Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.484.2024.1.MC

Opodatkowanie wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę przekształcaną a wypłaconego przez spółkę przekształconą.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 27 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca – A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Wnioskodawca) posiada siedzibę na terytorium Polski. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka powstała 01.12.2022 roku (dzień przekształcenia) w wyniku przekształcenia spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 661 K.S.H. i art. 572 K.S.H. oraz na podstawie uchwały wspólników z dnia 28.10.2022 r. w sprawie przekształcenia.

Spółka jawna nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z uwagi na fakt, że wszyscy wspólnicy spółki byli osobami fizycznymi. Wspólnicy rozliczali podatek dochodowy od osób fizycznych, spółka była transparentna podatkowo. Rok obrotowy spółki jawnej był równy z rokiem kalendarzowym.

Księgi handlowe Spółki Jawnej zostały zamknięte na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej – dzień poprzedzający dzień przekształcenia. Przekształcona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otworzyła księgi handlowe na dzień przekształcenia. Rok obrotowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pokrywa się z rokiem kalendarzowym, przy czym pierwszy rok obrotowy po przekształceniu rozpoczął się w dniu przekształcenia, tj. 1 grudnia 2022, a zakończył się 31 grudnia 2022 roku.

Wspólnikami Spółki Jawnej były dwie osoby fizyczne podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Udziały Wspólników w zysku spółki jawnej wynosiły 40/60. Wspólnicy spółki jawnej w momencie przekształcenia stali się udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały Wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kształtują się na podobnym poziomie, jak w spółce jawnej, przeniesiono rozkład proporcji do spółki przekształconej, uwzględniono wysokość dotychczas wniesionych wkładów do spółki jawnej przez wspólników. W związku z przekształceniem nie doszło do podwyższenia kapitału, czy dokapitalizowania spółki przekształconej.

Kapitał własny spółki jawnej na dzień poprzedzający dzień przekształcenia składał się z:

-kapitału podstawowego pochodzącego z wkładów wniesionych przez Wspólników do Spółki Jawnej powiększanego co roku na podstawie uchwał o zysk z roku ubiegłego opodatkowanego na bieżąco podatkiem dochodowym przez Wspólników Spółki Jawnej jako dochód z działalności gospodarczej;

-zysku niepodzielonego z bieżącego okresu, tj. od 1 stycznia 2022 roku do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia, pomniejszonego o ewentualne zaliczkowe wypłaty zysku dla Wspólników (odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego) opodatkowanego na bieżąco podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez Wspólników Spółki Jawnej jako dochód z działalności gospodarczej.

W uchwale o przekształceniu Wspólnicy Spółki Jawnej postanowili, że kapitał zakładowy będzie w wysokości kapitału podstawowego spółki jawnej, czyli zostanie pokryty w całości z majątku Spółki Jawnej w procesie przekształcenia. Natomiast nadwyżka wartości bilansowej Spółki Jawnej nad łączną wartość nominalną udziałów przysługujących Wspólnikom zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Przekształcona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością od 1 stycznia 2023 roku opodatkowana jest ryczałtem od dochodów spółek (tzw. CIT estoński).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia, na podstawie uchwał podjętych po przekształceniu, dokonała wypłat z utworzonego z bieżącego zysku spółki jawnej (01.01.2022-30.11.2022), na dzień przekształcenia, kapitału zapasowego na rzecz Wspólników, opodatkowując te wypłaty zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wysokość wypłaty dla Wspólników zależna była od wysokości udziałów zgodnie z art. 191 § 3 kodeksu spółek handlowych. Wypłata zmniejszyła kapitał zapasowy spółki, czyli kwotę dostępną do podziału pomiędzy Wspólników. Wypłaty dla Wspólników były i będą dokonywane aż do wyczerpania kwoty zysku wypracowanego w roku podatkowym przed przekształceniem, tj. w dniach 1.01.2022-30.11.2022. Dokonane oraz planowane wypłaty z opisanego kapitału zapasowego na rzecz Wspólników będą realizowane zgodnie z art. 191 oraz art. 192 kodeksu spółek handlowych, tj. jako dywidenda.

Na dzień składania wniosku Spółka dokonała dwóch takich wypłat na podstawie uchwał, dokonując potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że pobrany i zapłacony zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę jawną przed przekształceniem, a wypłacony po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością został pobrany niesłusznie?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w odniesieniu do przyszłych wypłat ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z utworzonego z bieżącego zysku spółki jawnej (01.01.2022-30.11.2022), na dzień przekształcenia, kapitału zapasowego na rzecz Wspólników, nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż taka planowana wypłata nie jest opodatkowana tym podatkiem?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy – art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

1)dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

W art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy wskazano, że od dochodów uzyskanych z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału.

Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że zryczałtowanym podatkiem od osób fizycznych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych objęty jest zysk uzyskany faktycznie z tych udziałów.

Spółka jawna wyłącznie osób fizycznych nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu zysku wypracowanego przez spółkę jawną stosownie do wysokości udziałów w zysku objęci są wspólnicy spółki jawnej. Podatek dochodowy od zysku wypracowanego przez spółkę jawną przed przekształceniem został obliczony i opłacony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia spółki nieposiadającej osobowości prawnej spółki jawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Jednakże przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową powoduje zmianę statusu podatnika na gruncie ustawy o podatku dochodowym.

