Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2494/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, asesor WSA Agnieszka Sułkowska (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Maria Pawlik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi X. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 września 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.339.2023.1.IN w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 4 lipca 2023 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek X. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. (zwanej dalej: "Skarżącą", "Spółką" lub "Stroną") o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku wskazano, że Skarżąca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, z kapitałem zakładowym w wysokości 5 000,00 zł. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest sprzedaż publikacji elektronicznych (e-booków), organizacja akcji promocyjnych, w tym organizacja loterii promocyjnych, a także działalność związana z oprogramowaniem. Działalność finansowa, w tym udzielanie pożyczek, nie mieści się w zakresie przedmiotu działalności prowadzonej przez Spółkę. Spółka ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, tzw. "CIT estoński", na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka wskazała, że w toku prowadzonej działalności może wygenerować nadwyżki wolnych środków pieniężnych, które mogłaby zainwestować w lokatę bankową lub instrumenty finansowe rynku kapitałowego lub alternatywnie udzielić pożyczki podmiotowi powiązanemu, co zwykle będzie miało uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ dostępne na rynku lokaty bankowe oferują istotnie niższe oprocentowanie (od wskazanego niżej w dalszej części wniosku), a jednocześnie będzie to inwestycja o wyższym poziomie bezpieczeństwa, niż instrumenty finansowe rynku kapitałowego. Z drugiej strony, Spółka może również potrzebować dodatkowych środków w celu finansowania bieżącej działalności lub inwestycji, które będzie mogła pozyskać od podmiotu powiązanego ponosząc niższe koszty finansowania, niż gdyby analogiczne finansowanie Spółka pozyskała w banku lub innej instytucji finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00