Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.326.2024.2.AZ

W zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 czerwca 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z 6 czerwca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczący ulgi B+R.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 1 sierpnia 2024 r. (data wpływu 2 sierpnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. (dalej: Spółka lub A. lub Wnioskodawca) prowadzi na polskim rynku działalność gospodarczą od (…) r. Zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy, głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Wnioskodawca jest (...) dostarczających oprogramowanie dla podmiotów z różnych branż. Spółka świadczy usługi programistyczne polegające m.in. na tworzeniu stron internetowych, aplikacji mobilnych, webowych, programowaniu kampanii reklamowych. Usługi są świadczone pod dwiema markami - „X.” oraz „Y.”.

Spółka współpracuje zarówno z agencjami, jak i bezpośrednio z klientami. Klientami Spółki są w większości podmioty, które mają specyficzny, skonkretyzowany pomysł, który wyróżnia ich produkt na tle innych dostępnych rozwiązań. Z uwagi na jego spersonalizowane cechy, klienci nie mogą nabyć gotowych, dostępnych na rynku rozwiązań. W tym celu zwracają się do A., który oferuje stworzenie oprogramowania skrojonego pod konkretne wymagania klienta. Spółka pomaga w stworzeniu zaawansowanych stron, portali, aplikacji mobilnych; każde rozwiązanie traktuje indywidualnie i przygotowuje oprogramowanie pod określone przez klienta kryteria. Konkurencyjny rynek nowych technologii i zróżnicowane, zmieniające się preferencje konsumentów powodują dla producentów konieczność wprowadzania innowacji i dostosowywania modeli biznesowych w szybkim tempie. Dlatego niezwykle istotnym jest dla A., aby inwestować w nowe pomysły oraz wprowadzać innowacyjne, zindywidualizowane rozwiązania informatyczne (narzędzia, systemy, aplikacje itp.), dostosowane do potrzeb konkretnego klienta.

W rezultacie Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową (dalej: Działalność B+R) i stale wprowadza nowe, zmienione lub ulepszone rozwiązania w tym zakresie polegające na opracowaniu i tworzeniu narzędzi informatycznych wykorzystywanych w celu zwiększenia asortymentu świadczonych usług oraz poprawy jakości i efektywności obsługi klienta. Zgodnie ze strukturą organizacyjną Spółki przyjętą w formie zarządzenia Prezesa Zarządu, działalność Spółki jest podzielona na działy biznesowe rozumiane jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje. Działalność B+R jest realizowana przez wyspecjalizowaną kadrę Spółki z Działu badawczo-rozwojowego, przy wsparciu pracowników z innych działów (zakres zaangażowania pracowników innych działów uzależniony jest od rodzaju realizowanego projektu, między innymi od tego, który dział będzie aktywnie korzystał z danego rozwiązania), którzy wspólnie realizują konkretne projekty B+R, tworząc innowacje procesowo-produktowe w postaci nowych bądź ulepszonych narzędzi informatycznych.

Działalność B+R prowadzona przez Spółkę, dotycząca tworzenia narzędzi informatycznych ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego (stworzenia konkretnej aplikacji, oprogramowania, strony internetowej itp.) tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie i wytworzenie danego oprogramowania/ aplikacji/ narzędzia IT. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania A., które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego klienta. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne, składające się w szczególności z algorytmów, skryptów i kodów informatycznych. Projekty, co do zasady, realizowane są w ramach standardowego cyklu projektowego. Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:

  • Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
  • Faza 2: Zasadnicze prace programistyczne,
  • Faza 3: Weryfikacja systemu / oprogramowania oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania w działalności klienta.

