Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.86.2024.4.KU

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-w zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej uzyskiwania przez Pana dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi – jest nieprawidłowe,

- w zakresie pytania nr 3 w części uznania wydatków na usługi księgowe i doradcze dotyczących opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – jest nieprawidłowe,

- w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 1 lipca 2024 r., 10 lipca 2024 r., 17 lipca 2024 r., 14 sierpnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Od 2 września 2019 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), dalej jako: „ustawa PIT”. Rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybraną przez Pana formą opodatkowania jest podatek liniowy 19%.

Przychody, o których dalej będzie mowa w niniejszym wniosku, uzyskuje Pan na terytorium Polski w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy z 2 stycznia 2024 r. świadczy Pan usługi na rzecz , zwanej dalej jako: „Spółka”.

Wykonuje Pan za wynagrodzeniem następujące czynności (§ 2 ust. 1 umowy):

1)tworzenie programów komputerowych;

2)tworzenie algorytmów;

3)tworzenie skryptów;

4)testowanie i wdrażanie stworzonych rozwiązań;

5)opracowanie dokumentacji technicznej i instrukcji stworzonego programu;

6)uaktualnianie stworzonych programów bądź ich części;

7)opracowanie interfejsów stworzonych programów.

Przy wykonywaniu umowy korzysta Pan ze swobody decyzyjnej, samodzielnie dobierając właściwe środki i metody osiągnięcia wyznaczonych celów, co zostało zagwarantowane w  § 2 ust. 2 umowy.

Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonywać przedmiot umowy z należytą starannością (§ 4 umowy).

Wynagrodzenie należne za wykonanie usług stanowiących przedmiot umowy jest ustalany według stawki roboczo-godzinowej. Wystawia i doręcza Pan Spółce faktury VAT. Wynagrodzenie jest wypłacane co miesiąc na podstawie podpisanego protokołu odbioru, w którym wyszczególnia Pan z dokładnością do 1 godziny, zakres i czas wykonanych prac, pod warunkiem akceptacji tych prac przez Spółkę (§ 7 ust. 1 i 2 umowy).

Uzupełnia Pan raport z wykonanych prac w systemie informatycznym stosowanym w Spółce najpóźniej do ostatniego dnia roboczego w danym miesiącu (§ 7 ust. 3 umowy).

Wynagrodzenie jest wypłacane w terminie 14 dni od dnia doręczenia Spółce prawidłowo wystawionej faktury VAT (§ 7 ust. 4 umowy).

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą odpowiada Pan za prawidłowe i terminowe rozliczenia należności publicznoprawnych z tytułu umowy, w tym w szczególności za rozliczenia podatkowe, a także uiszczanie należnych składek ubezpieczeniowych oraz zaliczek na podatek dochodowy (§ 7 ust. 7 umowy).

W umowie została uregulowana kwestia praw autorskich. Jak wynika z § 9 ust. 1 umowy, jeżeli w związku z realizacją przedmiotu umowy dojdzie do stworzenia przez Pana utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, to na mocy postanowień umowy, bez potrzeby dokonywania przez Strony dodatkowych czynności i bez dodatkowego wynagrodzenia (tj. w ramach wynagrodzenia wskazanego w § 7), przenosi Pan na Spółkę autorskie prawa majątkowe do utworów w całości, bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych, terytorialnych lub innych.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów zgodnie z ust. 1 następuje każdorazowo z chwilą wydania danego utworu Spółce, na wszelkich polach eksploatacji, istniejących w chwili zawarcia umowy (§ 9 ust. 2 umowy).

W przypadku gdy utwór stanowi program komputerowy, przeniesienie autorskich praw majątkowych obejmuje także uprawnienia wskazane w art. 74 ust. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (§ 9 ust. 3 umowy).

Z § 9 ust. 4 umowy wynika, że przeniesienie autorskich praw majątkowych, o których mowa w ust. 1-3, dotyczy wszelkich postaci ustalenia utworów, w tym zwłaszcza kodu źródłowego i wynikowego oprogramowania stanowiącego utwór.

Udziela Pan Spółce zezwolenia na rozporządzanie i korzystanie z opracowań utworów, a także przenosi na Spółkę prawo zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego do utworów na wszelkich polach eksploatacji, w tym zwłaszcza na polach wskazanych w ust. 2 i 3 powyżej (§ 9 ust. 5 umowy).

Spółka ma prawo do dalszego przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów bez Pana zgody. Ma także prawo do udzielania licencji na korzystanie z utworów (§ 9 ust. 6 umowy).

Zobowiązał się Pan do niewykonywania autorskich praw osobistych do utworów, a także upoważnił w tym zakresie Spółkę (§ 9 ust. 8 umowy).

W przypadku wyodrębnienia w przyszłości nowych pól eksploatacji zobowiązał się Pan przenieść na Spółkę autorskie prawa majątkowe do utworów na owych polach - w ramach wynagrodzenia wskazanego w umowie. Przeniesienie powinno nastąpić na analogicznych warunkach, jak przewidziane w niniejszej umowie, w terminie 14 dni od doręczenia wykonawcy odpowiedniego wezwania zamawiającego (§ 9 ust. 9 umowy).

Strony zgodnie oświadczają, że ich celem jest doprowadzenie do przeniesienia przez Pana na Spółkę wszelkich praw własności intelektualnej do przedmiotów stworzonych w wykonaniu umowy. W przypadku gdy w wykonaniu umowy wytworzy Pan dzieła stanowiące przedmiot innych praw własności intelektualnej, niż wprost wskazane w treści § 9 umowy, postanowienia zawarte w § 9 stosuje się odpowiednio (§ 9 ust. 10 umowy).

Zastrzeżenie powyższej kary umownej nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania przenoszącego jej wysokość na zasadach ogólnych (§ 9 ust. 11 umowy).

Z § 12 ust. 1 umowy wynika, że ponosi Pan pełną odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług określonych w umowie, w szczególności za jakość świadczonych usług i ich rezultat, na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu cywilnego.

Ukończył Pan studia inżynierskie i magisterskie na kierunkach informatycznych.

Mając na uwadze brzmienie umowy łączącej Pana i Spółkę należy przedstawić opis Pana działalności.

Etapy działalności:

1)Planowanie, analiza i projektowanie oprogramowania - szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego użytkownika programu, zapoznanie się ze specyfiką wymagania oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji.

2)Praca nad wytworzeniem programu i jego implementacja - tworzenie nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb kontrahenta lub użytkownika programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania. Przygotowywanie automatycznych testów jednostkowych oraz integracyjnych weryfikujących poprawność funkcjonalną oprogramowania na etapie jego tworzenia oraz zapewniające wsparcie przy wykonywaniu testów regresyjnych po wprowadzeniu koniecznych usprawnień, poprawek, czy też optymalizacji w kodzie źródłowym zidentyfikowanych na etapie testów systemowych, wydajnościowych, obciążeniowych lub klienckich testów akceptacyjnych.

3)Integracja oprogramowania z innymi systemami kontrahenta.

Realizuje Pan zlecenia programistyczne na rzecz swoich kontrahentów, a w szczególności: (...). Jest to aplikacja o zaawansowanych funkcjonalnościach, które umożliwiają (...). Proces ten odbywa się przy użyciu chmury (...). Z uwagi na wąską specyfikację pracy aplikacji każdy jej element wymaga dogłębnej analizy oraz indywidualnego podejścia. Proces tworzenia aplikacji obejmuje staranne zaplanowanie i dopasowanie poszczególnych funkcjonalności do potrzeb użytkowników z branży (...).

Nie świadczy Pan usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego oprogramowania, jednak w razie wystąpienia błędów lub usterek w powstałym na podstawie umowy z Kontrahentem oprogramowaniu jest Pan odpowiedzialny za naprawienie tych błędów i zdanie produktów odpowiadających pierwotnym wymaganiom Zleceniodawcy.

Samodzielnie w oparciu o własną wiedzę i twórczość realizuje Pan powierzone zadania, tj. wytwarza programy komputerowe (kody źródłowe, interfejsy) i odbywa się to niezależnie od podejmowanych działań przez pozostałych programistów.

Prowadzona bezpośrednio przez Pana indywidualna działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług albowiem nieustannie, przy codziennym świadczeniu usług zdobywa Pan nową wiedzę z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, pogłębia ją, a następnie wykorzystuje do wytwarzania programów komputerowych (kodów źródłowych, interfejsów).

Powstałe programy komputerowe są efektem Pana własnej, samodzielnej działalności twórczej oraz wynikiem zdobytej wcześniej i wykorzystanej wiedzy w tej dziedzinie. Dzięki powyższemu procesowi powstaje nowy produkt. Podstawą do stwierdzenia powyższego są faktycznie wykonywane przez Pana czynności, proces myślowy i efekt tego procesu.

Jest Pan autorem i właścicielem tych rozwinięć (programów komputerowych), do których autorskie prawa majątkowe są przenoszone na Spółkę.

Opisane w powyższy sposób rozwijanie odbywa się na podstawie zawartej umowy. Na skutek Pana działalności powstają nowe algorytmy w językach programowania. Mając na uwadze powyższe wskazuje Pan, że tworzy programy komputerowe, tj. utwory chronione w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jest Pan autorem utworów oraz właścicielem autorskich praw majątkowych do tych utworów. Zgodnie z postanowieniami umów Spółka nabywa autorskie prawa majątkowe do utworów wytworzonych przez Pana w wyniku realizowania umów, na wskazanych w umowie polach eksploatacji. Przeniesienie praw autorskich obejmuje prawo do wykonywania praw zależnych. Nabycie autorskich praw majątkowych do utworów następuje w ramach wynagrodzenia za świadczenie usług. Wynagrodzenie za świadczenie usług będących przedmiotem umowy obejmuje wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na Spółkę autorskich praw majątkowych do utworów. Zatem, uzyskuje Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej uwzględnione w cenie sprzedaży usługi zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy PIT.

Świadczy Pan usługi jako niezależny wykonawca, ma Pan dowolność w wyborze miejsca i czasu świadczenia usług, a także nie pozostaje pod bezpośrednim kierownictwem swoich kontrahentów. Ponosi Pan odpowiedzialność za sposób i rezultat wykonania umowy wobec Spółki. Na bieżąco powiększa Pan zasób swojej wiedzy dokształcając się poprzez czytanie specjalistycznych książek, uczestnictwo w kursach, a także czytając artykuły w prasie internetowej. W Pana ocenie, tworząc programy komputerowe na rzecz Spółki wykonuje Pan  prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W tym miejscu wskazuje Pan, że w ramach swojej działalności wytwarza programy komputerowe dla Spółki bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy, bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług). Efekty samodzielnej działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w Pana praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Czynności wykonywane przez Pana nie mają charakteru rutynowego. Jak wskazano powyżej, przenosi Pan na Spółkę w ramach zawartej umowy całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanych w omówiony sposób programów komputerowych, osiąga Pan dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Stara się Pan, aby Pana utwory odróżniały się od utworów konkurencji. Rozwiązanie nad którym obecnie Pan pracuje jest bardzo złożonym produktem. Dąży Pan do tego, żeby tworzone rozwiązania były unikalne i wyróżniały się na rynku.

