Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2024 r., sygn. III SA/Wa 451/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Cichoń, Sędziowie sędzia WSA Jacek Kaute, asesor WSA Agnieszka Sułkowska (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2024 r. sprawy ze skargi T. sp.k. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 grudnia 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.574.2023.2.AP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi T. spółka komandytowa jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 grudnia 2023 r., w której stwierdzono, że stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie:

• spełnienia przez Spółkę warunków do korzystania z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych w latach 2024-2027 - jest prawidłowe;

• uznania spłaty zobowiązania na rzecz Komplementariusza z tytułu zmniejszenia wkładu do Spółki za tzw. ukrytą dywidendę - jest nieprawidłowe;

• ustalenia, jakie obowiązki powinna spełniać Spółka w związku z przejściem na tzw. system estoński - jest prawidłowe;

• braku zobowiązania do zapłaty podatku z tytułu tzw. różnic przejściowych, przy założeniu, że Spółka pozostanie w systemie estońskim przez okres 4 lat - jest prawidłowe.

We wniosku spółka opisała zdarzenie przyszłe. Wskazała, że jest spółką komandytową z siedzibą na terytorium RP. Rokiem podatkowym Spółki jest rok kalendarzowy. Mniej niż 50% przychodów Spółki pochodzi:

a) z wierzytelności,

b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

c) z części odsetkowej raty leasingowej,

d) z poręczeń i gwarancji,

e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00