Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 lipca 2024 r., sygn. I SA/Ol 440/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski Sędziowie sędzia WSA Andrzej Brzuzy (sprawozdawca) sędzia WSA Jolanta Strumiłło Protokolant starszy referent Elżbieta Parda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2024 r. sprawy ze skargi J. B., L. G. – I. spółka cywilna J. B., L. G. na decyzję Zarządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie z dnia 13 grudnia 2022 r., nr 18/ROPS/2022 w przedmiocie zwrotu środków na realizację projektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 12 września 2022 r. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (dalej jako: "IZ", "organ I instancji") pełniący zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. 2020 r. poz. 818, ze zm.), dalej jako: "ustawa wdrożeniowa", funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2014-2020 zobowiązał solidarnie J. B. oraz L. G. prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą [...] spółka cywilna J. B., L. G. (dalej jako: "beneficjent", "strona") do zwrotu środków w kwocie 41.714,50 zł wraz z należnymi odsetkami, określonymi jak dla zaległości podatkowych przeznaczonych na projekt pn.: "[...]" (dalej jako: "projekt") realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie projektu z 10 lutego 2020 r. (dalej jako: "umowa o dofinansowanie") zawartej pomiędzy beneficjentem a Województwem Warmińsko-Mazurskim reprezentowanym przez Zarząd.
Z uzasadnienia decyzji organu I instancji oraz przekazanych wraz ze skargą akt administracyjnych sprawy wynika, że podstawę stwierdzenia obowiązku zwrotu środków stanowiły nieprawidłowości stwierdzone w projekcie przy udzielaniu zamówień publicznych na usługi psychologiczne, szkolenia zawodowe (dalej również: "szkolenia") i coaching specjalistyczny (dalej również: "coaching"), zidentyfikowane przez IZ wskutek kontroli planowej projektu przeprowadzonej zdalnie, opisane w informacji pokontrolnej i przedstawione beneficjentowi jako załącznik do pisma z 8 września 2021 r. W wyniku czynności kontrolnych stwierdzono, że pięć postępowań spośród dziesięciu dotyczących usług psychologicznych, zostało przeprowadzonych niezgodnie z treścią sekcji 6.5 pkt 10 wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 - wersja z 22 sierpnia 2019 r. (dalej jako: "wytyczne kwalifikowalności"). Beneficjent błędnie oszacował wartość tych zamówień i nieprawidłowo zrealizował je w trybie rozeznania rynku, podczas gdy powinien zsumować ich wartość z pięcioma kolejnymi zamówieniami na usługi psychologiczne - prawidłowo przeprowadzonymi w ramach zasady konkurencyjności.