Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.381.2024.2.AC
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 7 lipca 2024 r.( wpływ 15 lipca 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Informacje ogólne
Wnioskodawca pozostaje przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, którą wykonuje od dnia 1 maja 2023 roku pod firmą "A.". Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem - PKD 62.09 Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Wcześniej, tj. od 4 stycznia 2022 roku, Wnioskodawca działał pod firmą "B.", która to działalność została zaprzestana w dniu 17 kwietnia 2023 roku, a wpis ten został wykreślony z rejestru w dniu 24 kwietnia 2023 roku.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, 1291, 1428, 1492, 1565, 2122, 2123, 2127, 2255, 2320, z 2021 r. poz. 255, 464.) (dalej: UPDOF) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a na potrzeby skorzystania z IP Box prowadzi na bieżąco dokumentację zgodną z wymogami art. 30cb UPDOF.
W opodatkowaniu dochodów za rok 2022 Wnioskodawca chce skorzystać z obowiązujących od dnia 1 stycznia 2019 roku regulacji IP Box, by na podstawie przepisów art. 30ca i art. 30cb UPDOF, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego - art .30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8) UPDOF - i rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.
Na podstawie art 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) Wnioskodawca wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art 14b § 3 Ordynacji podatkowej, poniżej przedstawiony zostanie wyczerpujący opis stanu faktycznego, zdarzenia przyszłego oraz pytania interpretacyjne wraz ze stanowiskiem Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej.
II. Przedmiot działalności Wnioskodawcy i charakterystyka prac programistycznych
a) Tworzenie nowego programu lub jego części
Przedmiotowa działalność Wnioskodawcy dotyczyła wytwarzania programu komputerowego (dalej: Program), który według art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1) Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231, z 2020 r. poz. 288.) jest utworem.
Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej wykonywał czynności w zakresie wytwarzania Programu w postaci tworzenia kodu źródłowego. Wytworzone przez Wnioskodawcę, autorskie prawo do Programu podlega ochronie prawnej z art. 74 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U z 2019 r. poz. 1231, z 2020 r. poz. 288 ).
Program pozostawał stworzoną przez Wnioskodawcę aplikacją z wykorzystaniem języka programowania Python.
Wnioskodawca, w dniu 8 grudnia 2021 roku, zawarł ze spółką zarejestrowaną na prawie angielskim - C. LTD, umowę o świadczenie usług, dot. tworzenia Programu (dalej: Umowa 1). Omawiane we wniosku usługi programistyczne, świadczone są przez Wnioskodawcę w Polsce.
Stosownie do Umowy, jej przedmiotem jest świadczenie przez Wnioskodawcę na rzecz spółki C. LTD usług programistycznych. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi programistyczne obejmowały projektowanie i wykonanie całego Programu bądź jego części za pomocą języków programowania Python, a usługi te wykonywane są bez nadzoru i kierowania ze strony zamawiającej spółki, przy uwzględnieniu jedynie jej wskazówek i uwag. Należy podkreślić, że w związku z tak wykonywaną działalnością Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. W ekonomii definiuje się ryzyko jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Zgodnie z tą definicją działalność Wnioskodawcy jest obarczona ryzykiem gospodarczym.
Umowa stanowiła zobowiązanie o charakterze ciągłym i regulowała kwestie stałej współpracy stron. W ramach tej współpracy, spółka C. LTD zlecała Wnioskodawcy stworzenie aplikacji - Programu, który będzie odpowiadała preferencjom i zamówieniu klienta spółki C. LTD. Działalność Wnioskodawcy polegała na zaprogramowaniu, na podstawie projektów graficznych oraz opisowych form przekazywanych mu przez spółkę C. LTD, nowych elementów Programu bądź jego znaczących modyfikacji, w zgodną z wytycznymi formę w pełni funkcjonalną dla użytkownika końcowego.
Ponadto w dniu 24 sierpnia 2022 roku, Wnioskodawca zawarł ze spółką D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…) umowę współpracy (dalej: Umowa 2). Przedmiotem tejże umowy było:
1)tworzenie oprogramowania komputerowego zgodnie z wymaganiami i zaleceniami D. Sp. z o.o. lub jej klienta;
2)instalacja określonego i stworzonego przez Wnioskodawcę Programu lub systemu informatycznego oprogramowania komputerowego;
3)tworzenie scenariuszy testowych przeprowadzanie testów i przygotowanie dokumentacji technicznej dla tworzonego przez Wnioskodawcę Programu oraz oprogramowania komputerowego lub systemu informatycznego;
4)wsparcie w przygotowaniu ofert zamawiających w zakresie usług wskazanych w pkt 1) - 3) powyżej;
5)gotowość do świadczenia wskazanych usług zgodnie z ustalonymi zasadami w treści Umowy 2.
W ramach działalności gospodarczej i Umowy 1 oraz Umowy 2, Wnioskodawca opracowywał nowy Program, w sposób niewystępujący dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjny, że w znacznym stopniu odróżniał się od rozwiązań już funkcjonujących i istniejących.
Tworzenie i rozwijanie Programu miało miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywał, łączył, kształtował i wykorzystywał dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci Programu. W ramach omawianej działalności, Wnioskodawca zdobywał, poszerzał i łączył interdyscyplinarną wiedzę z zakresu matematyki, algorytmiki i informatyki w celu optymalizacji i rozwijania omawianej aplikacji - Programu.