W związku z prowadzoną przez Pana działalnością na rzecz Spółki, polegającą na tworzeniu oprogramowania, ponosi i będzie ponosił Pan określone wydatki.

Co jakiś czas w ramach dokształcania odbywa Pan różne kursy stacjonarne lub online, tak aby być na bieżąco z technologią. Odbywa Pan także kursy językowe.

Ponadto, czasami może wystąpić potrzeba zakupienia nowego sprzętu komputerowego.

Stara się Pan być na bieżąco z najnowszymi technologiami, wykorzystywanymi w zakresie programowania. Czyta Pan sporo książek o tematyce programowania, a także artykuły z portali branżowych.

Wydatki na zakup sprzętu komputerowego, służą do technicznego wytwarzania programów komputerowych i ich testowania. Natomiast opłaty wpisowe za udział w kursach wideo i wydatki na zakup specjalistycznej literatury mają na celu zdobycie nowej wiedzy na potrzeby tworzenia nowych, innowacyjnych funkcjonalności. Koszty transportu (bilety, paliwo do samochodu) służą umożliwieniu dojazdów na spotkania z klientem, czy do miejsca świadczenia usług. Ponosi Pan także inne wydatki związane z utrzymaniem samochodu w ramach umowy leasingu (opłata wstępna, rata leasingowa, zakup płynów, serwis, obowiązkowe ubezpieczenie, koszt wykupu z leasingu).

Innymi wydatki, które Pan ponosi są wydatki przeznaczone na meble, wyposażenie biurowe, materiały biurowe, usługi telekomunikacyjne, usługi księgowe, usługi doradztwa podatkowego, dostęp do chmury (...).

Ponosi Pan także opłaty za egzaminy - certyfikaty.

Nie nabywa Pan oprogramowania od innych podmiotów.

Powyższe opłaty są bezpośrednim kosztem koniecznym do fizycznego świadczenia usług dla Zleceniodawcy - fizycznego wytwarzania na jego rzecz oprogramowania. Jest Pan w stanie przyporządkować konkretną wartość kosztów, o których mowa we wniosku do wytworzenia, ulepszenia i rozwoju konkretnego prawa własności intelektualnej -oprogramowania.

Wskazuje Pan, że prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy PIT, ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, przypadających na każde ww. prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac, obejmującą wydatki od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej do końca danego miesiąca kalendarzowego poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.

Ewidencja prowadzona jest na bieżąco i zawiera comiesięczne zestawienie dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP na koniec danego miesiąca.

Mając na uwadze regulacje IP Box, chciałby Pan skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy PIT). W konsekwencji, zamierza Pan w zeznaniach rocznych rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej współpracy ze Zleceniodawcą z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%. Zamierza Pan kontynuować współpracę ze Spółką na zasadach opisanych w niniejszym wniosku, dlatego też zamierza Pan w następnych latach ponownie rozliczyć się z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%. Nie wyklucza Pan, że w przyszłości podejmie się innych, podobnych projektów.

Podsumowując powyższe, w związku ze stawianymi przez Spółkę wymaganiami we własnym zakresie tworzy Pan nowe lub ulepszone produkty, a czasami rozbudowuje i rozszerza istniejące oprogramowanie (w opisany powyżej sposób).

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W piśmie przesłanym 1 lipca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania.

Pytanie 1) Jakiego roku/lat podatkowych dotyczy Pana wniosek w zakresie stanu faktycznego?

Odpowiedź: Wniosek dotyczy czterech zagadnień podatkowych w stanie faktycznym (skorzystanie z ulgi IP Box w 2024 r.) oraz czterech zagadnień podatkowych w zdarzeniu przyszłym (latach przyszłych).

Pytanie 2) Czy prowadzona przez Pana działalność dotyczy wyłącznie tworzenia oprogramowania, czy również jego rozwijania/modyfikowania/ulepszania?

Odpowiedź: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opracowuje Pan na rzecz danego kontrahenta nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności, wykorzystując aktualnie posiadaną wiedzę i umiejętności. Nie świadczy Pan usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego oprogramowania. Jednakże w przypadku wystąpienia błędów lub usterek w oprogramowaniu powstałym na podstawie umowy z kontrahentem, jest Pan odpowiedzialny za ich naprawę i dostarczenie produktów zgodnych z pierwotnymi wymaganiami kontrahenta.

Należy zaznaczyć, że tworzone przez Pana programy komputerowe są produktami o charakterze oryginalnym i twórczym. Zawsze są to nowe kreacje, nieistniejące wcześniej, tworzone od podstaw. Tworzone produkty nie są jedynie efektem pracy, która wymaga tylko określonych umiejętności programistycznych, lecz stanowią unikalne wartości niematerialne.

Pytanie 3) Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/modyfikuje Pan oprogramowanie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług? Jeżeli tak, należy wskazać jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pana w ramach tej działalności?

Odpowiedź: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych oraz oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług.

Pana zasoby wiedzy obejmują:

a)Wiedzę zdobytą podczas studiów inżynierskich na kierunku (...) oraz magisterskich na kierunku (...).

b)Samodzielnie zdobytą wiedzę oraz ukończone kursy branżowe, obejmujące języki programowania takie jak: (...), umiejętności obsługi systemów (...), projektowania baz danych, algorytmy, metodyki pracy w projektach informatycznych, wzorce projektowe oraz frameworki takie jak: (...), oraz obsługę i tworzenie infrastruktury w chmurze (np. ...) i zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa.

c)Znajomość podejść do projektowania oprogramowania takich jak (...).

Pracując nad tworzeniem oprogramowania nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan swoją aktualną wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu stworzenia nowych aplikacji, które są nowoczesne i unikalne. Działalność obejmuje zdobywanie i poszerzanie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu tworzenia oprogramowania, w tym czytanie literatury, korzystanie z kursów online, nagranych prezentacji oraz uczestnictwo w forum dotyczących technologii.

Pytanie 4) Co – w kontekście przedstawionego opisu – należy rozumieć pod pojęciem „program komputerowy”? W opisie używa Pan różnych pojęć, które określają efekty Pana pracy. Sposób, w jaki ich Pan używa nie pozwala na stwierdzenie, czy różne pojęcia określają różne efekty Pana prac, czy pojęcia te są używane zamiennie, żeby określić te same efekty. W opisie pojawiają się m.in. takie określenia: „program komputerowy”, „oprogramowanie”, „kod źródłowy”, „interfejs”.

W konsekwencji nie wiadomo, czego dotyczą Pana pytania:

a)Jakie konkretne „Oprogramowanie”Pan tworzy?

b)Jakie konkretne „Oprogramowanie”Pan rozwija oraz w jaki sposób?

c)W jakim okresie powstawało „Oprogramowanie”, o którym mowa we wniosku

d)Czy uczestniczy Pan we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Ogólnie rzecz ujmując programowanie, które Pan tworzy jest specjalistycznym projektem dostosowanym do potrzeb danego kontrahenta. Doświadczenie zdobyte przy poprzednich projektach przyczynia się pozytywnie do tempa realizacji prac, dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii i rozwiązań.

Ad 4 lit. a)

Tworzy Pan aplikację (...). Jest to aplikacja o zaawansowanych funkcjonalnościach, które umożliwiają (...). Projekt obejmuje rozwój aplikacji, która wspiera użytkowników w symultanicznym dostępie do (...), oferując przy tym szereg funkcji. Wśród nich znajduje się podgląd danych, notyfikacje, zarządzanie konfliktami, integracja z systemem operacyjnym.

Ad 4 lit. b)

Z technologicznego punktu widzenia, w projekcie wykorzystano języki programowania (...), rozwijany dla kontrahenta moduł integracji z wirtualnym systemem plików (On-emand cloud file system). Proces wytwarzania oprogramowania odbywa się przy użyciu chmury (...), chmury (...) oraz prywatnej chmury obliczeniowej kontrahenta. Z uwagi na wąską specyfikację pracy aplikacji każdy jej element wymaga dogłębnej analizy oraz indywidualnego podejścia. Proces tworzenia aplikacji obejmuje staranne zaplanowanie i dopasowanie poszczególnych funkcjonalności do potrzeb użytkowników z branży (...).

Ad 4 lit. c)

Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest cały czas rozwijane. Proces jego tworzenia i ulepszania jest ciągły, ponieważ nieustannie wprowadza Pan nowe funkcjonalności, poprawki oraz optymalizacje w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby użytkowników oraz wymagania technologiczne. Dzięki temu oprogramowanie stale ewoluuje i jest dostosowywane do najnowszych standardów i potrzeb rynku. Pracuje Pan nad tym oprogramowaniem od maja 2023 r.

Ad 4 lit. d)

Uczestniczy Pan także we własnych pracach realizowanych na rzecz kontrahentów.

Pytanie 5) W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku odrębnie w odniesieniu do każdego z „programów komputerowych”, których dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić, jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego „programu komputerowego” lub rozwijania/ulepszania istniejącego, a w szczególności:

a)w oparciu o jakie technologie został wytworzony/rozwinięty przez Pana „program komputerowy”?

b)jakie konkretne narzędzia, koncepcje, rozwiązania zastosował Pan w celu wytworzenia/rozwinięcia „programu komputerowego?

c)co powoduje, że wytworzone nowe oprogramowanie lub usprawnione w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana, na czym polega oryginalność tego programu komputerowego?

Odpowiedź: Twórczy charakter Pana działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania” przejawia się w tworzeniu programów komputerowych, które charakteryzują się cechami, funkcjonalnościami i specyfikacjami nieobecnymi dotychczas w praktyce gospodarczej. Każde zadanie związane z tworzeniem Oprogramowania może być rozwiązane na wiele różnych sposobów przy wykorzystaniu różnorodnych narzędzi. Wybór, dostosowanie i ulepszanie istniejących rozwiązań zależą w pełni od wiedzy, doświadczenia oraz Pana kreatywności. W swojej pracy wybiera Pan rodzaj i metodę analizy danych, aby możliwie najlepiej dostosować je do nowych lub ulepszonych programów/oprogramowań, przygotowując odpowiednie analizy. Każde wykonywane zadanie nie jest powtarzalnym projektem – każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia. Jest Pan przekonany, że odpowiednia wiedza i znajomość technologii są kluczowe przy podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. W swojej działalności zawsze dąży Pan do dostarczania najnowszych rozwiązań w branży, biorąc pod uwagę obecny stan techniki w branży IT oraz aktualne zastosowania w działalności.

Ad 5 lit. a) i b)

Z technologicznego punktu widzenia, w projekcie wykorzystano języki programowania (...), rozwijany dla kontrahenta moduł integracji z wirtualnym systemem plików (On-demand cloud file system). Proces wytwarzania oprogramowania odbywa się przy użyciu chmury (...), chmury (...) oraz prywatnej chmury obliczeniowej kontrahenta.

