Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.453.2024.1.KM

Dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Scalonych będzie równa sumie kosztów uzyskania przychodów ustalonych w oparciu o obowiązujące przepisy z dnia nabycia lub objęcia Udziałów do Scalenia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Scalonych będzie równa sumie kosztów uzyskania przychodów ustalonych w oparciu o obowiązujące przepisy z dnia nabycia lub objęcia Udziałów do Scalenia.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka X sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Aktualnie Wnioskodawca posiada większość udziałów w spółce A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”). Spółka również ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Planowane jest podjęcie działań skutkujących finalnie obniżeniem kapitału zakładowego, co będzie przeprowadzone poprzez scalenie istniejących udziałów (zmniejszenie ich ilości z jednoczesnym podwyższeniem wartości nominalnej), a następnie obniżenie ich wartości nominalnej. Niniejsze zapytanie dotyczy transakcji scalenia udziałów.

Scalenie udziałów Wnioskodawcy w Spółce polegać ma na zmianie umowy Spółki w ten sposób, że zmianie ulegnie ilość udziałów Spółki i ich wartość nominalna przy zachowaniu niezmienionej wysokości kapitału zakładowego Spółki. W miejsce (przykładowo) 26.100 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy powstanie (przykładowo) 261 udziałów o wartości nominalnej 5.000 zł, przy scaleniu 1:100. Ostateczne wartości mogą być inne i zależne od decyzji o docelowej wartości nominalnej udziałów, a także ilości udziałów na dzień scalenia oraz wartości kapitału zakładowego. W ramach scalenia udziałów podjęte zostaną następujące czynności:

  1. podjęcie uchwały o scaleniu udziałów z jednoczesnym zwiększeniem ich wartości nominalnej;
  2. podjęcie uchwały o zmianie umowy Spółki;
  3. rejestracja zmiany umowy Spółki w KRS.

W wyniku powyższej operacji liczba udziałów, które Wnioskodawca będzie posiadać w kapitale Spółki zmniejszy się, chociaż nie dojdzie do sprzedaży lub jakiejkolwiek innej formy nieodpłatnego lub odpłatnego zbycia tych udziałów na rzecz innego podmiotu, przy niezmienionym udziale procentowym w kapitale Spółki.

W dalszej części wniosku udziały Spółki przed scaleniem będą określane jako „Udziały do Scalenia”, a udziały Spółki po scaleniu jako „Udziały Scalone”.

W związku z planowanym scaleniem udziałów Wnioskodawca powziął wątpliwości w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku ewentualnego odpłatnego zbycia udziałów posiadanych w kapitale Spółki w przyszłości. W szczególności Wnioskodawca chciałby potwierdzić, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie Udziałów do Scalenia w Spółce powinny w momencie zbycia Udziałów Scalonych zostać w całości uznane za wydatki poniesione na nabycie Udziałów Scalonych i tym samym w całości zostać uznane za koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Scalonych będzie równa sumie kosztów uzyskania przychodów ustalonych w oparciu o obowiązujące przepisy z dnia nabycia lub objęcia Udziałów do Scalenia?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Scalonych będzie równa sumie kosztów uzyskania przychodów ustalonych w oparciu o obowiązujące przepisy z dnia nabycia lub objęcia Udziałów do Scalenia.

Uzasadnienie

Zdaniem Wnioskodawcy suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Scalonych będzie równa sumie kosztów uzyskania przychodów ustalonych w oparciu o obowiązujące przepisy z dnia nabycia lub objęcia Udziałów do Scalenia.

Scalenie udziałów polega na zwiększeniu wartości nominalnej wszystkich dotychczasowych udziałów z dotychczasowej wartości nominalnej za udział do nowej wartości nominalnej, przy jednoczesnym proporcjonalnym zmniejszeniu łącznej ilości udziałów w spółce. Na nabycie Udziałów Scalonych powstałych w wyniku scalenia poniesione zostały wydatki na nabycie Udziałów do Scalenia.