Faza 1 (tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu) polega na przeprowadzeniu wstępnych prac koncepcyjnych dotyczących opracowania projektu B+R polegającego w głównej mierze na tworzeniu nowego narzędzia/ systemu o sprecyzowanych parametrach lub rozwoju istniejącego narzędzia, zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego klienta. Pierwszym etapem pracy w tej fazie jest poznanie klienta oraz wymagań produktu. Spółka realizuje projekty dla klientów, których można zasadniczo podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to klienci, którzy mają ogólny zarys swojego pomysł i potrzebują wsparcia w określeniu dokładnego zakresu projektu, grupy docelowej, specyficznych wymagań oraz profesjonalnego wsparcia ekspertów. Dla tej kategorii klientów, Wnioskodawca określa dokładny zakres i wymagania techniczne projektu oraz przygotowuje materiały pod wycenę czasową projektu. Kolejna grupa klientów to osoby, które mają jasno określone potrzeby. W przypadku takich projektów zespół inżynierów zatrudnionych przez Spółkę otrzymuje dokumentację projektu od klienta. Na podstawie dokumentacji przygotowywana jest wycena czasowa projektu.

Kolejnym etapem pracy w fazie 1 jest ustalenie priorytetów projektowych. Zespół Spółki wspólnie z klientem ustala jakie funkcjonalności są dla niego kluczowe w pierwszej fazie projektu, a które mogą zostać dostarczone później. Następnie projekt podzielony jest na iteracje tzw. sprinty. Jest to zazwyczaj dwutygodniowy etap wytwarzania oprogramowania, podczas którego powstaje pewna zamknięta ustalona funkcjonalność aplikacji. Powyższe działania są oparte na doświadczeniu, wiedzy technicznej, wnioskach z przeprowadzanej analizy rynku oraz sygnałach od klientów, które stanowią podstawę do działań podejmowanych w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Zakres i kształt tych działań uzależniony jest przede wszystkich od wyników prac koncepcyjno-analitycznych, obejmujących przeprowadzenie badań rynku oraz towarzyszących im konsultacji biznesowych, których celem jest zidentyfikowanie potrzeb klientów. Z uwzględnieniem wyników powyżej wskazanych prac, na tym etapie opracowywane są wstępne założenia i hipotezy projektu, w tym określenie wymagań co do zasobów oraz stopnia ich zaangażowania, jak również przewidywanego czasu realizacji prac (kadra pracownicza, narzędzia programistyczne, infrastruktura techniczna, harmonogram projektu, budżet). Jest to etap o charakterze twórczym, koncepcyjnym, który w zależności od stopnia skomplikowania problemu może trwać nawet kilkadziesiąt dni roboczych. Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

  • Zdefiniowanie problemu będącego punktem wyjściowym dla podejmowanego projektu,
  • Definiowanie zakresu czynności projektowych, kamieni milowych projektu badawczo-rozwojowego, niezbędnych do stworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego produktu, usługi bądź procesu odpowiadającego specyfice rynku / potrzebom klienta,
  • Określenie sposobu realizacji i opracowanie wstępnej koncepcji projektu (potencjalne kierunki rozwiązania problemu, metody realizacji, w tym elementy dostępnych technologii możliwych do wykorzystania i luki techniczne konieczne do zagospodarowania, stosowane narzędzia informatyczne i technologie),
  • Analiza i zidentyfikowanie wpływu nowych rozwiązań na dotychczas funkcjonujący system z perspektywy przede wszystkim potencjalnych zysków / strat,
  • Planowanie realizowanych prac i angażowanych zasobów, wycena projektu zgodnie z przyjętymi wstępnymi założeniami technicznymi i metodologicznymi.

Efektem prac koncepcyjnych jest powstanie planu realizacji projektu.

Faza 2 (zasadnicze prace programistyczne) obejmuje prace programistyczne prowadzące do opracowania poszczególnych elementów prototypu oprogramowania/ narzędzia/ funkcjonalności, a następnie oprogramowania / narzędzia/funkcjonalności docelowych. Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

  • Projektowanie i modelowanie elementów rozwiązania IT na podstawie opracowanej koncepcji,
  • Pozostałe prace projektowe prowadzące do opracowywania nowych lub udoskonalenia aktualnych algorytmów,
  • Czynności programistów związane z tworzeniem oprogramowania oraz nowych rozwiązań IT,
  • Czynności służące weryfikacji działania tworzonych elementów systemu (testy wewnętrzne).

