Międzynarodowa karta charakterystyki zagrożeń zawodowych - Operator żurawia wieżowego
Jest to pracownik, który obsługuje przemysłowy wózek wyposażony w urządzenia do podnoszenia oraz wykonuje różne inne zadania związane z tą pracą.
Definicja i/lub opis zawodu
Operatora żurawia obsługuje żuraw w celu podnoszenia, przemieszczania i umieszczania materiałów i przedmiotów, przy użyciu przyrządów, takich jak: elektromagnes, hak, kosz, kula burząca, chwytak dwuszczękowy. Klasyfikacji dokonuje się na podstawie rodzaju żurawia: maszynista żurawia samochodowego, kolejowego, samojezdnego, operator żurawia jednoszynowego. Maszyniści żurawi pracują na wysokości, w każdych warunkach atmosferycznych, z wyjątkiem silnego wiatru. Obsługują żurawie stacjonarne lub przejezdne w celu podnoszenia, przemieszczania i umieszczania przedmiotów w takich obiektach jak: place budowy, nabrzeża, bocznice kolejowe i stocznie. Maszyniści żurawi mogą obsługiwać rożne rodzaje żurawi, takie jak: suwnice bramowe, służące do przemieszczania kontenerów; żurawie wieżowe montowane i demontowane na miejscu, suwnice w fabrykach, warsztatach i tartakach, żurawie przejezdne na podwoziu samochodowym. Często żurawie stosowane są do podnoszenia i przemieszczania części budynków takich jak dachy, oraz materiałów na placach budowy.
Zawody pokrewne
Maszynista wywrotnic kolejowych, maszynista (operator) suwnic, maszynista urządzeń wyciągów szybowych, maszynista przenośników taśmowych, maszynista przepompowni, operator wózków jezdnych, podsuwnicowy, operator dźwigów towarowo-osobowych, operator maszyn górniczych, operator koparki, operator samojezdnych maszyn rolniczych i leśnych.
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem tego zawodu?
- operatorzy żurawia mogą ulec urazom w wyniku upadku z wysokości, porażenia prądem elektrycznym oraz mogą ulec urazom spowodowanym spadającymi przedmiotami lub będącymi w ruchu częściami żurawia.
- praca w zmiennych warunkach atmosferycznych może być przyczyną różnych problemów zdrowotnych.
Czynniki środowiska pracy związane z wykonywanym zawodem oraz ich możliwe skutki dla zdrowia>>>
Dokument pochodzi ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, www.ciop.pl