W pierwszej kolejności Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż w zakresie scalenia udziałów brak jest przepisów regulujących jakiekolwiek skutki podatkowe takiej czynności. W szczególności na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) nie występują przepisy, które wprost wskazywałyby na scalenie udziałów jako transakcję skutkującą powstaniem przychodów podatkowych, a tym samym związaną także z rozliczeniem kosztów uzyskania przychodów. Żaden przepis nie zrównuje także takiej transakcji z inną czynnością dotyczącą udziałów, która podlega opodatkowaniu, taką jak sprzedaż udziałów, zbycie udziałów w celu ich umorzenia, aport udziałów lub objęcie nowych udziałów w zamian za wkład niepieniężny. W związku z tym, skutki podatkowe scalenia udziałów na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych należy ocenić na podstawie przepisów ogólnych, zarówno w zakresie ustalania przychodów jak też kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o CIT przychodami są otrzymane środki pieniężne, a także otrzymane świadczenia nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie. Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT przychodami z działalności gospodarczej są także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze otrzymane. Wreszcie, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodami z udziałów w zyskach osób prawnych są przychody faktycznie z udziałów lub akcji otrzymane.

Powyższe regulacje ustanawiają ogólne zasady dotyczące ujęcia przychodów po stronie podatnika. Scalenie udziałów w ocenie Wnioskodawcy nie skutkuje uzyskaniem przychodów w powyższym rozumieniu. Scalenie udziałów nie prowadzi do uzyskania środków pieniężnych lub do nieodpłatnego otrzymania jakiegokolwiek aktywa. Nie skutkuje także powstaniem należności po stronie Wnioskodawcy względem Spółki z jakiegokolwiek tytułu. Wreszcie, transakcja taka nie prowadzi do uzyskania przez Wnioskodawcę żadnego faktycznego przysporzenia majątkowego z tytułu posiadania udziałów w Spółce. W rezultacie transakcja scalenia udziałów nie będzie skutkowała powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu do opodatkowania. Jednocześnie jednak uznać należy, że transakcja scalenia udziałów nie może także skutkować rozpoznaniem kosztów uzyskania przychodów w związku ze scalanymi udziałami. Z perspektywy wspólnika bowiem brak jest związku pomiędzy scaleniem udziałów a uzyskaniem przychodów, a tym samym nie sposób stwierdzić, że z perspektywy wspólnika scalenie udziałów ma na celu uzyskanie przychodów jak też zabezpieczenie lub zachowanie źródeł przychodów.

Powyższy wniosek ma w ocenie Wnioskodawcy kluczowe znaczenie dla określenia w jakiej wysokości może on wykazać koszty uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia Udziałów Scalonych w przyszłości. Skoro bowiem Wnioskodawca poniósł wydatki na nabycie Udziałów do Scalenia, które zgodnie z przepisami podatkowymi mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia tych udziałów, a które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy na dzień scalenia udziałów, ze względu na neutralność podatkową tego scalenia, to neutralność ta powinna być pełna, a więc nie powinna skutkować poprawą lub pogorszeniem sytuacji podatkowej podatnika, będącego wspólnikiem spółki, której udziały są scalone. Innymi słowy transakcja scalenia udziałów nie powinna mieć wpływu na możliwość rozliczenia przez podatnika kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia udziałów w danej spółce.

Taki wniosek znajduje w ocenie Wnioskodawcy potwierdzenie w systemowej wykładni przepisów prawa podatkowego. Przepisy ustawy o CIT przewidują bowiem sytuacje, w których chociaż dochodzi do odpłatnego zbycia udziałów lub akcji lub do objęcia udziałów lub akcji w zamian za aport to transakcja ta nie skutkuje powstaniem przychodu lub dochodu do opodatkowania dla wspólników takiej spółki lub jakiegokolwiek innego podmiotu (chociaż zasadą jest opodatkowanie takich transakcji).

W ocenie Wnioskodawcy regulacje dotyczące sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży udziałów lub akcji objętych w związku z połączeniem spółek powinny być stosowane na zasadzie analogii do transakcji scalenia udziałów. Zgodnie z przepisami dotyczącymi połączenia spółek transakcja taka jest bowiem co do zasady neutralna podatkowo dla wspólnika (pod warunkiem uzasadnienia ekonomicznego połączenia), tzn. wspólnik nie wykazuje na dzień połączenia żadnego przychodu do opodatkowania w związku z objęciem udziałów w spółce przejmującej w zamian za udziały w spółce przejmowanej. Jednocześnie, w przypadku sprzedaży udziałów lub akcji, które obejmie w ramach połączenia w spółce przejmującej, kosztem uzyskania przychodów będą takie koszty, do jakich rozliczenia byłby uprawniony, gdyby przedmiotem sprzedaży lub odpłatnego zbycia były udziały lub akcje w spółce przejmowanej (art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT). Tym samym w przypadku innej niż scalenie udziałów transakcji dotyczącej udziałów spółek, gdzie dochodzi do unicestwienia jednych udziałów i objęcia w ich miejsce innych udziałów i gdzie transakcja taka nie podlega sama w sobie opodatkowaniu, przepisy nakazują podatnikowi i uprawniają go do kontynuowania prawa do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów według wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów, które zostały unicestwione (w tym przypadku w ramach połączenia).

