Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 2133/22

Umowa, w ramach której świadczenie główne polega na odpłatnym oddaniu nieruchomości do czasowego korzystania, stanowi 'dostawę towarów' lub 'świadczenie usług' w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz dyrektywy UE 2011/7. W związku z tym, umowy o ustanowieniu służebności przesyłu mogą być uznane za transakcje handlowe prowadzące do świadczenia usług, co skutkuje zastosowaniem odpowiednich przepisów tej ustawy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska (przewodniczący)

SSN Dariusz Pawłyszcze

SSN Mariusz Załucki (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 25 czerwca 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwa K. ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu ‎z 20 maja 2021 r., I AGa 363/20, ‎w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwa K. ‎przeciwko T. spółce akcyjnej w K. ‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 2. a) w zakresie oddalającym powództwo, w punkcie 2. b), w punkcie 2. c), 
‎w punkcie 3. w zakresie oddalającym apelację strony powodowej oraz w punkcie 4. i sprawę przekazuje w tym zakresie Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 13 października 2020 r. Sąd Okręgowy w Legnicy zasądził od strony pozwanej na rzecz strony powodowej 314.609,06 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od kwot i dat wskazanych w wyroku, oddalając powództwo w pozostałym zakresie.

Sąd Okręgowy ustalił, że strona pozwana jest właścicielem urządzeń elektroenergetycznych posadowionych na ww. nieruchomościach, a służących do dostarczania prądu elektrycznego, które wchodzą w skład jej przedsiębiorstwa. 9 maja 2011 r. zawarto umowę dzierżawy gruntu na czas określony, która obowiązywała w okresie od 1 stycznia 2010 roku do dnia ustanowienia służebności przesyłu. Nadleśnictwo K. jako wydzierżawiający, oddało do korzystania poprzednikowi prawnemu pozwanego wyszczególnione grunty w celu utrzymania i eksploatacji urządzeń zainstalowanych na tych gruntach, tj. słupów wysokiego i średniego napięcia i napowietrznych linii energetycznych służących do przesyłu energii elektrycznej. 11 maja 2011 r. zawarto umowę dzierżawy gruntu na czas określony, która obowiązywała w okresie od 1 stycznia 2010 roku do dnia ustanowienia służebności przesyłu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00