocze, laptopy, urządzenia do testowania oprogramowania, monitory, myszki, drukarki, smartphony, tablety, dysk zewnętrzny, kable, ładowarki, power bank, UPS, subskrypcje i licencje na oprogramowanie, programy komputerowe zabezpieczające dane;
b)koszt uczestnictwa w szkoleniach branżowych:
- literatura branżowa, udział w szkoleniach, udział w konferencjach, certyfikaty;
c)koszty wyjazdów zagranicznych i zleconych delegacji - tj.:
- koszty podróży: bilety lotnicze, bilety kolejowe, bilety autobusowe, opłaty za taksówki, opłaty na nocleg: hotele, hostele, pensjonaty, kwatery b&b,
- wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja,
- koszt wypożyczenia samochodu lub motocykla, koszty utrzymania pojazdu: koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu opłaty z tytułu leasingu operacyjnego;
d)koszty materiałów biurowych:
- zakup papieru, tonerów do drukarki, materiałów piśmienniczych;
e)koszty przygotowania biura:
- budową biura;
- materiały budowlane: cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi;
- materiały wykończeniowe: kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fugi, klimatyzacja;
- meble: biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne,
- koszty robocizny wykonawców;
f)koszty usług doradztwa podatkowego, księgowe i usługi prawne,
które Wnioskodawca ponosi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT?
4)Czy wydatki na:
a)koszt zakupu sprzętu i oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego:
- stacje robocze, laptopy, urządzenia do testowania oprogramowania, monitory, myszki, drukarki, smartphony, tablety, dysk zewnętrzny, kable, ładowarki, power bank, UPS, a także subskrypcje i licencje na oprogramowanie oraz programy komputerowe zabezpieczające dane;
b)koszt uczestnictwa w szkoleniach branżowych:
- literatura branżowa, udział w szkoleniach, konferencjach, certyfikaty;
c)koszty wyjazdów zagranicznych i zleconych delegacji - tj.
- koszty podróży: bilety lotnicze, bilety kolejowe, bilety autobusowe, opłaty za taksówki, opłaty na nocleg: hotele, hostele, pensjonaty, kwatery b&b,
- wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja,
- koszt wypożyczenia samochodu lub motocykla, koszty utrzymania pojazdu: koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu oraz opłaty z tytułu leasingu operacyjnego;
d)koszty materiałów biurowych:
- zakup papieru, tonerów do drukarki, materiałów piśmienniczych;
e)koszty przygotowania biura:
- dotyczy to kosztów związanych z: budową biura,
- materiały budowlane: cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi;
- materiały wykończeniowe: kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fugi, klimatyzacja;
- meble: biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne,
- a ponadto koszty robocizny wykonawców;
f)koszty usług doradztwa podatkowego, księgowe i usługi prawne,
które Wnioskodawca ponosi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodologii alokacji, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
5)Czy dochód ze zbycia prawa autorskiego do oprogramowania komputerowego lub jego części jest kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT?
6)Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym oraz stanowiskach Wnioskodawcy do zadanych pytań możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej?
Pana stanowisko
Ad. 1
Zdaniem Wnioskodawcy odpowiedź powinna być twierdząca. Art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnych, z których dochód może zostać objęty preferencyjnym podatkowaniem. Autorskie prawo do programu komputerowego stanowi jedno z praw własności intelektualnych wskazanych w tym artykule w ust. 2 pkt 8. Przy czym, by można było mówić o „kwalifikowanym” prawie własności intelektualnej przepis ten wymaga również by spełnione zostały dwa kryteria:
1) przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz
2) prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska. Należy uznać, że oprogramowanie komputerowe lub jego część, stanowią przedmiot ochrony praw autorskich.
Artykuł 74 ustawy o PAIPP kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny można stwierdzić, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest □programowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach umów o współpracy pomiędzy nim, a Zleceniodawcą. Zdaniem Wnioskodawcy prawo autorskie do oprogramowania wytwarzanego przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej działalności na rzecz wymienionych podmiotów, zalicza się do kwalifikowanych praw własności w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie na podstawie ustawy o PAIPP, a jego przedmiot został wytworzony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy odpowiedź powinna być twierdząca. Artykuł 5a pkt 38 ustawy o PIT, normuje działalność badawczo-rozwojową jako: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Badaniami naukowymi są więc:
a) Badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
b) Badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT pojęcie prace rozwojowe - oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania oprogramowania wraz z dokumentacją tworzonych przez Wnioskodawcę jako prac badawczo-rozwojowych. Działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Oprócz tego w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo- technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787 /9788388718977-pl). Według podręcznika działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polega na tworzeniu oprogramowania komputerowego wraz z dokumentacją w odpowiedzi na zapotrzebowanie biznesowe kontrahenta. Działania te stanowią działania innowacyjne, twórcze w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.
Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełnia cechy takowej:
1) nowatorskość i twórczość: Wnioskodawca tworzy oprogramowanie lub części oprogramowania w zależności od potrzeb Kontrahentów, z którymi współpracuje, a dany Kontrahent ma na celu zwiększenie innowacyjności archaicznych rozwiązań programistycznych w zależności od swoich potrzeb, skupionych przede wszystkim na zwiększeniu intuicyjności, prostoty i łatwości w obsłudze aplikacji analitycznej i zwiększenia sprzedaży produktów i usług;
2) nieprzewidywalność: Kontrahenci, z którymi Wnioskodawca współpracuje, oczekują od Niego wykonywania prac, których skutek co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (programów komputerowych), pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania lub znaczną modyfikację dotychczasowych rozwiązań z uwzględnieniem rozwiązań konkurencyjnych na rynku aplikacji analitycznych;
3) metodyczność: Wnioskodawca zobowiązany jest w ramach umowy do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z oczekiwaniami Zleceniodawcy oraz Kontrahenta i przedstawionym przez nich planem i szczegółowymi warunkami współpracy;
4) możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Wnioskodawcy, w ramach wykonywanej przez Niego działalności na rzecz Zleceniodawcy i jego Kontrahentów jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z oprogramowania lub części oprogramowania na Zleceniodawcę, by ten mógł następnie przenieść prawa autorskie na Kontrahenta, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia.
Biorąc powyższe pod uwagę - proszę o potwierdzenie czy można stwierdzić, że tworzenie przez Wnioskodawcę dokumentacji oraz oprogramowania spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w Podręczniku Frascati oraz w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.
Ad. 3
Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT dochód (strata) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Natomiast art. 9 ust. 2 ustawy o PIT stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Zastosowanie teorii źródeł wiąże się z konsekwencjami, zwłaszcza w zakresie możliwości stosowania specjalnych stawek opodatkowania lub kosztów normatywnych.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza obejmuje tworzenie programów komputerowych, do których prawa autorskie są następnie przenoszone w ramach wykonania Umowy na Zleceniodawcę, a ten następnie przenosi własność praw autorskich na Kontrahentów. Wnioskodawca za wykonane usługi otrzymuje ustalone wynagrodzenie, obejmujące również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.
Z uwagi na działalność prowadzoną przez Wnioskodawcę, celem osiągnięcia przychodu za sprzedaż autorskich praw majątkowych do oprogramowania, ponosi Pan następujące wydatki:
1) koszt zakupu sprzętu i oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego - należy podkreślić, iż zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego to koszty stałe, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej tworzenia oprogramowania. Tego typu działalność zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego oraz oprogramowania do niego w tym oprogramowania (subskrypcji, licencji). Są niezbędne ze względu na zapewnienie wydajności pracy oraz zabezpieczenia danych oraz możliwości testowania rozwiązań czy prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Komputer jest podstawowym narzędziem pracy w branży IT, usługach. Natomiast pozostały sprzęt elektroniczny i oprogramowanie wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Z całą pewnością należy stwierdzić, iż przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskodawcę i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu. Sprzęt i oprogramowanie oraz sprzęt elektroniczny są rozumiane przez Wnioskodawcę jako: stacje robocze, laptopy, urządzenia do testowania oprogramowania, monitory, myszki, drukarki, smartphony, tablety, dysk zewnętrzny, kable, ładowarki, power bank, UPS, a także subskrypcje i licencje na oprogramowanie oraz programy komputerowe zabezpieczające dane.
2) koszt uczestnictwa w szkoleniach branżowych (np. literatura branżowa, szkolenia, konferencje, certyfikaty, licencje) - koszt ten obejmuje takie wydatki, jak: literatura branżowa, udział w szkoleniach, konferencjach, certyfikaty. W tym miejscu należy podkreślić konieczność poniesienia wydatków na nieustanne kształcenie się Wnioskodawcy w branży IT, która podlega ciągłym zmianom. Dokumentacja do oprogramowania wytwarzana jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy oraz innowacyjnego podejścia i znajomości najnowocześniejszych rozwiązań i oczekiwań rynku oraz znajomości rynku i konkurencyjnych rozwiązań. Dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez niego informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca ustawicznie pogłębia swój zasób wiedzy, poznaje nowe technologie, co przyczynia się do poszerzenia jego oferty.
3) koszty wyjazdów zagranicznych i zleconych delegacji - tj. koszty podróży - umożliwia Wnioskodawcy sprawny transport do Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania. Jest to niezbędne do bezpośredniego skonsultowania wyników prac prowadzonych przez Wnioskodawcę z oczekiwaniami klienta, a także sprawdzenia posiadanej przez niego infrastruktury. Są to koszty - bilety lotnicze, bilety autokarowe, bilety komunikacji miejskiej, taksówki, hotel, wynajem samochodu, serwisowanie samochodu, tankowanie, ubezpieczenie pojazdu, opłaty leasingowe - niezbędne do przemieszczenia się Wnioskodawcy, umożliwia Wnioskodawcy sprawny transport, czy to do Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania. Są to wydatki dotyczące: 1. bilety lotnicze, 2. bilety, kolejowe, 3. bilety autobusowe, 4. opłaty za taksówki, 5. opłaty na nocleg: hotele, hostele, pensjonaty, kwatery b&b, 6. wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja, 7. koszt wypożyczenia samochodu lub motocykla, 8. koszty utrzymania pojazdu: koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu oraz opłaty z tytułu leasingu operacyjnego. Są to koszty niezbędne dla zapewnienia Wnioskodawcy transportu do siedziby Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego Oprogramowania; samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz Klienta i pozwala na szybki, sprawny i zintegrowany z potrzebami Klienta kontakt i konsultacje, co służy personalizacji tworzonego Oprogramowania, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Klienta.