Dodatkowo wskazać należy, że także przepisy dotyczące transakcji na udziałach i akcjach, które prowadzą do opodatkowania wskazują, że koszty uzyskania przychodów dla takiej sprzedaży udziałów lub akcji należy ustalić z pominięciem czynności scalenia udziałów. Zgodnie z przepisami podatkowymi sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów zbycia udziałów ustala się odmiennie dla udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny i niepieniężny. Ponadto, przepisy podatkowe w tym zakresie zmieniały się w czasie, a co do zasady, koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów należy ustalić według regulacji podatkowych, które obowiązywały na dzień ich objęcia. Niezależnie jednak od rodzaju wkładu oraz terminu objęcia lub nabycia udziałów przepisy te stanowią, że koszt uzyskania przychodów w tym zakresie rozliczane są dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów (lub likwidacji danej spółki). I tak zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Zatem wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż wydatki poniesione na nabycie udziałów nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w momencie nabycia tych udziałów i ich rozliczenie odroczone jest do momentu ich zbycia. Jednocześnie wskazać należy, że rozliczenie całości poniesionych na nabycie udziałów wydatków nie jest w żaden sposób zależne lub ograniczone przez podejmowane w odniesieniu do tych udziałów czynności, które będą miały miejsce przed odpłatnym zbyciem tych udziałów, takich jak między innymi ich scalenie, gdyż scalenie udziałów nie stanowi ich zbycia.

Co więcej Wnioskodawca zwraca uwagę, iż scalenie udziałów polega na zwiększeniu wartości nominalnej wszystkich dotychczasowych udziałów z dotychczasowej wartości nominalnej za udział do nowej wartości nominalnej, przy jednoczesnym proporcjonalnym zmniejszeniu łącznej ilości udziałów w spółce. Jak przedstawiono w stanie faktycznym, scalenie udziałów odbywa się bez zmiany wartości kapitału zakładowego Spółki, której udziały są scalane. Jest to zatem niejako czynność techniczna, polegająca na tym, iż w wyniku scalenia udziałów Spółka posiada jedynie mniejszą ilość udziałów, lecz o większej wartości nominalnej. Czynność ta nie wpływa na wysokość kapitału zakładowego Spółki, nie wiąże się zasadniczo z wypłatą na rzecz wspólników, nie stanowi transakcji podlegającej opodatkowaniu i nie zmniejsza również łącznej wartości nominalnej udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę. Zatem czynność ta nie powinna wpływać na skutki podatkowe w przypadku późniejszego odpłatnego zbycia Udziałów Scalonych w Spółce i Wnioskodawca powinien mieć możliwość rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone między innymi w:

interpretacji indywidualnej z dnia 6 listopada 2015 r., Znak: IPPB3/4510-673/15-2/AG;

interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.99.2021.1.AK;

interpretacji indywidualnej z dnia 28 grudnia 2023 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.598.2023.2.RK.

W świetle powyższego w ocenie Wnioskodawcy w przypadku odpłatnego zbycia Udziałów Scalonych Spółka będzie miała możliwość rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości równej kosztom uzyskania przychodów jakie mogłaby rozpoznać, gdyby do scalenia udziałów nie doszło i przedmiotem transakcji były Udziały do Scalenia. Na nabycie bowiem udziału powstałego w wyniku scalenia poniesione zostały koszty nabycia wielu udziałów, składających się na ten scalony udział.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznaczyć należy, że stosownie do zadanego pytania (wyznaczającego zakres wniosku) niniejsza interpretacja indywidualna odnosi się wyłącznie do ustalenia, czy suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Scalonych będzie równa sumie kosztów uzyskania przychodów ustalonych w oparciu o obowiązujące przepisy z dnia nabycia lub objęcia Udziałów do Scalenia. Tym samym niniejsza interpretacja nie dotyczy sytuacji w której po scaleniu udziałów dojdzie do obniżenia ich wartości nominalnej.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 oraz art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (…).