Faza 3 (weryfikacja systemu w środowisku zbliżonym do naturalnego) obejmuje czynności testowe mające na celu weryfikację zaimplementowanych rozwiązań / funkcjonalności oprogramowania / aplikacji / systemu lub jego elementów w środowisku zbliżonym do produkcyjnego. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od wykorzystanej technologii, ilości zaimplementowanego kodu, algorytmu. Ostatecznie prace w tej fazie prowadzą do pierwszego wdrożenia rozwiązania w działalności.

Wnioskodawca wskazuje, że do działalności badawczo-rozwojowej nie zalicza realizowanych w fazach 1-3 cyklu projektowego prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń.

Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. Ponadto należy wskazać, że Spółka do działalności B+R nie zalicza realizowanych w fazach 1-3 cyklu projektowego prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń. Rezultatami projektów B+R są nowe algorytmy, kody źródłowe oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci oprogramowania komputerowego. Każdorazowo w ramach projektów B+R powstają całkowicie nowe rozwiązania z zakresu IT lub wprowadzone są znaczące udoskonalanie (np. w postaci nowych funkcjonalności) do już istniejących urządzeń.

W Spółce na potrzeby każdego z projektów angażowani są wykwalifikowani specjaliści o różnych specjalizacjach i kompetencjach, którzy co do zasady są przyporządkowani do danego zespołu projektowego. Trzon zespołów, o których mowa powyżej stanowią głównie programiści, deweloperzy oraz testerzy.

Opis projektu

Projektem badawczo-rozwojowym, w ramach którego Wnioskodawca zamierza po raz pierwszy dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: ulga B+R) jest innowacyjna aplikacja do tworzenia (…) (dalej: Projekt B+R) realizowana na zlecenie konkretnego klienta. Projekt B+R ma na celu rozwinięcie zaawansowanego algorytmu, który będzie automatycznie generował (…). Kluczowym aspektem Projektu B+R jest stworzenie autorskiego silnika (…), który charakteryzuje się szybkością w analizowaniu danych oraz generowaniu (…) w bardzo krótkim czasie.

Innowacyjność systemu polega na jego zdolności do uwzględniania zarówno zasobów ludzkich (…), jak i ograniczeń infrastrukturalnych (…), a także preferencji zarówno kadry dydaktycznej, jak i uczniów. System ma za zadanie zautomatyzować i zoptymalizować proces planowania, redukując czasochłonne zadania manualne i zwiększając efektywność organizacyjną szkół. Dzięki temu szkoły będą mogły efektywniej zarządzać swoimi zasobami, co przyczyni się do lepszej organizacji pracy oraz zwiększenia jakości procesu nauczania i uczenia się. W dotychczasowej praktyce gospodarczej Wnioskodawca nie stworzył podobnego narzędzia informatycznego. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Spółkę nie były, nie są i nie będą w przyszłości związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym narzędziu/ systemie/ procesie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się / będą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez A. rozwiązań jest / będzie indywidualne oraz posiada / będzie posiadać niepowtarzalne funkcjonalności. Należy zauważyć, że prace B+R zawsze zmierzają do opracowania / wytworzenia rozwiązania (narzędzie, systemu, oprogramowania, funkcjonalności, modułu) niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo są / będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się / będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących.

