Nowe terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Jak wpłyną na dofinansowania i refundacje ZUS?
W okresie od 3 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024 r. obowiązują dwa różne przepisy, które wyznaczają inną datę utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności. Co to oznacza w praktyce i jak zmiana przepisów wpłynęła na możliwość ubiegania się przez pracodawców o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS? - wyjaśnia PFRON.
pieniądze niepełnosprawność
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – obowiązki i korzyści dla pracodawcy >>>
Przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności - dwa terminy
30 września 2024 r. wygaśnie ważność orzeczeń o niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią COVID-19. W wyniku nowelizacji przepisów od 3 sierpnia 2024 r. przedłużono ważność dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy.
W okresie od 3 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024 r. obowiązują dwa różne przepisy, które wyznaczają inną datę utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności:
- orzeczenie zachowuje ważność do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne,
Przepis obowiązujący do 30.09.2024 r.
Orzeczenia wydane przez miejski, powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, które traciły ważność w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 29 września 2024 r., zachowują ważność do 30 września 2024 r. Przedłużenie ważności nie może trwać jednak dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne. Aby zastosować ten przepis osoba posiadająca orzeczenie, które miało wygasnąć we wskazanych powyżej terminach, nie musiała złożyć wniosku o wydanie nowego orzeczenia.
- orzeczenie jest ważne do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia
Przepis obowiązujący od 3.08.2024 r.
Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Przedłużenie ważności nie może trwać jednak dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.
Obowiązuje również przepis przejściowy, który wskazuje, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej (przed 3.08.2024 r.), które dotyczą postępowań o ustalenie niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, stosuje się przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą.
Jak powiązać te przepisy w praktyce?
PFRON wyjaśnia, że:
- dla orzeczeń wydanych do dnia 2 sierpnia 2024 r. przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (które nie zostały zaskarżone) -ważność orzeczeń poprzedzających te orzeczenia wygaśnie w dniu, w którym nowe orzeczenie stało się ostateczne;
- dla orzeczeń wydanych od dnia 3 sierpnia 2024 r. przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (które nie zostały zaskarżone) – ważność orzeczeń poprzedzających te orzeczenia wygaśnie w dniu wydania tych nowych orzeczeń, które w związku z niewniesieniem odwołania staną się ostateczne.
Orzeczenie o niepełnosprawności, którego ważność została przedłużona do 30 września 2024 r. można przedłużyć składając wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W przypadku nie złożenia orzeczenie straci ważność 1 października 2024 roku. Wydłużenie nie może trwać jednak dłużej niż o kolejnych 6 m-cy, czyli do 31 marca 2025 roku.
Jeśli orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest ważne do 15 listopada 2024 r. i do tego dnia złożysz wniosek o wydanie nowego orzeczenia, to okres 6 m-cy będzie upływał 31 maja 2025 roku.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników lub refundacja składek ZUS
Gdy pracownik złoży wniosek o wydanie nowego orzeczenia, przewodniczący zespołu ds. orzekania wyda zaświadczenie, które: potwierdzi, że wniosek jest złożony i określi termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności..
Niepełnosprawny przedsiębiorca, rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika powinien przekaż do Funduszu kopię zaświadczenia potwierdzającego złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia. Zaświadczenie określi także termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Niezbędne jest prawidłowe zakończenie okresu przedłużenia poprzedniego orzeczenia. Jest to ważne zwłaszcza, jeśli nowe orzeczenie ma niższy stopień lub nie przyznaje statusu osoby niepełnosprawnej - podkreśla PFRON.
Pracodawca, który ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych powinien otrzymać od pracownika: kopię zaświadczenia, które potwierdzi, że pracownik złożył wniosek o wydanie nowego orzeczenia oraz określi termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a następnie kopię nowego orzeczenie, gdy zostanie wydane.
Istotne jest, aby pracodawca pozyskał od pracownika informację, kiedy było wydane kolejne, ostateczne orzeczenie, aby prawidłowo zakończyć przedłużenie poprzedniego orzeczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy kolejne orzeczenie przyznaje niższy stopień, nie wskazuje schorzeń szczególnych lub w ogóle nie przyznaje statusu osoby niepełnosprawnej.
PFRON
Opracowanie: Katarzyna Bogucka