Ad 5 lit. c)

Dodawanie zupełnie nowych, od podstaw opracowanych funkcjonalności, parametrów działania, zasad funkcjonowania i nowych cech powoduje, że tworzone nowe „Oprogramowanie” jest znacząco różne od rozwiązań już istniejących. Każdy nowy produkt, który powstaje, nie istniał wcześniej. Oryginalność tego oprogramowania wynika z zastosowania nowatorskich rozwiązań programistycznych oraz faktu, że jest to efekt Pana pracy własnej, gdzie miał Pan pełną swobodę w procesie tworzenia, nie polegając na kopiowaniu istniejących już rozwiązań. Dodatkowo, oryginalność wynika z faktu, że efekty Pana pracy stanowią coś nowego dla Pana jako twórcy. Oprogramowanie, które tworzy i rozwija na rzecz klientów, wprowadza zupełnie nowe funkcjonalności, spełniając tym samym kryteria twórczości i oryginalności. Pana rozwiązania są unikalne, nie mają swoich  odpowiedników na rynku, co pozwala na spełnienie specyficznych wymagań biznesowych Pana klientów i zaspokojenie ich potrzeb. To co wyróżnia oprogramowanie stworzone przez Pana to wysoki poziom konfigurowalności, łatwość i niski koszt wdrożenia oraz elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb Pana klientów oraz nowych technologii na rynku. Stosuje Pan również najnowsze wzorce architektury, aby zapewnić najwyższą jakość i efektywność oferowanych rozwiązań.

Pytanie 6) W związku ze wskazaniem we wniosku, że:

(…) w ramach swojej działalności wytwarza programy komputerowe dla Spółki bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany (…).

proszę wyjaśnić:

a)jakie konkretne działania zmierzające do rozwijania/modyfikowania (jakiego „programu komputerowego”?) zostały podjęte w celu realizacji projektu, w ramach którego tworzy, rozwija i modyfikuje Pan program komputerowy?

b)na czym polega systematyczność w odniesieniu do Pani działań w zakresie wykonywanych przez Panią czynności?

c)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych latach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego nowego, rozwiniętego programu komputerowego?

Odpowiedź:

Ad 6 lit. a)

Każdorazowo tworzy lub w znacznym stopniu zmienia Pan kod źródłowy, z którego składa się oprogramowanie.

Ad 6 lit. b)

Systematyczność polega na prowadzeniu prac w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac (ustalenie harmonogramu prac, kolejności wykonywania poszczególnych czynności), weryfikacja (ustalenie czy zostały osiągnięte założone efekty prac, ewentualne wprowadzanie poprawek i udoskonaleń prowadzących do osiągnięcia założonego rezultatu), zakończenie (zdanie efektów prac).

Ad 6 lit. c)

Harmonogramy prac są ustalane na bieżąco w toku realizacji projektów. W trakcie prac może dochodzić do zmian harmonogramów, na przykład poprzez przesunięcie terminów zakończenia poszczególnych etapów prac. Tak realizowane dynamiczne harmonogramy zawsze były przez Pana faktycznie zrealizowane w odniesieniu do wymienionych wyżej programów komputerowych.

Pytanie 7) W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija/ulepsza Pan Oprogramowanie proszę wyjaśnić:

a)Jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego Oprogramowania?

b)Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone, rozwinięte/ulepszone Oprogramowanie od już istniejących?

c)Jaki jest sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego nowego, rozwiniętego/ulepszonego Oprogramowania? (jaka wiedza została wykorzystana?)

d)Jakie produkty, usługi procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

e)Na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych czy programistycznychoparte były te produkty, usługi, procesy?

f)Co Pan planował?

g)W jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

h)Co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanych projektów?

Odpowiedź:

Ad 7 lit. a)

Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania” dysponował Pan szeroką wiedzą teoretyczną oraz praktyczną, zdobytą podczas studiów oraz wieloletniego doświadczenia zawodowego. Ukończył Pan studia wyższe związane z informatyką, które dały Panu solidne podstawy w zakresie programowania, analizy systemów oraz zarządzania projektami IT.

Ponadto, ma Pan ponad 20 lat doświadczenia w branży IT, pracując w pięciu różnych firmach. W tym czasie zakończył kilkanaście projektów, co pozwoliło Panu zdobyć praktyczne umiejętności w różnych obszarach tworzenia i wdrażania oprogramowania. Dysponuje Pan również zaawansowaną znajomością języków programowania, takich jak (...). Uczestniczył Pan w licznych kursach i szkoleniach z zakresu wytwarzania oprogramowania oraz bezpieczeństwa IT, co pozwoliło Panu na ciągłe podnoszenie kwalifikacji i aktualizowanie wiedzy zgodnie z najnowszymi trendami i technologiami w branży. W ramach działalności, dzięki której tworzy i modyfikuje/rozwija/ulepsza Pan „Oprogramowanie”, wykorzystuje i rozwija wiedzę oraz umiejętności nabyte podczas indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii, a także Pana bogate doświadczenie zawodowe. Są to szczególnie umiejętności i wiedza z zakresu technologii informatycznej oraz technologii programowania. W pracy posługuje się Pan zaawansowanymi narzędziami i technologiami, w tym przede wszystkim technologią (...). Regularnie uczy się Panu nowych technologii i zdobywa coraz to bardziej aktualną wiedzę w ich zakresie, co pozwala Panu na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się wymagań rynku i potrzeb użytkowników. Wykorzystuje Pan nowe kombinacje narzędzi i technologii, co pozwala na wytworzenie aplikacji o specyfikacji i jakości, które nie występowały wcześniej. Innowacyjne technologie, które Pan stosuje, umożliwiają tworzenie oprogramowania z unikalnymi funkcjami i usprawnieniami, które wyróżniają je na tle istniejących rozwiązań. Przykłady takich usprawnień mogą obejmować zwiększoną wydajność, lepszą skalowalność, wyższą jakość zabezpieczeń, bardziej intuicyjne interfejsy użytkownika oraz integrację z nowoczesnymi systemami i urządzeniami.

Ad 7 lit. b)

Przy realizacji każdego zlecenia każdorazowo analizuje Pan aktualnie dostępną i posiadaną wiedzę przez pryzmat wymagań pożądanego oprogramowania. Selekcja wiedzy odbywa się w oparciu o specyficzne potrzeby i cele danego projektu, co pozwala na efektywne wykorzystanie zarówno wiedzy nabytej przed rozpoczęciem realizacji zlecenia, jak i tej pozyskanej i ugruntowanej w trakcie jego realizacji. Wiedza i umiejętności są wykorzystywane na różnych etapach procesu tworzenia oprogramowania, w szczególności:

·Podczas projektowania architektury oprogramowania wykorzystuje Pan swoje doświadczenie i znajomość najlepszych praktyk, aby stworzyć solidną, skalowalną i efektywną architekturę, która spełni wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne projektu.

·Podczas implementacji oprogramowania używa Pan wiedzy z zakresu technologii programistycznych, takich jak (...) oraz języków programowania (...), aby kodować rozwiązania zgodne ze specyfikacjami projektowymi. Integruje również nowe technologie i narzędzia, które mogą zwiększyć efektywność i funkcjonalność tworzonego oprogramowania.

·Podczas testowania oprogramowania stosuje Pan zarówno manualne, jak i automatyczne techniki testowania, aby upewnić się, że oprogramowanie działa zgodnie z założeniami i jest wolne od błędów. Wykorzystuje Pan tu swoją wiedzę na temat metod testowania oraz narzędzi wspomagających ten proces. W ten sposób zapewnia Pan, że każde nowe, rozwinięte lub ulepszone oprogramowanie jest nie tylko zgodne z wymaganiami klienta, ale również odznacza się wysoką jakością i innowacyjnością.

Ad 7 lit. d)

W ramach swojej działalności oferował Pan szeroki zakres produktów, usług i procesów związanych z tworzeniem i zarządzaniem oprogramowaniem. Obejmowały one:

·Tworzenie oprogramowania – realizacja kompleksowych projektów programistycznych na zamówienie, dostosowanych do specyficznych potrzeb klientów.

·Analizę wymagań systemowych – zbieranie i analizowanie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych dla systemów informatycznych.

·Analizę dokumentacji – przegląd i ocena dokumentacji technicznej oraz użytkowej w celu zapewnienia zgodności z wymaganiami projektowymi.

·Automatyzację procesów – wdrażanie rozwiązań automatyzujących różne procesy biznesowe w celu zwiększenia efektywności operacyjnej.

·Integrację systemów – łączenie różnych systemów informatycznych w spójną całość, umożliwiającą bezproblemową wymianę danych i funkcji.

·Projektowanie baz danych – tworzenie i optymalizacja struktur baz danych, zapewniających wydajność i skalowalność systemów.

·Zarządzanie serwerami – konfiguracja, utrzymanie i monitorowanie serwerów oraz infrastruktury IT.

·Zarządzanie bazami danych – administracja bazami danych, dbanie o ich bezpieczeństwo, wydajność i integralność.

·Projektowanie interfejsów użytkownika – tworzenie intuicyjnych i funkcjonalnych interfejsów użytkownika dostosowanych do potrzeb końcowych użytkowników.

·Doradztwo z zakresu zastosowania oprogramowania w biznesie – konsultacje dotyczące implementacji oprogramowania w procesach biznesowych oraz optymalizacja tych procesów.

·Nadzór nad zespołem programistów – zarządzanie zespołem, koordynacja pracy i nadzór nad realizacją zadań.

·Podział projektów na zadania – organizacja pracy projektowej, dzielenie projektów na mniejsze zadania, przydzielanie ich członkom zespołu i monitorowanie postępów.

Ad 7 lit. e)

Pana produkty, usługi i procesy oparte były na szerokim zakresie wiedzy i doświadczenia zdobytego zarówno podczas studiów, jak i wieloletniej pracy zawodowej.

Przede wszystkim polega Pan na:

·Wiedzy zdobytej podczas studiów – podstawy teoretyczne z zakresu informatyki i

programowania.

·Wieloletnim doświadczeniu zawodowym – realizacja wielu projektów w różnych technologiach, w różnych językach programowania i typach baz danych, współpraca z klientami z różnych branż i różnej wielkości.

·Różnych technologiach i narzędziach programistycznych:

-Języki programowania – pracował Pan w wielu językach, w tym (...) oraz innych.

-Bazy danych – projektował i wykorzystywał Pan zarówno relacyjne bazy danych (np. ...), jak i dokumentowe bazy danych (np. ...).

-Frameworki – stosował różne frameworki, w tym (...), które umożliwiają efektywne tworzenie aplikacji.

-Serwery i infrastruktura IT – tworzył i administrował infrastrukturą serwerową, dbając o jej stabilność i bezpieczeństwo.

·Metodologii wytwarzania oprogramowania – poznał Pan różne metodologie, takie jak.... co pozwala Panu na elastyczne dostosowywanie podejścia do specyfiki projektu.

·Procesy CI/CD – implementował procesy ...., które automatyzują testowanie i wdrażanie kodu, co zwiększa efektywność i jakość produkowanego oprogramowania.

·Integracji systemów – miał Pan okazję tworzyć integracje między istniejącymi systemami typu „legacy” oraz przeprowadzać selektywne przepisywanie fragmentów tych systemów w celu ich usprawnienia.

·Zarządzaniu zespołami – doświadczenie w pracy zarówno w małych, jak i dużych zespołach, co pozwala Panu na efektywne prowadzenie projektów i zarządzanie pracą zespołów programistycznych.

Te różnorodne doświadczenia i umiejętności pozwalają świadczyć usługi związane z całym cyklem tworzenia oprogramowania na najwyższym poziomie, dostosowując je do specyficznych potrzeb każdego klienta.

