Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.508.2024.1.IZ

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 i art. 8 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania, czy przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 i art. 8 ustawy o VAT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi od maja 2021 r. jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (...). Przedmiot działalności Wnioskodawcy zgodnie z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności stanowi świadczenie usług w zakresie nauczania języków obcych oraz działalność związana z nieruchomościami, tj. w szczególności pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, a także realizacja projektów budowalnych związanych ze wznoszeniem budynków oraz roboty budowalne związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Na chwilę obecną działalność Wnioskodawcy koncentruje się na pierwszej z wymienionych sfer działalności, tj. na działalności w zakresie nauczania języków obcych, przy czym jest ona prowadzona na stosunkowo niewielką skalę. Działalność związana z nieruchomościami do tej pory nie została podjęta - pozostała w fazie przygotowawczej, w ramach której Wnioskodawca wprowadził po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej do majątku z nią związanego, nieruchomość w postaci niezabudowanej działki gruntu położonego w A. z zamiarem zrealizowania na niej inwestycji mieszkaniowej (budynek wielorodzinny bądź wielorodzinny z częścią usługową). Nieruchomość położona jest w A. i objęta się Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego przyjętym uchwałą Rady Miasta z (...) 2019 r., obowiązującego od 14 stycznia 2020 r. Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca nabył w 2017 r. do majątku prywatnego. W ramach prac przygotowawczych pod przyszłą inwestycję budowlaną, Wnioskodawca wykonał zjazd z działki na drogę oraz przyłącze wodno- kanalizacyjne. Prace te zostały wykonane po wprowadzeniu nieruchomości do ewidencji środków trwałych, jednakże kosztów tych prac Wnioskodawca nie uwzględnił w swoich rozliczeniach podatkowych.

Wnioskodawca pragnie w tym miejscu zaznaczyć ponadto, iż nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i nie korzystał z prawa do odliczenia VAT zarówno przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości, jak i od jakichkolwiek wydatków związanych z nieruchomością ponoszonych przez cały okres jej posiadania (w tym jako składnik majątku trwałego prowadzonej działalności).

W najbliższym czasie Wnioskodawca planuje rozpoczęcie inwestycji budowalnej na posiadanym gruncie, tj. wybudowanie na nim budynku mieszkalnego wielolokalowego (z częścią usługową lub bez), a następnie sprzedaż lub wynajem znajdujących się w nim lokali. Ponieważ inwestycja tego rodzaju może wiązać się z dużym ryzykiem gospodarczym, jak również wymagać może zaangażowania innych niż Wnioskodawca osób i pozyskania dodatkowego kapitału (w szczególności w związku z koniecznością poprowadzenia inwestycji przez osobę posiadającą w tym zakresie fachową wiedzę i/lub zapewnienia finansowania inwestycji) - Wnioskodawca rozważa przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie i na zasadach określonych w art. 551 § 5 i nast. Kodeksu Spółek Handlowych.

Wybór tej formy transformacji prowadzonej działalności wynika z tego, iż Wnioskodawcy zależy również na kontynuacji działalności w zakresie nauczania języków obcych i równocześnie rozwoju prowadzonej działalności w sferze związanej z nieruchomościami.

Z tych właśnie przyczyn, tj. w związku z potrzebą ograniczenia ryzyka gospodarczego, pozyskaniem kapitału na inwestycję, potencjalnej potrzeby zaangażowania osób dysponujących fachową wiedzą w celu poprowadzenia inwestycji oraz ograniczenia kosztów prowadzonej działalności, Wnioskodawca chciałby skupić swoją działalność w ramach jednego podmiotu - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie jest przy tym wykluczone, iż po przekształceniu działalności Wnioskodawcy w spółkę, w niedalekiej przyszłości do spółki przystąpi wspólnik dysponujący wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie projektowania i budowy budynków mieszkalnych i/lub wspólnik-inwestor dysponujący kapitałem na częściowe sfinansowanie inwestycji. Przystąpienie do spółki ewentualnych nowych wspólników nie jest jednak przesądzone, gdyż Wnioskodawca rozważa również pozyskanie osoby do poprowadzenia inwestycji oraz kapitału na częściowe sfinansowanie inwestycji innymi drogami (np. w drodze umowy cywilnoprawnej z osobą dysponującą fachową wiedzą w zakresie budownictwa, poprzez zaciągnięcie kredytu bankowego itd.).

Wnioskodawca zamierza umieścić w treści umowy spółki z o. o. oraz oświadczeniu o przekształceniu zapis, iż w wyniku przekształcenia majątek przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w postaci opisanej wyżej nieruchomości staje się majątkiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Plan przekształcenia Wnioskodawcy - przedsiębiorcy będzie również zawierał ustalenie wartości bilansowej majątku (w szczególności ww. nieruchomości) na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (art. 584 § 1) spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, co oznacza, że na skutek przekształcenia dojdzie do następstwa prawnego między tymi podmiotami, które należy kwalifikować jako „przejście na inną osobąʺ uprawnienia lub obowiązku.