Spółka jawna nieposiadająca osobowości prawnej, w przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej osobą prawną, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W przypadku spółki jawnej podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są wspólnicy spółki. Ordynacja podatkowa w art. 93a § 1 pkt 2 przewiduje zasadę sukcesji generalnej, jednak nie można na siłę tworzyć sukcesji tam, gdzie ona nie powstaje.

Powyższe stanowisko podziela Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku I SA/Wr 1187/21 z 12 lipca 2022 roku, w którym zauważa:

Następstwo prawne pod tytułem ogólnym w prawie podatkowym może więc zaistnieć tylko wtedy, gdy takie następstwo prawne pod tym tytułem dopuszczają przepisy regulujące ustrój danego podmiotu prawnego. Zakres przejmowanych praw i obowiązków w przypadku przekształcenia podmiotu determinowany jest przez rodzaj tego przekształcenia. W tym zakresie, na gruncie podatków dochodowych Naczelny Sąd Administracyjny wskazał następujące warianty sukcesji:

1)przy przekształceniu spółki osób fizycznych niemającej osobowości prawnej w spółkę kapitałową – w zakresie podatków dochodowych sukcesja oznacza, że na spółkę przekształconą przejdą skutki podatkowe zdarzeń zaistniałych w spółce przekształcanej i ujętych w prowadzonych przez nią ewidencjach dla celów podatkowych, które wystąpiłyby w tej spółce, gdyby przekształcenie nie miało miejsca. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jednak tych praw i obowiązków, które dotyczą wspólników, jako podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i dalej W wyniku przekształcenia Sp. jawnej w spółkę kapitałową następuje kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej (…) wspólników, pod inną formą prawną, i podlegającą innym zasadom opodatkowania. Oznacza to, że na powstałą osobę prawną nie mogły przejść te prawa i obowiązki, które nie są związane z reżimem prawnym, którym ten podmiot jest objęty.

Wnioskodawca wskazuje, że kwoty wypłacone wspólnikom z kapitału zapasowego oraz mające zostać wypłacone w przyszłości nie pochodzą z zysku wygenerowanego przez osobę prawną. Zostały w całości wypracowane przed powstaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie mogą być uznane za dochód faktycznie uzyskany z udziału w zyskach osoby prawnej (w rozumieniu art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ponadto Wnioskodawca podkreśla, że zysk spółki jawnej opodatkowany był na bieżąco przez odprowadzenie zaliczek na PIT, wobec czego opodatkowanie opisanych wypłat podatkiem PIT prowadziłoby do ponownego opodatkowania tych samych wartości tym samym podatkiem.

Zdaniem Wnioskodawcy, potwierdzonym w wymienionym wcześniej wyroku, nie ma znaczenia, czy uchwała o wypłacie środków została podjęta przed czy po dniu przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Znaczenie ma z jakiego zysku faktycznie pochodzą wypłacane środki.

W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa, że pobrany i zapłacony zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę jawną przed przekształceniem, a wypłacony po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością został pobrany niesłusznie i powinien zostać zwrócony przez właściwy dla Wnioskodawcy Urząd Skarbowy.

Wnioskodawca uważa również, że w odniesieniu do przyszłych wypłat nie będzie miał obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż planowane wypłaty (z kapitału zapasowego spółki z tytułu zysku wypracowanego przez spółkę jawną przed przekształceniem) nie są objęte tym podatkiem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.):

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Stosownie do art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych:

Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

W myśl art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Zgodnie z art. 552 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Z kolei w myśl art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Stosownie do art. 553 § 3 Kodeksu spółek handlowych:

Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, z uwzględnieniem art. 5761.

W myśl art. 555 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Przekształcenie spółek, w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu majątek spółki przekształcanej (w sprawie: spółki jawnej) z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej (w sprawie: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Wartość tego majątku zostaje w toku przekształcenia ustalona, poszczególne składniki majątku wycenione (art. 558 § 2 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych), a plan przekształcenia poddany badaniu przez biegłego rewidenta (art. 559 § 1 Kodeksu spółek handlowych). W dniu przekształcenia wiadomo więc dokładnie, jaki jest majątek spółki przekształcanej.

Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Stosownie do art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej:

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1)przekształcenia innej osoby prawnej,

2)przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie natomiast z art. 93a § 2 pkt 1 lit. a Ordynacji podatkowej:

Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej.

