Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.541.2024.2.PS

Określenie czy opisane badania naukowe, prowadzone w ramach działalności gospodarczej stanowią działalność badawczo-rozwojową oraz czy poniesione koszty - stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 sierpnia 2024 r. (wpływ 19 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym prowadzącym na terenie kraju działalność gospodarczą w zakresie badań naukowych przede wszystkim w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej, biotechnologii i inżynierii genetycznej. W oparciu o rezultaty badań prowadzonych w powyższych dziedzinach opracowuje Pan nowe metody oraz rozwiązania wykorzystujące zaawansowane technologie molekularne i mikrobiologiczne.

Badania, które w ramach działalności gospodarczej Pan prowadzi, obejmują badania naukowe nad właściwościami różnych typów wirusów (np. profagów) w celu wykorzystania pozyskanej wiedzy do dokonania ich modyfikacji genetycznej wpływającej na usprawnienie wykorzystania tychże wirusów (...). Ponadto prowadzi Pan również badania nad różnymi technikami poznawczymi wykorzystywanymi obecnie w dziedzinie biologii komórkowej, a także w immunologii, biotechnologii i medycynie (...), celem opracowania nowych metod zastosowania tych technik w nauce (…).

Głównym celem powyżej opisanej działalności jest poszerzanie wiedzy w zakresie mikrobiologii, biologii molekularnej, biotechnologii i inżynierii genetycznej oraz przekładanie wyników badań na praktyczne rozwiązania m.in. w różnych sektorach przemysłu jak również w biotechnologii i medycynie.

Prowadzone przez Pana badania naukowe z samej natury działalności badawczej, związanej z niepewnością co do możliwości osiągnięcia planowanych rezultatów prac, mogą się zakończyć zarówno sukcesem, jak i niepowodzeniem (bez przyniesienia rezultatu w postaci zwiększenia zasobu wiedzy w danym obszarze).

PROJEKTY

W celu bliższego zobrazowania prowadzonych przez Pana prac badawczych, poniżej podaje Pan przykłady zaawansowanych projektów badawczych (dalej: Projekty) jakie dotychczas Pan realizował lub realizuje.

Projekt 1 - (...).

Projekt 2 - (...).

Projekt 3 - (...).

Projekt 4 - (...).

Projekt 5 - (...).

Posiada Pan określoną metodykę zarządzania pracami badawczymi, która m.in.:

określa sposób prowadzenia prac, wykorzystując w tym zakresie wiedzę z obszaru zarządzania projektami;

wymaga prowadzenia prac zgodnie z określonym planem, budżetem i harmonogramem i definiuje poszczególne fazy prowadzenia projektów;

wymaga stosowania różnego rodzaju sformalizowanej dokumentacji, na podstawie której prace są planowane, dokumentowane lub podsumowywane;

definiuje zadania i kompetencje poszczególnych osób w projekcie.

KOSZTY DZIAŁALNOŚCI BADAWCZO-ROZWOJOWEJ

W związku z realizowanymi badaniami naukowymi opisanymi powyżej, ponosi Pan wydatki na:

1)wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy oraz sfinansowane przez płatnika z tego tytułu składki ZUS osób zaangażowanych w prace badawcze;

2)wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło oraz sfinansowane przez płatnika z tego tytułu składki ZUS (osób nieprowadzących działalności gospodarczej);

3)surowce i materiały wykorzystywane przy prowadzeniu badań;

4)koszty amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych do działalności badawczej (maszyn i urządzeń);

5)koszty nabycia sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym - w części, w jakiej maszyny służyły do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

W przypadku wskazanych wyżej wydatków na wynagrodzenia oraz składki, prowadzi Pan ewidencję czasu pracy zawierającą wykaz czasu spędzonego przez pracowników (oraz odpowiednio: zleceniobiorców i osób działających na podstawie umów o dzieło) nad konkretnymi badaniami. Możliwe jest w związku z tym wyodrębnienie, jaka część wynagrodzenia konkretnego pracownika przypada na dane badania naukowe, jak i możliwe jest wyodrębnienie liczby pracowników i poświęconego przez nich czasu na poszczególne etapy badań. W konsekwencji, w każdym miesiącu jest Pan w stanie wykazać odpowiednią proporcję ww. wynagrodzeń i składek, dotyczących działalności badawczo-rozwojowej, w całości wynagrodzeń i składek poniesionych w danym miesiącu - w odniesieniu do każdego pracownika zaangażowanego w badania naukowe.