Tym niemniej, w orzecznictwie sądów powszechnych wskazuje się, że na skutek samego aktu przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową nie dochodzi do przejścia własności nieruchomości. Umowa spółki z o. o. ma bowiem charakter umowy zobowiązującej w stosunkach między wspólnikami a spółką. Powyższe oznacza, że do przejścia własności nieruchomości niezbędne jest zawarcie dodatkowej umowy o charakterze rozporządzającym - przenoszącej własność nieruchomości (por. postanowienie SO w Łodzi z 13 czerwca 2016 r., III Ca 620/16 oraz postanowienie SO w Warszawie z 14 sierpnia 2012 r., V Ca 2041/12).

W konsekwencji Wnioskodawca zakłada, iż oprócz wymaganych przepisami Kodeksu spółek handlowych dokumentów przekształceniowych sporządzona zostanie również dodatkowa umowa w formie aktu notarialnego, mocą której własność nieruchomości zostanie przeniesiona zostanie na spółkę przekształconą.

Innymi słowy - pomiędzy Wnioskodawcą i spółka zostanie zawarta umowa spełniająca wymogi art. 158 k.c., tj. umowa przenosząca własność w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości wynikającego z umowy spółki z o.o. oraz oświadczenia o przekształceniu.

Składając niniejszy wniosek Wnioskodawca chciałby uzyskać potwierdzenie, że planowane przedsięwzięcie polegające na przekształceniu prowadzonej działalności gospodarczej, której składnikiem jest opisana powyżej nieruchomość w spółkę z o.o. nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pytanie

Czy przekształcenie Wnioskodawcy w spółkę z o.o. w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 i 8 ustawy o VAT?

Pana stanowisko w sprawie

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem VAT został określony w art. 5 ustawy VAT. Zgodnie z ust. 1 pkt 1 tego przepisu, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów ustawodawca nakazuje rozumieć natomiast przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy VAT).

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Uznaje się przy tym, że usługą w rozumieniu powyższego przepisu jest tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni odbiorca świadczenia, odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W celu rozstrzygnięcia tego, czy przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być uznane za odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług, a co za tym idzie za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, należy zbadać charakter i podstawy prawne tego zdarzenia, określone głównie w Kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

Zgodnie z art. 551 § 5 k.s.h. przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Bezpośrednim skutkiem takiego przekształcenia jest to, że na podstawie art. 584¹ § 1 k.s.h. - przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia).

Co również istotne, zgodnie z art. 584² § 3 k.s. h. osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Ponadto, stosownie do art. 5841 k.s.h., osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.

Mając na uwadze brzmienie cytowanych wyżej przepisów, uznać należy, że w przedmiotowej sprawie będziemy mieć do czynienia z procesem polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności, w wyniku którego spółce przekształconej przysługiwać będą wszelkie prawa Wnioskodawcy - przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (przedsiębiorcy przekształcanego). Zmiana formy prawnej prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową nie będzie natomiast stanowić ani odpłatnej dostawy towarów (w ramach przekształcenia nie dojdzie bowiem do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w rozumieniu ustawy o VAT), ani odpłatnego świadczenia usług (Wnioskodawca nie wykona na rzecz innego podmiotu - potencjalnego beneficjanta - żadnego świadczenia) w rozumieniu art. 7 oraz art. 8 ustawy o VAT. W konsekwencji przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie stanowić czynności opodatkowanej VAT, a zatem nie dojdzie do zdarzenia, które rodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Warto w tym miejscu zauważyć, iż o neutralności na przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. na gruncie przepisów o VAT wypowiadał się też wielokrotnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Pogląd taki znaleźć można m.in. w pismach: z 1 kwietnia 2022 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.105.2022.1.IZ, z 29 listopada 2021 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.718.2021.1.AA , a także z 9 lutego 2018 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.895.2017.1.KT. W każdej z tych interpretacji jednoznacznie wskazano, iż przekształcenie jednoosobowej działalności w sp. z o.o. nie powoduje likwidacji prowadzonej działalności, a jedynie zmianę formy, w jakiej ta działalność jest prowadzona i jest to proces, który nie wiąże się z jakąkolwiek odpłatnością. To w efekcie doprowadziło do wniosku, iż przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową - w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy. Tym samym przekształcenie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie wypełniać dyspozycji art. 5 ust. 1 ustawy, a więc nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy opodatkowanie VAT nie wystąpi również w przypadku, kiedy w ślad za przekształceniem działalności w spółkę z o.o. zostanie dokonana kolejna czynność prawna - umowa rozporządzająca, przenosząca własność nieruchomości na spółkę w związku z dokonanym przekształceniem. Czynność ta nie może być bowiem rozpatrywana w oderwaniu od umowy zobowiązującej - czyli umowy spółki z o.o. powstałej z przekształcenia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Nie ma ona bowiem samodzielnego charakteru i nie stanowi żadnego nowego tytułu, na podstawie którego spółka powstała z przekształcenia nabywa jej własność. Źródłem prawa do nieruchomości dla spółki i zobowiązaniem do przeniesienia owego prawa na spółkę jest umowa spółki z o.o. i oświadczenie o przekształceniu. Skoro zatem samo przekształcenie jest poza zakresem opodatkowania VAT, wszystkie wchodzące wymagane dla tego procesu i jego skuteczności czynności również powinny pozostawać poza zakresem opodatkowania VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z okoliczności sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie nauczania języków obcych, oraz działalność związaną z nieruchomościami, tj. w szczególności pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, a także realizacja projektów budowalnych związanych ze wznoszeniem budynków, oraz roboty budowalne związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. W najbliższym czasie planuje Pan rozpoczęcie inwestycji budowalnej na posiadanym gruncie, tj. wybudowanie na nim budynku mieszkalnego wielolokalowego (z częścią usługową lub bez) a następnie sprzedaż lub wynajem znajdujących się w nim lokali. Ponieważ inwestycja tego rodzaju może wiązać się z dużym ryzykiem gospodarczym, jak również wymagać może zaangażowania innych i pozyskania dodatkowego kapitału (w szczególności w związku z koniecznością poprowadzenia inwestycji przez osobę posiadającą w tym zakresie fachową wiedzę i/lub zapewnienia finansowania inwestycji) - rozważa Pan przekształcenie prowadzonej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie i na zasadach określonych w art. 551 § 5 i nast. Kodeksu Spółek Handlowych.

