Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.407.2024.1.AW
Niepodleganie opodatkowaniu darowizny samochodu osobowego wcześniej wykorzystywanego w działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 10 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przeznaczenia samochodu na cele prywatne w momencie jego wykupu z leasingu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1);
·nieuznania Pani za podatnika podatku od towarów i usług w związku z wykupem samochodu i darowizną go na rzecz mamy oraz braku obowiązku zapłaty podatku VAT z tego tytułu (pytanie oznaczone we wniosku nr 2);
·braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego z faktur wystawionych przez leasingodawcę w okresie poprzedzającym wykup pojazdu oraz faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej od roku 2012. Posiada Pani numer NIP oraz REGON. Przeważającym rodzajem wykonywanej działalności jest skup i sprzedaż używanych towarów. Jest Pani polskim rezydentem podatkowym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.
10 grudnia 2018 r. zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego, który był wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód wykorzystywany był w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W trakcie trwania umowy leasingu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odliczała Pani podatek 50% VAT z faktur otrzymywanych w związku z leasingiem operacyjnym samochodu oraz od wydatków eksploatacyjnych samochodu.
W okresie użytkowania samochodu nie dokonywała Pani zakupu części składowych (wydatki eksploatacyjne), które spowodowały trwały wzrost wartości samochodu.
Samochód w trakcie umowy leasingu wykorzystywany był jako środek transportu oraz w celu realizacji usług związanych z działalnością gospodarczą. Po zakończonej umowie leasingu, samochód wykorzystywany jest wyłącznie na cele osobiste.
Umowa leasingu skończyła się 29 listopada 2022 r. Faktura związana z wykupem samochodu z leasingu została wystawiona w listopadzie 2022 r. przez leasingodawcę na dane działalności gospodarczej. Faktura została zapłacona.
Po zakończeniu umowy leasingu i po wykupie ww. pojazdu stała się Pani właścicielem powyższego samochodu. Nie ujęła Pani ww. faktury w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ani nie odliczyła Pani podatku naliczonego po wykupie samochodu, a także nie wykorzystuje Pani pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej. Po dokonaniu wykupu w roku 2022 samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, przez co nie jest amortyzowany, a także koszty eksploatacyjne nie są księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów oraz nie odlicza Pani podatku naliczonego przy ponoszeniu tych kosztów.
Opisany powyżej samochód nie jest w żaden sposób wykorzystywany w celach prowadzonej działalności gospodarczej, wykorzystywany jest jedynie w celach prywatnych.
Nie dokonała Pani także zakupów części składowych do pojazdu, które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu do darowanego samochodu.
Obecnie – w lipcu 2024 r. – planuje Pani dokonać darowizny pojazdu osobie bliskiej – mamie. W przypadku darowizny mamie — w związku z tym, że Pani mama nie prowadzi działalności gospodarczej – pojazd byłby wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych.
Pytania
1.Czy przeznaczenie samochodu na cele prywatne w momencie jego wykupu z leasingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? (stan faktyczny)
2.Czy w odniesieniu do wykupu samochodu od leasingodawcy, a następnie darowizny tego pojazdu osobowego opisanego w stanie faktycznym dokonanej na rzecz mamy, będzie Pani pełniła rolę podatnika podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy planowane powyżej czynności spowodują powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i tym samym obowiązek zapłaty podatku VAT? (zdarzenie przyszłe)
3.Czy w odniesieniu do wykupu samochodu od leasingodawcy, a następnie darowizny tego samochodu osobowego opisanego w stanie faktycznym na rzecz mamy, spowoduje to konieczność dokonania korekty podatku VAT w odniesieniu do odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę w okresie poprzedzającym wykup pojazdu oraz z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych? (zdarzenie przyszłe)?
Pani stanowisko w sprawie
Ad 1
Przeznaczenie samochodu na cele prywatne w momencie jego wykupu z leasingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia:
2)wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Na podstawie powyższych przepisów, opodatkowaniu podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Jeżeli jednak podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.
Główny warunek uprawniający do odliczenia nie został spełniony, gdyż zamiarem Pani, po zakończeniu umowy leasingu nie jest dalsze wykorzystywanie pojazdu do celów związanych z działalnością gospodarczą, tylko przeznaczenie go na cele prywatne. W związku z tym, wykup samochodu nie ma związku z prowadzoną przez Panią działalnością.