Koszty wynagrodzeń pracowników realizujących badania naukowe stanowią dla tych pracowników należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2024 r. poz. 226 ze zm. – dalej: r.u.p.d.o.f.) (w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) bądź art. 13 ust. [winno być: pkt] 8 lit. a u.p.d.o.f. (w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych).

W skład wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło wchodzi wyłącznie podstawowe wynagrodzenie rozliczane ryczałtowo za daną pracę lub godzinowo.

W skład ww. wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę wchodzą:

1)wynagrodzenie zasadnicze wskazane w umowie o pracę oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

2)dodatkowe benefity, w tym:

a.premie, bonusy i nagrody,

b.diety i inne należności za czas podróży służbowej związanej z działalnością badawczo-rozwojową,

c.wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony itp.).

Do wykorzystywanych przez Pana materiałów i surowców wykorzystywanych do opisanych we wniosku badań zaliczają się materiały i surowce takie jak np. szczepy bakteryjne oraz specyficzne szczepy bakteriofagów, materiały genetyczne, które są wykorzystywane do klonowania i manipulacji DNA; reagenty chemiczne, takie jak różnego typu sole, kwasy, zasady, alkohole, barwniki, składniki buforów, chemiczne konserwanty, rozpuszczalniki organiczne, cukry i ich analogi, enzymy, takie jak enzymy restrykcyjne, polimerazy, ligazy, reagenty do PCR i RT-PCR, oraz pożywki hodowlane, surowice i antybiotyki. A ponadto materiały eksploatacyjne, takie jak pipety, końcówki, probówki, płytki hodowlane i środki sterylizacyjne.

Ponadto ponosi Pan koszty nabycia specjalistycznego sprzętu lub amortyzacji środków trwałych niezbędnych do prowadzenia badań wskazanych we wniosku takich jak mikroskopów, bioreaktorów, komór beztlenowych, inkubatorów, bioreaktorów, pipet automatycznych, wirówek i rotorów.

Ponoszone przez Pana wydatki w związku z realizacją badań naukowych stanowią dla Pana koszty uzyskania przychodów na gruncie u.p.d.o.f.

Opisane wyżej wydatki ujmowane są przez Pana w odpowiednich pozycjach KPIR (razem z analogicznymi kategoriami kosztów niedotyczących działalności badawczo-rozwojowej), a także w odrębnej ewidencji kosztów prac badawczo-rozwojowych, prowadzonych w formie arkuszy kalkulacyjnych (…), w której wyodrębnia Pan koszty poszczególnych badań naukowych, w tym wykazuje Pan m.in. odpowiednią proporcję ww. kosztów wynagrodzeń i składek).

Wskazuje Pan również, że:

nie korzystał ani nie korzysta Pan ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b u.p.d.o.f.;

nie posiadał, ani nie posiada, statusu centrum badawczo-rozwojowego;

opisane powyżej przez Pana badania naukowe nie mają charakteru rutynowych zmian;

niektóre badania prowadzone przez Pana mogą być częściowo finansowanie ze środków publicznych - należy jednak zaznaczyć, że przedmiotowy wniosek nie dotyczy tej części poniesionych kosztów (zapytanie dotyczy wyłącznie tej części kosztów, które nie zostały Panu zwrócone w jakikolwiek sposób);

koszty nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym, w odniesieniu do prowadzonych od 2018 roku badań naukowych zamierza Pan skorzystać z odliczenia (dalej: Ulga B+R), o którym mowa w art. 26e ust. 1 u.p.d.o.f.

W uzupełnieniu wniosku z 13 sierpnia 2024 r. (wpływ 19 sierpnia 2024 r.) wskazuje Pan, że Pana działalność w obszarze działalności badawczo-rozwojowej polega na prowadzeniu badań, których wyniki wykorzystuje Pan we własnej działalności dla celów komercyjnych. Badania są prowadzone na własny użytek w celu poprawienia istniejących i wprowadzenia nowych usług, ewentualnie produktów. Kontrahenci korzystają z Pana usług, które jednak same w sobie nie stanowią działalności badawczo-rozwojowej, ale polegają na stwierdzeniu stanu faktycznego (…), przy czym działania te nie są objęte wnioskiem o interpretację, a koszty tych działań nie będą uznawane przez Pana za koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Innymi słowy, działania spełniające definicję działalności badawczo-rozwojowej są przez Pana prowadzone w celu rozszerzenia zakresu i zwiększenia efektywności świadczonych usług, nie stanowią natomiast odpłatnego przeprowadzania badań naukowych dla kontrahentów.