Powziął Pan wątpliwość, czy przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 i art. 8 ustawy o VAT.

W myśl art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: Ksh):

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221, 641, 803, 1414 i 2029) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).Zgodnie z art. 584¹ ksh :

Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia).

Stosownie do zapisu art. 584²Ksh :

§ 1. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

§ 2. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

§ 3. Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Zgodnie z art. 584⁵ ksh :

Do przekształcenia przedsiębiorcy wymaga się:

1) sporządzenia planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;

2) złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;

3) powołania członków organów spółki przekształconej;

4) zawarcia umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej;

5) dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W myśl art. 584⁶ ksh:

Plan przekształcenia przedsiębiorcy sporządza się w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 5847 ksh:

§ 1. Plan przekształcenia przedsiębiorcy powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy.

§ 2. Do planu przekształcenia należy dołączyć:

1) projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;

2) projekt aktu założycielskiego (statutu);

3) wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego;

4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień, o którym mowa w § 1.

§ 3. Jeżeli przedsiębiorca nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, sprawozdanie finansowe, o którym mowa w § 2 pkt 4, sporządza się w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez przedsiębiorcę dla celów podatkowych, spis z natury, a także inne dokumenty pozwalające na sporządzenie tego sprawozdania.

W myśl 5849 ksh:

Oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego i określać co najmniej:

1) formę prawną spółki, w jaką zostaje przekształcony przedsiębiorca;

2) wysokość kapitału zakładowego albo kapitału akcyjnego;

3) zakres praw przyznanych osobiście przedsiębiorcy przekształcanemu jako wspólnikowi albo akcjonariuszowi spółki przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;

4) nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej.

W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z art. 93a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) :

Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Mając na uwadze okoliczności sprawy oraz brzmienie cytowanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) stanowi jedynie zmianę formy, w jakiej ta działalność będzie dalej prowadzona, a nie likwidacją prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej. Przekształcenie to nie wiąże się również z jakąkolwiek odpłatnością.

Wobec powyższego zmiana formy prawnej prowadzonej przez Pana działalności, tj. przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową – w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy. Tym samym przekształcenie prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności, gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie wypełniać dyspozycji art. 5 ust. 1 ustawy, a więc nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Pana stanowisko, w zakresie uznania, że przekształcenie prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 i art. 8 ustawy o VAT uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Interpretacja stanowi jedynie rozstrzygnięcie w zakresie przedstawionego przez Pana pytania dotyczącego uznania, czy przekształcenie prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 i art. 8 ustawy o VAT.

Zaznaczam, że na podstawie art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Oznacza to, że interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest na podstawie elementów zawartych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, tj.: przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), pytania/pytań przyporządkowanego do stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowiska Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

Zatem interpretacja stanowi jedynie rozstrzygnięcie w zakresie przedstawionego przez Pana pytania dotyczącego uznania, czy przekształcenie prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 i 8 ustawy o VAT.

Inne zagadnienia, co do których nie przedstawił Pan we wniosku pytania/pytań nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej dla Pana w trybie art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywa się ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będzie mógł Pan skorzystać, jeżeli zastosuje się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00