Wszystkie efekty działalności Wnioskodawcy były rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub były na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Autorskie prawo do Programu jest zatem wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Prace realizowane przez Wnioskodawcę nie były również projektami powtarzalnymi, nie miały charakteru prac rutynowych, polegających na wprowadzeniu okresowych zmian, a skupione są wokół wprowadzania nowych i innowacyjnych rozwiązań, polegających na ciągłym tworzeniu, zmienianiu oraz dostosowywaniu Programu.
Wszystkie prace wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach prac badawczo rozwojowych były działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowią one:
a)rutynowych i okresowych zmian,
b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,
c)produkcji seryjnej/produkcja komercyjnej/działalności bieżącej Wnioskodawcy,
d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,
e)innych praż spoza prac badawczo rozwojowych.
Wnioskodawca po stworzeniu nowego Programu w ramach Umowy 1 i Umowy 2, był właścicielem autorskiego prawa do Programu. W przypadku gdy Wnioskodawca tworzył część Programu, był również właścicielem tego autorskiego prawa do Programu lub jego części. Wnioskodawca przenosił na spółkę C. LTD lub wskazanego przez ww. spółkę kontrahenta, autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów, które wykonywał w ramach realizacji Umowy 1, po ich wytworzeniu, z chwilą ich udostępnienia spółce C. LTD, w tym w szczególności praw autorskich do Programu, który Wnioskodawca tworzył bądź rozwijał.
Ponadto Wnioskodawca przenosił na spółkę D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów, które wykonywał w ramach realizacji Umowy 2, po ich wytworzeniu, z chwilą ich udostępnienia spółce D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), w tym w szczególności praw autorskich do Programu lub jego części, który Wnioskodawca tworzył bądź rozwijał.
b) Rozwijanie i ulepszenia istniejącego programu
Oprócz tworzenia Programu, o którym to procesie mowa jest w ust. II lit. a) niniejszego opisu stanu faktycznego powyżej, Wnioskodawca w ramach Umowy 1 i Umowy 2, wprowadzał także zmiany i modyfikacje do stworzonego już przez siebie ówcześnie Programu, którego prawa autorskie zostały już przeniesione na spółkę C. LTD lub wskazanego przez nią kontrahenta oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…). Modyfikacje i zmiany, odbywały się na zlecenie ww. spółek i były także implikacją zapotrzebowania rynku na zmiany w Programie, stwierdzonych w związku z jego funkcjonowaniem. Wnioskodawca był także odpowiedzialny za naprawienie błędów występujących w Programie w związku z jego funkcjonowaniem i uniknięcia ich na przyszłość.
Wnioskodawca, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej modyfikował także w związku z powyżej opisanym zleceniem spółki C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), Program, zmieniając jego kod źródłowy, dopasowując jego możliwości techniczne do zaistniałych potrzeb. Realizując modyfikację Programu, Wnioskodawca wykonywał istotne rozszerzenia kodu, ulepszając Program przez dodawanie nowych rozwiązań i funkcjonalności. Wytworzone przez Wnioskodawcę modyfikacje i rozszerzenia oprogramowania były jego autorstwa, a zastosowane rozwiązania mają charakter prototypowy - nie występowały w jego dotychczasowej działalności i nie stosował ich wcześniej. Całokształt prac związanych z modyfikacją lub ulepszaniem - zmianami Programu, ma charakter twórczy, powstaje nowe, oryginalne oprogramowanie.
W przypadku gdy Wnioskodawca rozwijał i ulepszał autorskie prawo do Programu lub jego części, powstawał de facto nowy Program i Wnioskodawca był właścicielem tego autorskiego prawa do Programu lub jego części. Wnioskodawca nabywał na własność to kwalifikowane prawo własności, a następnie przenosił je na spółkę C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…).
III. Przychody z tytułu realizacji przez Wnioskodawcę Umowy
Z tytułu usług realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz spółki C. LTD na podstawie Umowy 1 Wnioskodawcy przysługiwało miesięczne wynagrodzenie w wysokości 65 funtów za godzinę świadczonych usług. Wynagrodzenie to stanowiło wynagrodzenie ryczałtowe i obejmuje wszystkie koszty i wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w celu realizowania Umowy 1, w tym również stanowiło wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów, które Wnioskodawca wykonuje w ramach realizacji przedmiotowej Umowy 1.
Z tytułu usług realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz spółki D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…) na podstawie Umowy 2 Wnioskodawcy przysługiwało miesięczne wynagrodzenie w wysokości 190 zł netto za godzinę świadczonych usług. Wynagrodzenie to stanowiło wynagrodzenie ryczałtowe i obejmuje wszystkie koszty i wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w celu realizowania Umowy 2, w tym również stanowiło wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów, które Wnioskodawca wykonuje w ramach realizacji przedmiotowej Umowy 2.
Przychody osiągane przez Wnioskodawcę z tytułu Umowy, tj. wynagrodzenie wypłacane mu przez spółkę C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), za świadczone usługi programistyczne i przeniesienie autorskich praw majątkowych do tworzonego Programu są wyodrębniane w księgach rachunkowych Wnioskodawcy, które są prowadzone zgodnie z wymogami przewidzianymi w art. 30cb UPDOF.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca udzielił odpowiedzi na pytania zadane w wezwaniu w poniższy sposób:
Ad pkt 1)
W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej, pod pojęciem „program komputerowy” oraz „kod źródłowy”, należy rozumieć stworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie, które zaimplementowane zostało w Pythonie - języku programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, o rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Produkt końcowy - „program komputerowy” oraz „kod źródłowy”, który Wnioskodawca tworzy na rzecz jego klienta, to zbiór kodu źródłowego Pythona, który Wnioskodawca zaimplementował.