Wszystkie badania będące przedmiotem wniosku, w odniesieniu do których planuje Pan skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej:

były/są/będą wyrazem własnej twórczości intelektualnej,

były/są/będą nastawione na stworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o unikatowym charakterze,

były/są/będą oparte na nowych oryginalnych koncepcjach i hipotezach,

obejmowały/obejmują i będą obejmować zarówno badania podstawowe, tj. prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, jak i badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W całym dotychczasowym okresie, w odniesieniu do którego chce Pan skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej (tj. od 2018 roku) jest Pan opodatkowany podatkiem liniowym. W odniesieniu do lat przyszłych nie planuje Pan zmieniać formy opodatkowania, w szczególności nie planuje Pan opodatkowywać swoich przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, co uniemożliwiałoby korzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej.

Wniosek dotyczy okresu od roku 2018 do chwili obecnej (w zakresie stanu faktycznego) oraz lat przyszłych (w zakresie zdarzenia przyszłego).

Stosowanie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stosownie do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 16 PKPiR wpisywał, wpisuje i będzie Pan wpisywać koszty, które chce Pan uznać za koszty kwalifikowane.

Pytania

1.Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym badania prowadzone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym przykładowo wskazane Projekty, w stanie prawnym obowiązującym od 2018 r. stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f., w stosunku do której podatnik uprawniony jest do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 u.p.d.o.f. (stan faktyczny i zdarzenie przyszłe)?

2.Czy w stanie prawnym obowiązującym od 2018 roku wskazane we wniosku i zaliczone do kosztów uzyskania przychodu koszty nabycia surowców i materiałów wykorzystywanych przy opisanych badaniach, koszty amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych do badań naukowych (maszyn i urządzeń); koszty nabycia sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym (w części, w jakiej maszyny służyły do prowadzenia badań naukowych) oraz koszty poniesionych w danym miesiącu należności z tytułu wynagrodzeń z umów o pracę, zlecenia i o dzieło oraz sfinansowane przez Pana składki w tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o ZUS) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu pracy lub czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej wskazane w art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f.?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1

Pana zdaniem, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym badania prowadzone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym przykładowo wskazane Projekty, w stanie prawnym obowiązującym od 2018 r. stanowią działalność badawczo-rozwojową o której mowa art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f., w stosunku do której podatnik uprawniony jest do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 u.p.d.o.f.

Ad 2

Pana zdaniem w stanie prawnym obowiązującym od 2018 roku wskazane we wniosku i zaliczone do kosztów uzyskania przychodu koszty nabycia surowców i materiałów wykorzystywanych przy opisanych badaniach, koszty amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych do badań naukowych (maszyn i urządzeń); koszty nabycia sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym (w części, w jakiej maszyny służyły do prowadzenia badań naukowych) oraz koszty poniesionych w danym miesiącu należności z tytułu wynagrodzeń z umów o pracę, zlecenia i o dzieło oraz sfinansowane przez Pana składki w tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o ZUS) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu pracy lub czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej wskazane w art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Ad 1

Zgodnie z treścią art. 5a pkt. 38 u.p.d.o.f. działalność badawczo-rozwojowa (działalność B+R) oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Definicja działalności badawczo-rozwojowej obejmuje zatem badania naukowe, które zdefiniowane są w art. 5a pkt 39 u.p.d.o.f. oraz prace rozwojowe, które zdefiniowane są w art. 5a pkt 40 u.p.d.o.f. W Pana ocenie prowadzi Pan badania naukowe w rozumieniu art. 5a 39 u.p.d.o.f.

W myśl art. 5a pkt 39 u.p.d.o.f., badania naukowe oznaczają:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z póżn. zm.) (dalej: u.p.s.w.n.);

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 u.p.s.w.n.

Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 2 pkt. 1 i 2 u.p.s.w.n. badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zwraca Pan uwagę, że w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 roku badania naukowe zdefiniowane były bezpośrednio w art. 5a pkt 39 u.p.d.o.f. i oznaczały:

a)badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych;

W Pana ocenie, jak również wynika z uzasadnienia nowelizacji wprowadzającej opisaną zmianę, zmiana ta miała wyłącznie charakter porządkujący (doprecyzowujący) i nie wpływa na odmienną kwalifikację prac wykonywanych przez Pana do 30 września 2018 i od 1 października 2018 jako działalności B+R.

Jak zatem wynika ze wskazanych wyżej definicji, działalnością B+R jest działalność spełniająca następujące wymogi:

ma charakter działalności twórczej,

jest podejmowana w sposób systematyczny,

jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

ma formę badań naukowych.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach u.p.d.o.f. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia („działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu"), powstania czegoś („twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś").

W tym zakresie zwraca Pan uwagę na treść Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dotyczących również definicji działalności B+R dla celów ulgi na działalność badawczo-rozwojową, dalej: Objaśnienia). Zgodnie z Objaśnieniami: (...) twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u podatnika funkcjonujących.

Jak dalej wskazano w Objaśnieniach: wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Pana zdaniem, opisane w ramach niniejszego wniosku badania naukowe, w tym w szczególności wskazane przykładowo Projekty, są działalnością o charakterze twórczym. Wszystkie opisane działania są przykładami pracy nad opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi czy rozwiązań, które nie były wcześniej stosowane lub są na tyle innowacyjne, że znacząco różnią się od dotychczasowych rozwiązań Panu dostępnych. W ramach tych projektów prowadzone są prace mające na celu stworzenie nowych produktów biotechnologicznych, metod detekcji oraz platform badawczych, które umożliwiają głębsze zrozumienie i efektywniejsze zarządzanie procesami biologicznymi i chemicznymi. Działalność ta, poprzez swój zdecydowanie eksploracyjny charakter, prowadzi do tworzenia nowych wartości, co jest kluczowe w uznaniu jej za twórczą. Prowadzone prace stanowią odpowiedź na konkretne, wcześniej niespełnione potrzeby badawcze i rozwojowe, co dodatkowo podkreśla ich innowacyjność i unikalność. Zgodnie z przepisami i wytycznymi na temat działalności badawczo-rozwojowej, twórczość nie musi oznaczać tworzenia czegoś absolutnie nowego na skalę globalną, lecz wystarczające jest, gdy działania te są nowe lub ulepszone w stosunku do dotychczasowych rozwiązań w ramach przedsiębiorstwa. W Pana przypadku prowadzona działalność badawcza, w tym w szczególności każdy z przykładowo wskazanych Projektów, wnosi nową wiedzę, rozwiązania technologiczne lub produkty, które są nowe dla organizacji, a często i rynku oraz mają potencjał wprowadzenia znaczących zmian w stosowanych technologiach i procesach.

Tym samym należy stwierdzić, że prace badawcze, w tym w szczególności wskazane Projekty, prowadzone przez Pana spełniają kryteria działalności twórczej.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Jak wskazują Objaśnienia:Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza: robiący coś regularnie i starannie; o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu; o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W Pana ocenie, prowadzone przez Pana, opisane powyżej prace badawcze mają bez wątpienia charakter systematyczny, mają one bowiem charakter metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Posiada Pan określoną metodykę zarządzania pracami, która m.in.:

określa sposób prowadzenia prac, wykorzystując w tym zakresie wiedzę z obszaru zarządzania projektami;

wymaga prowadzenia prac zgodnie z określonym planem, budżetem i harmonogramem i definiuje poszczególne fazy prowadzenia projektów;

wymaga stosowania różnego rodzaju sformalizowanej dokumentacji, na podstawie której prace są planowane, dokumentowane lub podsumowywane;

definiuje zadania i kompetencje poszczególnych osób w projekcie.

Ponadto, mimo iż zgodnie z Objaśnieniami działalność B+R nie musi mieć charakteru działalności prowadzonej regularnie, zauważa Pan, że w Pana przypadku prowadzone prace nie mają charakteru działalności incydentalnej, gdyż w sposób regularny prowadzi Pan prace badawcze o charakterze oryginalnym. W praktyce, badania naukowe, które skutkują wytworzeniem nowego produktu, dostarczenia nowych funkcjonalności i rozwiązań, stanowią główną oś Pana działalności.