Ad 7 lit. f)

W przypadku wszystkich wymienionych projektów, wspólnie z osobami reprezentującymi klienta, zaplanował Pan poszczególne fazy powstawania projektów oraz konkretne cele dla każdej z nich. Jego celem było umożliwienie klientowi monitorowanie postępów i kontrolę nad kosztem realizacji.

Jednocześnie odegrał Pan kluczową rolę w planowaniu technicznym samych rozwiązań oraz sposobu integracji poszczególnych systemów. Pana zaangażowanie obejmowało:

·Określenie faz projektowych – ustalenie kroków do wykonania, aby projekt mógł być realizowany w sposób przejrzysty i efektywny.

·Ustalenie konkretnych celów dla każdej fazy – definiowanie miarodajnych celów, które pozwalały klientowi na ocenę postępów oraz osiągniętych wyników.

·Planowanie techniczne rozwiązań – opracowanie strategii technicznej, uwzględniającej wybór odpowiednich technologii, frameworków i narzędzi, aby zapewnić optymalną wydajność i skalowalność projektu.

·Integrację systemów – projektowanie i implementacja integracji między istniejącymi systemami, zapewniając płynną wymianę danych i funkcjonalności między różnymi komponentami systemowymi.

Pana działania miały na celu nie tylko skuteczne realizowanie projektów, ale także zapewnienie klientowi transparentności, kontrolę nad procesem oraz dostarczenie rozwiązań technologicznie zaawansowanych, dostosowanych do jego specyficznych potrzeb i wymagań biznesowych.

Ad 7 lit. g)

Realizacja zaplanowanych przedsięwzięć odbywała się w sposób systematyczny i zgodny z przyjętymi metodologiami oraz harmonogramem. Kluczowe elementy metody Pana pracy obejmowały:

·Analizę wymagań i planowanie: Na początku każdego projektu dokładnie analizował Pan wymagania klienta oraz specyfikę zadania. Razem z klientem i innymi interesariuszami określali cele projektowe oraz zakres prac do wykonania.

·Projektowanie rozwiązań: Przygotowywał Pan techniczne specyfikacje oraz plany działania, uwzględniając wybór odpowiednich technologii i frameworków. Projektowanie obejmowało również planowanie architektury systemu oraz integracji międzykomponentowych.

·Implementację i programowanie: Przystępował Pan do implementacji rozwiązań, kierując zespołem programistów w realizacji zadań. Stosował najlepsze praktyki programistyczne oraz zapewniał ciągłość procesu programowania dzięki zastosowaniu CI/CD.

·Testowanie i weryfikacja: Systematycznie przeprowadzał Pan testy funkcjonalne i integracyjne, aby zapewnić wysoką jakość i niezawodność oprogramowania. Klient miał możliwość regularnej oceny postępów oraz testowania prototypów.

·Wdrożenie i wsparcie: Po zakończeniu fazy testów i akceptacji, przystępował Pan do wdrożenia oprogramowania oraz zapewnienia wsparcia technicznego, aby zapewnić płynne przejście do nowego rozwiązania.

·Monitorowanie i optymalizacja: Po wdrożeniu stale monitorował Pan działanie systemu, analizując jego wydajność i dostosowując go w razie potrzeby, aby spełniał oczekiwania klienta.

Realizacja projektów odbywała się w ścisłej współpracy z klientem i zespołem, dbając o transparentność, efektywność i terminowość dostarczanych rozwiązań.

Ad 7 lit. h)

W wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył Pan nowe programy, które są albo całkowicie nowe na rynku, albo tak innowacyjne, że znacząco różnią się od istniejących rozwiązań. Pana podejście do tworzenia oprogramowania koncentruje się na  indywidualnych i specyficznych potrzebach Pana klientów. Każdy z programów jest unikalny i dostosowany do konkretnych wymagań, co przejawia się w tworzeniu nowego,  niepowtarzalnego kodu źródłowego.

Efektem Pana pracy jest:

·Nowoczesne rozwiązania oprogramowania: Stworzenie programów, które są na tyle innowacyjne, że wyróżniają się na rynku, dostarczając klientom nowoczesnych funkcjonalności i technologii.

·Unikalny kod źródłowy: Każdy projekt generuje nowy kod źródłowy, dostosowany do specyficznych wymagań i celów biznesowych klienta, co zapewnia nie tylko unikalność, ale także efektywność i skalowalność rozwiązań.

·Indywidualne podejście do klienta: Oprogramowanie jest projektowane z myślą o konkretnych potrzebach i oczekiwaniach klienta, co przyczynia się do budowy długoterminowych relacji i satysfakcji z użytkowania.

Dzięki działalności jest Pan w stanie dostarczać zaawansowane technologicznie rozwiązania, które nie tylko spełniają oczekiwania klientów, ale także pomagają im osiągnąć strategiczne cele biznesowe poprzez efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych.

Pytanie 8) Czy efekty Pana prac, które nazywa Pan „oprogramowaniem”, ”aplikacjami”, „funkcjonalnościami” zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

·zawsze odznaczały się/odznaczają/będą odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

·nie były/nie są/nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

·nie były/nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta?

Odpowiedź:

Ad 8 lit. a)

Tak, wszystkie Pana prace, które określa Pan jako „oprogramowanie”, „aplikacje” oraz „funkcjonalności” zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem. Proces tworzenia oprogramowania wymaga od programisty zastosowania kreatywności oraz innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów, co skutkuje powstaniem nowych, nieistniejących wcześniej wartości niematerialnych. Każdy projekt jest unikalny i oparty na specyficznych wymaganiach i celach, co potwierdza jego oryginalność i twórczy charakter.

Ad 8 lit. b)

Tak, Pana prace nie są jedynie efektem pracy, która wymaga wyłącznie określonych umiejętności  programistycznych i której rezultaty są powtarzalne. Każde zlecenie wymaga indywidualnego podejścia, analizy specyficznych potrzeb oraz zastosowania unikalnych rozwiązań technicznych. Proces twórczy w programowaniu obejmuje nie tylko implementację kodu, ale także projektowanie architektury, algorytmów oraz interfejsów użytkownika, co czyni rezultaty nieprzewidywalnymi i unikalnymi.

Ad 8 lit. c)

Tak, Pana prace nie są jedynie techniczną realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta. Chociaż projekty często są inicjowane na podstawie specyfikacji dostarczonych przez klienta, to jednak proces realizacji wymaga kreatywnego podejścia i twórczego wkładu. Obejmuje to proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, które nie były wcześniej przewidziane oraz dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań kontrahenta. Dzięki temu Pana prace mają charakter twórczy, a nie jedynie techniczny.

Podsumowując, efekty Pana pracy jako programisty zawsze odznaczają się oryginalnością i twórczym charakterem, co czyni je utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pytanie 9) Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż kontrahent)?

Odpowiedź: Nie, nie ponosi Pan odpowiedzialności za efekty pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż kontrahent). Umowa z kontrahentem jasno precyzuje, że wszelkie zobowiązania, gwarancje i odpowiedzialność związana z wykonanym oprogramowaniem, aplikacjami, czy funkcjonalnościami dotyczą wyłącznie bezpośredniego kontrahenta. Wszelkie kwestie odpowiedzialności są uregulowane w umowie zawartej między Panem a kontrahentem, która nie przewiduje odpowiedzialności wobec osób trzecich. W związku z tym, wszelkie roszczenia i odpowiedzialność za ewentualne szkody mogą być kierowane jedynie przez kontrahenta, z którym zawarł Pan umowę, a nie przez inne osoby trzecie.

Pytanie 10) Czy nabywał Pan wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów?

Odpowiedź: Nie, nie nabywał Pan wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów. Wszystkie prace badawczo-rozwojowe oraz wyniki z nimi związane, które Pan wykorzystuje w swojej działalności, są wynikiem własnej pracy i zaangażowania. Nie korzystał z zewnętrznych wyników B+R dostarczanych przez inne podmioty.

Pytanie 11)Czy czynności wykonywane przez Pana są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności?

Odpowiedź: Nie, czynności wykonywane przez Pana nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Jako niezależny wykonawca samodzielnie zarządza Pan swoją pracą, decyduje o miejscu, czasie oraz sposobie realizacji powierzonych Panu zadań. Obowiązki wynikają z umów cywilnoprawnych, które dają Panu autonomię w organizacji pracy, bez bezpośredniego nadzoru ze strony zlecającego.

Pytanie 12) Czy Pan jako wykonujący te czynności ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odpowiedź: Tak, jako wykonujący te czynności ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Pytanie 13) Czy uzyskiwany przez Pana dochód jest dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 2)?

Odpowiedź: Przepisem, który ma zastosowanie w zakresie pytania nr 2 jest art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie 14) Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza Pan „oprogramowanie” Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?

Odpowiedź: Tak, w przypadku, gdy rozwija lub ulepsza Pan oprogramowanie, Pana  działania zawsze zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności tego oprogramowania.

Proces rozwijania oprogramowania obejmuje analizę potrzeb użytkowników, identyfikację obszarów wymagających ulepszeń oraz implementację nowych funkcji i optymalizację istniejących, aby zapewnić lepszą wydajność, większą intuicyjność obsługi oraz rozszerzenie możliwości aplikacji. Na tym właśnie polega rozwijanie oprogramowania – na ciągłym dążeniu do jego doskonalenia, aby lepiej spełniało oczekiwania użytkowników i odpowiadało na ich potrzeby.

Pytanie 15) Czy zmiany wprowadzane przez Pana do rozwiniętego/ulepszonego programu komputerowego miały charakter rutynowych, okresowych zmian?

Odpowiedź: Nie, zmiany wprowadzane przez Pana do rozwiniętego lub ulepszonego programu komputerowego nigdy nie miały charakteru rutynowych, okresowych zmian. Każda modyfikacja, którą Pan wprowadza jest unikalna i wynika z konkretnych potrzeb użytkowników lub wymagań biznesowych. Zmiany te polegają na dodawaniu nowych funkcjonalności, optymalizacji istniejących funkcji, poprawie wydajności, czy też na innowacyjnym rozwiązywaniu problemów, które wcześniej nie były zidentyfikowane. Każde z tych działań wymaga twórczego podejścia oraz dostosowania się do nowych wyzwań i nie jest powtarzalnym, rutynowym zadaniem.

Pytanie 16) Czy działalność w zakresie tworzenia, rozwijania i ulepszania oprogramowania jest prowadzona bezpośrednio przez Pana, czy też wykonywana przy współpracy z innymi osobami (programistami) wykonującymi zlecenia dla Pana Zleceniodawcy?

Odpowiedź: Tak, działalność w zakresie tworzenia, rozwijania i ulepszania oprogramowania jest wykonywana przy współpracy z innymi osobami, czyli programistami, którzy pracują razem z Panem jako zespół. Wspólnie realizuje Pan projekty dla zleceniodawców, wykorzystując różnorodne umiejętności i doświadczenia każdego członka zespołu. Praca zespołowa pozwala Panu na efektywniejsze rozwiązywanie problemów, szybsze wprowadzanie innowacji oraz tworzenie bardziej kompleksowych i dopracowanych rozwiązań. Każdy członek zespołu wnosi unikalny wkład w projekt, co pozwala na tworzenie wysokiej jakości oprogramowania, które spełnia oczekiwania Pańskich klientów.

