Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 sierpnia 2024 r., sygn. II SA/Łd 330/24

Dnia 7 sierpnia 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka,, Sędzia WSA Michał Zbrojewski, Protokolant asystent sędziego Tomasz Stańczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2024 roku sprawy ze skargi M. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 20 lutego 2024 r. znak: SKO.4111.4.2024 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę. a.tp.

Uzasadnienie

Decyzją z 20 lutego 2024 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.) – w skrócie: "k.p.a." – oraz art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U z 2023 r. poz.1993 ze zm.) – powoływanej dalej jako: "p.o.u.a." – utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z 22 stycznia 2024 r., orzekającą o odmowie przyznania M.A. prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na dziecko K. A. od 1 stycznia 2024 r.

Kolegium w pierwszej kolejności odwołało się do treści art. 2 pkt 2 i pkt 11 p.o.u.a., a następnie wyjaśniło, że analiza całości dokumentacji zgromadzonej w sprawie wskazuje na fakt, że M.A. jest babką macierzystą K.A. i została ustanowiona przez sąd opiekunem prawnym małoletniego. Postanowieniem z 9 października 2023 r., sygn. akt [...] , Sąd Rejonowy dla Ł. w Łodzi zabezpieczył powództwo w ten sposób, że zobowiązał pozwanego K.W. do uiszczania, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania na rzecz małoletniego powoda K.A. tytułem alimentów kwot w wysokości po 800 zł miesięcznie płatnych z góry do dnia 10-go każdego miesiąca, z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, do rąk opiekuna prawnego – M.A. poczynając od 9 października 2023 r. Z niniejszego postanowienia wynika wyraźnie, iż jest to sprawa przeciwko K.W. o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane w przedmiocie wniosku małoletniego powoda K.A. o udzielenie zabezpieczenia. Ustalenie ojcostwa ma na celu próbę ustalenia, kto jest ojcem dziecka pozamałżeńskiego, czyli w sytuacji kiedy matka dziecka nie jest mężatką. Ustalenia ojcostwa dokonuje się poprzez uznanie ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w sądzie, gdzie rozpatrywane są sprawy o sądowe ustalenie ojcostwa, tak jak to ma miejsce w rozpatrywanej sprawie. Niniejsze wskazuje na fakt, iż nie można zgodzić się z twierdzeniami M.A. zawartymi w odwołaniu, że podstawą do uznania, iż K.W. jest ojcem K.A. ma stanowić sam wywiad środowiskowy przeprowadzony przez kuratora zawodowego 13 września 2023 r. Aby uznać, że ojcem dziecka jest K.W. należy zgodnie z prawem ustalić jego ojcostwo, o co zresztą strona wniosła. Dopiero wtedy będzie można mówić, iż K.W. jest ojcem dziecka K.A. i dopiero wtedy jako świadczenie przysługujące osobie uprawnionej do alimentów od rodzica dziecka, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych ustawą, wnioskowane świadczenie, jako opiekunowi prawnemu, będzie mogło zostać stronie przyznane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00