Trzecie kryterium działalności B+R dotyczy rezultatu prowadzenie tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zgodnie z Objaśnieniami: głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmują szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. Jak dalej wskazują Objaśnienia, zwiększenie lub wykorzystanie istniejących zasobów wiedzy dla nowych jej zastosowań dotyczyć może zarówno wiedzę ogólnodostępną, wiedzę danego przedsiębiorstwa czy też jej pracowników.

W Pana ocenie, prowadzone przez Pana projekty badawcze spełniają kryterium zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzone prace, w tym przykładowo wskazane Projekty, koncentrują się na innowacyjnych badaniach i rozwijają specjalistyczną wiedzę, która przekracza obecny stan wiedzy w danej dziedzinie.

Każdy z projektów wprowadza znaczące innowacje i rozszerza obecne granice wiedzy w swojej dziedzinie. Na przykład, w Projekcie 1 (...). Takie działania wymagają zlokalizowania i identyfikacji obecnych zasobów wiedzy oraz ich znacznego rozszerzenia przez badania eksperymentalne i teoretyczne.

Projekty koncentrują się również na praktycznym zastosowaniu zdobytej wiedzy. Na przykład, Projekt 3 (...). Działania te bezpośrednio przekładają się na nowe produkty i technologie, które mogą być implementowane w przemyśle drobiarskim.

W każdym przypadku w prowadzonych pracach istotne jest zidentyfikowanie istniejącej wiedzy, zrozumienie jej luk i ograniczeń oraz systematyczne dążenie do jej rozszerzenia. Działania te są zgodne z wymogami, jakie stawia definicja działalności badawczo-rozwojowej, dotycząca nie tylko zwiększenia wiedzy, ale także jej praktycznego wykorzystania w celu rozwoju nowych lub ulepszonych produktów, usług lub procesów. Lokalizacja i identyfikacja potrzebnych zasobów wiedzy, jak wskazano w Objaśnieniach, są kluczowe na każdym etapie projektów, począwszy od fazy planowania aż po realizację i komercjalizację wyników badań.

Ostatnim kryterium uznania danych prac za działalność B+R jest wykonywanie jej w formie badań naukowych lub prac rozwojowych. W Pana ocenie prowadzi Pan badania naukowe w rozumieniu u.p.d.o.f. i u.p.s.w.n., gdyż realizowane przez Pana prace (w tym, przykładowo wskazane Projekty) spełniają wszystkie elementy definicji badań naukowych.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 u.p.s.w.n. badania naukowe swą działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Opisane Pana badania spełniają zarówno kryteria badań podstawowych, jak i aplikacyjnych, co czyni je istotnymi przykładami kompleksowej działalności naukowej. Każdy z projektów łączy w sobie elementy teoretyczne oraz empiryczne, mające na celu nie tylko zdobycie nowej wiedzy, ale także jej zastosowanie w praktycznych rozwiązaniach technologicznych i produktowych.

Prace te, poprzez swoje założenia, skupiają się na pogłębianiu wiedzy naukowej o mechanizmach biologicznych, genetycznych i biochemicznych. (...).

Każda z prac ma także silny komponent aplikacyjny, który koncentruje się na praktycznym wykorzystaniu zgromadzonej wiedzy do rozwoju nowych technologii, metod diagnostycznych, terapeutycznych lub biotechnologicznych produktów. (...), są bezpośrednim wynikiem przekształcenia badań podstawowych w innowacyjne rozwiązania aplikacyjne.

Zbiorczo, prowadzone prace demonstrują, jak można efektywnie łączyć badania podstawowe z aplikacyjnymi, tworząc ciągłość od teoretycznego poznania mechanizmów i zjawisk aż po rozwój nowych produktów i technologii. Ta synergia nie tylko zwiększa zrozumienie aspektów naukowych, ale także prowadzi do stworzenia wartościowych i innowacyjnych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, od farmacji po rolnictwo i ochronę środowiska. W ten sposób projekty te spełniają zarówno cel zdobycia nowej wiedzy, jak i jej wykorzystania, co stanowi o ich głęboko badawczym charakterze.

Ponadto należy zaznaczyć, że opisane we wniosku prowadzone przez Pana badania naukowe, nie mają również charakteru prac rutynowych. Badania te bowiem są ukierunkowane na rozwijanie nowatorskich rozwiązań i technologii, które mają potencjał do znacznego wpływu na różne sektory przemysłu i zdrowia publicznego. Wymagają one zastosowania zaawansowanych technologii i metod badawczych, głębokiego zrozumienia skomplikowanych procesów biologicznych oraz innowacyjnego podejścia. Wszystko to wykracza daleko poza ramy rutynowych prac laboratoryjnych, stanowiąc zaawansowane badania naukowe o wysokiej wartości poznawczej i praktycznej.