Pytanie 17) Czy w sytuacji, gdy „Oprogramowanie” jest wytwarzane w zespole programistów, to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest/będzie program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy też część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: W sytuacji gdy „Oprogramowanie” jest wytwarzane w zespole programistów, to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest/będzie program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ponieważ Pana wkład w pracę zespołu jest na tyle istotny, że dochodzi do powstania odrębnego utworu (podobnie jak wkład pozostałych osób).

Pytanie 18) Czy w sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Pana powstaje/będzie powstawać część „Oprogramowania”, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – stanowi/będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby (współtwórcy, w tym Pan) przenoszą razem (łącznie) na rzecz Kontrahenta (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pan z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie?

Odpowiedź: Każdy z członków zespołu przenosi prawa autorskie na podstawie indywidualnie zawieranej umowy. Członkowie zespołu nie podpisują jednej wspólnej umowy, na podstawie której dochodziłoby do przeniesienia praw autorskich.

Pytanie 19) W jaki sposób poszczególne umowy z kontrahentem regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na kontrahenta praw do konkretnych stworzonych przez Pana „programów komputerowych”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „programu komputerowego” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na kontrahenta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i kontrahent)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odpowiedź: Zgodnie z umową zawartą przez Pana z kontrahentem dochodzi do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów w całości, bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych, terytorialnych lub innych. Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów następuje każdorazowo z chwilą wydania danego utworu kontrahentowi, na wszelkich polach eksploatacji istniejących w chwili zawarcia umowy.

W przypadku, gdy utwór stanowi program komputerowy, przeniesienie autorskich praw majątkowych obejmuje także uprawnienia wskazane w art. 74 ust. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przeniesienie autorskich praw majątkowych dotyczy wszelkich postaci ustalenia utworów, w tym zwłaszcza kodu źródłowego i wynikowego oprogramowania stanowiącego utwór.

Wynagrodzenie jest wypłacane Panu na podstawie podpisanego protokołu odbioru w którym wyszczególnia Pan z dokładnością do 1 godziny zakres i czas wykonania prac, pod warunkiem akceptacji tych prac przez kontrahenta.

Ponadto, zobowiązał się Pan uzupełnić raport z wykonanych prac w systemie informatycznym stosowanym u kontrahenta najpóźniej do ostatniego dnia roboczego w danym miesiącu. Zatem, zarówno na podstawie protokołu, jak również raportu możliwe jest wyodrębnienie konkretnego „programu komputerowego” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na kontrahenta. Dokumenty te stanowią potwierdzenie przeniesienia praw.

Pytanie 20) Jakie „okresy rozliczeniowe” przewidują poszczególne umowy z kontrahentami? Czy:

·są to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne), czy

·zakończenie okresu rozliczeniowego ma miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) – jeśli tak, prosimy wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznacza koniec okresu rozliczeniowego?

Odpowiedź: Okresy rozliczeniowe w Pana umowach z kontrahentami są ustalane na miesięczne cykle rozliczeniowe. Jednakże zakończenie okresu rozliczeniowego następuje po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie. Konkretnie, warunkiem zakończenia okresu rozliczeniowego jest akceptacja Pana pracy twórczej przez kontrahenta. Oznacza to, że oddana praca musi zostać zatwierdzona przez kontrahenta jako spełniająca określone wymagania lub cele postawione w ramach danego projektu.

Pytanie 21) Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do „programów komputerowych”, „aplikacji” następował/następuje/będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

Odpowiedź: Sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do „programów komputerowych”, „aplikacji” następował/następuje/będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.

Pytanie 22) Jak na gruncie poszczególnych umów z kontrahentem wyglądała/wygląda relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na kontrahenta praw do konkretnego efektu Pana pracy a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia?

Odpowiedź: Na gruncie poszczególnych umów z kontrahentami, relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana praw do konkretnego efektu pracy a okresem rozliczeniowym wygląda następująco:

Przeniesienie praw do efektu pracy: przekazuje Pan program komputerowy kontrahentowi na bieżąco po zakończeniu każdego zadania lub etapu prac, w zależności od ustaleń w umowie. Oznacza to, że kontrahent otrzymuje dostęp do wykonanego programu komputerowego, który jest efektem Pana pracy.

Okres rozliczeniowy: Okres rozliczeniowy jest ustalony na miesięczne cykle rozliczeniowe. Zakończenie okresu rozliczeniowego następuje po spełnieniu warunków określonych w umowie, które zazwyczaj obejmują akceptację Pana pracy przez kontrahenta.

Pytanie 23) Czy wynagrodzenie otrzymywane przez Pana od kontrahenta obejmuje wyłącznie wynagrodzenie za czynności związane z tworzeniem/rozwijaniem/ulepszeniem kwalifikowanego IP, czy również inne czynności niezwiązane z wytworzeniem/rozwijaniem/ulepszeniem takiego prawa? Czy faktury wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na kontrahentów? Jeśli nie, prosimy wskazać dlaczego?

Odpowiedź: Wynagrodzenie za świadczenie usług programistycznych, w którym to wynagrodzeniu zawarte jest honorarium za przeniesienie majątkowych praw autorskich do wytworzonego oprogramowania. Wystawiane faktury przychodowe wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług na rzecz kontrahenta, zaś wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw do programów komputerowych lub ich części, zawiera się w tym wynagrodzeniu.

Pytanie 24) Jeśli wynagrodzenie obejmuje również inne czynności niezwiązane z wytworzeniem/rozwijaniem/ulepszeniem kwalifikowanego IP, to czy preferencyjną stawką podatkową zamierza Pan objąć całe wynagrodzenie otrzymane od kontrahentów, czy tylko tę jego część, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?

Odpowiedź: W ramach świadczonych usług wykonuje Pan szereg czynności, które nie są wprost związane z wytworzeniem prawa własności intelektualnej, chociaż często są niezbędne w celu poprawnego zrealizowania projektu. Czynności tych nie zalicza Pan jednak do czynności twórczych i dochód z nich wydziela odpowiednio w prowadzonej ewidencji w ten sposób, że ulgą zamierza objąć tylko tę część dochodu, która pochodzi z czynności stricte twórczych.

Pytanie 25) Czy prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję,  o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ewidencji tej:

·wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

·prowadzi Pan przedmiotową ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

·wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

·od kiedy prowadzi Pan taką odrębną ewidencję (należy wskazać konkretną datę)?

·Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odpowiedź: Tak. Prowadzi Pan ewidencję IP BOX, która jest odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy PIT, ewidencją,  pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac, obejmującą wydatki od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.

Ewidencja IP BOX prowadzona jest na bieżąco i zawiera comiesięczne zestawienie dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP na koniec danego miesiąca. Aktualnie nie określa Pan współczynnika nexus, lecz uczyni to zgodnie z wymogami ustawy PIT oraz zgodnie z orzecznictwem.

Pytanie 26) W odniesieniu do kosztów wymienionych we wniosku, których dotyczy postawione przez Pana pytanie nr 3, tj. kosztów, które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus, prosimy wskazać:

·Czy wydatki na usługi księgowe i doradcze obejmują także opłatę za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?

·w zakresie kosztów sprzętu komputerowego należy wyjaśnić koszty zakupu jakiego konkretnie sprzętu komputerowego ma Pan na myśli w kontekście możliwości ujęcia tych kosztów w ramach zastosowania przedmiotowej ulgi?

·w zakresie innych wydatków poniesionych na meble, wyposażenie biurowe, materiały biurowe należy wyjaśnić koszty zakupu jakich konkretnie mebli, wyposażenia biurowego, materiałów biurowych ma Pan na myśli w kontekście możliwości ujęcia tych kosztów w ramach zastosowania przedmiotowej ulgi?

·Jakie konkretnie wydatki należy rozumieć pod pojęciem kosztów telekomunikacyjnych? Należy szczegółowo określić jakich konkretnie wydatków dotyczą wskazane koszty tak, aby stanowiły one katalog zamknięty (bez zwrotów „np.”, „m.in.”, itp.).

·Jakie konkretnie wydatki należy rozumieć pod pojęciem kosztów różnych kursów stacjonarnych lub online? Należy szczegółowo określić jakich konkretnie wydatków dotyczą wskazane koszty tak, aby stanowiły one katalog zamknięty (bez zwrotów „np.”, „m.in.”, itp.).

·jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana trzeciego pytania z poszczególnymi działaniami obejmującymi tworzenie/rozwijanie „programów komputerowych”?

·w jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań, które traktuje Pan jako działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnych „prac programistycznych”/„projektów”/„usług programistycznych”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, prosimy wyjaśnić te zasady)?

·czy wszystkie wymienione w pytaniu nr 3 wydatki zostały faktycznie poniesione przez Pana i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem/rozwijaniem/ulepszaniem prac programistycznych”/„projektów”/„usług programistycznych”, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku?

·Czy i które z wymienionych przez Pana kosztów stanowią/będą stanowiły środek trwały (środki trwałe) w prowadzonej działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Pana zdaniem, wydatki na usługi księgowe i doradcze obejmują także opłatę za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Planuje Pan zakup następującego sprzętu, mebli i szkoleń:

-(...) – 6000 zł (zakup planowany),

-Monitor (...) – 4000 zł (zakup planowany),

-Biurko z regulacją wysokości (...) – 3000 zł (zakupiono),

-Drukarka laserowa (...) – 1500 zł (zakupiono),

-Szkolenie (...) – 2000 zł (zakupiono),

Powyższe zakupy są uzależnione od przyszłych prac związanych z rozwojem  oprogramowania i wymagań kontrahenta i mogą ulec zmianie.

Przez „koszty telekomunikacyjne” rozumie Pan wydatki na Internet i telefon. Przez pojęcie kursów rozumie Pan Szkolenie (...)– 2000 zł (zakupiono).

Przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań, które traktuje Pan jako działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej poprzez obliczenie sumy godzin poświęconych na wykonanie programu komputerowego (nie uwzględnia Pan czasu poświęconego na inne czynności). Zatem, posługuje się Pan kryterium czasowym. Wszystkie wymienione w pytaniu nr 3 wydatki zostały faktycznie poniesione przez Pana i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem/rozwijaniem/ulepszaniem prac programistycznych”/„projektów”/„usług programistycznych”, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku. Jedynym środkiem trwałym będzie samochód.

Pytanie 27) Czy Kontrahenci, o których mowa we wniosku, są podmiotami polskimi, czy zagranicznymi (z jakiego kraju?)? Jeśli Kontrahenci są podmiotami zagranicznymi, to czy usługi dla tego podmiotu są wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym podmioty te mają siedzibę? Jeśli usługi są wykonywane w kraju, w którym podmioty te mają siedzibę, to, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?

Odpowiedź: Do tej pory kontrahentem był podmiot polski, jednak nie wyklucza Pan możliwości zawarcia umowy z kontrahentem zagranicznym w przyszłości.

Pytanie 28) Jeśli Pana wniosek dotyczy również zdarzenia przyszłego – czy będzie Pan uzyskiwał dochody z kwalifikowanych IP w takich samych okolicznościach, jak w przedstawionym opisie.