4) koszty materiałów biurowych - dla tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca musi utrzymywać i rozwijać odpowiednie zaplecze techniczne i biurowe. Są to koszty dot.: zakup papieru, tonerów do drukarki, materiałów piśmienniczych itp.
5) Koszty przygotowania biura - biuro wykorzystywane do świadczenia usług (pracy nad oprogramowaniem oraz spotkań z klientami) będzie stanowiło część prywatnej nieruchomości należącej do Wnioskodawcy, która obecnie jest w budowie. Do jego przygotowania (budowy, urządzenia, wyposażenia) konieczne jest poniesienie kosztów związanych z działalnością. Dotyczy to kosztów związanych z: budową biura (materiały budowlane (cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi); materiały wykończeniowe (kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fugi, klimatyzacja); meble (biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne, a ponadto koszty robocizny wykonawców - Wnioskodawca nie jest fachowcem w tym zakresie i samodzielnie nie wykona tych prac.
6) koszty usług doradztwa podatkowego, księgowe i usługi prawne - dla tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca musi zasięgać częstych porad prawnych, podatkowych i księgowych w celu prawidłowego rozliczenia ulgi IP-BOX oraz przygotowania umów, wystawienia faktur oraz złożenia wyjaśnień przed organami administracji publicznej lub przygotowania wymaganych dokumentów czy danych. Poziom skomplikowania przepisów oraz istniejące wymogi są często skomplikowane i niejasne, co wymaga bieżącego korzystania z usług tego typu doradców.
Wymienione wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również jego kosztami w rozumieniu art. 22 ustawy o PIT, gdyż mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, tj. prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia Oprogramowania, Wnioskodawca ustali faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez niego działalność związaną z wytwarzaniem Oprogramowania według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.
Podsumowując: zdaniem Wnioskodawcy ponoszone wydatki w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie Oprogramowania, w tym obliczone według powyższej proporcji, należy uznać za koszty prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT. Wnioskodawca wskazuje, że stosowany jest klucz przychodowy, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ad. 4
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) * 1,3 |
a + b + c + d |
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Na mocy art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Przedmiotem wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest w przeważającym zakresie tworzenie programów komputerowych, do których prawa autorskie są następnie przenoszone w ramach wykonania umowy na rzecz określonego kontrahenta. Za świadczone usługi Wnioskodawca otrzymuje ustalone honorarium, które obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.
W związku z wykonywaną przez Wnioskodawcę działalnością ponosi wydatki na:
1) koszt zakupu sprzętu i oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego - należy podkreślić, iż zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego to koszty stałe, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej tworzenia oprogramowania. Tego typu działalność zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego oraz oprogramowania do niego w tym oprogramowania (subskrypcji, licencji). Są niezbędne ze względu na zapewnienie wydajności pracy oraz zabezpieczenia danych oraz możliwości testowania rozwiązań czy prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Komputer jest podstawowym narzędziem pracy w branży IT, usługach. Natomiast pozostały sprzęt elektroniczny i oprogramowanie wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Z całą pewnością należy stwierdzić, iż przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskodawcę i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu. Sprzęt i oprogramowanie oraz sprzęt elektroniczny są rozumiane przez Wnioskodawcę jako: stacje robocze, laptopy, urządzenia do testowania oprogramowania, monitory, myszki, drukarki, smartphony, tablety, dysk zewnętrzny, kable, ładowarki, power bank, UPS, a także subskrypcje i licencje na oprogramowanie oraz programy komputerowe zabezpieczające dane.
2) koszt uczestnictwa w szkoleniach branżowych (np. literatura branżowa, szkolenia, konferencje, certyfikaty, licencje) - koszt ten obejmuje takie wydatki, jak: literatura branżowa, udział w szkoleniach, konferencjach, certyfikaty. W tym miejscu należy podkreślić konieczność poniesienia wydatków na nieustanne kształcenie się Wnioskodawcy w branży IT, która podlega ciągłym zmianom. Dokumentacja do oprogramowania wytwarzana jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy oraz innowacyjnego podejścia i znajomości najnowocześniejszych rozwiązań i oczekiwań rynku oraz znajomości rynku i konkurencyjnych rozwiązań. Dla jego finalnego kształtu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez niego informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca ustawicznie pogłębia swój zasób wiedzy, poznaje nowe technologie, co przyczynia się do poszerzenia jego oferty.