Podsumowując, wskazuje Pan, że z wyżej opisanych powodów, prowadzone przez Pana badania naukowe, opisane w niniejszym wniosku (wliczając w to przykładowo wskazane Projekty), spełniają warunki uznania ich za działalność B+R w rozumieniu art. 5a ust. [winno być pkt] 38 u.p.d.o.f.

Ad 2

W Pana ocenie jest Pan uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów (jako kosztów kwalifikowanych) poniesionych na:

wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy oraz sfinansowane przez płatnika z tego tytułu składki ZUS osób zaangażowanych w prace badawcze;

wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło oraz sfinansowane przez płatnika z tego tytułu składki ZUS (osób nieprowadzących działalności gospodarczej);

surowce i materiały wykorzystywane przy prowadzeniu badań;

koszty amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej (maszyn i urządzeń);

koszty nabycia sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym - w części, w jakiej maszyny służyły do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. kosztami kwalifikowanymi są poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.f. analogiczne zasady mają (w stanie prawnym obowiązującym od 2018 roku) zastosowanie w stosunku do umów zlecenia oraz umów o dzieło.

Ponadto zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f., za koszty kwalifikowane uważa się również nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z 26e ust. 2 pkt. 2a u.p.d.o.f. za koszty kwalifikowane uważa się również koszty niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Natomiast zgodnie z art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f. za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W związku z powyższym, w Pana ocenie, kosztami kwalifikowanymi w tym rozumieniu będą wszystkie koszty badań naukowych wskazane powyżej.

Wskazuje Pan, że pracownicy realizujący działalność badawczą to pracownicy, którzy faktycznie wykonują zadania będące realizacją badań naukowych. Wnioskodawca zamierza zatem traktować jako koszt kwalifikowany (w odpowiedniej proporcji) wynagrodzenie pracowników (lub osób na umowie zlecenie lub o dzieło, nieprowadzących działalności gospodarczej), którzy rzeczywiście uczestniczą w pracach badawczo-rozwojowych. W przypadku Pana będą to więc pracownicy (i wspomniane osoby na umowach cywilnoprawnych), którzy wykonują zadania pozostające w zakresie badań naukowych, w tym uczestnicząc w prowadzonych Projektach przypisanych do działalności badawczo-rozwojowej. W Pana ocenie, nie ma znaczenia umiejscowienie wspomnianych osób w strukturze organizacyjnej, tj. dział lub inna komórka organizacyjna, w skład której wchodzą. Powyższe stanowisko, w Pana ocenie, znajduje potwierdzenie w nowelizacji u.p.d.o.f., w ramach których sformułowanie o „pracownikach zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej" zostało zastąpione obecnym brzmieniem art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f., w którym dodatkowo wprowadzono obowiązek liczenia proporcji czasu pracy poświęcanego działalności B+R do czasu poświęcanego na realizację innych obowiązków (co wskazuje, że kosztami kwalifikowanymi mogą być również koszty wynagrodzeń pracowników na co dzień wykonujących również inne czynności niż działalność badawczo-rozwojowa).

Za koszty kwalifikowane w świetle przepisów uznaje się nie tylko wynagrodzenia zasadnicze pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych, ale również wszelkie inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które stanowią przychody pracowników na podstawie art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe, np. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2017 r., nr 3063-ILPB2.4510.235.2016.2.ŁM, w której organ wskazał, że: kosztami kwalifikowanymi będą koszty wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za nadgodziny, dodatku urlopowego, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop, premii i nagród, dodatków do wynagrodzeń, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, odpraw, ekwiwalentów za wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów służbowych, diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika, wynagrodzeń i dodatków wypłacanych pracownikom oddelegowanym z innych spółek z Grupy, pakietów medycznych, ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym a także składek na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 lutego 2017 r., nr 3063-ILPB2.4510.223.2016.KS, w której organ uznał, że: do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć takie koszty jak wynagrodzenia zasadnicze, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, w niedzielę, święta, dni wolne od pracy i w porze nocnej, wynagrodzenie za czas urlopu oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, premie, bonusy i nagrody, dodatki za dyżur oraz dodatek świąteczny, a także wynagrodzenie należne na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy.