Ad pkt 2)
Wnioskodawca tworzy i rozwija „program komputerowy” oraz „kod źródłowy” w ramach projektu Y. jako zewnętrzny programista E. (dalej: E.). Badanie postaw płatniczych konsumentów w strefie euro (Y.) analizuje, w jaki sposób konsumenci korzystają z różnych metod płatności w krajach strefy euro. Bada również ich preferencje płatnicze i postrzeganie dostępu do tych środków płatniczych oraz ich akceptacji. Y. pomaga E. zrozumieć popyt konsumentów i zmieniające się trendy rynkowe oraz ułatwia wdrażanie strategii.
Eurosystemu w zakresie gotówki i płatności.
Klient Wnioskodawcy - spółka C. LTD jest dostawcą usług wybranym przez E. do wdrożenia Y. Wnioskodawca tworzy zbiór kodu źródłowego Python, który pomaga klientowi Wnioskodawcy analizować, interpretować i przewidywać trendy danych ekonomicznych. Wnioskodawca zaprojektował autorskiego programistycznie rozwiązanie jako szereg czasowy przy użyciu matematycznych metod interpolacji oraz metod statystycznych.
Wnioskodawca wskazuje, iż w zakresie stanu faktycznego wskazywanego w wniosku, tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje „program komputerowy” oraz „kod źródłowy”. Nie jest to jednak produkt dostępny w ogólnodostępnej sprzedaży, dlatego nie ma swojej oficjalnej nazwy. Wnioskodawca nadaje im nazwy tylko robocze, natomiast mając na uwadze, iż finalnie tworzone przez Wnioskodawcę rozwiązania programistyczne są wykorzystywane przez E., szczegóły dotyczące nazw programów, kodów źródłowych stanowią zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1233.), tajemnicą przedsiębiorstwa. Są to bowiem informacje, które spełniają łącznie trzy przesłanki: posiadają wartość gospodarczą, są poufne oraz przedsiębiorca podjął co do nich racjonalne działania w celu zachowania ich poufności. Ponadto Wnioskodawca zobowiązany do zachowania poufności wszelkich danych pozyskanych z wykonywaniem kontraktu, a ich ujawnienie penalizowane jest możliwością naliczenia kary umownej przez drugą stronę.
Innowacyjność pracy Wnioskodawcy wynika z twórczego użycia danych analitycznych i eksperymentalnych metod badawczych do ciągłego doskonalenia tworzonego i modyfikowanego programu i skryptów. Wnioskodawca dokonuje modyfikacji i rozszerzeń program, które mają indywidualny charakter twórczy, wprowadzając nowe, niewykorzystane wcześniej rozwiązania, które są wynikiem jego badawczo-rozwojowej działalności i bazują na technologii sztucznej inteligencji. Technologia sztucznej inteligencji rozwija się stosunkowo od niedawna i umożliwia systemom technicznym postrzeganie ich otoczenia, radzenie sobie z tym, co postrzegają i rozwiązywanie problemów, działając w kierunku osiągnięcia określonego celu. Jest to technologia nowa a działania w tym zakresie podejmowane przez Wnioskodawcę są innowacyjne w skali rynkowej.
Finalnie prace programistyczne Wnioskodawcy doprowadziły do stworzenia przez niego dwóch zbiorów kodu Pythona. Pierwszy z nich analizuje, interpretuje i przewiduje trendy w (…) zarówno w każdym państwie Unii Europejskiej, jak i we wszystkich państwach Unii Europejskiej łącznie. Dotyczy on badania preferencji (…). Drugi zbiór kodu Pythona stworzony przez Wnioskodawcę analizuje, interpretuje i przewiduje trendy rynku (…) w wybranym państwie Unii Europejskiej lub Unii Europejskiej w całości, pod względem (…).
Ad pkt 3)
Wnioskodawca pracuje w zespole programistów. Jest jedyną osobą odpowiedzialną za dwa sektory gospodarki w ramach Y. - badań postaw płatniczych konsumentów (…) (Y.): (…) i rynek (…) (o czym była mowa powyżej). Pozostali programiści w zespole odpowiedzialni są za inne sektory gospodarki Unii Europejskiej.
Wnioskodawca uczestniczy we własnych pracach polegających na wytwarzaniu, rozwijaniu, ulepszaniu „programu komputerowego" oraz „kodu źródłowego".