W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R w ramach Projektu B+R opisanego szczegółowo powyżej, Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego zamierza po raz pierwszy skorzystać z ulgi B+R za 2023 r. (dokonując stosownej korekty rocznego rozliczenia podatkowego) oraz w kolejnych latach podatkowych. W związku z powyższym, Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:

  • w ewidencji rachunkowej Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją Działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których Działalność B+R jest i będzie realizowana,
  • Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu,
  • Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT,
  • Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,
  • Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Pismem z 1 sierpnia 2024 r. (data wpływu 2 sierpnia 2024 r.) doprecyzowali Państwo opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

  • Wnioskodawca potwierdza, że w przypadku, gdy uzyskuje/ uzyska przychody z zysków kapitałowych, nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową od takich dochodów. W konsekwencji Wnioskodawca będzie korzystać z odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT wyłącznie od dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych;
  • Wnioskodawca potwierdza, że przedmiotem zapytania w ramach wniosku o interpretację są wyłącznie prace B+R realizowane przez Spółkę samodzielnie (przedmiotem wniosku nie są prace realizowane przez zleceniodawcę, dla którego tworzona jest aplikacja do (…)). Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że członkowie zespołu uczestniczący w realizacji Projektu B+R są zatrudnieni na podstawie zarówno umów zlecenia jak i umów o dzieło Wnioskodawca zamierza uznać za koszt kwalifikowany w ramach ulgi B+R wyłącznie wynagrodzenia członków zespołu zatrudnionych na podstawie zarówno zlecenia jak i umów o dzieło w części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
  • prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektu B+R nie sprowadzają się wyłącznie do nadzorowania/ koordynowania tych prac. Jak wskazano w treści wniosku o interpretację, Wnioskodawca realizuje wszystkie fazy cyklu projektowego tj. tworzy koncepcję, harmonogram i budżet projektu, prowadzi zasadnicze prace programistyczne oraz dokonuje weryfikacji systemu / oprogramowania przed wdrożeniem narzędzia do wykorzystania w działalności klienta;
  • Wnioskodawca potwierdza, że prowadzone prace B+R w ramach Projektu B+R opisanego w treści wniosku o interpretację są działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowią/ nie będą stanowić czynności wdrożeniowych, czynności serwisowych, promowania dokonywanych ulepszeń, produkcji seryjnej, bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej ani czynności testowania/ wykonania badań/ oceny produktów bądź innych tego typu prac;
  • Wnioskodawca potwierdza, że realizowane przez niego prace w ramach Projektu B+R będącego przedmiotem Wniosku o interpretację odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem i nie są jedynie techniczną realizacją szczegółowego projektu zleconego przez zleceniodawcę. Efektem Projektu B+R jest kreacja nowego, nieistniejącego wcześniej produktu (innowacyjnej aplikacji do tworzenia (…));
  • Wnioskodawca wskazuje, że przed przystąpieniem do realizacji Projektu B+R dysponował wykwalifikowaną kadrą inżynierską i managerską, dysponującą wiedzą zdobytą podczas studiów wyższych (m.in. politechnicznych) oraz posiadającą duże doświadczenie i wiedzę w zakresie IT, programowania, tworzenia nowych aplikacji/ programów komputerowych, w szczególności ogólną znajomość technologii (…)oraz znajomość teoretyczną algorytmów optymalizacji. Ponadto dla Wnioskodawcy kluczowy był i jest ciągły rozwój, dlatego Spółka stawia na rozwój pracowników umożliwiając im systematycznie dokształcanie poprzez udział w szkoleniach, kursach czy warsztatach branżowych;
  • Wnioskodawca potwierdza, że w wyniku realizacji Projektu B+R będącego przedmiotem wniosku o interpretację nabył/ nabywa nową wiedzę z zakresu innowacyjnych technologii oprogramowania. W szczególności Spółka pogłębia znajomość narzędzia (…) - technologii wykorzystywanej przez Wnioskodawcę do budowania algorytmów optymalizacji i układania (…). Oprócz tego, Spółka nabywa wiedzę dotyczącą zaawansowanych metod probabilistyki, statystyki, analizy danych oraz optymalizacji Powstała w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę prac B+R wiedza jest zapisywana i archiwizowana w Spółce, w celu jej dalszego wykorzystania w ramach kolejnych prac (nowych kontraktów);
  • Wnioskodawca potwierdza, że działalność, której dotyczy wniosek, na każdym jej etapie obejmuje/będzie obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (z zakresów wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr 7) do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (aplikacja do tworzenia (…)), z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
  • Wnioskodawca potwierdza, że koszty, które zamierza rozliczyć jako koszty kwalifikowane ulgi B+R w ramach korekty zeznania podatkowego za 2023 r. zostały zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów tego roku;
  • Wnioskodawca potwierdza, że koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych w ramach Projektu B+R ponoszone są ze środków własnych, które nie zostały i nie zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (zostaną odliczone jedynie w ramach ulgi B+R);
  • Wnioskodawca potwierdza, że w latach następnych zamierza prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, w tym również realizować kolejne projekty badawczo-rozwojowe;
  • Wnioskodawca potwierdza, iż w celu skorzystania z odliczenia B+R prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nadto, na pytanie organu, czy spełniają Państwo wszystkie warunki określone w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w celu zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową wskazali Państwo, że w zakresie opisanego szczegółowo Projektu B+R:

  • w ewidencji rachunkowej Państwa Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją Działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których Działalność B+R jest i będzie realizowana,
  • nie prowadzą Państwo działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu,
  • Odliczą Państwo w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT,
  • zamierzają Państwo dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT;
  • Państwa Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Doprecyzowali Państwo, że przedmiotem wniosku o interpretację jest przepis art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, a zatem Państwo sami nie mogą potwierdzić, że spełniają wszystkie warunki określone w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ w praktyce oznaczałoby to udzielenie przez Państwa odpowiedzi na pytanie, które sami zadali Państwo we wniosku. Nie wiedzą Państwo, czy spełniają warunek określony w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT i dlatego zwrócili się Państwo do organu z zapytaniem w ramach złożonego wniosku o interpretację.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia A. do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, a w konsekwencji kwalifikuje się do ulgi B+R, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

  • działalność ma charakter twórczy,
  • działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
  • działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: Objaśnienia MF), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z Objaśnieniami MF, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia. Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.

Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Należy wskazać, że pomocne w zakresie klasyfikacji prac rozwojowych są także dokumenty opracowane przez OECD. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest Podręcznik Frascati Manual 2015 („Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: Podręcznik Frascati). Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT należy zaliczać:

  • rozwój nowych systemów operacyjnych lub języków,
  • rozwój technologii związanych z internetem - projektowanie i wdrożenie nowych wyszukiwarek w oparciu o oryginalne technologie,
  • rozwiązywanie konfliktów występujących pomiędzy hardwarem i softwarem wynikające z procesu,
  • działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
  • tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów bazujących na nowych technikach,
  • tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub bezpieczeństwa,
  • prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia programu lub systemu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że działalność Spółki w zakresie realizowanego projektu wymaga m.in. opracowania koncepcji narzędzia/ systemu, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, weryfikacji wstępnej koncepcji, poszukiwania nowych rozwiązań i metod realizacji różnego rodzaju procesów obliczeniowych oraz przetwarzania i prezentacji danych, tworzenia nowych algorytmów lub rozwoju już istniejących, tworzenia unikalnych kodów programistycznych, co oznacza, że ma w pełni twórczy charakter. O twórczym charakterze podejmowanych działań świadczy również okoliczność, że projekty przygotowywane przez A. realizowane są zasadniczo pod konkretne wymagania danego klienta. Spółka każde rozwiązanie traktuje indywidualnie i przygotowuje oprogramowanie pod określone przez klienta kryteria. Nie są to zatem rozwiązania szablonowe, dostępne do nabycia w gotowej wersji na rynku.

