Uprawnienia emerytalne a prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2024 r., sygn. I OSK 771/23
Wstrzymanie wypłaty emerytury przez opiekuna osoby niepełnosprawnej eliminuje przeszkodę do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli opiekun spełnia pozostałe przesłanki, w szczególności wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, co pozwala na dokonanie wyboru bardziej korzystnego świadczenia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 listopada 2022 r., sygn. akt IV SA/Po 696/22 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] sierpnia 2022 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz J. R. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 listopada 2022 r., sygn. akt IV SA/Po 696/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: WSA, Sąd I instancji) oddalił skargę J. R. (dalej: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. (dalej: Kolegium, organ odwoławczy) z [...] sierpnia 2022 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z [...] marca 2022 r. skarżąca wystąpiła o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad mężem K. R.
Prezydent Miasta P. (dalej: Prezydent, organ I instancji) decyzją z [...] maja 2022 r., nr [...], odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia. Wskazał, że na podstawie orzeczenia Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w P. z [...] marca 2022 r., nr [...], nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność 69-letniego K. R. (zaliczonego na stałe do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym) a tym samym niepełnosprawność nie powstała zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 b) ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111 z późn. zm., dalej u.ś.r.) - co nie pozwala na przyznanie skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego. Ponadto skarżąca jest uprawniona do świadczenia emerytalnego, co również uniemożliwia przyznanie jej wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. Świadczenie emerytalne jest skarżącej wypłacane. Jednocześnie Prezydent podniósł, że na gruncie u.ś.r., w tym art. 27 ust. 5, nie jest możliwe wybranie korzystniejszego świadczenia przy zbiegu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub świadczenia emerytalnego, gdyż w katalogu tych świadczeń nie znajdziemy świadczenia emerytalnego.