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien zatem kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że poniesienie wydatku ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

został właściwie udokumentowany,

nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT ma charakter zamknięty.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e, w części niezaliczonej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z tym, że pojęcie „wydatki” nie zostało zdefiniowane w ustawie o CIT, należy odnieść się do jego językowego znaczenia. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN pod red. Prof. M. Szymczaka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998, „wydatek” to: suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś, przy czym „wydać” oznacza: wyłożyć, wydatkować pieniądze na coś, zapłacić za coś. „Zapłacić” zaś to: dać pieniądze jako należność za pracę, za towar; wynagrodzić w pieniądzach (także w naturze); uiścić należność.

Zgodnie z przytoczonymi definicjami słownikowymi należy uznać, że pojęcie „wydatek” ma na gruncie ustawy o CIT bardzo szerokie znaczenie i powinno być rozumiane jako uiszczanie należności za coś – zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Jednocześnie należy podkreślić, że żaden z przepisów ustawy nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego składniki majątkowe.

Tak więc sformułowanie „wydatków na objęcie lub nabycie” zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT będzie odnosiło się do wydatków zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych bezpośrednio warunkujących nabycie udziałów/akcji spółki, które są następnie zbywane, tj. wydatków, bez których poniesienia skuteczne nabycie tychże składników nie byłoby możliwe.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k.

Zgodnie z art. 15 ust. 1k ustawy o CIT:

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

1) określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej,

1a) wartości początkowej składnika majątkowego, o którym mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, będącego przedmiotem wkładu własnego, o którym mowa w art. 2 pkt 5 tej ustawy, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, a w przypadku wniesienia gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów wartości równej wydatkom poniesionym na ich nabycie,

1b) określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w przypadku gdy do przychodów takich nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b,

2) przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia, określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w przypadku gdy do przychodów takich ma zastosowanie przepis art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b

- w części niezaliczonej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o CIT:

Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału (…).

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów Scalonych będzie równy sumie kosztów uzyskania przychodów ustalonych w oparciu o obowiązujące przepisy z dnia nabycia lub objęcia Udziałów do Scalenia.

Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do przedstawionych przez Państwa wątpliwości stwierdzić należy, że scalenie udziałów opisane we wniosku będzie neutralne na gruncie ustawy o CIT.

We wniosku wskazują Państwo, że planowane jest podjęcie działań skutkujących finalnie obniżeniem kapitału zakładowego, co będzie przeprowadzone poprzez scalenie istniejących udziałów (zmniejszenie ich ilości z jednoczesnym podwyższeniem wartości nominalnej), a następnie obniżenie ich wartości nominalnej. Scalenie udziałów Wnioskodawcy w Spółce polegać ma na zmianie umowy Spółki w ten sposób, że zmianie ulegnie ilość udziałów Spółki i ich wartość nominalna przy zachowaniu niezmienionej wysokości kapitału zakładowego Spółki. W wyniku powyższej operacji liczba udziałów, które Wnioskodawca będzie posiadać w kapitale Spółki zmniejszy się, przy zachowaniu tej samej wartości wskazanej na przykładzie.

Powyższe działanie można uznać zatem niejako za czynność techniczną polegającą na tym, że w wyniku scalenia udziałów Spółka posiada jedynie mniejszą ilość udziałów, lecz o większej wartości nominalnej. Powyższa czynność nie wpływa na wysokość kapitału zakładowego, gdyż jak wskazują Państwo we wniosku nie dojdzie do sprzedaży lub jakiejkolwiek innej formy nieodpłatnego lub odpłatnego zbycia tych udziałów na rzecz innego podmiotu, przy niezmienionym udziale procentowym w kapitale Spółki.

Skutki podatkowe w związku z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego wystąpią dopiero przy zbyciu scalonych udziałów.

Co do zasady, w momencie odpłatnego zbycia udziałów scalonych Spółka będzie miała możliwość rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości równej kosztom uzyskania przychodów jakie mogłaby rozpoznać, gdyby do scalenia udziałów nie doszło i przedmiotem transakcji były udziały do scalenia.

Tym samym, organ podziela Państwa stanowisko, zgodnie z którym suma kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Państwa udziałów scalonych będzie równa sumie kosztów uzyskania przychodów ustalonych w oparciu o obowiązujące przepisy z dnia nabycia lub objęcia udziałów do scalenia.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00