3) koszty wyjazdów zagranicznych i zleconych delegacji - tj. koszty podróży - umożliwia Wnioskodawcy sprawny transport do Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania. Jest to niezbędne do bezpośredniego skonsultowania wyników prac prowadzonych przez Wnioskodawcę z oczekiwaniami klienta, a także sprawdzenia posiadanej przez niego infrastruktury. Są to koszty - bilety lotnicze, bilety autokarowe, bilety komunikacji miejskiej, taksówki, hotel, wynajem samochodu, serwisowanie samochodu, tankowanie, ubezpieczenie pojazdu, opłaty leasingowe - niezbędne do przemieszczenia się Wnioskodawcy, umożliwia Wnioskodawcy sprawny transport, czy to do Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania. Są to wydatki dotyczące: 1. bilety lotnicze, 2. bilety kolejowe, 3. bilety autobusowe, 4. opłaty za taksówki, 5. opłaty na nocleg: hotele, hostele, pensjonaty, kwatery b&b, 6. wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja, 7. koszt wypożyczenia samochodu lub motocykla, 8. koszty utrzymania pojazdu: koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu oraz opłaty z tytułu leasingu operacyjnego. Są to koszty niezbędne dla zapewnienia Wnioskodawcy transportu do siedziby Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego Oprogramowania: samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz Klienta i pozwala na szybki, sprawny i zintegrowany z potrzebami Klienta kontakt i konsultacje, co służy personalizacji tworzonego Oprogramowania, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Klienta.
4) koszty materiałów biurowych - dla tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca musi utrzymywać i rozwijać odpowiednie zaplecze techniczne i biurowe. Są to koszty dot.: zakup papieru, tonerów do drukarki, materiałów piśmienniczych itp.
5) koszty przygotowania biura - biuro wykorzystywane do świadczenia usług (pracy nad oprogramowaniem oraz spotkań z klientami) będzie stanowiło część prywatnej nieruchomości należącej do Wnioskodawcy, która obecnie jest w budowie. Do jego przygotowania (budowy, urządzenia, wyposażenia) konieczne jest poniesienie kosztów związanych z działalnością. Dotyczy to kosztów związanych z: budową biura (materiały budowlane (cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi); materiały wykończeniowe (kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fagi, klimatyzacja); meble (biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne, a ponadto koszty robocizny wykonawców - Wnioskodawca nie jest fachowcem w tym zakresie i samodzielnie nie wykona tych prac.
6) koszty usług doradztwa podatkowego, księgowe i usługi prawne - dla tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca musi zasięgać częstych porad prawnych, podatkowych i księgowych w celu prawidłowego rozliczenia ulgi IP-BOX oraz przygotowania umów, wystawienia faktur oraz złożenia wyjaśnień przed organami administracji publicznej lub przygotowania wymaganych dokumentów czy danych. Poziom skomplikowania przepisów oraz istniejące wymogi są często skomplikowane i niejasne, co wymaga bieżącego korzystania z usług tego typu doradców.
Powyższe wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 ustawy o PIT i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów - tj. prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej. Podsumowując: zdaniem Wnioskodawcy - ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie oprogramowania, przy zachowaniu odpowiedniej metodologii alokacji opisanej we wniosku (Wnioskodawca wskazuje, że stosowany jest klucz przychodowy, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT).
Ad. 5
W myśl art. 30ca ust. 3 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Według art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika określonego w tym przepisie. Wskaźnik obliczany jest według wzoru:
(a + b) * 1,3 |
a + b + c + d |
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1. Zgodnie z postanowieniami umowy z chwilą ustalenia tychże utworów (ich wytworzenia, utrwalenia) przenoszone są na Zleceniodawcę wszelkie majątkowe prawa autorskie. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, w zamian za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje umówione wynagrodzenie. Powyższe wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy dochód otrzymany ze zbycia praw autorskich majątkowych do oprogramowania i dokumentacji do niego wytwarzanych przez Wnioskodawcę w ramach świadczenia usług na podstawie umowy stanowi kwalifikowany dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT. Stanowi on bowiem dochód z oprogramowania będącego kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, wyliczony zgodnie z formułą wyrażoną w ustawie o PIT.
Ad. 6
Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia On wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i opisanego stanu faktycznego. W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego (podlegające ochronie prawnej).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku:
- w części dotyczącej budowy biura (materiały budowlane, materiały wykończeniowe, klimatyzacja, robocizna wykonawców) - za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oraz za koszty uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 - jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Definicja działalności badawczo-rozwojowej
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Definicja prac rozwojowych
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że od października 2024 r. planuje Pan założyć jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan zajmował się tworzeniem aplikacji lub rozwiązań w istniejących aplikacjach, których zadaniem będzie optymalizacja procesów obsługi klientów kontrahentów. Oprogramowanie będzie wspomagało oferowanie usług na rynku telekomunikacyjnym, bankowym, produkcyjnym oraz w innych branżach - w zależności od potrzeb rynku. Będzie Pan projektował oprogramowanie i funkcjonalności z wykorzystaniem rozwiązań Al (sztucznej inteligencji). W ramach współpracy z kontrahentem zamierza Pan używać nowoczesnych technologii i narzędzi takich jak: Python, Java, Kafka oraz frameworków sztucznej inteligencji (Al) i uczenia maszynowego (ML). Będzie Pan stosował narzędzia do kontroli wersji (GIT) oraz konteneryzacji aplikacji (Docker i Kubernetes). Prace będą przekazywane kontrahentowi poprzez scalenie kodu w centralnym repozytorium kodu źródłowego kontrahenta, co zapewnia możliwość pełnego śledzenia zmian (audytowalność) oraz powiązanie kodu z poszczególnymi twórcami.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (Oprogramowania opisanego we wniosku).