Faktura dokumentująca ten wydatek niepozostający w związku z prowadzoną działalnością nie daje podstaw do odliczenia podatku naliczonego, nawet jeżeli zawiera nazwę i numer NIP firmy.
W związku z tym, że przy wykupie samochodu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to biorąc pod uwagę art. 7 ust. 2 oraz art 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zdaniem Pani, przeznaczenie pojazdu na cele prywatne w momencie wykupu z leasingu nie jest dostawą towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Identyczne stanowisko podziela Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji opublikowanej 3 lipca 2024 r. znak 0112-KDIL1-2.4012.240.2024.1.DS, zgodnie z którym przeznaczenie samochodu na cele prywatne w momencie jego wykupu z leasingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ad 2
W zakresie wykupu od leasingodawcy samochodu opisanego w stanie faktycznym, a następnie planowanej darowizny tego samochodu na rzecz mamy, nie wystąpi Pani w roli podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku VAT i wobec tego darowizna nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT i w konsekwencji nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku VAT.
Przez umowę darowizny, zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Zgodnie z powołanym przepisem, umowa darowizny jest umową bezpłatną i stanowi przysporzenie majątkowe tylko jednej ze stron umowy.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 2 pkt. 6 ustawy VAT, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. Leasing jest usługą. Opcja wykupu samochodu po zakończeniu trwania umowy jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może korzystać. Wykup samochodu jest odrębną czynnością niezwiązaną z samą umową leasingu.
Z powołanego przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT wynika, że zarówno dostawa towarów, jak i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT tylko wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.
Zaznaczyć należy, że ustawodawca przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy oraz – w przypadku świadczenia usług – w art. 8 ust. 2 ustawy.
Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: wszelkie inne darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Samo prawo do odliczenia podatku nie przesądza o charakterze czynności, ponieważ w sytuacji gdy podatnik z takiego prawa nie skorzysta i zamierza dokonać darowizny składnika, którego nie wprowadził do ewidencji środków trwałych to wówczas zbycie nie powinno podlegać obowiązkowi podatkowemu od towarów i usług.
Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego oznacza, że pojazd ten nie należy do przedsiębiorstwa. Zatem przy jego darowiźnie nie będzie Pani działała jako podatnik podatku VAT. Nie zostaną zatem spełnione wszystkie przesłanki warunkujące obowiązek opodatkowania nieodpłatnej dostawy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:
1)Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
2)Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Mając na uwadze powyższe, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wykup pojazdu z leasingu, a następnie wykorzystywanie tego pojazdu do celów prywatnych nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej podatnika.
W interpretacjach indywidualnych wydawanych przez KIS pojawiały się poglądy, iż: „Właściwym jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej” (znak 0111-KDIB3-1.4012.1003.2020.1 ABU).
Podobnie stanowisko wyrażone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak 0111-KDIB3-1.4012.958.2022.1.IO), zgodnie z którym: „zasadne zatem jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. Na podstawie powyższego należy uznać, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności”.
Pomimo tego, że uzyskała Pani od leasingodawcy fakturę VAT na dane działalności gospodarczej z tytułu wykupu, to nie dokonała Pani przedmiotowego odliczenia podatku VAT, ponieważ nie korzysta Pani z pojazdu na cele działalności gospodarczej. Pojazd nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Pojazd jest wykorzystywany tylko w celach prywatnych.
Darowizna pojazdu niesłużącego prowadzeniu działalności gospodarczej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Wobec czego, nie będzie Pani działała w charakterze podatnika VAT, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy, w związku z czym nie będzie Pani zobowiązana do wystawienia faktury VAT w związku z planowaną darowizną, a także nie powstanie w tym zakresie obowiązek podatkowy w podatku VAT i nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku VAT do właściwego Urzędu Skarbowego.
Ad 3
W zakresie wykupu od leasingodawcy samochodu opisanego w stanie faktycznym, a następnie darowizny tego pojazdu na rzecz członka rodziny nie spowoduje to konieczności dokonania korekty podatku VAT w zakresie odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę przed wykupem samochodu z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych.