Odpowiedź: Będzie Pan w przyszłości uzyskiwał dochody z kwalifikowanych IP w takich samych okolicznościach, jak w przedstawionym opisie sprawy.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W piśmie przesłanym 10 lipca 2024 r., przedstawił Pan odpowiedzi uzupełniające na wezwanie z 21 czerwca 2024 r., nr 0113-KDWPT.4011.86.2024.1.KU i wskazał, że:

-przepisem, który ma zastosowanie w zakresie pytania nr 2 jest art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-prowadzi Pan ewidencję IP BOX, która jest odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy PIT, ewidencją, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac, obejmującą wydatki od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.

Ewidencja IP BOX prowadzona jest na bieżąco od dnia 2 stycznia 2024 r. i zawiera comiesięczne zestawienie dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP na koniec danego miesiąca. Aktualnie nie określa Pan współczynnika nexus, lecz uczyni to zgodnie z wymogami ustawy PIT oraz zgodnie z orzecznictwem.

W piśmie przesłanym 14 sierpnia 2024 r., wskazał Pan odpowiedzi na wezwanie z 14 sierpnia 2024 r., nr 0113-KDWPT.4011.86.2024.3.KU i wskazał, że:

-prowadzi działalność gospodarczą od dnia 2 września 2019 r., dlatego nie jest już uprawniony do korzystania z preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Poprzez zastosowanie terminu „wydatki na składki na ubezpieczenie społeczne” rozumie Pan te składki, które są ponoszone obligatoryjnie przez każdego przedsiębiorcę, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W pojęciu „wydatków na składki na ubezpieczenie społeczne” nie uwzględnia składki zdrowotnej.

-Koszty związane ze składkami ZUS, dostępem do chmury (...) oraz kosztami telekomunikacyjnymi mają bezpośredni związek z działalnością obejmującą tworzenie i rozwijanie programów komputerowych:

·składki ZUS: Są to koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, której głównym celem jest tworzenie, rozwijanie i ulepszanie oprogramowania. Stanowią one część ogólnych kosztów operacyjnych, które są niezbędne do prowadzenia działalności, w tym realizacji prac badawczo-rozwojowych (B+R) w zakresie oprogramowania.

·dostęp do chmury (...): Usługi chmurowe są kluczowe dla realizacji projektów programistycznych, umożliwiając tworzenie, testowanie, wdrażanie oraz skalowanie aplikacji. Wykorzystanie tych narzędzi jest bezpośrednio związane z działalnością B+R, gdyż pozwala na wykorzystanie zaawansowanych technologii i zasobów obliczeniowych do opracowywania nowatorskich rozwiązań.

·koszty telekomunikacyjne: Telekomunikacja umożliwia prowadzenie działalności w sposób zdalny, komunikację z klientami, współpracownikami oraz dostęp do zasobów i narzędzi online. Bez tego realizacja projektów programistycznych i prowadzenie prac B+R byłoby niemożliwe.

-Wydatki te przyporządkowuje Pan do działań związanych z działalnością badawczo-rozwojową (B+R) na podstawie ich bezpośredniego związku z realizowanymi projektami:

·kryterium bezpośredniego związku: Jeżeli dany koszt jest bezpośrednio związany z konkretnym projektem B+R, np. dostęp do chmury jest wykorzystywany do testowania i wdrażania nowego oprogramowania, to taki koszt jest przypisywany do wskaźnika nexus dla tego projektu.

·kryterium proporcjonalności: Jeżeli koszt jest związany z kilkoma projektami, stosuje Pan zasadę proporcjonalności, przypisując odpowiednią część kosztu do każdego projektu na podstawie czasu, zasobów lub innych mierzalnych kryteriów, które odzwierciedlają stopień wykorzystania tego kosztu w ramach poszczególnych działań B+R.

·Nie zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki przypisane do kosztów uzyskania przychodów z konkretnych projektów – koszty, które nie mają bezpośredniego związku z działalnością B+R, a są związane jedynie z utrzymaniem działalności operacyjnej, nie są uwzględniane we wskaźniku nexus.

-Tak, wszystkie wymienione wydatki zostały faktycznie poniesione lub mogą być poniesione w przyszłości przez Pana i są bezpośrednio związane z Pana działalnością gospodarczą, która obejmuje wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie programów komputerowych. Każdy z tych kosztów ma bezpośredni wpływ na realizację projektów programistycznych, które stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Wydatki te są niezbędne do prowadzenia działalności B+R, a ich poniesienie umożliwia realizację innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie oprogramowania.

-Wniosek dotyczy roku 2024 r. i lat następnych. Wniosek nie dotyczy poprzednich lat podatkowych.

Pytania (pytanie nr 2 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 1 lipca 2024 r., pytanie nr 3 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 14 sierpnia 2024 r.)

1.Czy podejmowana przez Pana działalność, tj. prace rozwojowe polegające na tworzeniu programów komputerowych, w opisany we wniosku sposób, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy PIT?

2.Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym będzie Pan mógł za 2024 rok i za lata następne, w których będzie wykonywana umowa ze Spółką, rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego wytwarzanego w ramach opisanej współpracy ze Spółką) uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%?

3.Czy do wskaźnika nexus może Pan zaliczyć następujące koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową, której celem jest wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie programów komputerowych:

·koszty związane z zakupem literatury specjalistycznej,

·opłaty za kursy,

·wydatki na zakup sprzętu komputerowego,

·opłata za dostęp do chmury (...),

·koszty związane z transportem do miejsca wykonywania usługi lub do klienta (bilety, paliwo),

·wydatki związane z umową leasingu samochodu (opłata wstępna, rata leasingowa, zakup płynów, serwis, obowiązkowe ubezpieczenie, koszt wykupu z leasingu),

·koszty wyposażenia biura,

·opłaty za egzaminy (certyfikaty),

·koszty usług księgowych i doradczych,

·koszty telekomunikacyjne (wydatki na telefon i Internet)?

4.Czy będzie Pan miał prawo do wykazania składek ZUS na ubezpieczenia społeczne, zaliczonych w odrębnej ewidencji w części dochodu przypadającej na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (księgowanych w kosztach KPiR i nieodliczanych od dochodu) we wskaźniku Nexus?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

Pana zdaniem, podejmowana przez Pana działalność, tj. prace rozwojowe polegające na tworzeniu programów komputerowych, w opisany we wniosku sposób, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy PIT.

Ad 2.

Pana zdaniem, będzie Pan mógł w ramach korekty zeznań rocznych za przeszłe lata oraz w ramach bieżących zeznań za lata przyszłe wykonywania umowy ze Spółką rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego wytwarzanego w ramach opisanej współpracy ze Spółką) uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Ad 3. (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku z 14 sierpnia 2024 r.)

Pana zdaniem, koszty wymienione w pytaniu nr 3 mogą być zaliczane do wskaźnika nexus, ponieważ wszystkie te wydatki są bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową w zakresie tworzenia, rozwijania i ulepszania programów komputerowych. Każdy z tych kosztów pełni określoną rolę w realizacji projektów programistycznych i stanowi niezbędny element procesu B+R.

Ad. 4

Pana zdaniem, obciążenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ZUS są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w Pana przypadku przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych. W związku z tym jest Pan uprawniony do wykazania składek ZUS na ubezpieczenia społeczne zaliczonych w odrębnej ewidencji w części dochodu przypadającej na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (księgowanych w kosztach KPiR i nieodliczanych od dochodu) we wskaźniku Nexus.

Uzasadnienie Pana stanowiska

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy PIT rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), zwanej dalej prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 prawa o szkolnictwie wyższym i nauce prace, rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 5a pkt 38-40 ww. ustawy).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny", a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji głównym zadaniem dla Pana jako zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych, zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 ww. ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, dotyczącą wytwarzania oprogramowania na rzecz Zleceniodawców (kontrahentów). Wskazał Pan, że podjęta przez Pana działalność gospodarcza obejmuje prace rozwojowe, nie obejmuje zaś badań naukowych. Działalność o charakterze twórczym prowadzi Pan w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy. W ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana indywidualnej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług). Powstałe programy komputerowe są efektem Pana własnej, samodzielnej działalności twórczej oraz wynikiem zdobytej wcześniej i wykorzystanej wiedzy w tej dziedzinie. Dzięki powyższemu procesowi powstaje nowy produkt. Czynności wykonywane przez Pana nie mają charakteru rutynowego. Efekty Pana samodzielnej działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w Pana praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących (co wynika ze specyfiki branży).

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis sprawy oraz cytowane przepisy, stwierdzić należy, że opisana przez Pana działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy PIT, gdyż obejmuje prace rozwojowe, mają one charakter twórczy oraz podejmowane są w sposób systematyczny w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Ponadto, Pana działalność nie obejmuje działań polegających na wprowadzaniu rutynowych i okresowych zmian.

W związku z powyższym, podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego w opisany we wniosku sposób, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy PIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ustawy PIT, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W świetle art. 30ca ust. 2 ustawy PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

a)patent,

b)prawo ochronne na wzór użytkowy,

c)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

d)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

e)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

f)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

g)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

h)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zważywszy na art. 30ca ust. 3 ustawy PIT należy wskazać, że podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Wobec powyższego, dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

[(a+b) x 1,3] / (a+b+c+d)

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W myśl art. 30ca ust. 5 ustawy PIT, do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie do art. 30ca ust. 7 ustawy PIT, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na podstawie art. 30ca ust. 11 ustawy PIT, podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zważywszy bowiem na art. 30cb ust. 1 ustawy PIT, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ustawy PIT, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

W myśl art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy, w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Możliwość skorzystania z ulgi lnnovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Dochodem kwalifikującym się do ulgi lnnovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, co istotne, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania będzie wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) wynikającej z raportu nr 5 BEPS. Przewidziano także możliwość zlecenia wykonania prac badawczo-rozwojowych innym podmiotom zarówno niepowiązanym, jak i powiązanym.

Podatnik będzie miał możliwość stosowania ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja - zgodnie z art. 30cb ustawy PIT ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest istotna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego bez preferencji wynikającej z art. 30ca ust. 1 ustawy PIT.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że:

1)na podstawie umowy ze zleceniodawcą, tworzy Pan, a czasami także rozwija (ulepsza) oprogramowanie komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej;

2)podjęta przez Pana działalność polega na prowadzeniu prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

3)Pana działalność prowadzona jest w sposób twórczy, systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

4)uzyskiwane przez Pana przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej stanowią przychody z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

5)czynności tworzenia, rozwijania (ulepszania) oprogramowania nie mają charakteru rutynowych lub okresowych zmian;

6)wytwarzane przez Pana oprogramowanie stanowi utwór podlegający ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

7)w wyniku rozwijania (ulepszania) oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej;

8)w wyniku rozwijania (ulepszania) oprogramowania komputerowego powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór (tj. nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

9)efekty Pana samodzielnej działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w Pana praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących;

10)nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów;

11)rozwija (ulepsza) Pan oprogramowanie komputerowe lub jego części wytworzone przez Pana, ale i rozwija (ulepsza) oprogramowanie wytworzone przez innych;

12)ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością;

13)osiąga Pan dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

14)w zamian za wynagrodzenie przenosi Pan na rzecz zleceniodawcy w ramach zawartej umowy całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanego, rozwijanego (ulepszanego) oprogramowania;

15)prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółowej ewidencji, o której mowa w art. 30cb ustawy PIT.