W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostało przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to spółkaz ograniczoną odpowiedzialnością wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka powstała 01.12.2022 roku (dzień przekształcenia) w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jawna nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z uwagi na fakt, że wszyscy wspólnicy spółki byli osobami fizycznymi. Udziały Wspólników w zysku spółki jawnej wynosiły 40/60. Wspólnicy spółki jawnej w momencie przekształcenia stali się udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały Wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kształtują się na podobnym poziomie jak w spółce jawnej, przeniesiono rozkład proporcji do spółki przekształconej, uwzględniono wysokość dotychczas wniesionych wkładów do spółki jawnej przez wspólników. W związku z przekształceniem nie doszło do podwyższenia kapitału, czy dokapitalizowania spółki przekształconej. Kapitał własny spółki jawnej na dzień poprzedzający dzień przekształcenia składał się z:

-kapitału podstawowego pochodzącego z wkładów wniesionych przez Wspólników do spółki jawnej powiększanego co roku na podstawie uchwał o zysk z roku ubiegłego opodatkowanego na bieżąco podatkiem dochodowym przez Wspólników spółki jawnej jako dochód z działalności gospodarczej;

-zysku niepodzielonego z bieżącego okresu, tj. od 1 stycznia 2022 roku do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia, pomniejszonego o ewentualne zaliczkowe wypłaty zysku dla Wspólników (odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego) opodatkowanego na bieżąco podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez Wspólników spółki jawnej jako dochód z działalności gospodarczej.

W uchwale o przekształceniu Wspólnicy spółki jawnej postanowili, że kapitał zakładowy będzie w wysokości kapitału podstawowego spółki jawnej, czyli zostanie pokryty w całości z majątku spółki jawnej w procesie przekształcenia. Natomiast nadwyżka wartości bilansowej spółki jawnej nad łączną wartość nominalną udziałów przysługujących Wspólnikom zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie uchwał podjętych po przekształceniu, dokonała wypłat z utworzonego z bieżącego zysku spółki jawnej (01.01.2022-30.11.2022), na dzień przekształcenia, kapitału zapasowego na rzecz Wspólników, opodatkowując te wypłaty zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wysokość wypłaty dla Wspólników zależna była od wysokości udziałów zgodnie z art. 191 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Wypłata zmniejszyła kapitał zapasowy Spółki, czyli kwotę dostępną do podziału pomiędzy Wspólników. Wypłaty dla Wspólników były i będą dokonywane aż do wyczerpania kwoty zysku wypracowanego w roku podatkowym przed przekształceniem, tj. w dniach 1.01.2022-30.11.2022. Dokonane oraz planowane wypłaty z opisanego kapitału zapasowego na rzecz Wspólników będą realizowane zgodnie z art. 191 oraz art. 192 Kodeksu spółek handlowych, tj. jako dywidenda. Na dzień składania wniosku Spółka dokonała dwóch takich wypłat na podstawie uchwał, dokonując potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (…).

Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (…)

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 3-5, 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oznacza następstwo prawne podmiotów, a spółka przekształcona nie stanowi nowego podmiotu rozpoczynającego działalność, lecz stanowi kontynuację działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej w zmienionej formie prawnej. Oznacza to, że dochód wypracowany w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki przekształcanej staje się odpowiednio zyskiem spółki przekształconej.

Podkreślam, że po przekształceniu istnieje spółka, która posiada określony majątek (w tym majątek pochodzący z dotychczas niewypłaconych wspólnikom zysków wypracowanych w spółce jawnej).

Wspólnicy spółki jawnej – w wyniku przekształcenia – stają się wspólnikami przekształconej spółki.

Stąd środki pieniężne otrzymane z tytułu wypłat przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (powstałą z przekształcenia spółki jawnej) zysków wypracowanych w spółce jawnej, ale podzielonych przez wspólników uchwałami o podziale zysków w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółce przekształconej), będą stanowiły dla wspólników spółkiz ograniczoną odpowiedzialnością przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym przez „dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych” należy rozumieć wszelkie przysporzenia, jakie powstają w następstwie posiadanych przez podatnika praw do udziału w zyskach osoby prawnej (za udział w zyskach osoby prawnej rozumie się również udział w zyskach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i które faktycznie zostały przez niego osiągnięte. W majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – po przekształceniu – nie funkcjonuje kategoria „zysków z działalności spółki jawnej”. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada majątek uzyskany w wyniku przekształcenia i to, czy majątek ten był opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych u wspólników spółki jawnej w czasie jej działalności, nie ma znaczenia dla wypłaty dokonywanych z majątku spółkiz ograniczoną odpowiedzialnością.

Stwierdzam zatem, że wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę jawną i po przekształceniu wypłaconego wspólnikom spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie uchwał o podziale zysku podjętych po przekształceniu – stanowią i będą w odniesieniu do przyszłych wypłat stanowiły przychód dla wspólników z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też Spółka jako płatnik, jest i będzie w odniesieniu do wypłat ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z utworzonego z bieżącego zysku spółki jawnej kapitału zapasowego zobowiązana do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zw. z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie: nieprawidłowe jest Państwa stanowisko, że pobrany i zapłacony zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę jawną przed przekształceniem, a wypłaconego po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością został pobrany niesłusznie.

Ponadto nieprawidłowe jest Państwa stanowisko, że w odniesieniu do przyszłych wypłat ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z utworzonego z bieżącego zysku spółki jawnej (01.01.2022-30.11.2022), na dzień przekształcenia, kapitału zapasowego na rzecz Wspólników, nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazuję, że powołane we wniosku orzeczenie sądu administracyjnego nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości tej kwestii. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, stwierdzam, że – moim zdaniem – teza badanego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania w tym postępowaniu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00