Ad pkt 4)
Twórczy charakter działalności Wnioskodawcy, odnoszący się do tworzenia „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”, przejawia się na kilku płaszczyznach:
1)usprawnienia istniejących rozwiązań - Wnioskodawca, realizując modyfikacje „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”, wykonuje istotne rozszerzenia kodu poprzez dodawanie nowych rozwiązań i funkcjonalności. Rozwiązania te mają charakter prototypowy i nie były wcześniej stosowane w jego praktyce. Całokształt prac związanych z modyfikacjami ma charakter twórczy, co jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Wnioskodawca używa rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, niewystępujących dotąd w jego praktyce, co jest skutkiem przeprowadzonych badań;
2)przeznaczenie i innowacyjność rozwiązań - wytworzone „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” są innowacyjne a innowacyjność ta polega na zastosowaniu nowych koncepcji i rozwiązań, które nie były wcześniej stosowane w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Oryginalność tych rozwiązań polega na tworzeniu, rozwoju i ulepszaniu „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” na podstawie indywidualnego podejścia oraz zastosowania nowych, prototypowych technologii, które tworzą modele danych w sposób, który wcześniej nie był stosowany. Innowacją „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” jest automatyzacja procesu. Polega ona na tym, iż użytkownicy końcowi programu, którzy są ekonomistami E., muszą jedynie przesłać dane dla danego kraju Unii Europejskiej lub wybranych kilku krajów - przykładowo z strefy euro, a stworzony przez Wnioskodawcę „program komputerowy” wygeneruje raporty z cechami i wskaźnikami oczekiwanymi przez ekonomistów E.
Ad pkt 4) lit. a)
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wszystkie zmiany w „programie komputerowym” oraz „kodzie źródłowym ”są wprowadzane przez Wnioskodawcę zgodnie z wynikami testów i eksperymentalnych metodyk, co daje podstawę do prowadzenia prac w sposób ciągły i metodyczny, z zastosowaniem stworzonego przez Wnioskodawcę harmonogramu prac.
Powyżej opisane działania dotyczą biblioteki Pythona „Pandas”, która jest używana przez Wnioskodawcę w ramach realizacji projektu.
Ad pkt 4) lit. b)
Celem „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” jest ułatwienie zadań ekonomistom w E. Pracownicy E. - ekonomiści nie muszą, dzięki pracy Wnioskodawcy i stworzonym przez niego „programem komputerowym”, posiadać wiedzy stricte programistycznej / informatycznej dla prowadzenia swoich badań statystycznych. Poprzednie rozwiązanie stosowane przez E. (poprzedni program komputerowy) był na tyle przestarzałym technologicznie rozwiązaniem, że osoby korzystające z niego musiały posiadać umiejętności programistyczne. Ten program komputerowy stosowany przez E. uprzednio nosił nazwę F. i został wydany w (…) roku. Program ten osiągnął limit wydajności przetwarzania i jego wsparcie zostało zakończone, więc Y. (tworzony także przez Wnioskodawcę) jest zamiennikiem F.
Ad pkt 4) lit c)
Wnioskodawca stosuje następujące technologie, które powodują, iż „program komputerowy” oraz „kod źródłowy” różni się od funkcjonujących rozwiązań: Gitlab, CI/CD, Camunda, Python, Pandas.
Ad pkt 5) lit. a)
Opisując uporządkowanie, planowanie, harmonogram oraz metodykę działań Wnioskodawcy w zakresie tworzenia „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”, wskazuję, iż Projekt został przeprowadzony przy użyciu frameworka serum. Serum to iteracyjne i przyrostowe ramy zarządzania procesem produkcyjnym - podejście do tworzenia nowych produktów i usług. Serum opiera się na dostarczaniu efektów prac programistycznych w małych przyrostach.
Systematyczność w działaniach Wnioskodawcy polega na:
1)codziennym sprawdzaniu działania „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”;
2)przygotowania sprintu - planu i uzgodnienia dotyczącego poszczególnej innowacji / zmiany/wytworzenia „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”, które mają zostać dostarczone w ciągu najbliższych 2 tygodni.
3)kontroli, iż jego planowanie, o którem mowa w pkt 2) powyżej jest realne do spełnienia, a tworzone rozwiązania i prace programistyczne nie są zależne od innych, które mają zostać wdrożone przez inne zespoły programistyczne prowadzących równoległe pracy w ramach Y.;
4)każde działanie Wnioskodawcy prowadzące do tworzenia/modyfikacji/ulepszenia programu lub skryptów to oddzielna iteracja programu. Każda iteracja ma logi, które w wielu przypadkach są analizowane przez Wnioskodawcę (w szczególności ew. awarii czy prowadzonych ulepszeń „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”). Dany cykl weryfikacji i adaptacji zapewnia ciągłą optymalizację i ulepszenie „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”
5)wiedza Wnioskodawcy zbierana jest w oparciu o logi, analizę działania i wynik poszczególnych modułów, które z każdą iteracją - z racji swojej specyfiki - generują inne wyniki, ale zgodnie z ogólną linią postępowania zdefiniowaną przez Wnioskodawcę;
6)Wnioskodawca cyklicznie czyni ewaluacje efektów swojej pracy - tworzonego „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”, co wpływa na dalszy rozwój.
Ad pkt 5) lit. b)
Głównym celem Wnioskodawcy to tworzenie innowacyjnego „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”, w oparciu o pragmatyczne podejście i wdrażanie optymalnych rozwiązań. Każda praca programistyczna podjęta przez Wnioskodawcę w ramach tworzenia / rozwijania / ulepszania / modyfikowania „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”, musi zostać zakończona w terminie 2 tygodni.
Wnioskodawca postawił sobie za cel stworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań programistycznych, które pozwolą na ułatwienie prac ekonomistom E., poprzez wprowadzenie nowych funkcjonalności.