Podstawowym warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Jest Pani czynnym podatnikiem VAT i wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT. Dla potrzeb wykonywanej działalności zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, który wykorzystywała Pani przy prowadzeniu ww. działalności. W trakcie trwania umowy leasingu, od opłaty wstępnej, rat leasingowych oraz od wydatków eksploatacyjnych, serwisowych, zakupu paliwa odliczała Pani podatek VAT, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, który wskazuje, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Ustęp 2 pkt 1 tego samego artykułu mówi o tym, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Zgodnie z powyższym, zostały spełnione warunki, o których mówi art. 86 i miała Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dotyczących rat leasingowych oraz kosztów związanych z użytkowaniem tego samochodu w trakcie trwania umowy leasingowej. Fakt wykupu tego samochodu po zakończeniu umowy leasingu na cele prywatne, niezwiązane z działalnością jest odrębną czynnością. Opcja wykupu pojazdu będącego przedmiotem leasingu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. Odliczenia były dokonywane zgodnie z przepisami w trakcie, kiedy samochód był wykorzystywany w działalności i fakt wykupu go na cele prywatne nie zmienia istoty wcześniejszych odliczeń i tym samym nie powoduje konieczności skorygowania podatku VAT.
Odnosząc się do przepisów o korekcie podatku VAT naliczonego, wskazać należy, że dotyczy ona nabytych, importowanych lub wytworzonych pojazdów do celów związanych z działalnością gospodarczą. Pojazd wykupiony z leasingu nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jednocześnie nie jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym, nie będą spełnione przesłanki, o których mowa w art. 90b ustawy o podatku od towarów i usług.
Odwołując się do przepisu art. 90b ust. 1 ustawy, w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy:
1)którym mowa w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu;
2)w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota, o której mowa w art. 86a ust. 1, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.
Należy zaznaczyć, że w przypadku zmiany przeznaczenia pojazdu samochodowego korekcie będą podlegały tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Pozostałe zaś wydatki związane z używaniem pojazdu, w tym również dotyczące rat leasingowych, nie podlegają tej korekcie.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 9 kwietnia 2021 r. znak 0113-KDIPT1-3.4012.23.2021.4.MJ, wskazał, że wydatki związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o podobnym charakterze nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco, a nie jak przy nabyciu na własność – jednorazowo, z góry. Istnieje więc możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco. W momencie zakończenia umowy leasingu nie ma zatem konieczności korygowania dokonanych odliczeń kwot podatku naliczonego od opłat leasingowych za okresy rozliczeniowe, kiedy samochód służył prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Podobnie sytuacja wygląda z wydatkami eksploatacyjnymi. Wydatki te związane są z używaniem pojazdu na podstawie umowy leasingu i ich odliczenie odbywa się na bieżąco. Wobec tego, istnieje możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco. Przekazanie składnika majątku na cele prywatne może wiązać się z korektą podatku VAT naliczonego, odliczonego od nabycia tego składnika, jeżeli podatnik miał prawo odliczyć podatek VAT od zakupu pojazdu.
Samochód wykupiony z leasingu nie stanowi składnika majątku przedsiębiorstwa, ponieważ po wykupie samochód został przekazany na cele prywatne. Nie został odliczony podatek VAT od wykupu pojazdu oraz samochód nie został wprowadzony na stan środków trwałych, zatem nie stanowi składnika majątku przedsiębiorstwa.
Należy stwierdzić, iż w momencie darowizny nie będzie Pani działała w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Samochód w momencie przekazywania w formie darowizny nie będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności. Darowizna stanowi zwykłe wykonywanie prawa własności, wobec tego zbycie samochodu stanowiącego majątek prywatny, skutkuje tym, że czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że w zakresie wykupu samochodu opisanego w stanie fatycznym od leasingodawcy, a następnie planowanej darowizny tego samochodu na rzecz mamy nie spowoduje to konieczności dokonania korekty podatku VAT w zakresie odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę przed wykupem samochodu i z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych.
