Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Wa 1833/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi A. O. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej w W. podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z dnia [...] czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia zdolności do służby oraz związku chorób ze służbą 1. uchyla zaskarżone orzeczenie oraz utrzymane nim w mocy orzeczenie [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej w W. nr [...] z dnia [...] lutego 2023 r. w zakresie ustalenia zdolności do służby; 2. odrzuca skargę w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
W dniu 5 listopada 2022 r. Dyrektor Zakładu Karnego w [...] skierował A.O., do [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej celem ustalenia stanu zdrowia oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej funkcjonariusza do służby, jak również związku poszczególnych chorób ze szczególnymi warunkami służby.
Orzeczeniem z dnia [...] lutego 2023 r. nr [...] [...] Rejonowa Komisja Lekarska podległa ministrowi do spraw wewnętrznych w [...] rozpoznała u A.O.: zaburzenia lękowe z somatyzacją objawów §103p2r5B.
Uwzględniając powyższe [...]RKL w [...] orzekła, że skarżąca jest zdolna do służby z ograniczeniem (kat. B), jest zdolna do pracy, związek schorzenia ze służbą nie istnieje, inwalidztwo nie istnieje. W uzasadnieniu Komisja podała, że na podstawie badania własnego oraz wnikliwej analizy dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia, opinii lekarza konsultanta psychiatry stwierdza, że stopień zaawansowania rozpoznawanego schorzenia nie wyklucza badanej ze służby, lecz jedynie istotnie ją ogranicza.
Podstawę prawną orzeczenia stanowiły: ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 398 ), dalej: "ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich", ustawa z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2022 r., poz. 1626 ze zm.), dalej: "ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym", rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.03.2022 r (Dz. U. z 2022 r., poz. 772) w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby kandydata do Służby Więziennej i funkcjonariusza Służby Więziennej oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2.12.2008 r. w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 223, poz. 1473).