Kryteria działalności badawczo-rozwojowej
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że Oprogramowanie ma charakter nowatorski i twórczy, ponieważ: Oprogramowanie Wnioskodawcy nie tylko integruje istniejące technologie, ale także wprowadza innowacje poprzez rozwój nowych algorytmów i metod analizy danych. Proces tworzenia obejmuje eksperymentowanie z różnymi modelami Al, które mogą dostarczać nowe funkcjonalności i poprawiać efektywność istniejących procesów. Wnioskodawca tworzy rozwiązania, które nie mają bezpośrednich odpowiedników na rynku, co czyni oprogramowanie wyjątkowe i twórcze. Oprogramowania odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Po podpisaniu umowy z klientami przeprowadzi Pan analizę potrzeb i będzie dostosowywał oprogramowanie do specyficznych potrzeb klienta. Planuje Pan zaoferować swoim klientom następujące rozwiązania:
1.Oprogramowanie do obsługi klienta:
(…)
2.Oprogramowanie wspierające pracowników:
(…)
3.Oprogramowanie wspierające działy IT:
(…)
Pana działania nie są jedynie techniczną, a twórczą realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.
W przypadku, gdy po analizie widoczna jest dalsza potrzeba rozwijania danej funkcjonalności lub programu, wówczas po konsultacjach z Kontrahentem definiuje Pan kierunek rozwoju.
Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionego Oprogramowania ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnił Pan, że Pana działalność jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Dostarczanie programów będzie w oparciu o ustalone harmonogramy, w ramach których prowadzone będą sprinty - spotkania z kontrahentem i innymi programistami uczestniczącymi w procesie tworzenia oprogramowania. Harmonogramy prac będą ustalane na bieżąco w toku realizacji poszczególnych prac lub projektów w okresie (tzw. Sprincie) tworzenia Oprogramowania, które umożliwiają Panu zaplanowanie deadlinów i pilnowanie terminów, dostosowując się do wymagań nałożonych umową bądź poprzez klienta w ramach codwutygodniowych spotkań związanych z planowaniem prac. W trakcie prac może dochodzić do zmiany harmonogramów np. poprzez zmiany terminów zakończenia poszczególnych etapów prac. Będą wyszczególnione okresy, w jakich realizowane będą ww. prace i ich poszczególne etapy.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana Oprogramowania jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że tworzenie oprogramowania w ramach planowanej działalności będzie wymagało ciągłej jego ewolucji i eksperymentowania z nowymi trendami technologicznymi tak by poprawić jego jakość i dostosować do nowych oczekiwań oraz danych (tzn. wiedzy organizacyjnej kontrahenta). Oprogramowanie cechuje wysoki poziom skomplikowania, ponieważ: tworzenie oprogramowania obejmuje wiele zaawansowanych etapów, od analizy wymagań i projektowania architektury, po implementację i testowanie. Wykorzystuje Pan skomplikowane algorytmy Al, które wymagają głębokiej wiedzy z zakresu matematyki, statystyki oraz programowania. Ponadto, integracja z istniejącymi systemami kontrahenta oraz zapewnienie skalowalności i niezawodności rozwiązania wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych i inżynierskich. Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad oprogramowaniem jest nieprzewidywalne: Prace badawczo-rozwojowe (R&D) są nieprzewidywalne, ponieważ obejmują eksplorację nowych technologii i metod, które nie zawsze prowadzą do oczekiwanych rezultatów. Proces ten jest metodyczny, ale wyniki eksperymentów z nowymi algorytmami Al mogą być nieprzewidywalne. Unikatowe wymagania kontrahenta i różna jakość dostarczonych przez niego danych wymaga ciągłej adaptacji i modyfikacji na podstawie wyników badań i testów. Tworzenie oprogramowania w ramach planowanej działalności będzie wymagało od Pana ciągłe doskonalenie rozwiązania poprzez wyszukiwanie i aplikowanie lepszych metod i algorytmów w oparciu o najnowszą wiedzę i technologię.
W ramach świadczonych przez Pana usług konieczne jest, aby utrzymywał Pan stałą wiedzę na temat najnowszych trendów rynkowych, nowych rozwiązań w perspektywie globalnej, oraz aby monitorował działania konkurencji krajowej i globalnej (w obszarze rozwiązań analitycznych). Wymaga to utrzymywania wielu środowisk testowych i weryfikacji jakości zaimplementowanych tam rozwiązań, a także śledzenia informacji branżowych. Zgodnie z własnymi standardami warsztatowymi zawsze dba Pan o jak najlepszą jakość dostarczanego rozwiązania (intuicyjność, obsługa błędów, dokładność informacji, bezpieczeństwo, szybkość). Posiada Pan wykształcenie wyższe inżynierskie w dziedzinie informatyki w zakresie projektowania systemów IT oraz magisterskie ekonomiczne w zakresie zaawansowanej analizy danych. Jest Pan związany z rynkiem telekomunikacyjnym od prawie 6 lat. Ma Pan duże doświadczenie i wiedzę praktyczną na temat istniejących rozwiązań rynkowych w zakresie oprogramowania i funkcjonalności aplikacji biznesowych.