Identyczne stanowisko podziela Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji opublikowanej 3 lipca 2024 r. znak 0112-KDIL1-2.4012.240.2024.1.DS, zgodnie z którym „w odniesieniu do wykupu samochodu od leasingodawcy, a następnie darowizny tego pojazdu osobowego dokonanej na rzecz mamy, nie będzie wnioskodawca działał jako podatnik podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Powyższe czynności nie spowodują powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług – nie powstanie u Pana obowiązek zapłaty podatku VAT” oraz „że wykup samochodu od leasingodawcy, a następnie darowizna tego samochodu osobowego na rzecz mamy, nie spowoduje konieczności dokonania korekty podatku VAT w odniesieniu do odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę w okresie poprzedzającym wykup pojazdu oraz z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).
Podkreślić jednak należy, że dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy jest dokonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności.
Według art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.
Jak wynika z zasady ogólnej wyrażonej w art. 19a ust. 1 ustawy:
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Natomiast w myśl z art. 70916 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin.
Wobec powyższego, umowa leasingu – co do zasady – sprowadza się do używania rzeczy i pobierania pożytków, nie rodzi natomiast powstania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług, leasing jest usługą zdefiniowaną w art. 8 ust. 1 ustawy. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu pojazdu będącego przedmiotem umowy leasingu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi.
Zatem należy przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu.
Należy ponownie wskazać, że z cytowanego wyżej art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy wynika, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatna czynność z nią zrównana po spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy, tj. jeżeli:
·dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
·przekazane towary należą do jego przedsiębiorstwa,
·przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.
W tym miejscu powtórzyć należy, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powołanych przepisów ustawy jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie. Po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zatem, nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług, w rozumieniu odpowiednio art. 7 i art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cytowanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy.
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne do określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zasadne zatem, jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
W kontekście powyższych ustaleń należy stwierdzić, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając towar (np. pojazd) działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem natomiast takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu ruchomościami (np. pojazdami), która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży pojazdu, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług handlu pojazdami.
Z opisu sprawy wynika, że zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego, który był wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej. W okresie użytkowania samochodu nie dokonywała Pani zakupu części składowych, które spowodowały trwały wzrost wartości samochodu. W związku z zakończoną umową leasingu, leasingodawca wystawił fakturę na wykup samochodu z leasingu na dane działalności gospodarczej.
Po zakończeniu umowy leasingu i po wykupie ww. pojazdu stanie się Pani właścicielem powyższego samochodu. Nie zamierza Pani odliczać podatku naliczonego po wykupie samochodu, a także nie zamierza Pani, po wykupie, dalej wykorzystywać pojazdu, w prowadzonej działalności gospodarczej. Po wykupie samochód nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz nie będzie Pani odliczała podatku naliczonego przy ponoszeniu kosztów eksploatacyjnych. Samochód wykorzystywany będzie wyłącznie na cele prywatne. Samochód nie będzie w żaden sposób wykorzystywany w celach prowadzonej działalności gospodarczej, wykorzystywany będzie jedynie w celach prywatnych.
Pani wątpliwości dotyczą w pierwszej kolejności ustalenia, czy przeznaczenie samochodu na cele prywatne w momencie jego wykupu z leasingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).
W związku z powyższym, w sytuacji nieodpłatnego przekazania samochodu na cele osobiste koniecznym jest dokonanie analizy, czy – w świetle art. 7 ust. 2 ustawy – zostały spełnione warunki do uznania przedmiotowej czynności za nieodpłatną dostawę towarów zrównaną z odpłatną dostawą, o której mowa w powołanym przepisie.
W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że przekazanie samochodu na cele prywatne w momencie jego wykupu z leasingu, nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z opisu sprawy wynika, że po zakończeniu umowy, samochód został wykupiony na cele prywatne i nie został wprowadzony do firmy, ani w żaden sposób wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym nabycie samochodu po zakończeniu umowy leasingu nie było związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. W zaistniałej sytuacji, nie przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego przy wykupie samochodu.
W konsekwencji, przekazanie przez Panią na cele prywatne samochodu osobowego w momencie wykupu z leasingu, nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, gdyż przy nabyciu (wykupie) nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu.
Podsumowując, stwierdzam, że przeznaczenie samochodu na cele prywatne w momencie jego wykupu z leasingu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, Pani stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.
