Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.112.2024.4.PB
W zakresie skutków podatkowych wynajmu nieruchomości przez Fundatora i małżonkę Fundatora od Fundacji Rodzinnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
10 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 9 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wynajmu nieruchomości przez Fundatora i małżonkę Fundatora od Fundacji Rodzinnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 września 2024 r. (wpływ 17 września 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
Pan I. D.
(…);
2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
Pani A. S.
(…);
3) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
(…) Fundacja Rodzinna
(…);
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcy I. D. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: Fundator, strona postępowania), A. S. (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania, dalej: małżonka Fundatora, strona zainteresowana) są rezydentami podatkowymi w Polsce, tj. zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2022 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej: „PIT” lub „ustawa PIT”) mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tym samym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
Wnioskodawca (…) Fundacja Rodzinna (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania, dalej: strona zainteresowana, Fundacja rodzinna lub Fundacja) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Fundator prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zgodnie z centralną ewidencją i informacją o działalności gospodarczej prowadzi ją m.in. w zakresie:
-74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana. Wykonywana działalność gospodarcza (przeważająca działalność gospodarcza), a także:
-68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
-68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
-68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
-68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie,
-70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
-82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura.
Małżonka Fundatora nie ma zarejestrowanej jednoosobowej działalności gospodarczej w centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jednak wynajmuje nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym i jest w tym zakresie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm., dalej: „ustawa o fundacji”) Fundator (strona postępowania) ustanowił Fundację rodzinną (strona zainteresowana). Fundator i małżonka Fundatora są beneficjentami Fundacji.
Zgodnie ze statutem Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą (z uwzględnieniem Polskiej Klasyfikacji Działalności) w zakresie:
-PKD 64.20.Z Działalność holdingów finansowych,
-PKD 64.30.Z Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych,
-PKD 64.92.Z Pozostałe formy udzielania kredytów,
-PKD 68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
-PKD 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
-PKD 77.11.Z Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek,
-PKD 77.12.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
-PKD 77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego,
-PKD 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane,
-PKD 77.40.Z Dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim,
powyższa działalność nie może wykraczać poza zakres dozwolonej działalności gospodarczej określonej w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej (dalej: działalność gospodarcza prowadzona przez Fundację).
Fundacja nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym dwukondygnacyjnym (dalej: „Nieruchomość” lub „Mienie”), którą to obecnie wynajmuje i zamierza wynajmować także w przyszłości, tzn. oddaje najemcy nieruchomość w ramach umowy najmu do używania (na okres nie krótszy niż 6 miesięcy) w zamian za co, najemca zobowiązuje się uiszczać do Fundacji umówiony czynsz wraz z opłatami (może mieć miejsce w przyszłości sytuacja, że będzie to sam czynsz bez opłat) np. za wodę, prąd i gaz, a także z ewentualnymi innymi opłatami towarzyszącymi związanymi z wynajmowaną Nieruchomością, które wraz z czynszem, stanowią dla Fundacji dochód / przychód (dalej: wynajem). Nabycie nieruchomości zostało sfinansowane z funduszu założycielskiego, a w części z tytułu pożyczki, która to została jej udzielona przez spółkę komandytową (podmiot powiązany do Fundacji), której Fundator jest komandytariuszem.
Zgodnie ze statutem Fundacji: „Zarząd decyduje o polityce dystrybucji aktywów Fundacji w postaci świadczeń na rzecz beneficjentów lub pozostawieniu ich na rozwój inwestycji Fundacji. Beneficjenci Fundacji wpisani na listę beneficjentów, w terminie i w zakresie określonym każdorazowo przez Zarząd z jego własnej inicjatywy lub na wniosek Fundatora, są uprawnieni do otrzymania świadczeń rozumianych jako składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania przez Fundację”.
Nieruchomość jest i będzie wynajmowana Fundatorowi (Wnioskodawcy) i jego żonie (stronie zainteresowanej), w której to będą oni mieszkać.
Fundator i małżonka Fundatora są beneficjentami Fundacji, a także podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej jako ustawa o CIT). Nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie na ich cele mieszkaniowe. Nieruchomość nie będzie służyła prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub inny podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z Fundacją. Czynsz najmu zostanie ustalony na zasadach rynkowych.