Przed rozpoczęciem realizacji danego projektu dysponował Pan własną posiadaną wiedzą w zakresie programowania (wykształcenie programisty) oraz doświadczeniem w zakresie przygotowywania kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych. Wykorzystuje Pan i rozwija wiedzę i umiejętności nabyte podczas indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii oraz swojego doświadczenia zawodowego. Ponadto badanie rynku analityki i istniejących aplikacji daje Panu wiedzę na temat stosowanych rozwiązań i możliwości ich udoskonalania. Są to wiedza i umiejętności z zakresu technologii informatycznej, technologii programowania oraz w zakresie tworzonego oprogramowania. Wykorzystuje Pan posiadaną wiedzę i doświadczenia oraz brał udział w szkoleniach, kursach, warsztatach oraz wewnętrznych sprintach i konsultacjach/seminariach, a także spotkaniach z przedstawicielami firm z sektora aplikacji analitycznych, aby zebrać potrzebną wiedzę, aby umiejętności i oczekiwania kontrahenta, w celu stworzenia oczekiwanego rozwiązania.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
- planowaniu produkcji oraz
- projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pan we wniosku, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podejmuje Pan działalność twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Ponadto posiada Pan profesjonalną wiedzę w zakresie w dziedzinie informatyki w zakresie projektowania systemów IT oraz magisterskie ekonomiczne w zakresie zaawansowanej analizy danych, popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego Oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że opisane prace rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Pana spełniają
definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Opodatkowanie preferencyjną stawką podatku
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1) patent,
2) prawo ochronne na wzór użytkowy,
3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8) autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) * 1,3 |
a + b + c + d |
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Oznacza to, że ulga IP Box jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.
Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:
1)w ramach indywidualnej działalności gospodarczej będzie Pan tworzył i rozwijał Oprogramowanie;
2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
3)efektami Pana prac zawsze są programy komputerowe, które podlegają ochronie
4)na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
5)przenosi Pan prawa autorskie do stworzonego programu lub jego fragmentów na zleceniodawcę, łącznie z dokumentacją;
6)powyższe przeniesienie następuje odpłatnie na mocy umowy;
7)dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskuje Pan ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych;
8)od momentu rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG będzie prowadził Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanych zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 tej ustawy.
Będzie Pan mógł za rok 2024 r. i lata kolejne zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny).
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1, 5 i 6 również należało uznać za prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do Pana wątpliwości odnośnie uznania wydatków ponoszonych przez Pana w ramach działalności gospodarczej, za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT wskazać należy, że określenie działalności badawczo-rozwojowej jest pojęciem szerszym niż działalność badawczo-rozwojowa skutkująca wytworzeniem kwalifikowanego IP. Oznacza to, że zakres działalności badawczo-rozwojowej będzie zawsze obejmować całość działań podatnika zmierzających do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz że działania te nigdy nie będą wykraczać poza działalność badawczo-rozwojową.
Istotne jest jednak, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
- wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
- dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym podatnik powinien również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo‑rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, w myśl którego do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się do kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, czyli koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Jak wskazuje Minister Finansów w Objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o PIT.
Wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.
Wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
1.dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
2.wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym kosztami - w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - będą wydatki ponoszone przez Pana na:
a)koszt zakupu sprzętu i oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego:
- stacje robocze, laptopy, urządzenia do testowania oprogramowania, monitory, myszki, drukarki, smartphony, tablety, dysk zewnętrzny, kable, ładowarki, power bank, UPS, subskrypcje i licencje na oprogramowanie, programy komputerowe zabezpieczające dane;
b)koszt uczestnictwa w szkoleniach branżowych:
- literatura branżowa, udział w szkoleniach, udział w konferencjach, certyfikaty;
c)koszty wyjazdów zagranicznych i zleconych delegacji - tj.:
- koszty podróży: bilety lotnicze, bilety kolejowe, bilety autobusowe, opłaty za taksówki, opłaty na nocleg: hotele, hostele, pensjonaty, kwatery b&b,
- wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja - do wysokości diet,
- koszt wypożyczenia samochodu lub motocykla, koszty utrzymania pojazdu: koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu opłaty z tytułu leasingu operacyjnego;
d)koszty materiałów biurowych:
- zakup papieru, tonerów do drukarki, materiałów piśmienniczych;
e)koszty przygotowania biura:
- meble: biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne,
f)koszty usług doradztwa podatkowego, księgowe i usługi prawne
o ile są to wydatki poniesione w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa IP, czyli istnieje związek tych wydatków z kwalifikowanym prawem IP oraz z uzyskanym dochodem z tego prawa.
Należy również podkreślić, że przy określaniu tych kosztów ważne jest też zastosowanie właściwej proporcji, jeżeli w ramach działalności badawczo-rozwojowej wytwarzanych jest więcej kwalifikowanych praw IP oraz oprócz dochodów kwalifikowanych uzyskuje Pan także inne dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, które nie mogą zostać opodatkowane w ramach ulgi IP Box.
Zatem wyżej wymienione wydatki, poniesione przez Pana, przy zachowaniu właściwej proporcji, mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Jednocześnie podkreślić należy, że wyżywienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą będącej w podróży służbowej jest wydatkiem osobistym, którego nie sposób przyjąć jako wydatku mającego związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Osobie prowadzącej działalność gospodarczą w związku ze zwiększonymi wydatkami w czasie podróży, przysługuje wyłączenie dieta w określonej przepisami wysokości.
Odnosząc się natomiast do kwestii uznania kosztów budowy biura tj.