Dodatkowo, warto zwrócić również uwagę na wydaną w dniu 13 lutego 2024 r. przez Ministra Finansów interpretację ogólną o sygn. DD8.8203.1.2021 (dalej: Interpretacja ogólna MF), w której rozstrzygnięta została kwestia, która dotychczas wiązała się z licznymi rozbieżnościami interpretacyjnymi. Minister Finansów potwierdził w niej, że do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej należą poniesione w danym miesiącu należności z tytułu stosunku pracy oraz określone w ustawie sfinansowane przez płatnika składki - w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, w tym również należności z tytułu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, do których poniesienia pracodawca jest zobowiązany na podstawie odrębnych przepisów, w tym te dotyczące urlopu oraz choroby.

Mając na uwadze powyższe, w Pana ocenie będzie Pan uprawniony do odliczenia (przy zastosowaniu odpowiedniej proporcji) od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów (jako kosztów kwalifikowanych) poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne, takich jak:

a)wynagrodzenie oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych;

b)premie, bonusy i nagrody;

c)diety i inne należności za czas podróży służbowej związanej z pracami badawczo-rozwojowymi;

d)wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony, itp.)

- ustalonych zgodnie z proporcją wskazaną w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.f. oraz do limitu określonego w art. 26e ust. 7 u.p.d.o.f.

Za każdy miesiąc, ustalać będzie Pan proporcję czasu pracy poświęcanej przez pracowników (analogicznie, osób na umowach cywilnoprawnych, nieprowadzących działalności gospodarczej) na działalność badawczo-rozwojową w ogólnym czasie pracy i obliczoną proporcję stosować będą do zdefiniowanego wynagrodzenia i składek dotyczących danego pracownika (lub osoby na umowie cywilnoprawnej) rozpoznanych w kosztach podatkowych danego miesiąca. W mianowniku przedmiotowej proporcji znajdować się będzie pełen dostępny czas pracy w danym miesiącu, w liczniku zaś czas pracy poświęcony wyłącznie na badania naukowe. Co za tym więc idzie, proporcja ta nie będzie uwzględniała czasu przeznaczonego w pracy na inne zadania niż badania naukowe, jak również czasu nieobecności pracownika w pracy np. z tytułu urlopu lub choroby).

Potwierdzeniem prawidłowości Pana stanowiska co do takiego sposobu kalkulacji proporcji, w jakiej koszty wynagrodzeń i składek mogą stanowić koszty kwalifikowane, może być szereg interpretacji indywidualnych, m.in.:

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-3.4510.1184.2016.1.TS,

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR,

interpretacja indywidualna Dyrektora krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.561.2019.1.IZ,

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.609.2019.1.IZ.

Odnosząc się do kosztów materiałów i surowców wskazuje Pan za art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f., że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

W prowadzonych przez Pana badaniach niezbędne jest korzystanie z wysokiej jakości różnorodnych materiałów i surowców niezbędnych do realizacji zaawansowanych projektów naukowych. Wśród nich znajdują się szczepy bakteryjne oraz specyficzne szczepy bakteriofagów. Istotne są również materiały genetyczne, które są wykorzystywane do klonowania i manipulacji DNA. Reagenty chemiczne, takie jak różnego typu sole, kwasy, zasady, alkohole, barwniki, składniki buforów, chemiczne konserwanty, rozpuszczalniki organiczne, cukry i ich analogi, enzymy, takie jak enzymy restrykcyjne, polimerazy, ligazy, reagenty do PCR i RT-PCR, oraz pożywki hodowlane, surowice i antybiotyki również odgrywają kluczową rolę w badaniach.

Dodatkowo, materiały eksploatacyjne, takie jak pipety, końcówki, probówki, płytki hodowlane i środki sterylizacyjne, są nieodzowne do przeprowadzania codziennych eksperymentów i analiz.

W Pana ocenie wykorzystywane materiały i surowce są niezbędne dla prowadzenia badań naukowych przez Wnioskodawcę.

Dodatkowo, w Pana ocenie nie ma znaczenia w tym aspekcie ani opis dotyczący nabywanych materiałów bądź surowców na fakturze, ani charakter materiału bądź surowca - czy np. stanowi surowce lub materiały w stanie nieprzetworzonym, przetworzonym czy też określone gotowe produkty (urządzenia, specjalistyczne części, elementy), które jednak w wyniku ich wykorzystania w prowadzonych badaniach posłużą do wytworzenia nowego lub istotnie ulepszonego rozwiązania.