Obecnie, tylko Fundator wniósł do Fundacji środki pieniężne na poczet funduszu założycielskiego, tzn. że nikt więcej nie wniósł żadnych innych wkładów na pokrycie funduszu założycielskiego Fundacji, a także Fundacja nie otrzymała żadnych darowizn od nikogo.
W przyszłości brat Fundatora zamierza wnieść do Fundacji nieodpłatnie mienie (w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).
Mienie może zostać wniesione do Fundacji poprzez jego nieodpłatne wniesienie (w tym także w formie darowizny) na pokrycie nowo powstałego funduszu zapasowego lub zwiększenie istniejącego funduszu założycielskiego Fundacji, albo poprzez darowiznę, która nie zwiększy żadnego funduszu Fundacji, tj. ani funduszu założycielskiego, ani też funduszu zapasowego Fundacji.
Zarząd Fundacji w przyszłości wypłaci na rzecz Fundatora lub / i małżonki Fundatora świadczenia (rozumiane jako składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na Fundatora lub małżonkę Fundatora, albo oddane im do używania).
Pytanie
Czy z tytułu wynajmu Fundator i małżonka Fundatora są opodatkowani podatkiem od spadków i darowizn? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, z tytułu wynajmu Fundator i małżonka Fundatora nie są opodatkowani podatkiem od spadków i darowizn.
Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2)darowizny, polecenia darczyńcy;
3)zasiedzenia;
4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
Zgodnie z art. 3 pkt 9, podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych będących przedmiotem świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 i 825), oraz stanowiących mienie otrzymane w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej albo fundacji rodzinnej w organizacji.
W związku z powyższym, w okolicznościach niniejszej sprawy, wynajem pozostanie poza zakresem podatku od spadków i darowizn.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od spadków i darowizn.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych, zostały/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2)darowizny, polecenia darczyńcy;
3)zasiedzenia;
4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
Na podstawie art. 1 ust. 2 ww. ustawy:
Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ma charakter zamknięty. Zatem, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.
Z opisu wniosku wynika, że Fundator (Zainteresowany będący stroną postępowania) ustanowił Fundacje rodzinną (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania). Fundator i małżonka Fundatora (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania) są beneficjentami Fundacji. Fundacja nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym dwukondygnacyjnym, którą to obecnie wynajmuje i zamierza wynajmować także w przyszłości, tzn. oddaje najemcy nieruchomość w ramach umowy najmu do używania (na okres nie krótszy niż 6 miesięcy) w zamian za co, najemca zobowiązuje się uiszczać do Fundacji umówiony czynsz wraz z opłatami (może mieć miejsce w przyszłości sytuacja, że będzie to sam czynsz bez opłat) np. za wodę, prąd i gaz, a także z ewentualnymi innymi opłatami towarzyszącymi związanymi z wynajmowaną Nieruchomością, które wraz z czynszem, stanowią dla Fundacji dochód / przychód. Nabycie nieruchomości zostało sfinansowane z funduszu założycielskiego, a w części z tytułu pożyczki, która to została jej udzielona przez spółkę komandytową (podmiot powiązany do Fundacji), której Fundator jest komandytariuszem. Nieruchomość jest i będzie wynajmowana Fundatorowi i jego żonie, w której to będą oni mieszkać.
Chcą się Państwo dowiedzieć, czy będą Państwo opodatkowani z tytułu wynajmu podatkiem od spadków i darowizn.
Najem nie został wymieniony jako tytuł podlegający opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z tego względu z tytułu najmu nie mogą Państwo być opodatkowani podatkiem od spadków i darowizn i nie będzie na Państwu ciążył żaden obowiązek podatkowy w tym podatku.
Nie jest zatem konieczna analiza art. 3 pkt 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ najem nie jest w ogóle objęty przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Państwa stanowisko, zgodnie z którym wynajem pozostanie poza zakresem podatku od spadków i darowizn, należy uznać za prawidłowe, jednakże z uwagi na fakt, że najem w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie zaś z uwagi na zapis art. 3 pkt 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan I. D. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right