Pani wątpliwości dotyczą również ustalenia, czy w odniesieniu do wykupu samochodu od leasingodawcy, a następnie jego darowizny na rzecz mamy, będzie Pani pełniła rolę podatnika podatku od towarów i usług oraz czy planowane powyżej czynności spowodują powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i tym samym obowiązek zapłaty podatku VAT (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Jak Pani wskazała w opisie sprawy, po wykupie pojazdu od leasingodawcy stała się Pani jego właścicielem i nie wykorzystywała go w żaden sposób w prowadzonej działalności gospodarczej. Ww. samochód służy jedynie Pani celem prywatnym. Obecnie planuje Pani dokonać darowizny pojazdu bliskiej osobie – mamie.
Zatem dokona Pani darowizny samochodu osobowego na rzecz mamy, stanowiącego Pani majątek prywatny, korzystając z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Wykupiony przez Panią samochód nie był wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej, lecz stanowi Pani majątek prywatny. Zatem, w związku z darowizną tego samochodu nie będzie Pani działała w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, lecz dokona Pani zarządu majątkiem prywatnym. Tym samym, darowizna ww. samochodu na rzecz mamy, nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powstanie u Pani obowiązek zapłaty podatku VAT.
Podsumowując, stwierdzam, że w odniesieniu do wykupu samochodu od leasingodawcy, a następnie jego darowizny na rzecz mamy, nie będzie Pani działała jako podatnik podatku VAT na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy prowadzący działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy. Wobec tego powyższe czynności nie spowodują powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i nie powstanie u Pani obowiązek zapłaty podatku VAT.
Zatem, Pani stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 uznałem za prawidłowe.
Końcowo Pani wątpliwości dotyczą ustalenia, czy wykup samochodu od leasingodawcy, a następnie darowizna na rzecz mamy, spowoduje konieczność dokonania korekty podatku VAT w odniesieniu do odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę w okresie poprzedzającym wykup pojazdu oraz z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).
Jak wynika z opisu sprawy, w trakcie trwania umowy leasingu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odliczała Pani podatek VAT z faktur otrzymywanych w związku z leasingiem operacyjnym samochodu oraz od wydatków eksploatacyjnych samochodu. W okresie użytkowania samochodu nie dokonywała Pani zakupu części składowych, które spowodowały trwały wzrost wartości samochodu. Samochód wykorzystywany był w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Na gruncie przepisów ustawy, leasing operacyjny jest usługą, zdefiniowaną w art. 8 ustawy. Pani, jako leasingobiorca, otrzymując faktury dokumentujące czynność leasingu operacyjnego, nabywa prawo do korzystania z tego samochodu (usługę), a nie prawo własności (towar). Zatem, wydatki związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o podobnym charakterze, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco (a nie jak przy nabyciu „na własność” – jednorazowo, „z góry”), zatem istnieje możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco. W momencie zakończenia umowy leasingu brak jest zatem konieczności korygowania dokonanych odliczeń kwot podatku naliczonego od opłat leasingowych za okresy rozliczeniowe, kiedy samochód służył prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Podobnie sytuacja wygląda z wydatkami eksploatacyjnymi. Wydatki te związane są z używaniem pojazdu na podstawie umowy leasingu i ich odliczenie odbywa się na bieżąco, zatem istnieje możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco.
Natomiast wykup samochodu, tj. przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu, jak i wydatkami eksploatacyjnymi, ponoszonymi na bieżąco.
Wobec powyższego, w analizowanej sprawie wykup samochodu z leasingu oraz późniejsza darowizna nie będzie powodowała konieczności dokonania korekty odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe i faktur za wydatki eksploatacyjne ponoszone w trakcie trwania umowy leasingu.
Podsumowując, stwierdzam, że wykup samochodu od leasingodawcy, a następnie darowizna jego na rzecz mamy, nie spowoduje konieczności dokonania korekty podatku VAT w odniesieniu do odliczonej kwoty podatku VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę w okresie poprzedzającym wykup pojazdu oraz z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych.
Tym samym, Pani stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
·stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
·zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Ponosi Pani ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Zatem, należy zaznaczyć, że interpretacja indywidualna opiera się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu fatycznego i zdarzenia przyszłego. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pani wniosku (pytań). Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right