Ad pkt 5) lit. c)
Źródło finansowania zaplanowanych prac Wnioskodawcy, to bieżące przychody z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
Ad pkt 5) lit. d)
Wnioskodawca wytworzył i dostarczył na rzecz swojego klienta w ciągu 2 lat trwania współpracy dwie biblioteki Pythona: R. dla sektora (…) i G. dla sektora (…).
Ad pkt 5) lit. e)
Zarówno R., jak i G. stworzone przez Wnioskodawcę miały być wdrażane równolegle.
Harmonogramy dotyczące wykonywanych przez Wnioskodawcę pracy, były przygotowywane w zależności od ustalonego i przygotowanego sprintu a także od dostępności czasowej Wnioskodawcy.
Ad pkt 6) lit. a)
Wnioskodawca posiadał umiejętności w zakresie inżynierii oprogramowania, inżynierii danych, statystyki, matematyki, modelowania szeregów czasowych, finansów oraz zarządzania projektami - Agile, serum.
Ad pkt 6 lit. b)
Wnioskodawca wykorzystuje umiejętności z zakresu matematyki, logiki, wytwarzania oprogramowania, jak również posługuje się znaczącymi językami programowania i technologiami. Do pracy nad programem, skryptami i stronami internetowymi wykorzystywane są także zasoby sprzętowe, narzędziowe i oprogramowania, co pozwala na projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych wersji „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego". Wnioskodawca w tym zakresie wykorzystuje umiejętności opisane w pkt 6) lit. a) powyżej.
Ad pkt 6 lit. c)
Wnioskodawca wykorzystuje innowacyjne technologie takie jak: Design patterns, continuous integration/development, DevOps, Pandas, model ARIMA. Wnioskodawca do tworzenia innowacyjnych rozwiązań stosuje także aplikacje sztucznej inteligencji. Techniki te na wstępnym etapie pozwalają na generowanie odpowiednich danych wstępnych, surowych i niezweryfikowanych, a dalsze prace nad modyfikacjami „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” pozwalają na dostosowanie i odpowiednie przetworzenie danych.
Ad pkt 6 lit. d)
Wnioskodawca dotychczas oferował usługi programistyczne w oparciu o swoje umiejętności inżynierii oprogramowania, inżynierii danych i statystyki. Przy czym Wnioskodawca cały czas zmienia sposób działania - rozwijając się ucząc nowych umiejętności programistycznych i matematycznych, co czyni je bardziej wydajnymi i efektywnymi.
Ad pkt 6 lit. e)
Wnioskodawca opiera swoje prace programistyczne na następujących rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych oraz programistycznych: Python, Design patterns, Camunda.
Ad pkt 6 lit. f)
Wnioskodawca zaplanował wykonanie prac programistycznych, które doprowadzą do stworzenia w ramach Y. następujących możliwości analitycznych: określenie następujących cechy dla sektora nieruchomości mieszkaniowych - średnia ważona wolumenu transakcji; wskaźnik pokrycia dla wszystkich państw Unii Europejskiej, a także określenia następujących cech dla sektora rolnego - średnia ważona w poszczególnych państwa Unii Europejskiej.
Agregat na liście państw, na przykład z strefy euro.
Ad pkt 6 lit. g)
Wnioskodawca realizował zaplanowane przedsięwzięcie stosując serum - iteracyjnego i przyrostowego zarządzania procesem produkcyjnym (framework) zgodne ze Serum Guide - z dwu tygodniowymi sprintami, osiągając w porozumieniu z ekonomistami E. co do tego, jak mają zachowywać się dane tj. funkcje i wskaźniki. Wnioskodawca wdraża swoje prace programistyczne co do „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” w stałych miesięcznych okresach czasowych przy użyciu Pythona, Pandas, Camunda, interpolacji matematycznych.
Ad pkt 6 lit. h)
Efektem działań Wnioskodawca jest doprowadzenia „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” do takiej funkcjonalności aby ekonomiści E. nie korzystali z poprzedniego programu - terminala F., a „program komputerowego” Y., aby przesłać do tegoż programu dane i wskaźniki dla konkretnego państwa Unii Europejskiej lub kilku tych państw łącznie, a stworzony przez Wnioskodawcę „program komputerowy” automatycznie wygeneruje wszystkie wskaźniki i raporty dla wybranego sektora. Wdrożone przez Wnioskodawcę rozwiązanie jest łatwe w utrzymaniu i rozszerzalne dzięki DEVOPS, CI/CD, Design pattern.
Ad pkt 7)
Efekty pracy Wnioskodawcy nad „programem komputerowym” oraz „kodem źródłowym”, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
1)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
2)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
3)nie są jedynie „techniczną” a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych Wnioskodawcy przez jego klientów.
Wszelkie działania Wnioskodawca cechują się następująco:
1)Oryginalność i twórczy charakter - „program komputerowy” oraz „kod źródłowy”, tworzone przez Wnioskodawcę, reprezentują oryginalne i twórcze kreacje nowej wartości niematerialnej. Działania te mają indywidualny charakter twórczy, ponieważ są efektem badań oraz eksperymentalnych metod zastosowanych do rozwoju i modyfikacji „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”.
2)Odróżnienie od pracy wymagającej jedynie umiejętności programistycznych - rozwiązania Wnioskodawcy nie są jedynie wynikiem pracy, która wymaga określonych umiejętności programistycznych; ich kreacja często wymaga unikalnych podejść badawczych i nie są to wyniki, które można przewidzieć czy też osiągnąć w sposób powtarzalny. Praca nad „programem komputerowym” oraz „kodem źródłowym” i jego modyfikacje były dokonywane na podstawie badań empirycznych i teoretycznych oraz metod "prób i błędów".