Ponadto prace w ramach Projektu B+R prowadzone były/ są zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, z podziałem na 4 fazy. Zatem prace te są prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie. Tym samym prace w ramach Projektu B+R można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny. Co więcej, jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Działalność B+R Spółki obejmuje: pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów/ modeli statystycznych oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego systemu/ narzędzia dopasowanego do indywidualnych wymagań klientów. Działalność B+R Spółki ma na celu opracowywanie innowacyjnych narzędzi o specyficznych cechach będących odpowiedzią na zapotrzebowanie konkretnego klienta. W konsekwencji należy uznać, że prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach projektów mają za cel wykorzystanie posiadanej aktualnie wiedzy do stworzenia całkiem nowego rozwiązania, przy wykorzystaniu innowacyjnych komponentów.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac w obszarze Działalności B+R, a zwłaszcza w ramach Projektu B+R, przedstawionego w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wyczerpuje opisane w ustawie o CIT kryteria kwalifikacji działalności obszaru B+R. Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego/ zdarzenie przyszłego, prowadzone przez Spółkę prace:

  • dotyczą opracowywania nowych rozwiązań informatycznych (narzędzia/ systemu/ aplikacji),
  • wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań IT albo do nowego oprogramowania,
  • są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie ze standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym,
  • mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych systemów/ narzędzi i rodzajów oprogramowania,
  • są prowadzone według procedury opracowania oprogramowania, która wymaga nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w szczególności z obszaru informatyki, statystyki, matematyki i technologii IT.

Zakończeniem prac jest stworzenie nowego zindywidualizowanego narzędzia/ systemu. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R opisana szczegółowo w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 26 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Spółkę do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W świetle art. 4a pkt 26 updop:

Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Aby stwierdzić, czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zasadne jest podkreślenie, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Jak wskazali Państwo we wniosku, Państwa Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową i stale wprowadza nowe, zmienione lub ulepszone rozwiązania w tym zakresie polegające na opracowaniu i tworzeniu narzędzi informatycznych wykorzystywanych w celu zwiększenia asortymentu świadczonych usług oraz poprawy jakości i efektywności obsługi klienta. Rezultatami projektów B+R są nowe algorytmy, kody źródłowe oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci oprogramowania komputerowego. Każdorazowo w ramach projektów B+R powstają całkowicie nowe rozwiązania z zakresu IT lub wprowadzone są znaczące udoskonalenia (np. w postaci nowych funkcjonalności) do już istniejących urządzeń.

Wobec tego ocena, czy prace prowadzone przez Państwa, opisane we wniosku, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy -mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że projektem badawczo-rozwojowym, w ramach którego zamierzają Państwo po raz pierwszy dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych jest innowacyjna aplikacja do tworzenia (…) realizowana na zlecenie konkretnego klienta. Projekt B+R ma na celu rozwinięcie zaawansowanego algorytmu, który będzie automatycznie generował (…). Kluczowym aspektem Projektu B+R jest stworzenie autorskiego silnika (…), który charakteryzuje się szybkością w analizowaniu danych oraz generowaniu planów w bardzo krótkim czasie. Innowacyjność systemu polega na jego zdolności do uwzględniania zarówno zasobów ludzkich (…), jak i ograniczeń infrastrukturalnych (…), a także preferencji zarówno kadry dydaktycznej, jak i uczniów. System ma za zadanie zautomatyzować i zoptymalizować proces planowania, redukując czasochłonne zadania manualne i zwiększając efektywność organizacyjną szkół. Dzięki temu szkoły będą mogły efektywniej zarządzać swoimi zasobami, co przyczyni się do lepszej organizacji pracy oraz zwiększenia jakości procesu nauczania i uczenia się. W dotychczasowej praktyce gospodarczej nie stworzyli Państwo podobnego narzędzia informatycznego. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Państwa nie były, nie są i nie będą w przyszłości związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym narzędziu/ systemie/ procesie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się / będą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Państwa rozwiązań jest / będzie indywidualne oraz posiada / będzie posiadać niepowtarzalne funkcjonalności. Jak sami Państwo wskazali, prace B+R zawsze zmierzają do opracowania / wytworzenia rozwiązania (narzędzie, systemu, oprogramowania, funkcjonalności, modułu) niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo są / będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się / będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowali Państwo, że przedmiotem zapytania w ramach wniosku są wyłącznie prace B+R realizowane przez Państwa samodzielnie i nie są prace realizowane przez zleceniodawcę, dla którego tworzona jest aplikacja do (…). Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Państwa w ramach Projektu B+R nie sprowadzają się wyłącznie do nadzorowania/ koordynowania tych prac. Państwa Spółka realizuje wszystkie fazy cyklu projektowego tj. tworzy koncepcję, harmonogram i budżet projektu, prowadzi zasadnicze prace programistyczne oraz dokonuje weryfikacji systemu / oprogramowania przed wdrożeniem narzędzia do wykorzystania w działalności klienta. Nadto prace w ramach Projektu B+R będącego przedmiotem wniosku odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem i nie są jedynie techniczną realizacją szczegółowego projektu zleconego przez zleceniodawcę. Efektem Projektu B+R jest kreacja nowego, nieistniejącego wcześniej produktu (innowacyjnej aplikacji do tworzenia (…)).

