Międzynarodowa karta charakterystyki zagrożeń zawodowych - Pielęgniarka operacyjna
Jest to wykwalifikowana pielęgniarka, która wyspecjalizowała się w pracy na bloku operacyjnym.
Definicja i/lub opis zawodu
Pielęgniarka operacyjna to osoba, która realizuje świadczenia zdrowotne związane ze sprawnym przygotowaniem pacjenta do zabiegów operacyjnych, sal bloku operacyjnego i instrumentarium chirurgicznego do przeprowadzenia operacji leczniczych i diagnostycznych oraz instrumentowaniu w trakcie zabiegów operacyjnych. Opiekuje się pacjentem po zabiegu w obrębie bloku operacyjnego. Współpracuje z zespołami operacyjnymi i innymi komórkami organizacyjnymi szpitala w zakresie prawidłowego funkcjonowania bloku operacyjnego.
Zawody pokrewne
Pielęgniarki innych specjalności, położna
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem tego zawodu?
- Pielęgniarki operacyjne narażone są na patogenne mikroorganizmy pochodzące z kontaktu z chorymi pacjentami i ich płynami ustrojowymi.
- Pielęgniarki operacyjne mogą ulec poparzeniom skóry (rąk, palców) w zetknięciu z gorącymi powierzchniami, gotującą się wodą lub gorącą parą pochodzącą z autoklawów.
- Pielęgniarki operacyjne mogą ulec urazom w wyniku zakłucia igłą, ostrymi narzędziami lub ostrymi krawędziami szkła, kości.
- Pielęgniarki operacyjne narażone są na działanie szkodliwych substancji chemicznych obecnych w środkach czyszczących, lekach, środkach dezynfekcyjnych i sterylizujących, preparatach anestezjologicznych, klejach itp.
- Długie godziny stojącej pracy mogą być przyczyną zmęczenia i dolegliwości bólowych pleców, nóg.
- Istnieje możliwość powstania alergii na lateks wchodzący w skład rękawic oraz pyłu pochodzącego z tych rękawic.
- Długie godziny pracy, praca zmianowa, dyżury nocne i świąteczne jak również kontakt z ciężko chorymi ludźmi mogą stanowić źródło stresu.
Czynniki środowiska pracy związane z wykonywanym zawodem oraz ich możliwe skutki dla zdrowia>>>
Dokument pochodzi ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, www.ciop.pl