Poradnia rachunkowa
- W jakim paragrafie ująć zakup klimatyzatora
- Jak wykazać w sprawozdaniu zwrot dotacji
- Kiedy należy dokonać korekty sprawozdania
W jakim paragrafie wydatkowym ująć zakup klimatyzatora o wartości ok. 15 tys. zł? Czy właściwy będzie paragraf 605, czy 606? Chodzi o plan wydatków jednostki budżetowej gminy i budynek pomocy społecznej, w którym obsługuje się petentów.
Podany stan faktyczny ma związek z wydatkiem przeznaczonym na zakup klimatyzatora, który ma być elementem składowym budynku samorządowego. Jest to więc wydatek związany z funkcjonowaniem jednostki, a ściślej rzecz ujmując, z zapewnieniem odpowiednich warunków pracownikom tej jednostki. Zatem nie ma wątpliwości co do zasadności wydatku, spełnia on bowiem kryteria ogólne wydatków wynikające z art. 44 ustawy o finansach publicznych. Dla przypomnienia, z ust. 3 tego artykułu wynika, że wydatki publiczne powinny być dokonywane:
1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:
a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;
2) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań;
3) w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
Jeśli zaś chodzi o aspekt klasyfikacji budżetowej, to niezbędne będzie odniesienie się do przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. W rozporządzeniu przewidziano m.in. paragrafy 605 oraz 606. Pierwszy z nich ma oznaczenie „Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych”, natomiast drugi: „Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych”. Te z pozoru zbliżone paragrafy dotyczące wydatków majątkowych różnią się jednak docelowym zastosowaniem, co trafnie oddano w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z 7 sierpnia 2024 r. (nr 16/928/2024). W dokumencie tym RIO stwierdziła nieprawidłowe zastosowanie paragrafu klasyfikacji budżetowej w przypadku wydatku przeznaczonego na zakup klimatyzatora z montażem. Izba zwróciła uwagę m.in. na przepisy rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie to pod pojęciem „inwestycje” identyfikuje tzw. środki trwałe w budowie. Z kolei w myśl art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Poznańska RIO wskazała, że: „klimatyzator to składnik majątkowy, który nie jest zdatny do użytkowania bezpośrednio po dokonaniu jego zakupu, wymaga bowiem zamontowania, co wynika również z nazwy planowanego zadania majątkowego. Zatem stosownie do przepisów rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (….) wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych, w tym na zakup klimatyzatora wraz z montażem, a także wszystkie inne koszty ponoszone przed oddaniem go do użytkowania, należy sklasyfikować w § 6050/Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych”.