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że prowadzone prace B+R w ramach Projektu B+R opisanego w treści wniosku o interpretację są działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowią/ nie będą stanowić czynności wdrożeniowych, czynności serwisowych, promowania dokonywanych ulepszeń, produkcji seryjnej, bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej ani czynności testowania/ wykonania badań/ oceny produktów bądź innych tego typu prac.

Zatem działalność, którą Państwo prowadzą i będą prowadzić w zakresie opracowywania i tworzenia narzędzi informatycznych, należy uznać za spełniającą kryterium twórczości.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza:

(i) robiący coś regularnie i starannie,

(ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

(iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W opisie stanu faktycznego wskazali Państwo, że działalność Spółki podejmowana jest w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. Działalność B+R prowadzona przez Spółkę, dotycząca tworzenia narzędzi informatycznych ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego (stworzenia konkretnej aplikacji, oprogramowania, strony internetowej itp.) tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie i wytworzenie danego oprogramowania/ aplikacji/ narzędzia IT. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Spółki, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:

  • Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
  • Faza 2: Zasadnicze prace programistyczne,
  • Faza 3: Weryfikacja systemu / oprogramowania oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania w działalności klienta.

Faza 1 (tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu) polega na przeprowadzeniu wstępnych prac koncepcyjnych dotyczących opracowania projektu B+R polegającego w głównej mierze na tworzeniu nowego narzędzia/ systemu o sprecyzowanych parametrach lub rozwoju istniejącego narzędzia, zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego klienta. Jest to etap o charakterze twórczym, koncepcyjnym, który w zależności od stopnia skomplikowania problemu może trwać nawet kilkadziesiąt dni roboczych. Efektem prac koncepcyjnych jest powstanie planu realizacji projektu. Faza 2 (zasadnicze prace programistyczne) obejmuje prace programistyczne prowadzące do opracowania poszczególnych elementów prototypu oprogramowania/ narzędzia/ funkcjonalności, a następnie oprogramowania / narzędzia/funkcjonalności docelowych. Faza 3 (weryfikacja systemu w środowisku zbliżonym do naturalnego) obejmuje czynności testowe mające na celu weryfikację zaimplementowanych rozwiązań / funkcjonalności oprogramowania / aplikacji / systemu lub jego elementów w środowisku zbliżonym do produkcyjnego. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od wykorzystanej technologii, ilości zaimplementowanego kodu, algorytmu. Ostatecznie prace w tej fazie prowadzą do pierwszego wdrożenia rozwiązania w działalności. Jak sami Państwo wskazali, do działalności badawczo-rozwojowej nie zaliczają Państwo realizowanych w fazach 1-3 cyklu projektowego prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń.