- materiałów budowlanych: cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi;
- materiałów wykończeniowych: kabli elektrycznych, internetowych, rur, listew, desek podłogowych, płytek podłogowych, fug, klimatyzacji;
- kosztów robocizny wykonawców
za koszty bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności należy mieć na uwadze treść przywołanego wyżej art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT.
Przepis ten literalnie wskazuje, że do kosztów, o których mowa w ust. 4 nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej m.in. w szczególności kosztów związanych z nieruchomościami.
W tym miejscu warto przywołać stanowisko Ministerstwa Finansów zawarte w Objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., gdzie w akapicie 118 wyjaśniono, że „do kosztów, o których mowa we wskaźniku nexus nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym IP, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Kosztami nieujętymi we wskaźniku nexus będą na przykład koszty utrzymania nieruchomości, w której prowadzona jest działalność badawczo-rozwojowa zmierzająca do wytworzenia kwalifikowanego IP, czy też odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości.
Zgodnie z wyjaśnieniami OECD w akapicie 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych IP. OECD jako przykład braku możliwości ustalenia bezpośredniego związania kosztu z kwalifikowanymi IP podaje koszt budynku (nabycia, utrzymania, etc.), w którym wytwarzane są kwalifikowane IP. Taki koszt jest kosztem pośrednio związanym z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP i dlatego nie może zawierać się we wskaźniku nexus”.
Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że użycie na końcu listy skrótu etc. w ww. Objaśnieniach ma na celu zobrazowanie kosztów związanych z nieruchomościami i zostało zamieszczone dla zaznaczenia, że inne, podobne elementy nie zostały wymienione, np. koszt najmu budynku lub lokalu, koszty mediów związane z utrzymaniem nieruchomości itp.
Należy również zauważyć, że na potrzeby ustawy o PIT, ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „kosztów związanych z nieruchomościami”, dlatego dla właściwego zrozumienia tego pojęcia należy zastosować wykładnię językową, zgodnie z którą „związany” to „mający coś wspólnego z kimś lub czymś dotyczący tego kogoś lub czegoś” (zobacz:https://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=37293&ind=0&w_szukaj=zwi%C4%85zany+z ). Zatem, do tej kategorii kosztów należy zaliczyć wszystkie ponoszone przez podatnika wydatki pozostające w związku z nieruchomościami, w których wytwarzane jest kwalifikowane IP.
Wobec tego koszty budowy biura (materiały budowlane, wykończeniowe, oraz koszty robocizny wykonawców) nie mogą stanowić kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Kierując się treścią art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, wydatku tego nie można uznać za koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Przepis ten literalnie wskazuje, że do kosztów, o których mowa w ust. 4 nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zatem, takie koszty należy uznać za koszty pośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP i dlatego nie mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT.
Reasumując wydatki ponoszone przez Pana z tytułu:
a)zakup sprzętu i oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego:
- stacje robocze, laptopy, urządzenia do testowania oprogramowania, monitory, myszki, drukarki, smartphony, tablety, dysk zewnętrzny, kable, ładowarki, power bank, UPS, subskrypcje i licencje na oprogramowanie, programy komputerowe zabezpieczające dane;
b)uczestnictwa w szkoleniach branżowych:
- literatura branżowa, udział w szkoleniach, udział w konferencjach, certyfikaty;
c)wyjazdów zagranicznych i zleconych delegacji - tj.:
- koszty podróży: bilety lotnicze, bilety kolejowe, bilety autobusowe, opłaty za taksówki, opłaty na nocleg: hotele, hostele, pensjonaty, kwatery b&b,
- wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja – do wysokości diet,
- koszt wypożyczenia samochodu lub motocykla, koszty utrzymania pojazdu: koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu opłaty z tytułu leasingu operacyjnego;
d)materiałów biurowych:
- zakup papieru, tonerów do drukarki, materiałów piśmienniczych;
e)przygotowania biura:
- meble: biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne,
f)usług doradztwa podatkowego, księgowe i usługi prawne
stanowią koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez Pana na prowadzoną bezpośrednio działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Natomiast w przypadku wydatków na budowę biura, tj.:
- materiały budowlane: cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi;
- materiały wykończeniowe: kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fugi, klimatyzacja;
- koszty robocizny wykonawców
- nie można ich uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Wobec powyższego, Pana stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 uznano:
- w części dotyczącej uznania wydatku ponoszonego przez Pana na budowę biura (materiały budowlane: cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi; materiały wykończeniowe: kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fugi, klimatyzacja; koszty robocizny wykonawców) za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej za nieprawidłowe,
- w pozostałej części za prawidłowe.
Należy dodać, że wybór metody ustalania odpowiedniej proporcji zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. Pełna weryfikacja Pana stanowiska może być dokonana
jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej będącej poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której mają zastosowanie przepisy określone w art. 14h Ordynacji podatkowej.
Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
- dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym
- wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
- dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
- wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP.
Potwierdza to art. 9 ust. 2 ustawy o PIT:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów
Do powołanej w zdaniu poprzednim regulacji odwołuje się również art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT.
W związku z powyższym należy określić - po pierwsze - przychody z kwalifikowanego prawa IP, a następnie koszty uzyskania tych przychodów.