3)Realizacja projektu - pomimo, iż prace te są realizowane zgodnie z zadaniami zleceniodawcy, każde z nich obejmuje twórcze i oryginalne podejścia, które mają na celu dostosowanie Y. do specyficznych potrzeb E., co przejawia się w ciągłym dostosowywaniu i modyfikacji „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”, a nie w standardowym wykonaniu jednolitych rozwiązań.
Ad pkt 8)
Wszystkie czynności, które Wnioskodawca realizuje w zakresie wytwarzania/rozwijania/ulepszania/modyfikacji programu, skryptów i strony internetowej www, prowadziły każdorazowo do powstania utworów, które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Ad pkt 9)
Wnioskodawca przenosi majątkowe prawa autorskie do „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”. Każdorazowo następuje to zgodnie z wymaganiami przewidzianymi w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
Ad pkt 10)
Umowa łącząca Wnioskodawcę z jego klientem przewiduje wynagrodzenie w stałych okresach czasowych - miesięcznych.
Ad pkt 11)
Wystawiane przez Wnioskodawcę faktury VAT nie wyodrębniają wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych, ponieważ przeniesienie praw autorskich na klienta jest obligatoryjne i następuje na podstawie umowy łączącej Wnioskodawcę z jego klientem. W tejże umowie uzgodnione jest, że wszystkie powstałe w wyniku prac Wnioskodawcy prawa autorskie przenoszone są na klienta.
Ad pkt 12)
Pomimo, iż wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich na rzecz klienta wynika z treści umowy łączącej Wnioskodawcę z klientem, Wnioskodawca tworzy i przekazuje na rzecz zleceniodawcy miesięczne raporty dotyczące stworzonego „programu komputerowego” oraz napisanego „kodu źródłowego”.
Ad pkt 13)
Wnioskodawca prowadzi ewidencje czasu i wykonanych prac, która pozwala na wskazanie kwoty wynagrodzenia otrzymanego z tytułu zbycia praw własności intelektualnej.
Ad pkt 14)
Przeniesienie przez Wnioskodawcę praw autorskich na klienta jest obligatoryjne i następuje na podstawie umowy łączącej Wnioskodawcę z jego klientem. W tejże umowie uzgodnione jest, że wszystkie powstałe w wyniku prac Wnioskodawcy prawa autorskie przenoszone są na klienta. Przeniesienie praw autorskich następuje zatem na podstawie łączącego strony węzła obligacyjnego. W tym zakresie Wnioskodawca dokonuje następujących czynności:
1)Zapisuje (commituje) kod, który jest sporządzony na Gitlab (repozytorium kodu źródłowego stworzone na potrzeby realizacji projektu i pozostające własnością E.) projektu Y.;
2)E. jest odpowiedzialne za upewnienie się, że repozytorium Gitlab Y. jest dostępne dla Wnioskodawcy a Wnioskodawca zobowiązany jest do zapisywania postępów swoich prac nad „programem komputerowym” oraz napisanym „kodem źródłowym” w tymże repozytorium.
Ad pkt 15)
Wnioskodawca w ramach czynionych przez siebie prac programistycznych ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich - podmiotów zlecających. W ramach projektu Y. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialności wobec zleceniodawcy oraz E.
Ad pkt 16)
Czynności wykonywanie przez Wnioskodawcę nie obejmują rutynowych i okresowych zmian. Działania te mają charakter twórczy i są wynikiem indywidualnej pracy badawczej. Prace nie są rutynowe ani okresowe, lecz mają na celu tworzenie nowych, oryginalnych rozwiązań, które nie występowały wcześniej w praktyce Wnioskodawcy.
Ad pkt 17)
Pierwszy dochód z tytułu wytworzenia/rozwoju/ulepszenia/modyfikacji „programu komputerowego” oraz napisanego „kodu źródłowego” Wnioskodawca osiągnął w styczniu 2022 roku.
Ad pkt 18)
Wnioskodawca prowadzi ewidencję czasu i wykonanych prac, która pozwala na wskazanie kwoty wynagrodzenia otrzymanego z tytułu zbycia praw własności intelektualnej od stycznia 2022 roku.
Ad pkt 19)
Odrębna ewidencja jest prowadzona na bieżąco przez Wnioskodawcę od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub kwalifikowanego IP, od momentu poniesienia pierwszych kosztów.
Ad pkt 20)
W związku z tworzeniem „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencje, w której wyodrębnia:
1)każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
2)przychody, koszty uzyskania przychodu i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)koszty przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
Ad pkt 21)
Zleceniodawca pozostaje podmiotem zagranicznym - spółką LTD, utworzoną i zarejestrowaną na prawie angielskim. W umowie łączącej Wnioskodawcę z Zleceniodawcą uzgodnione jest, że Wnioskodawca wykonuje wszystkie prace w trybie “zdalnym” z terenu Rzeczypospolitej Polskiej jako “Python Data Science Developer”.
Pytania
1)Czy prawo autorskie do oprogramowania komputerowego lub jego części wytwarzanych samodzielnie przez Wnioskodawcę w ramach Umowy 1 i Umowy 2 (Program) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej była kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 UPDOF?