Innymi słowy, bieżące prowadzenie odrębnej ewidencji w rozumieniu art. 30cb ust. 2 ustawy PIT przez podatnika osiągającego dochody w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (art. 30ca) oznacza ich prowadzenie w sposób umożliwiający prawidłowe sporządzenie zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, w terminie przewidzianym dla tej czynności.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy stwierdzić należy, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej, to prawo własności spełniające łącznie trzy warunki:

1)zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;

2)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy PIT;

3)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Należy także wskazać, że oprogramowanie definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Mając powyższe na uwadze, dochód z odpłatnego zbycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy PIT.

W Pana ocenie, wytwarzane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oprogramowanie jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT.

Dochód ze zbycia tego prawa stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy PIT. To oznacza, że może Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach współpracy ze Spółką według stawki 5% oraz przysługiwać będzie Panu prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w kolejnych latach.

Przechodząc do kwestii, czy wskazane we wniosku wydatki ponoszone przez Pan, stanowią koszty, o których mowa w literze „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, należy przeanalizować stan prawny w kontekście Pan sytuacji.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Nie są to koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ustawy PIT, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

1)wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

2)kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

3)dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy PIT.

Z informacji przedstawionych w treści wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponosi Pan koszty związane z zakupem literatury specjalistycznej, opłatami za kursy, transportem do miejsca wykonywania usługi lub do klienta (wydatki na bilety, paliwo), zakupem sprzętu komputerowego, koszty wyposażenia biura, a także wydatki związane z umową leasingu samochodu (opłata wstępna, rata leasingowa, zakup płynów, serwis, obowiązkowe ubezpieczenie, koszt wykupu z leasingu).

Wydatki na zakup sprzętu komputerowego, służą do technicznego wytwarzania programów komputerowych i ich testowania. Natomiast, opłaty wpisowe za udział w kursach wideo i wydatki na zakup specjalistycznej literatury mają na celu zdobycie nowej wiedzy na potrzeby tworzenia nowych, innowacyjnych funkcjonalności. Koszty transportu (bilety, paliwo do samochodu) służą umożliwieniu dojazdów na spotkania z klientem, czy do miejsca świadczenia usług.

Innymi wydatki, które Pan ponosi są przeznaczone na meble, wyposażenie biurowe, materiały biurowe, usługi telekomunikacyjne, usługi księgowe, usługi doradztwa podatkowego, dostęp do chmury (...).

Obciążenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ZUS są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w Pana przypadku przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych. W związku z tym, Pana zdaniem jest Pan uprawniony do wykazania składek ZUS na ubezpieczenia społeczne we wskaźniku Nexus.

Podsumowując powyższe, stoi Pan na stanowisku, że wymienione w opisanym wyżej zdarzeniu ponoszone koszty, takie jak: koszty związane z zakupem literatury specjalistycznej, opłaty za kursy, wydatki na zakup sprzętu komputerowego, koszty związane z transportem do miejsca wykonywania usługi lub do klienta, koszty wyposażenia biura, opłaty za egzaminy (certyfikaty), koszty usług księgowych i doradczych, stanowią koszty, o których mowa w literze „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

-w zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej uzyskiwania przez Pana dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi – jest nieprawidłowe,

- w zakresie pytania nr 3 w części uznania wydatków na usługi księgowe i doradcze dotyczących opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – jest nieprawidłowe,

- w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r., poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z opisu sprawy wynika, że od 2 września 2019 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą……, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Realizuje Pan zlecenia programistyczne na rzecz swoich kontrahentów, a w szczególności: (...). Jest to aplikacja o zaawansowanych funkcjonalnościach, które umożliwiają (...). Proces ten odbywa się przy użyciu chmury (...). Z uwagi na wąską specyfikację pracy aplikacji każdy jej element wymaga dogłębnej analizy oraz indywidualnego podejścia. Proces tworzenia aplikacji obejmuje staranne zaplanowanie i dopasowanie poszczególnych funkcjonalności do potrzeb użytkowników z branży (...).

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku). 

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opracowuje Pan na rzecz danego kontrahenta nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności, wykorzystując aktualnie posiadaną wiedzę i umiejętności. Nie świadczy Pan usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego oprogramowania. Jednakże w przypadku wystąpienia błędów lub usterek w oprogramowaniu powstałym na podstawie umowy z kontrahentem, jest Pan odpowiedzialny za ich naprawę i dostarczenie produktów zgodnych z pierwotnymi wymaganiami kontrahenta. Tworzone przez Pana programy komputerowe są produktami o charakterze oryginalnym i twórczym. Zawsze są to nowe kreacje, nieistniejące wcześniej, tworzone od podstaw. Tworzone produkty nie są jedynie efektem pracy, która wymaga tylko określonych umiejętności programistycznych, lecz stanowią unikalne wartości niematerialne. Dodawanie zupełnie nowych, od podstaw opracowanych funkcjonalności, parametrów działania, zasad funkcjonowania i nowych cech powoduje, że tworzone nowe „Oprogramowanie” jest znacząco różne od rozwiązań już istniejących. Każdy nowy produkt, który powstaje, nie istniał wcześniej. Oryginalność tego oprogramowania wynika z zastosowania nowatorskich rozwiązań programistycznych oraz faktu, że jest to efekt Pana pracy własnej, gdzie miał Pan pełną swobodę w procesie tworzenia, nie polegając na kopiowaniu istniejących już rozwiązań. Dodatkowo, oryginalność wynika z faktu, że efekty Pana pracy stanowią coś nowego dla Pana jako twórcy. Oprogramowanie, które tworzy i rozwija na rzecz klientów, wprowadza zupełnie nowe funkcjonalności, spełniając tym samym kryteria twórczości i oryginalności. Pana rozwiązania są unikalne, nie mają swoich odpowiedników na rynku, co pozwala na spełnienie specyficznych wymagań biznesowych Pana klientów i zaspokojenie ich potrzeb. To co wyróżnia oprogramowanie stworzone przez Pana to wysoki poziom konfigurowalności, łatwość i niski koszt wdrożenia oraz elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb Pana klientów oraz nowych technologii na rynku. Stosuje Pan również najnowsze wzorce architektury, aby zapewnić najwyższą jakość i efektywność oferowanych rozwiązań. Twórczy charakter Pana działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania” przejawia się w tworzeniu programów komputerowych, które charakteryzują się cechami, funkcjonalnościami i specyfikacjami nieobecnymi dotychczas w praktyce gospodarczej. Pana prace nie są jedynie techniczną realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta. Chociaż projekty często są inicjowane na podstawie specyfikacji dostarczonych przez klienta, to jednak proces realizacji wymaga kreatywnego podejścia i twórczego wkładu. Obejmuje to proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, które nie były wcześniej przewidziane oraz dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań kontrahenta. Dzięki temu Pana prace mają charakter twórczy, a nie jedynie techniczny. Podsumowując, efekty Pana pracy jako programisty zawsze odznaczają się oryginalnością i twórczym charakterem, co czyni je utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Każde zadanie związane z tworzeniem Oprogramowania może być rozwiązane na wiele różnych sposobów przy wykorzystaniu różnorodnych narzędzi. Wybór, dostosowanie i ulepszanie istniejących rozwiązań zależą w pełni od wiedzy, doświadczenia oraz Pana kreatywności. W swojej pracy wybiera Pan rodzaj i metodę analizy danych, aby możliwie najlepiej dostosować je do nowych lub ulepszonych programów/oprogramowań, przygotowując odpowiednie analizy. Każde wykonywane zadanie nie jest powtarzalnym projektem – każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia. Jest Pan przekonany, że odpowiednia wiedza i znajomość technologii są kluczowe przy podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. W swojej działalności zawsze dąży do dostarczania najnowszych rozwiązań w branży, biorąc pod uwagę obecny stan techniki w branży IT oraz aktualne zastosowania w działalności. W wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył Pan nowe programy, które są albo całkowicie nowe na rynku, albo tak innowacyjne, że znacząco różnią się od istniejących rozwiązań. Pana podejście do tworzenia oprogramowania koncentruje się na indywidualnych i specyficznych potrzebach Pana klientów. Każdy z programów jest unikalny i dostosowany do konkretnych wymagań, co przejawia się w tworzeniu nowego, niepowtarzalnego kodu źródłowego.

Efektem Pana pracy jest:

  • Nowoczesne rozwiązania oprogramowania: Stworzenie programów, które są na tyle innowacyjne, że wyróżniają się na rynku, dostarczając klientom nowoczesnych funkcjonalności i technologii.
  • Unikalny kod źródłowy: Każdy projekt generuje nowy kod źródłowy, dostosowany do specyficznych wymagań i celów biznesowych klienta, co zapewnia nie tylko unikalność, ale także efektywność i skalowalność rozwiązań.
  • Indywidualne podejście do klienta: Oprogramowanie jest projektowane z myślą o konkretnych potrzebach i oczekiwaniach klienta, co przyczynia się do budowy długoterminowych relacji i satysfakcji z użytkowania.

Dzięki działalności jest Pana w stanie dostarczać zaawansowane technologicznie rozwiązania, które nie tylko spełniają oczekiwania klientów, ale także pomagają im osiągnąć strategiczne cele biznesowe poprzez efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych.

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan, że w ramach swojej działalności wytwarza programy komputerowe dla Spółki bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy, bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan, że systematyczność polega na prowadzeniu prac w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac (ustalenie harmonogramu prac, kolejności wykonywania poszczególnych czynności), weryfikacja (ustalenie czy zostały osiągnięte założone efekty prac, ewentualne wprowadzanie poprawek i udoskonaleń prowadzących do osiągnięcia założonego rezultatu), zakończenie (zdanie efektów prac). Harmonogramy prac są ustalane na bieżąco w toku realizacji projektów. W trakcie prac może dochodzić do zmian harmonogramów, na przykład poprzez przesunięcie terminów zakończenia poszczególnych etapów prac. Tak realizowane dynamiczne harmonogramy zawsze były przez Pana faktycznie zrealizowane w odniesieniu do wymienionych wyżej programów komputerowych.

Realizacja zaplanowanych przedsięwzięć odbywała się w sposób systematyczny i zgodny z przyjętymi metodologiami oraz harmonogramem. Kluczowe elementy metody Pana pracy obejmowały:

·Analizę wymagań i planowanie: Na początku każdego projektu dokładnie analizował Pan wymagania klienta oraz specyfikę zadania. Razem z klientem i innymi interesariuszami określali cele projektowe oraz zakres prac do wykonania.

·Projektowanie rozwiązań: Przygotowywał Pan techniczne specyfikacje oraz plany działania, uwzględniając wybór odpowiednich technologii i frameworków. Projektowanie obejmowało również planowanie architektury systemu oraz integracji międzykomponentowych.

·Implementację i programowanie: Przystępował Pan do implementacji rozwiązań, kierując zespołem programistów w realizacji zadań. Stosował najlepsze praktyki programistyczne oraz zapewniał ciągłość procesu programowania dzięki zastosowaniu CI/CD.

·Testowanie i weryfikacja: Systematycznie przeprowadzał Pan testy funkcjonalne i integracyjne, aby zapewnić wysoką jakość i niezawodność oprogramowania. Klient miał możliwość regularnej oceny postępów oraz testowania prototypów.