Co do kosztów uzyskania przychodów to należy wskazać, że muszą to być koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw do programów komputerowych, a zatem funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni lub pośredni związane są z przychodem z kwalifikowanych praw IP.
W celu określenia takich kosztów zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
1)pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
2)nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,
3)być właściwie udokumentowany.
We wniosku wyjaśnił Pan, że wskazane koszty są bezpośrednio związane z wytworzeniem Oprogramowania, gdyż stanowią one koszty działalności Wnioskodawcy w zakresie tworzenia Oprogramowania
Wykazał Pan również przesłanki świadczące o powiązaniu poszczególnych grup kosztów z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem oprogramowania (lub jego części).
Przenosząc zaprezentowane wyżej wyjaśnienia odnoszące się do ustalenia dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wskazać, że kosztami uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do wytworzonego, rozwiniętego i ulepszonego oprogramowania lub jego części będą wszelkie koszty poniesione w związku z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową.
Objaśnienia podatkowe wskazują na możliwość uwzględnienia w kalkulacji dochodu (który następnie zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus) również kosztów pośrednich. Nie wskazują natomiast, w jaki sposób koszty pośrednie należy przyporządkować do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i do pozostałych przychodów.
W celu alokowania kosztów pośrednich do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z treści art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy o PIT:
Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.
Na podstawie art. 22 ust. 3a ustawy o PIT:
Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c i pkt 154 w zakresie przychodów z pozarolniczej działaności gospodarczej.
Zatem, w przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia praw autorskich, winien Pan przyporządkować wydatki do przychodów ze zbycia praw autorskich według proporcji ustalonej jako stosunek przychodów ze zbycia oprogramowania do przychodów ogółem z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w danym okresie.
Podsumowując, ta część wydatków ponoszonych przez Pana na:
a)zakup sprzętu i oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego:
- stacje robocze, laptopy, urządzenia do testowania oprogramowania, monitory, myszki, drukarki, smartphony, tablety, dysk zewnętrzny, kable, ładowarki, power bank, UPS, subskrypcje i licencje na oprogramowanie, programy komputerowe zabezpieczające dane;
b)uczestnictwa w szkoleniach branżowych:
- literatura branżowa, udział w szkoleniach, udział w konferencjach, certyfikaty;
c)wyjazdy zagraniczne i zlecone delegacje - tj.:
- koszty podróży: bilety lotnicze, bilety kolejowe, bilety autobusowe, opłaty za taksówki, opłaty na nocleg: hotele, hostele, pensjonaty, kwatery b&b,
- wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja - do wysokości diet,
- koszt wypożyczenia samochodu lub motocykla, koszty utrzymania pojazdu: koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów, ubezpieczenia, serwisu opłaty z tytułu leasingu operacyjnego;
d)materiały biurowe:
- zakup papieru, tonerów do drukarki, materiałów piśmienniczych;
e)przygotowanie biura:
- budowę biura;
- materiały budowlane: cegły, ocieplenie i wykonanie elewacji budynku, beton, tynk, gładź, farby, wylewki, podłogi, okna, drzwi;
- materiały wykończeniowe: kable elektryczne, internetowe, rury, listwy, deski podłogowe, płytki podłogowe, fugi, klimatyzacja;
- meble: biurka, stoliki, krzesła, kanapę, szafy i komody na urządzenia i dokumentację czy serwery lub inne urządzenia elektroniczne,
- koszty robocizny wykonawców;
f)usługi doradztwa podatkowego, księgowe i usługi prawne,
które ponosi Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (z zachowaniem ograniczeń wynikających z art. 23 ustawy), przy zachowaniu właściwej proporcji, są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT.
Dodać należy, że wyżywienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą będącej w podróży służbowej jest wydatkiem osobistym, którego nie sposób przyjąć jako wydatku mającego związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Osobie prowadzącej działalność gospodarczą w związku ze zwiększonymi wydatkami w czasie podróży, przysługuje wyłączenie dieta w określonej przepisami wysokości zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl tego artykułu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Zaznaczyć też należy, w odniesieniu do poniesienia wydatku na zakup sprzętu komputerowego, elektronicznego, że w przypadku gdy sprzęt komputerowy, elektroniczny czy nieruchomość stanowią środek trwały, a oprogramowanie wartość niematerialną i prawną w kosztach uzyskania przychodów uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne.
Zgodnie z art. 22d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.
W ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujmuje się zatem także te składniki majątku, których Podatnik nie amortyzuje. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od powyższej zasady – art. 22n ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten precyzuje bowiem, że:
Nie podlegają objęciu ewidencją:
1) budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, którego wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10.
Ponadto zgodnie z art. 22c amortyzacji nie podlegają
budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy.
Wydatki poniesione na budowę nieruchomości wykorzystywanej następnie na cele prowadzonej działalności gospodarczej (zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych, montaż na trwale klimatyzacji, usługi wykonawców) są uwzględniane w wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego. Wydatki te są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. Wydatki poniesione na budowę biura w budynku mieszkalnym nie mogą zostać uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu. Budynki mieszkalne nie podlegają amortyzacji.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 3 w zakresie:
- kosztów budowy biura dot. zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych, klimatyzacji oraz kosztów robocizny wykonawców za koszty uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należało uznać za nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Nadmienia się ponadto, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji indywidualnej.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).