To potwierdza zatem, że spełnione jest przez Państwa kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac związanych z realizacją opisanych projektów.

Oba omówione kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego, uzupełnionego na wezwanie organu, wynika że prowadzone przez Państwa prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego klienta. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne, składające się w szczególności z algorytmów, skryptów i kodów informatycznych. Przed przystąpieniem do realizacji Projektu B+R dysponowali Państwo wykwalifikowaną kadrą inżynierską i managerską, dysponującą wiedzą zdobytą podczas studiów wyższych (m.in. politechnicznych) oraz posiadającą duże doświadczenie i wiedzę w zakresie IT, programowania, tworzenia nowych aplikacji/ programów komputerowych, w szczególności ogólną znajomość technologii (…) oraz znajomość teoretyczną algorytmów optymalizacji. Ponadto dla Państwa kluczowy był i jest ciągły rozwój, dlatego stawiają Państwo na rozwój pracowników umożliwiając im systematycznie dokształcanie poprzez udział w szkoleniach, kursach czy warsztatach branżowych. W wyniku realizacji Projektu B+R będącego przedmiotem wniosku o interpretację nabyli/ nabywają Państwo nową wiedzę z zakresu innowacyjnych technologii oprogramowania. W szczególności pogłębiają znajomość narzędzia (…) - technologii wykorzystywanej przez Państwa do budowania algorytmów optymalizacji i układania (…). Oprócz tego, nabywają Państwo wiedzę dotyczącą zaawansowanych metod probabilistyki, statystyki, analizy danych oraz optymalizacji Powstała w ramach prowadzonych przez Państwa prac B+R wiedza jest zapisywana i archiwizowana w Spółce, w celu jej dalszego wykorzystania w ramach kolejnych prac (nowych kontraktów).

Zatem to pozwala uznać, że wykorzystują Państwo istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Z opisu sprawy wynika, że działalność, której dotyczy wniosek, na każdym jej etapie obejmuje/będzie obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (z zakresów wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr 7) do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (aplikacja do tworzenia (…)), z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem to pozwala uznać, że opisana we wniosku działalność spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Natomiast zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383, dalej „o.p.”).

Zgodnie z treścią art. 81 § 1 o.p.:

jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Przy czym, zgodnie z art. 3 pkt 5 o.p.:

ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

W myśl art. 81 § 2 o.p.:

skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym - poprawnym już - wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji.

Przepisy ustawy Ordynacja podatkowa nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe.

Zgodnie z art. 70 § 1 o.p.:

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat. Licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W myśl art. 79 § 8 o.p.:

Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu

Z opisu sprawy wynika, że w odniesieniu do prowadzonej działalności B+R w ramach Projektu B+R opisanego szczegółowo powyżej, jako podatnik podatku dochodowego zamierzają Państwo po raz pierwszy skorzystać z ulgi B+R za 2023 r. (dokonując stosownej korekty rocznego rozliczenia podatkowego) oraz w kolejnych latach podatkowych. W związku z powyższym, wskazali Państwo, że w ewidencji rachunkowej wyodrębniają Państwo koszty kwalifikowane związane z realizacją Działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których Działalność B+R jest i będzie realizowana. Nadto w uzupełnieniu wniosku doprecyzowali Państwo, że koszty, które zamierzają państwo rozliczyć jako koszty kwalifikowane ulgi B+R w ramach korekty zeznania podatkowego za 2023 r. zostały zaliczone przez Państwa do kosztów uzyskania przychodów tego roku.

W tym świetle prowadzona przez Państwa Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co uprawnia Państwa do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, także poprzez korektę zeznania podatkowego za 2023 r.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie zadanego we wniosku pytania należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytania. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem, w tym uznanie poniesionych wydatków za koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową, nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej, rozpatrzone.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że tę interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00