2)Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego lub jego części w ramach Umowy 1 i Umowy 2 (Program) stanowiła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 UPDOF?
3)Czy wobec uzyskiwania przez Wnioskodawcę dochodu ze zbycia prawa autorskiego do oprogramowania komputerowego lub jego części (Programu) w ramach Umowy 1 i Umowy 2 możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za rok 2022?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
Art. 30ca ust. 2 UPDOF wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnych, z których dochód może zostać objęty preferencyjnym opodatkowaniem. Autorskie prawo do programu komputerowego stanowi jedno z praw własności intelektualnych wskazanych w tym artykule w ust. 2 pkt 8). Przy czym, by można było mówić o kwalifikowanym prawie własności intelektualnej przepis ten wymaga również, by spełnione zostały dwa kryteria:
1.przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej oraz
2.prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Należy uznać, że oprogramowanie komputerowe lub jego część stanowią przedmiot ochrony praw autorskich. Art. 74 ustawy o Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231, z 2020 r. poz. 288.), kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.
Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny można stwierdzić, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest Program wytwarzany przez Wnioskodawcę w ramach umów o współpracy pomiędzy nim a C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…).
Zdaniem Wnioskodawcy, prawo autorskie do Programu wytwarzanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej działalności na rzecz C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), zaliczało się do kwalifikowanych praw własności w rozumieniu art. 30ca ust. 2 UPDOF, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a jego przedmiot został wytworzony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy, opisana we wniosku działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38) UPDOF.
Zgodnie z art. 5a pkt 38) UDOF, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć wykonywanie działalności twórczej w postaci badań naukowych lub prac rozwojowych, podejmowanych w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Definicja ta wskazuje na szereg cech, którymi musi charakteryzować się działalność, aby mogła zostać uznana za spełniającą przymiot badawczo-rozwojowej, tj. taka działalność musi być:
1)twórcza,
2)systematyczna,
3)obejmować jedną z dwóch kategorii czynności - badania naukowe lub prace rozwojowe,
4)podejmowana w określonym przez ustawę celu - zwiększenie oraz wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do wykorzystywania wiedzy z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Jak wynika z powołanego przez Wnioskodawcę art. 5a pkt 38) UPDOF, działalność badawczo-rozwojowa jest taką aktywnością podatnika, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.
Wnioskodawca, realizując wszelkie prace badawczo-rozwojowej, działa w sposób samodzielny - nie korzysta z usług podmiotów z zewnątrz. Efektem realizowanych prac badawczo - rozwojowych jest wytworzenie w oparciu o posiadane wykształcenie, wiedzę i doświadczenie Programu, stanowiącego nowy utwór w rozumieniu przepisów prawa autorskiego.
Podejmowane przez Wnioskodawcę czynności w zakresie prac badawczo - rozwojowych są związane z łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki i technologii, do wytworzenia innowacyjnych rozwiązań. W ocenie Wnioskodawcy prowadzi on prace rozwojowe, które mają charakter twórczy oraz systematyczny. Ponadto realizacja prac rozwojowych ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Z tego względu, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona działalność stanowi działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38) UPDOF.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania Programu tworzonego oraz rozwijanego przez Wnioskodawcę jako prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc się do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP3-2.4011.460.2020.2.MT i stanowiska wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione i zaaprobowane przez Organ podatkowy, działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Oprócz tego w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 roku, dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw, (...). Według podręcznika działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polegała na stworzeniu nowego Programu oraz jego stałym rozwijaniu i modyfikowaniu w odpowiedzi na zapotrzebowanie biznesowe C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…).
Działania te stanowiły prace rozwojowe w rozumieniu ww. ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.
Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełniała cechy takowej:
1)nowatorskość i twórczość: Wnioskodawca tworzy Program i dokonywał jego rozwoju i modyfikacji, także w zależności od potrzeb i zgłoszeń spółki C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…),
2)nieprzewidywalność: C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), z którymi Wnioskodawca współpracuje, oczekiwali od niego wykonywania prac, których skutek co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań - Programu, pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powodował wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczną modyfikację archaicznych rozwiązań.
Ad. 3
Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 UPDOF, podatek od osiągnięto przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Wnioskodawca od początku zawarcia Umowy 1 i Umowy 2, przenosił w roku 2022 na spółkę C. LTD oraz D. Sp. z o.o. z siedzibą w (…) całość majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez siebie Programu i otrzymywał wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem - w ocenie Wnioskodawcy - osiągał i osiąga dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, więc dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2) UPDOF.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Definicja działalności badawczo-rozwojowej
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Definicja prac rozwojowych
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że przedmiotem przeważającej działalność Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem PKD 62.09 Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Wcześniej, tj. od 4 stycznia 2022 roku, Wnioskodawca działał pod firmą "A., która to działalność została zaprzestana w dniu 17 kwietnia 2023 roku, a wpis ten został wykreślony z rejestru w dniu 24 kwietnia 2023 roku.
W ramach działalności gospodarczej i Umowy 1 oraz Umowy 2, opracowywał Pan nowy Program, w sposób niewystępujący dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjny, że w znacznym stopniu odróżniał się od rozwiązań już funkcjonujących i istniejących.