·Wdrożenie i wsparcie: Po zakończeniu fazy testów i akceptacji, przystępował Pan do wdrożenia oprogramowania oraz zapewnienia wsparcia technicznego, aby zapewnić płynne przejście do nowego rozwiązania.

·Monitorowanie i optymalizacja: Po wdrożeniu stale monitorował Pan działanie systemu, analizując jego wydajność i dostosowując go w razie potrzeby, aby spełniał oczekiwania klienta.

Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych oraz oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług. Pana zasoby wiedzy obejmują:

d)Wiedzę zdobytą podczas studiów inżynierskich na kierunku (...) oraz magisterskich na kierunku (...).

e)Samodzielnie zdobytą wiedzę oraz ukończone kursy branżowe, obejmujące języki programowania takie jak: (...), umiejętności obsługi systemów (...), projektowania baz danych, algorytmy, metodyki pracy w projektach informatycznych, wzorce projektowe oraz frameworki takie jak: (...), oraz obsługę i tworzenie infrastruktury w chmurze (np. ...) i zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa.

f)Znajomość podejść do projektowania oprogramowania takich jak (...).

Pracując nad tworzeniem oprogramowania nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan swoją aktualną wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu stworzenia nowych aplikacji, które są nowoczesne i unikalne. Działalność obejmuje zdobywanie i poszerzanie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu tworzenia oprogramowania, w tym czytanie literatury, korzystanie z kursów online, nagranych prezentacji oraz uczestnictwo w forum dotyczących technologii. Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania” dysponował Pan szeroką wiedzą teoretyczną oraz praktyczną, zdobytą podczas studiów oraz wieloletniego doświadczenia zawodowego. Ukończył Pan studia wyższe związane z informatyką, które dały Panu solidne podstawy w zakresie programowania, analizy systemów oraz zarządzania projektami IT. Ponadto, ma Pan ponad 20 lat doświadczenia w branży IT, pracując w pięciu różnych firmach. W tym czasie zakończył kilkanaście projektów, co pozwoliło Panu zdobyć praktyczne umiejętności w różnych obszarach tworzenia i wdrażania oprogramowania. Dysponuje Pan również zaawansowaną znajomością języków programowania, takich jak (...). Uczestniczył Pan w licznych kursach i szkoleniach z zakresu wytwarzania oprogramowania oraz bezpieczeństwa IT, co pozwoliło Panu na ciągłe podnoszenie kwalifikacji i aktualizowanie wiedzy zgodnie z najnowszymi trendami i technologiami w branży. W ramach działalności, dzięki której tworzy i modyfikuje/rozwija/ulepsza Pan „Oprogramowanie”, wykorzystuje i rozwija wiedzę oraz umiejętności nabyte podczas indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii, a także Pana bogate doświadczenie zawodowe. Są to szczególnie umiejętności i wiedza z zakresu technologii informatycznej oraz technologii programowania. W pracy posługuje się Pan zaawansowanymi narzędziami i technologiami, w tym przede wszystkim technologią (...). Regularnie uczy się nowych technologii i zdobywa coraz to bardziej aktualną wiedzę w ich zakresie, co pozwala Panu na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się wymagań rynku i potrzeb użytkowników. Wykorzystuje nowe kombinacje narzędzi i technologii, co pozwala na wytworzenie aplikacji o specyfikacji i jakości, które nie występowały wcześniej. Innowacyjne technologie, które stosuje, umożliwiają tworzenie oprogramowania z unikalnymi funkcjami i usprawnieniami, które wyróżniają je na tle istniejących rozwiązań. Przykłady takich usprawnień mogą obejmować zwiększoną wydajność, lepszą skalowalność, wyższą jakość zabezpieczeń, bardziej intuicyjne interfejsy użytkownika oraz integrację z nowoczesnymi systemami i urządzeniami. Przy realizacji każdego zlecenia każdorazowo analizuje Pan aktualnie dostępną i posiadaną wiedzę przez pryzmat wymagań pożądanego oprogramowania. Selekcja wiedzy odbywa się w oparciu o specyficzne potrzeby i cele danego projektu, co pozwala na efektywne wykorzystanie zarówno wiedzy nabytej przed rozpoczęciem realizacji zlecenia, jak i tej pozyskanej i ugruntowanej w trakcie jego realizacji. Wiedza i umiejętności są wykorzystywane na różnych etapach procesu tworzenia oprogramowania, w szczególności:

  • Podczas projektowania architektury oprogramowania wykorzystuje Pan swoje doświadczenie i znajomość najlepszych praktyk, aby stworzyć solidną, skalowalną i efektywną architekturę, która spełni wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne projektu.
  • Podczas implementacji oprogramowania używa Pan wiedzy z zakresu technologii programistycznych, takich jak (...) oraz języków programowania (...), aby kodować rozwiązania zgodne ze specyfikacjami projektowymi. Integruję również nowe technologie i narzędzia, które mogą zwiększyć efektywność i funkcjonalność tworzonego oprogramowania.
  • Podczas testowania oprogramowania stosuje Pan zarówno manualne, jak i automatyczne techniki testowania, aby upewnić się, że oprogramowanie działa zgodnie z założeniami i jest wolne od błędów. Wykorzystuje Pan tu swoją wiedzę na temat metod testowania oraz narzędzi wspomagających ten proces. W ten sposób zapewnia Pan, że każde nowe, rozwinięte lub ulepszone oprogramowanie jest nie tylko zgodne z wymaganiami klienta, ale również odznacza się wysoką jakością i innowacyjnością.

Pana prace nie są jedynie efektem pracy, która wymaga wyłącznie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty są powtarzalne. Każde zlecenie wymaga indywidualnego podejścia, analizy specyficznych potrzeb oraz zastosowania unikalnych rozwiązań technicznych. Proces twórczy w programowaniu obejmuje nie tylko implementację kodu, ale także projektowanie architektury, algorytmów oraz interfejsów użytkownika, co czyni rezultaty nieprzewidywalnymi i unikalnymi.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sam Pan wskazuje we wniosku, od 2 września 2019 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą (...), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opracowuje Pan na rzecz danego kontrahenta nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności, wykorzystując aktualnie posiadaną wiedzę i umiejętności. Nie świadczy Pan usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego oprogramowania. Tworzone przez Pana programy komputerowe są produktami o charakterze oryginalnym i twórczym. Zawsze są to nowe kreacje, nieistniejące wcześniej, tworzone od podstaw. w ramach swojej działalności wytwarza programy komputerowe dla Spółki bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy, bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych oraz oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług. Ponadto, ma Pan ponad 20 lat doświadczenia w branży IT, pracując w pięciu różnych firmach. W tym czasie zakończył kilkanaście projektów, co pozwoliło Panu zdobyć praktyczne umiejętności w różnych obszarach tworzenia i wdrażania oprogramowania. Dysponuje Pan również zaawansowaną znajomością języków programowania, takich jak (...). Uczestniczył Pan w licznych kursach i szkoleniach z zakresu wytwarzania oprogramowania oraz bezpieczeństwa IT, co pozwoliło mu na ciągłe podnoszenie kwalifikacji i aktualizowanie wiedzy zgodnie z najnowszymi trendami i technologiami w branży.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 uznałem za prawidłowe.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnegodopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

We wniosku oraz jego uzupełnieniach w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wskazał Pan m.in. że:

Wynagrodzenie za świadczenie usług będących przedmiotem umowy obejmuje wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na Spółkę autorskich praw majątkowych do utworów. Zatem uzyskuje Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej uwzględnione w cenie sprzedaży usługi zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy PIT.

(…) przenosi Pan na Spółkę w ramach zawartej umowy całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanych w omówiony sposób programów komputerowych, osiąga Pan dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Zgodnie z umową zawartą przez Pana z kontrahentem dochodzi do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów w całości, bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych, terytorialnych lub innych. Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworów następuje każdorazowo z chwilą wydania danego utworu kontrahentowi, na wszelkich polach eksploatacji istniejących w chwili zawarcia umowy.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Podkreślić należy, że ustawodawca celowo wyróżnił odrębne kategorie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):

-ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 2),

-z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3).

Odnosząc się do art. 30ca ust. 7 pkt 2 wskazać należy, że dochodem z kwalifikowanego IP będzie dochód z odpłatnego zbycia (przeniesienia) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (części oprogramowania), które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast przepis art. 30ca ust. 7 pkt 3 dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Podkreślić należy, że w takim przypadku nie dochodzi do przeniesienia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej na kontrahenta.

Mając powyższe na uwadze, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, pomimo że uzyskuje Pan dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, to jednak błędnie zakwalifikował Pan je do dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi na podstawie art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem stanowią one dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ww. ustawy. Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej uzyskiwania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ww. ustawy) uznałem za nieprawidłowe.

W konsekwencji, w związku z tym, że uzyskuje Pan dochód z tytułu odpłatnego przenoszenia na kontrahenta praw autorskich do wytworzonego, rozwijanego programu komputerowego, który stanowi utwór prawnie chroniony na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i został wytworzony, rozwinięty w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej oraz dochód ten stanowi dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - to może Pan w zeznaniu rocznym za 2024 r. oraz w latach kolejnych, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie skorzystać z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z tego tytułu według stawki 5.

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej możliwości zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest prawidłowe.

Przechodząc do kwestii, uznania wskazanych w opisie sprawy kosztów, za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.

Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.

Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczanyoddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wydatki, które poniósł lub będzie Pan ponosił na: zakup literatury specjalistycznej, opłaty za kursy, zakup sprzętu komputerowego, opłatę za dostęp do chmury (...), koszty związane z transportem do miejsca wykonywania usługi lub do klienta (bilety, paliwo), wydatki związane z umową leasingu samochodu (opłata wstępna, rata leasingowa, zakup płynów, serwis, obowiązkowe ubezpieczenie, koszt wykupu z leasingu), koszty wyposażenia biura, opłaty za egzaminy (certyfikaty), koszty usług księgowych i doradczych (z wyłączeniem opłaty od wniosku za wydanie interpretacji indywidualnej), koszty telekomunikacyjne (wydatki na telefon i Internet), składki ZUS na ubezpieczenie społeczne, przy zachowaniu właściwej proporcji, należy uznać za koszty, o których mowa w lit. a wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej nie mogą natomiast stanowić wydatki na usługi księgowe i doradcze dotyczące opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, ponieważ nie ma ona związku z wytworzeniem, rozwinięciem bądź modyfikacją kwalifikowanego IP. Dlatego też nie może zawierać się we wskaźniku nexus.

W ust. 118 Objaśnień podatkowych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej wyjaśniono, że do kosztów, o których mowa we wskaźniku nexus, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym IP, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zatem do kosztów bezpośrednio związanych z wytwarzaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej nie może Pan zaliczyć wydatków na usługi księgowe i doradcze dotyczących opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, ponieważ nie stanowi ona kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 3 w części uznania wydatków na usługi księgowe i doradcze dotyczących opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, za koszt do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest nieprawidłowe. Natomiast Pana stanowisko w zakresie pytania nr 3 w pozostałej części oraz pytania nr 4 uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy :

  • stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Pana w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenie przyszłe przedstawiony we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego przez Pana w danej sprawie.

Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00