Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 3707 w sprawie nierównego traktowania przez rząd pracowników opieki społecznej

Treść interpelacji:

Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 19 czerwca br. przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu: „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027”. Zgodnie z zapisami przyjętej uchwały rząd podniesie wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym w różnych formach opieki przez samorządy. Otrzymają oni dodatek motywacyjny w wysokości 1000 zł brutto. Będzie on wypłacany co miesiąc od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. Rozwiązania dotyczą dofinansowania wynagrodzenia w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń.

Niestety, jak się okazuje, nowe świadczenie nie będzie przysługiwało pracownikom merytorycznym wykonującym zadania z innych ustaw niż ustawa o pomocy społecznej. Interpretacja zapisów tego programu przedstawiona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej doprowadziła do dyskryminujących i krzywdzących podziałów wśród pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Przyjęty dokument – zgodnie z wyjaśnieniami, jakie dotarły do pracowników opieki społecznej - przewiduje udzielenie takiego dodatku motywacyjnego wyłącznie ograniczonej grupie pracowników, zatrudnionych w danej jednostce pomocy społecznej, z pominięciem części osób zatrudnionych w tym samym zakładzie pracy i realizujących również zadania z zakresu pomocy społecznej. Dotyczy to niestety osób, które posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe i – podobnie jak pracownicy uwzględnieni w wyżej wymienionym programie - narażone są na wysoką uciążliwość i negatywne skutki stresu związanego z wykonywaną pracą. Teraz dodatkowo osoby te zostaną potraktowane jak pracownicy drugiego gatunku, co będzie z pewnością działało demotywująco i może skutkować odpływem z jednostek organizacyjnych pomocy społecznej dobrze wykształconej i doświadczonej kadry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00