Wskazał Pan, że tworzy i rozwija „program komputerowy” oraz „kod źródłowy” w ramach projektu Y. jako zewnętrzny programista E. Badanie postaw płatniczych konsumentów (…) (Y.) analizuje, w jaki sposób konsumenci korzystają z różnych metod płatności w krajach strefy euro. Bada również ich preferencje płatnicze i postrzeganie dostępu do tych środków płatniczych oraz ich akceptacji. Y. pomaga E. zrozumieć popyt konsumentów i zmieniające się trendy rynkowe oraz ułatwia wdrażanie strategii. Tworzy Pan zbiór kodu źródłowego Python, który pomaga Pana klientowi analizować, interpretować i przewidywać trendy danych ekonomicznych. Zaprojektował Pan autorskie programistycznie rozwiązanie jako szereg czasowy przy użyciu matematycznych metod interpolacji oraz metod statystycznych.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (Programu/kodu źródłowego opisanego we wniosku).
Kryteria działalności badawczo-rozwojowej
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że w ramach działalności podejmuje Pana działalności o charakterze twórczym, prowadzonej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Świadczone przez Pana usługi programistyczne obejmowały projektowanie i wykonanie całego Programu bądź jego części za pomocą języków programowania Python, Nabywał Pan, łączył, kształtował i wykorzystywał dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług), w postaci Programu. Posiada pan umiejętności w zakresie inżynierii oprogramowania, inżynierii danych, statystyki, matematyki, modelowania szeregów czasowych, finansów oraz zarządzania projektami - Agile, serum. Wykorzystuje Pan umiejętności z zakresu matematyki, logiki, wytwarzania oprogramowania, jak również posługuje się znaczącymi językami programowania i technologiami. Do pracy nad programem, skryptami i stronami internetowymi wykorzystywane są także zasoby sprzętowe, narzędziowe i oprogramowania, co pozwala Panu na projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych wersji „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego”.
Wykorzystuje Pan innowacyjne technologie. Do tworzenia innowacyjnych rozwiązań stosuje Pan także aplikacje sztucznej inteligencji. Dokonuje Pan modyfikacji i rozszerzeń programu, które mają indywidualny charakter twórczy, wprowadzając nowe, niewykorzystane wcześniej rozwiązania i bazują na technologii sztucznej inteligencji.
Realizowane przez Pana prace nie są projektami powtarzalnymi, nie mają charakteru prac rutynowych, polegających na wprowadzeniu okresowych zmian, a skupione są wokół wprowadzania nowych i innowacyjnych rozwiązań, polegających na ciągłym tworzeniu, zmienianiu oraz dostosowywaniu Programu.
Ponadto, wskazał Pan, że efekty Pana prac w postaci „programów komputerowych” oraz „kodów źródłowych” zawsze odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny oraz nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę.
Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Działania Pana zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wszystkie zmiany w „programie komputerowym” oraz „kodzie źródłowym ”są wprowadzane przez Pana zgodnie z wynikami testów i eksperymentalnych metodyk, co daje podstawę do prowadzenia prac w sposób ciągły i metodyczny, z zastosowaniem stworzonego przez Pana harmonogramu prac dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów.
Głównym Pana celem było stworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań programistycznych, które pozwolą na ułatwienie prac ekonomistom E., poprzez wprowadzenie nowych funkcjonalności.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana „programu komputerowego”/”kodu źródłowego” jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji - głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że posiada Pan profesjonalną wiedzę w zakresie inżynierii oprogramowania, inżynierii danych, statystyki, matematyki, modelowania szeregów czasowych, finansów oraz zarządzania projektami - Agile, serum. Wnioskodawca wykorzystuje umiejętności z zakresu matematyki, logiki, wytwarzania oprogramowania, jak również posługuje się znaczącymi językami programowania i technologiami. Do pracy nad programem, skryptami i stronami internetowymi wykorzystywane są także zasoby sprzętowe, narzędziowe i oprogramowania, co pozwala na projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych wersji „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego". Łączy Pan wiedzę teoretyczną z praktyczną w szczególności w zakresie tworzenie innowacyjnego „programu komputerowego „ oraz „ kodu źródłowego”. Wykorzystywał Pan technologie opisane wyżej w odpowiedziach na pytania.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
- planowaniu produkcji oraz
- projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pan we wniosku, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie oprogramowania oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Ponadto posiada Pan profesjonalną wiedzę w zakresie inżynierii oprogramowania, inżynierii danych, statystyki, matematyki popartą odpowiednim doświadczeniem zawodowym.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego „programu komputerowego” oraz „kodu źródłowego” spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że opisane prace rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Pana spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Opodatkowanie preferencyjną stawką podatku
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) * 1,3 |
a + b + c +d |
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Oznacza to, że ulga IP Box jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.
Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:
1)w ramach indywidualnej działalności gospodarczej tworzy i rozwija Pan „program komputerowy” oraz ‘ kod źródłowy”;
2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
3)efektami Pana prac zawsze są programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
4)przenosi Pan prawa majątkowe do powstałych utworów na zleceniodawcę;
5)powyższe przeniesienie następuje odpłatnie na mocy umowy;
6)uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży praw majątkowych do programów komputerowych oraz kodów źródłowych;
7)odrębna ewidencja prowadzona jest przez Pana na bieżąco od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub kwalifikowanego IP, od momentu poniesienia pierwszych kosztów.
Reasumując, odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanych zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 tej ustawy.
Może Pan za 2022 rok zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 i 3 również należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Nadmienia się ponadto, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right