Ponadto przy tego rodzaju zaawansowanych badaniach niezbędny jest także specjalistyczny sprzęt laboratoryjny.

Po pierwsze, precyzyjne analizy i modyfikacje genetyczne wymagają wysokiej dokładności i czułości, którą zapewniają zaawansowane urządzenia, takie jak mikroskopy fluorescencyjne i cytometry przepływowe.

Po drugie, badania nad wirusami i bakteriofagami często wiążą się z manipulacjami na poziomie molekularnym, które są możliwe dzięki sprzętowi do sekwencjonowania DNA, PCR i RT-PCR.

Po trzecie, hodowle komórkowe i bakteryjne muszą być prowadzone w kontrolowanych warunkach, co zapewniają inkubatory, bioreaktory i autoklawy.

Po czwarte, techniki takie jak mikroskopia elektronowa są niezbędne do wizualizacji struktury mikroorganizmów na bardzo małą skalę.

Wreszcie, specjalistyczny sprzęt umożliwia efektywne i bezpieczne przeprowadzanie eksperymentów, minimalizując ryzyko błędów i zanieczyszczeń.

A zatem przy prowadzeniu opisanych badań niezbędne jest wykorzystywanie przez Pana specjalistycznego sprzętu takiego jak mikroskopy, bioreaktory, komory beztlenowe, inkubatory, bioreaktory, pipety automatyczne, wirówki i rotory.

Końcowo, jak wskazał Pan w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), przedmiotowe wydatki stanowią koszty dla celów podatkowych i nie zostały Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie. W konsekwencji, mogą stanowić one koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f., które może Pan odliczyć od podstawy opodatkowania na zasadach opisanych we wskazanym artykule.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), część kosztów poniesionych przez Pana w ramach prowadzonych przez Pana badań naukowych może być finansowana ze środków publicznych lub w inny sposób dotowana. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju fakt nie wpływa na możliwość uznania za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f. wydatków poniesionych przez Pana na te same badania naukowe, w której to części nie zostały one sfinansowane lub zwrócone Panu w jakikolwiek sposób.

Należy zaznaczyć, jak podkreślił już Pan w opisie stanu faktycznego, że niniejszy wniosek odnosi się jedynie do tej części opisywanych kosztów, które nie zostały sfinansowane lub zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie.

W konsekwencji, w świetle przedstawionej argumentacji, w Pana ocenie:

1)wyżej opisane badania naukowe, prowadzone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w tym przykładowo wskazane Projekty) w stanie prawnym obowiązującym od 2018 r. stanowią działalność badawczo-rozwojową o której mowa art. 5a pkt. 38 u.p.d.o.f., w stosunku do której podatnik uprawniony jest do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 u.p.d.o.f.;

2)w stanie prawnym obowiązującym od 2018 roku, wskazane we wniosku i zaliczone do kosztów uzyskania przychodu koszty nabycia surowców i materiałów wykorzystywanych przy opisanych badaniach, koszty amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych do badań naukowych (maszyn i urządzeń); koszty nabycia sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym (w części, w jakiej maszyny służyły do prowadzenia badań naukowych) oraz koszty poniesionych w danym miesiącu należności z tytułu wynagrodzeń z umów o pracę, zlecenia i o dzieło oraz sfinansowane przez Pana składki w tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o ZUS) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu pracy lub czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu - stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej wskazane w art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Zastrzec należy, że – stosownie do istoty Pana wniosku – przedmiotem niniejszej interpretacji nie była kwestia odpowiedniego limitowania kosztów kwalifikowanych (art. 26e ust. 7 ustawy) jak również kwestia możliwości uznania za koszty kwalifikowane wynagrodzeń pracowników za czas nieobecności ich w pracy, np. z tytułu urlopu lub choroby.

W konsekwencji nie oceniłem tej części Pana stanowiska, która wykracza poza zakres Pana wniosku i skonstruowanych pytań.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, że niniejsza interpretacja obejmuje możliwość zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej wyłącznie na gruncie wskazanych przez Pana „obecnych rozliczeń” jako stanu faktycznego, jak i zdarzenia przyszłego (przyszłych rozliczeń/kolejnych lat).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pana i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00