Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 sierpnia 2024 r., sygn. II SA/Łd 330/24
Dnia 7 sierpnia 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka,, Sędzia WSA Michał Zbrojewski, Protokolant asystent sędziego Tomasz Stańczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2024 roku sprawy ze skargi M. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 20 lutego 2024 r. znak: SKO.4111.4.2024 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę. a.tp.
Uzasadnienie
Decyzją z 20 lutego 2024 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.) – w skrócie: "k.p.a." – oraz art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U z 2023 r. poz.1993 ze zm.) – powoływanej dalej jako: "p.o.u.a." – utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z 22 stycznia 2024 r., orzekającą o odmowie przyznania M.A. prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na dziecko K. A. od 1 stycznia 2024 r.
Kolegium w pierwszej kolejności odwołało się do treści art. 2 pkt 2 i pkt 11 p.o.u.a., a następnie wyjaśniło, że analiza całości dokumentacji zgromadzonej w sprawie wskazuje na fakt, że M.A. jest babką macierzystą K.A. i została ustanowiona przez sąd opiekunem prawnym małoletniego. Postanowieniem z 9 października 2023 r., sygn. akt [...] , Sąd Rejonowy dla Ł. w Łodzi zabezpieczył powództwo w ten sposób, że zobowiązał pozwanego K.W. do uiszczania, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania na rzecz małoletniego powoda K.A. tytułem alimentów kwot w wysokości po 800 zł miesięcznie płatnych z góry do dnia 10-go każdego miesiąca, z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, do rąk opiekuna prawnego – M.A. poczynając od 9 października 2023 r. Z niniejszego postanowienia wynika wyraźnie, iż jest to sprawa przeciwko K.W. o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane w przedmiocie wniosku małoletniego powoda K.A. o udzielenie zabezpieczenia. Ustalenie ojcostwa ma na celu próbę ustalenia, kto jest ojcem dziecka pozamałżeńskiego, czyli w sytuacji kiedy matka dziecka nie jest mężatką. Ustalenia ojcostwa dokonuje się poprzez uznanie ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w sądzie, gdzie rozpatrywane są sprawy o sądowe ustalenie ojcostwa, tak jak to ma miejsce w rozpatrywanej sprawie. Niniejsze wskazuje na fakt, iż nie można zgodzić się z twierdzeniami M.A. zawartymi w odwołaniu, że podstawą do uznania, iż K.W. jest ojcem K.A. ma stanowić sam wywiad środowiskowy przeprowadzony przez kuratora zawodowego 13 września 2023 r. Aby uznać, że ojcem dziecka jest K.W. należy zgodnie z prawem ustalić jego ojcostwo, o co zresztą strona wniosła. Dopiero wtedy będzie można mówić, iż K.W. jest ojcem dziecka K.A. i dopiero wtedy jako świadczenie przysługujące osobie uprawnionej do alimentów od rodzica dziecka, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych ustawą, wnioskowane świadczenie, jako opiekunowi prawnemu, będzie mogło zostać stronie przyznane.