Ograniczenia reklamy zewnętrznej a prawo własności: wyrok WSA w Opolu - Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 lipca 2024 r., sygn. I SA/Op 3/24
Uchwała rady gminy, która nakłada obowiązki dostosowawcze na już istniejące legalnie wzniesione tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, musi przewidywać możliwość odszkodowania, aby była zgodna z przepisami prawa materialnego i Konstytucją RP.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Judecki (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant St. referent Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lipca 2024 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. w W. na uchwałę Rady Miasta Opola z dnia 27 czerwca 2019 r., Nr XIII/199/19 w przedmiocie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń 1) stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części tekstowej w zakresie § 4 ust. 2 pkt 5 i 6, § 5 ust. 2 pkt 5 i 6, § 6 ust. 2 pkt 5 i 6, § 7 ust. 2 pkt 5 i 6, § 8 ust. 2 pkt 5 i 6, 2) w pozostałej części skargę oddala, 3) zasądza od Miasta Opola na rzecz strony skarżącej C. Sp. z o.o. w W. kwotę 797 (siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako: "Spółka", "Skarżąca") wniosła skargę na uchwałę Rady Miasta Opola z dnia 27 czerwca 2019 r., Nr XIII/199/19, w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w Opolu (Dz. Urz. Woj. Opolskiego z 2019 r. poz. 2310) (dalej jako: "Uchwała").
Spółka skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu wniosła za pośrednictwem organu. W skardze domagała się stwierdzenia nieważności powyższej uchwały w całości. Spółka wywodzi naruszenie interesu prawnego w sprawie z faktu, że na terenie całego kraju prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy zewnętrznej. W ramach tej działalności Skarżąca w ubiegłych latach wzniosła na terenie miasta Opola (czyli na terenie zastosowania przedmiotowej Uchwały), szereg tablic i urządzeń reklamowych wolnostojących na podstawie ostatecznych pozwoleń na budowę i zgłoszeń robót budowlanych. Skarżąca eksploatuje ww. nośniki reklamowe legalnie i dzierżawi tereny pod ww. nośnikami reklamowymi od właścicieli lub użytkowników wieczystych terenów, na których się one znajdują. Skarżąca nie prowadzi w Opolu innych rodzajów działalności niż reklama zewnętrzna, nie stosuje tam również w swojej działalności innych typów tablic i urządzeń reklamowych niż tzw. billboardy, o standardowej powierzchni 18 m2 wolnostojące.